PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν εμφανιζεται ο Δίσκος



DM
12-03-10, 15:15
Μετα απο σοβαρο utorrent crash οπου ειχα παρα πολλα αρχεια και δυσκολευοταν ο δευτερος μου σκληρος δισκος να λειτουργησει, τα windows με καθε επανεκιννηση, μου εκαναν disk check που κρατουσε πολλη ωρα .Το μονο που διαβασα ηταν οτι δεν βρηκε bad sectors .Ομως απο τοτε η προσβαση στον δισκο αυτο ειναι σχεδον αδυνατη..
Μονο μετα απο σβησιμο του υπολογιστη εμφανιζεται ο δισκος (με απλη επανεκινηση ειναι αφαντος) και η προσβαση σ αυτον κραταει μονο για λιγη ωρα, οπου και μετα εξαφανιζεται και παλι.Καμια ιδέα?
Το λειτουργικο μου ειναι Windows 7 64 bit

cranky
12-03-10, 16:27
Σε πρώτη φάση, εξέταση με εργαλείο του κατασκευαστή του.
Εσωτερικός είναι ή εξωτερικός ;

DM
12-03-10, 17:11
Εσωτερικος ειναι και εκανα χτες το τεστ με utility απο WD και εγραψε pass οτι ολα ειναι οκ.
Ανοιξα το κουτι επαιξα λιγο με τα καλωδια (βαλε-βγαλε) τον αναγνωρισε και αναμενω αν θα εξαφανιστει και παλι η αν σταθεροποιηθει το συστημα μου.

DM
13-03-10, 14:48
1 Χτες που εβαλα το εργαλείο εξέτασης του κατασκευαστή απλα αρκεστηκα στο pass που εδωσε.. δεν προχωρησα στο run diagnostic test Σημερα που ειδα οτι το παρεληψα μου βγαζει
Cable Test : Write sector error και για τους δυο σκληρους δισκους δηλαδη και γι αυτον που δεν εχει προβλημα.

2 Ενω χτες ολη μερα δεν ειχε προβλημα σημερα και παλι δεν τον βρισκει μετα απο επανεκινηση..
Πρεπει να κλεισω το pc και μετα να το ανοιξω για να διαβασει τον δισκο.

crypter
13-03-10, 17:19
Τον πας για αντικατασταση τοτε. Μπορεις να δοκιμασεις και με ενα linux live cd μηπως τον δει αμεσα και ανακτησεις καποια δεδομενα αν και δυσκολο.

DM
13-03-10, 17:45
Τον εχω ηδη 2.5 χρονια δεν ξερω αν εχει τοση εγγυηση ενας δισκος WD . Αυτη τη στιγμη παλι λειτουργει και εχω αποθηκευσει αυτα που ηθελα. Ισως κανω και format c: αν και δε νομιζω πως θα βοηθησει κατι
(ο δισκος που πασχει ειναι ο d: )

BOBBY
18-03-10, 22:15
Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα.Έχω έναν Caviar Black 500άρη,τον βλέπει το ΒΙΟS,τον βλέπει το EVEREST αλλά εγώ όχι.Τι μπορώ να κάνω;

cranky
18-03-10, 22:54
Είναι καινούριος, αχρησιμοποίητος ;
Αν ναί, πρέπει να του κάνεις φορμάτ, για να τον δούν τα Windows, στο "Υπολογιστής μου".

BOBBY
18-03-10, 23:23
Όχι δεν είναι καινούργιος,είναι παλιός και λειτουργικός(τουλάχιστον έτσι μου είπε αυτός που μου τον έδωσε) αλλά μου είπε ότι τον τελευταίο καιρό κολλάει.

cranky
19-03-10, 00:30
Τρέξε ένα Linux live cd, πάρε ό,τι χρειάζεσαι απ' τον δίσκο, κάνε του ένα φορμάτ, και μία εξέταση διαρκείας με εργαλείο της WD.

DM
24-03-10, 16:58
Μου τον άλλαξαν τον δίσκο, τελικά ήταν μέσα στην εγγύηση (βέβαια μου έδωσαν Seagate αντί WD που ήταν ο παλιός).
Το περίεργο είναι οτι ενω δεν έχω κανένα πρόβλημα πια,
όταν πήγα να τρέξω προληπτικά το τέστ της WD μου λέει Cable error και σταματάει το τέστ..
Διάβασα σε φόρουμς οτι καμιά φορά συμβαίνει αυτό, μήπως να άλλαζα καλώδιο? ή είναι λάθος του WD software? ( για τον δεύτερο WD δίσκο που έχω ακόμη μέσα έτρεξα το τέστ και όχι για τον νέο Seagate)

cranky
24-03-10, 17:03
Καλύτερα να το αλλάξεις το καλώδιο.
Και τον Seagate, να τον εξετάσεις με εργαλεία της Seagate.

@ ADSLgr.com All rights reserved.