PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHnet ADSL Lines? Μας κοροϊδεύουν;;;



psyxakias
19-01-04, 18:23
Καλησπέρα,

Ως συνδρομητής της FORTHnet, παρατηρούσα τις ADSL γραμμές που δίνουν στο: http://www1.forthnet.gr/fastinternetadsl/pricelist.html.

Έκπληκτος ανακάλυψα ότι δίνουν 24.99 ευρώ το μήνα την 384 (ίδια τιμή με τον ΟΤΕ) με 2 αστεράκια (**), μόνο που τα 2 αστεράκια σημαίνουν: **μηνιαία δόση ετήσιου συμβολαίου... ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ, ότι σε 'δένουν' με ετήσιο συμβόλαιο. Κάτι που δεν κάνει ΑΚΟΜΑ και ο ΟΤΕ!!!

Δηλαδή κάποιος που θα πάρει τέτοια γραμμή:

1) Θα πληρώνει τα ίδια με αυτούς του ΟΤΕ
2) Θα έχει τις ίδιες ταχύτητες με αυτούς του ΟΤΕ αφού και πάλι είναι σε OTE DSLAM, και φυσικά η FORTHnet θα του λέει ότι ευθύνεται ο ΟΤΕ
3) Αν μειωθούν οι τιμές, θα πληρώνει με τις παλιές τις υψηλές καθώς έτσι θα γράφει το συμβόλαιό του

Θέλουν με άλλα λόγια "και το σκύλο χορτάτο και την τούρτα ολόκληρη". Με άλλα λόγια: ΕΝΤΕΛΩΣ Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Η η FORTHnet.

Εδώ μπορείτε να δείτε και τις τιμές χονδρικής που προσφέρει ο ΟΤΕ στους ISPs, για να δείτε ότι και έσοδα έχει η FORTHnet από τις γραμμές λόγω των εκπτώσεων του ΟΤΕ αλλά και εις βάρος μας με τα ‘ετήσια’ συμβόλαια: http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/pricelistADSL_16_12_2003.pdf

Επίσης, αναρωτιέμαι αν κάνει το ίδιο η ACN. Πάντως στο site της δεν αναφέρει καθόλου για ετήσια συμβόλαια στις γραμμές αλλά μετά από αυτό με την FORTHnet, άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες και για τους υπόλοιπους. Ίσως απλά η FORTHnet να το αναφέρει και στο site της, ενώ οι άλλοι όχι.

Εάν κάποιος πιστεύει ότι έχω κάνει λάθος σε κάτι, τον παρακαλώ να μην διστάσει να μου το πει γιατί ειλικρινά η όλη κατάσταση μου φαίνεται εντελώς εξωφρενική οπότε ελπίζω να κάνω εγώ λάθος.

Ευχαριστώ.

jimpas
19-01-04, 18:54
Δες εδώ http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/TELIKH_PROSFORA_ADLS.pdf
Παράγραφο 10.3.1.ii
Εκεί λέει πως ο πελάτης π.χ. forthnet πληρώνει ετήσιο τέλος σε 12 μηνιαίες δόσεις.

Μάλλον γι' αυτό το χρησιμοποιεί και η forthnet, αλλά μπορεί και να είναι τυπικό το θέμα.
Να κόβεις δηλαδή τη σύνδεση όποτε θες.

psyxakias
19-01-04, 18:56
Λες; Μακάρι... αν και έχω συνηθίσει με * να μπαίνουν οι 'λεπτομέριες' που σκοτώνουν..

Σκέφτομαι να τους στείλω κανά e-mail να τους ρωτήσω πάντως.

xakasou
20-01-04, 01:00
προφανώς το επιβάλλει ο οτε στη φορθνετ και αυτή με τη σειρά της στον τελικό χρήστη. σε κάθε περίπτωση είναι αστείο να πάρει κάποιος τη γραμμή από τη φορθνετ με όρους χειρότερους από τον ΟΤΕ!!!
Προκειται για ξεφτίλα τεραστίου μεγέθους.
Ασε που αν θες να την καταργησεις για να πας με άλλο ISP πρέπει να ξαναπληρώνεις ενεργοποίηση στον ΟΤΕ!

Κατι έχουν παθει αυτοι εκει της φορθνετ με το ADSL. οι τιμές ειναι χάλια (256Κ φόρθνετ ακριβότερα από 384Κ οτενετ;;;;;;;;;; ), η ποιότητα υπηρεσίας αμφιλεγόμενη και τώρα συνδέσεις με δεσμευτικούς όρους χειρότερους από τον οτέ;;

όσο καλή ειναι στο dial-up τόσο χάλι στο ADSL. κάτι που λέγεται μάρκετινγκ το έχουν ακουστά; αναρωτιέμαι.

artech
20-01-04, 01:44
Παιδιά, δεν φταίει η Forthnet. Ο ΟΤΕ της το επιβάλλει... Εμένα μου πρότεινε η ίδια η Forthnet να κάνω αορίστου χρόνου για τις τιμές που πέφτουν συνεχώς, εκτός κι αν δεν με νοιάζουν τα χρήματα.

xakasou, αυτό που λες δεν είναι σωστό. Δεν χρειάζεται να ξαναπληρώσεις ενεργοποίηση στον ΟΤΕ.

psyxakias
20-01-04, 01:49
artech,

Αορίστου γραμμές; τότε γιατί λέει για ετήσιο συμβόλαιο;

artech
20-01-04, 09:06
Ούτε εγώ πολυκατάλαβα το concept, αλλά μου είπαν στο τηλέφωνο πως προς το παρόν αν θέλω την υπηρεσία ADSL Lines θα πρέπει να κάνω είτε 12μηνη σύνδεση (πληρώνοντας με οποιονδήποτε τρόπο) είτε να κάνω αορίστου χρόνου πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα.
Επίσης, τους ρώτησα αν σε περίπτωση που αλλάξουν τα τιμολόγια θα επωφεληθώ και μου απάντησαν καταφατικά. Όπως καταφατικά μου απάντησαν και στο ερώτημα αν θα μπορέσω οποιαδήποτε στιγμή να διακόψω τη σύνδεσή μου και να κάνω σύνδεση με άλλον provider χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνω την αίτηση στον ΟΤΕ.

shakm
20-01-04, 15:47
psyxakias, άμα σου ρωτήσεις και σου στείλουν απάντηση, plz πές μας και εδώ. Artech, δε το κατέχω το θέμα, αλλά λογικό θα ήταν να ξαναπληρώνεις ενεργοποίηση όποτε βάζεις dsl σε άλλη γραμμή, είσαι σίγουρος οτι δε χρειάζεται να πληρώσεις ξανα ενεργοποίηση ; (Αν ναι, plz πες μου που το είδες να το τσεκάρω και εγώ, γιατί είναι βασικότατο)

artech
20-01-04, 20:08
Δεν το είδα!:) Μου το είπαν στο τηλέφωνο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.