PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα VoIP που να συνδέεται κατευθείαν σε IP ?



WandereR
22-04-06, 11:28
Καλημέρα σας,

Μήπως καποιος έχει βρει κάποια voip εφαρμογή που να συνδεέται κατευθείαν με ip και να μην χρησιποιεί κάποιο centralized δίκτυο για να βρει τους clients.

Επίσης επιθυμητο θα ήταν να σου προφέρει επιλογή του κοντεκ που θα χρησιμοποιήσεις, και να είναι Opensource

golity
22-04-06, 12:06
Καλημέρα σας,

Μήπως καποιος έχει βρει κάποια voip εφαρμογή που να συνδεέται κατευθείαν με ip και να μην χρησιποιεί κάποιο centralized δίκτυο για να βρει τους clients.

Επίσης επιθυμητο θα ήταν να σου προφέρει επιλογή του κοντεκ που θα χρησιμοποιήσεις, και να είναι Opensource

Εγώ είμαι που δεν κατάλαβα η φταίει που ξύπνησα πριν λίγο; :p

Εννοείς όπως ήταν το Netmeeting που έβαζες απλά την ip του άλλου υπολογιστή που ήθελες να καλέσεις;

WandereR
22-04-06, 12:09
χμμ, βασικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε το νετμιτινγκ, αλλά αυτό εννοώ, η ip να εισάγεται απο το χρήστη

golity
22-04-06, 12:22
χμμ, βασικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε το νετμιτινγκ, αλλά αυτό εννοώ, η ip να εισάγεται απο το χρήστη

Δεν ξέρω πρόγραμμα που να χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο sip και να συνδέεσαι κατ'ευθείαν με την ip που θέλεις, αλλά αν πάρουμε για παράδειγμα το i-call, μπορείς να καλέσεις κάποιον άλλο χρήστη i-call χωρίς χρέωση!

Εφόσον δεν είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις χρόνο για να κάνεις λογαριασμό στο i-call, πάλι δωρεάν θα είναι οι κλήσεις, αν έχει και ο άλλος λογαριασμό.

Σού δίνει έναν εικονικό αριθμό της μορφής 707 000 ΧΧΧΧ και μπορείς να καλέσεις τον αριθμό που έχει ο άλλος χρήστης.

Άλλα να υποθέσω δεν είναι αυτό που θέλεις :D


EDIT: Μπορείς να καλέσεις και χρήστες άλλων δικτύων (έτσι λέει τουλάχιστον) http://www.i-call.gr/icallFAQ.aspx#question22

golity
22-04-06, 12:37
Βρήκα και κάτι άλλο, αλλά δεν ξέρω το κατά πόσο λειτουργεί έτσι http://www.openh323.org/

Κατέβασα τα .lib αρχεία (PWLib DLL libraries, OpenH323 DLL libraries) και το OpenPhone και τρέχοντας το OpenPhone και επιλέγοντας "make a call" μου εμφανίζει 2 επιλογές (Address η Gateway)...

άλλα βέβαια δεν μπορώ να το δοκιμάσω (βάζοντας μια διεύθυνση στο Address) αν δουλεύει, γιατί πρέπει να υπάρχει και κάποιος που θα πρέπει να καλέσω :)

EDIT: Από codecs βλέπω υποστηρίζει τους G711, G729 και G726

WandereR
22-04-06, 12:53
Αν εξαιρέσουμε λίγο το gui του αψογο, ευχαριστώ

golity
22-04-06, 13:09
Αν εξαιρέσουμε λίγο το gui του αψογο, ευχαριστώ

Παρακαλώ :)

Το δοκίμασες με άλλο άτομο και όλα εντάξει; Από θέμα ποιότητας ήχου;

WandereR
22-04-06, 13:16
πηγα να κάνω λουπμπακ αλλά δεν με άφηνε.

Απο ποιότητα ήχου έφοσον χρησιμοποιεί γνωστα ανοιχτα πρωτοκολλά δεν νομίζω να έχει εκπλήξεις.

Αν και φαίνεται απλα σαν template για ανάπτυξη άλλων προγραμμάτων, προσωπικα δεν ήθελα κατι παραπάνω.


θα το δοκιμάσω περισσότερο τις επόμενες μέρες

golity
22-04-06, 13:27
Περιμένω νέα σου :)

axeman
22-04-06, 13:40
Τώρα με το openh323 με έψησες να το δοκιμάσω για direct call

sdikr
22-04-06, 16:22
Σχεδόν όλα τα προγράμματα υποστηρίζουν direct ip , καθώς και τα ATA,

πχ στο xlite για να δουλέψει θα πρέπει να το ρυθμίσεις σε direct ip να ανοίξεις την πορτά που θα ρυθμίσεις πχ 5060 στον εναν χρήστη και μετά καλέις με sip:user@ipaddress:5060
Ακόμα θα χρείαστει να ανοίξεις και τα rtp ports,

Υπάρχει και το sjphone που επιτρέπει direct ip,

@ ADSLgr.com All rights reserved.