PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος απόδοσης ADSL...



pnikolaou
12-03-10, 22:55
Αφού πλέον απέκτησα ADSL...24 MBPS...τρομάρα μου, θα ήθελα να μου υποδείξεται πως μπορώ να τσεκάρω την απόδοσή της: ταχύτητα...κτλ

zoug100
12-03-10, 22:59
κατεβασε απο εδω to τριτο αρχειο που ειναι 694MB αστο λιγα δευτερολεπτα και πες μας που κυμαινεται η ταχυτητα σου

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/fedora/linux/releases/11/Fedora/i386/iso/

FuS
13-03-10, 18:16
Παρακολουθούσα το θέμα σου που είχες ανοίξει με το PCM.
Καλορίζικη η νέα σου adsl :oneup:

kalicatzaros
13-03-10, 18:18
Δείξε μας και τα στατιστικά της γραμμής σου από το interface του router σου.

pilire
14-03-10, 15:46
Εχω 24mbps Ote και τα στατιστικά της γραμμής μου είναι
DMT Status Up
Operational Mode
ADSL2+
Upstream 861 kbps
Downstream 10891 kbps
SNR Margin (Upstream) 10.0 db
SNR Margin (Downstream) 8.4 db
Line Attenuation (Upstream) 17.3 db
Line Attenuation (Downstream) 12.8 db

Γιατι το modem κλειδωνει στα 10891?????? Το modem μου είναι level one wbr-6600

kalicatzaros
14-03-10, 15:59
Η Γραμμή σου έχει αρκετό θόρυβο και είσαι και λίγο μακριά από το κέντρο.

emeliss
14-03-10, 16:02
Βγάζεις τα πάντα από την γραμμή και κουμπώνεις ΜΟΝΟ το ρούτερ. Χωρίς φίλτρα, διακλαδωτές, τηλέφωνα, συναγερμούς κλπ.

Δες αν αλλάζει κάτι. Καλό είναι να δοκιμάσεις και με το ρούτερ που σου έστειλε ο ΟΤΕ.

pilire
14-03-10, 16:32
Δεν εχω ουτε τηλεφωνω ουτε τα αλλα που ανεφερες, στην γραμμη κουμπωνει μονο το ρουτερ. Το ρουτερ του οτε δεν ηταν adsl2+ γιαυτο αγορασα το level one. Δοκιμασα και με το ρουτερ ενος φιλου και ειχα τα ιδια αποτελεσματα. Διορθωνεται το προβλημα με καποιο τροπο???

........Auto merged post: pilire πρόσθεσε 14 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πως διορθωνετε ο θορυβος της γραμμης? Ειναι προβλημα δικο μου η του Οτε????

FuS
14-03-10, 17:55
Ο οτέ δεν δίνει ρούτερ (εδώ και 3 χρόνια) που δεν είναι aDSL2+.
Ποιο ρούτερ σου δώσανε;

pilire
14-03-10, 18:47
Ειχα 2mbps και εκανα αναβαθμιση στα 24 οποτε το ρουτερ που ειχα δεν ηταν adsl+. Ηταν το speedtouch. Μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση στο Πως διορθωνετε ο θορυβος της γραμμης? Ειναι προβλημα δικο μου η του Οτε???? Τhnx

Piparas
14-03-10, 20:44
Ειχα 2mbps και εκανα αναβαθμιση στα 24 οποτε το ρουτερ που ειχα δεν ηταν adsl+. Ηταν το speedtouch. Μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση στο Πως διορθωνετε ο θορυβος της γραμμης? Ειναι προβλημα δικο μου η του Οτε???? Τhnx

Κοίτα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) για αρχή και έλεγξε την πρίζα σου και αν δεν βγάλεις άκρη δώσε και μια βλάβη στο 121 να ελέγξουν τη γραμμή.

FuS
14-03-10, 22:10
Ειχα 2mbps και εκανα αναβαθμιση στα 24 οποτε το ρουτερ που ειχα δεν ηταν adsl+. Ηταν το speedtouch. Μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση στο Πως διορθωνετε ο θορυβος της γραμμης? Ειναι προβλημα δικο μου η του Οτε???? Τhnx

Από την στιγμή που είχες ρούτερ που δεν είναι συμβατό με την νέα ταχύτητα, ο οτέ βάσει πολιτικής του υποχρεούται να σου δώσει ενσύρματο ρούτερ δωρεάν ή ασύρματο με επιδότηση 29.50 ευρώ (adsl2+ σαφώς). Εξού και αυτό που σου είπα.
Την αναβάθμιση την έκανες στο 134 ή σε κατάστημα;

Όσο για το Noise margin σου, συνήθως είναι σταθερό ή το έχεις παρατηρήσει να αυξομειώνεται με μεγάλες αποκλίσεις θορύβου;

(btw το μόνο speedtouch που ξέρω που δεν δουλεύει σωστά σε adsl2+, είναι το 510. Αυτό έχεις; )

terko
15-03-10, 03:51
@pilire

Αν το SNR Margin (Downstream) 8.4 db της γραμμής σου παραμένει σταθερό τότε δεν πρέπει να είναι θέμα θορύβου και σύμφωνα με το Line Attenuation (Downstream) 12.8 db θα έπρεπε να είσαι πολύ παραπάνω από τα ~11Mbps.

Κάνε πρώτα αυτούς τους ελέγχους του link που σου είπε ο @Piparas και αν δεν βγάλεις άκρη που είναι και το πιθανότερο, δώσε βλάβη στο 121 για χαμηλό συγχρονισμό.

Ο θόρυβος είναι θέμα γραμμής, εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο ο ΟΤΕ ίσως μπορέσει να κάνει κάτι.

pilire
15-03-10, 15:46
@Fusmoker :
Την αναβάθμιση την εκανα σε καταστημα οτε, μου εδιναν ρουτερ με τον περιορισμο οτι θα κανω ενα χρονο συμβολαιο που σημαινει μεινω δεν μεινω ευχαριστημενος θα πρεπει να πληρωνω τον οτε και επειδη δεν μου αρεσουν οι περιορισμοι δεν το πηρα το ρουτερ. το Noise margin αυξομειώνεται μια μοναδα πανω μια μοναδα κατω οχι παραπανω. το speedtouch ειναι το 530 το απλο.

@terkο ¨
Οπως ειπα πριν το SNR Margin (Downstream) κυμαινεται απο 8.0 μεχρι 9.2. Τωρα για το θεμα της βλαβης φοβαμαι οτι αν παρω τηλ και δηλωσω βλαβη θα ερθει το συνεργειο θα μου πει δεν εχεις βλαβη και θα μου ζηταν 30-40e επειδη δηλωσα βλαβη χωρις να εχω.

Thnx για το ενδιαφερον παιδια....:)

terko
15-03-10, 16:21
@terkο ¨
Οπως ειπα πριν το SNR Margin (Downstream) κυμαινεται απο 8.0 μεχρι 9.2. Τωρα για το θεμα της βλαβης φοβαμαι οτι αν παρω τηλ και δηλωσω βλαβη θα ερθει το συνεργειο θα μου πει δεν εχεις βλαβη και θα μου ζηταν 30-40e επειδη δηλωσα βλαβη χωρις να εχω.

Δεν νομίζω τότε πως είναι θέμα θορύβου, αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι το Line Attenuation (Upstream) 17.3 db που είναι μεγαλύτερο από αυτό του Downstreem, συνήθως είναι μικρότερο.

Δήλωσε το βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό και δεν νομίζω να συμβεί αυτό που φοβάσαι, αφού είναι προφανές ότι κάπου υπάρχει πρόβλημα εφόσον έχεις χαμηλό συγχρονισμό που δεν δικαιολογείται με το πολύ καλό Attenuation (Downstream) 12.8 db που έχεις και με το SNR Margin (Downstream) να κυμαίνεται από 8.0 μέχρι 9.2 (το στάνταρ του ΟΤΕ είναι 9 db).

FuS
15-03-10, 19:52
Την αναβάθμιση την εκανα σε καταστημα οτε, μου εδιναν ρουτερ με τον περιορισμο οτι θα κανω ενα χρονο συμβολαιο που σημαινει μεινω δεν μεινω ευχαριστημενος θα πρεπει να πληρωνω τον οτε και επειδη δεν μου αρεσουν οι περιορισμοι δεν το πηρα το ρουτερ. το Noise margin αυξομειώνεται μια μοναδα πανω μια μοναδα κατω οχι παραπανω. το speedtouch ειναι το 530 το απλο

Φίλε σε κοροιδέψανε (ή ότι άλλο)..
Ότι αναβάθμιση και να κάνεις ΔΕΝ μπαίνεις σε νέα δέσμευση και εφόσον πληρούνται αυτά που είπα παραπάνω παίρνεις ρούτερ.
Στην θέση σου θα πήγαινα να το ζητήσω και θα έκανα και έγγραφο παράπονο.

Η μόνη περίπτωση που θα μπεις σε δέσμευση είναι να πας σε DP πακέτο. Αλλά μίλησες για 24άρα άρα αυτή η περίπτωση αποκλείεται.
Απλή αναβάθμιση δεν ζήτησες ή κάτι άλλο;

Το 530 αν του βάλεις firmware από το version 6 και μετά παίζει σαν adsl2+. Mε επιφύλαξη αυτό.

sdikr
15-03-10, 22:05
Φίλε σε κοροιδέψανε (ή ότι άλλο)..
Ότι αναβάθμιση και να κάνεις ΔΕΝ μπαίνεις σε νέα δέσμευση και εφόσον πληρούνται αυτά που είπα παραπάνω παίρνεις ρούτερ.
Στην θέση σου θα πήγαινα να το ζητήσω και θα έκανα και έγγραφο παράπονο.

Η μόνη περίπτωση που θα μπεις σε δέσμευση είναι να πας σε DP πακέτο. Αλλά μίλησες για 24άρα άρα αυτή η περίπτωση αποκλείεται.
Απλή αναβάθμιση δεν ζήτησες ή κάτι άλλο;

Το 530 αν του βάλεις firmware από το version 6 και μετά παίζει σαν adsl2+. Mε επιφύλαξη αυτό.


Αν θέλεις ρουτερ ναι έχει δέσμευση, χωρίς ρουτερ δεν έχει,
το 530 όχι δεν γίνεται adsl2+

FuS
15-03-10, 22:29
Sdikr, αν κάνει απλή αναβάθμιση (δεξί κλικ στο πακέτο στο σύστημα κλπ) δεν μπαίνει σε καμία δέσμευση και παίρνει κανονικά ρούτερ αν το ρούτερ που έχει δεν υποστηρίζεται από το νέο προφίλ.
Και στο 134 πχ έτσι γίνεται (ή πιο σωστα, έτσι πρέπει να γίνεται με βάση την οδηγία).

Οκ, αυτό για το 530 δεν το γνώριζα, δεν ήμουν και σίγουρος. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

sdikr
15-03-10, 22:55
Sdikr, αν κάνει απλή αναβάθμιση (δεξί κλικ στο πακέτο στο σύστημα κλπ) δεν μπαίνει σε καμία δέσμευση και παίρνει κανονικά ρούτερ αν το ρούτερ που έχει δεν υποστηρίζεται από το νέο προφίλ.
Και στο 134 πχ έτσι γίνεται (ή πιο σωστα, έτσι πρέπει να γίνεται με βάση την οδηγία).

Οκ, αυτό για το 530 δεν το γνώριζα, δεν ήμουν και σίγουρος. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Και σε εμένα όταν πήρα πάλι έπρεπε να πάω σε δέσμευση, εκεί που μου το δώσαν τζάμπα ήταν όταν εβάλα conn-x tv αλλά και πάλι εκεί πήγα σε άλλη δέσμευση

FuS
15-03-10, 23:08
Sdikr, όχι δεν μπαίνεις.
Ο υπάλληλος κάνει δεξί κλικ στο "πεδίο conn-x" στην καρτέλα πελάτη στο ένα απο΄τα δύο πληροφοριακά και απλά αναβαθμίζεται αυτόματα και ή του δίνουν και κλείνουν εκείνη την στιγμή ραντεβού (αν είναι από 134) ή δεν του δίνουν εξοπλισμο.

Σε δέσμευση ο πελάτης έμπαινε πριν την αλλάγη του πληροφοριακού (αν θυμάμαι ήταν τον χειμώνα του '08).
Και αυτό γιατί ο πελάτης τότε για να κάνει αναβάθμιση, αποσυσχετιζόταν ο κόμβος "conn-x" στο σύστημα και ξανά-συσχετιζόταν (εξού και η νέα δέσμευση).

Από τότε όλες οι αναβαθμίσεις γίνονται απλά με το δεξί κλικ που σου είπα, δεν αποσυσχετίζεται το πακετο και αυτό σημαίνει ότι δεν μπαίνει σε νέα δέσμευση (αν είναι ήδη σε δέσμευση απλά αυτή συνεχίζει κανονικά, αν έχει ήδη λήξει και είναι αορίστου τότε συνεχίζει αορίστου).

Η μόνη περίπτωση να μπει σε δέσμευση είναι αν κάνει μετατροπή του πακέτου (πχ. σε DP). Και αυτό γιατί επιβάλλεται να γίνει αποσυσχέτιση πακέτου που σημαίνει ότι με την επανασυσχέτηση θα δημιουργηθεί νέος κόμβος conn-x για τον πελάτη και θα μπει στην τρέχουσα προσφορά

Eπίσης κάτι ανορθόδοξο και σχετικά σπάνιο.
Κάποιος πελάτης μπορεί να έχει conn-x αλλά στο σύστημα να μην έχει συσχετισμένo κόμβο. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί από λανθασμένο αίτημα (που πάει για remedy) και ξέμεινε έτσι ή για κάποιον άλλο λόγο (πχ. λάθος υπαλλήλου, το άφησε κατά λάθος ασυσχέτιστο)
Αυτός αναγκαστικά μπαίνει σε δέσμευση μιας και πρέπει να του συσχετιστει πακέτο. Αν και αυτό είναι σχετικό. Εφόσον δεν είναι λάθος του πελάτη αυτό (και δεν είναι φυσικά), προσωπικά τον περνάω αορίστου και του αποχρεώνω το τέλος απενεργοποίησης που θα χρεωθεί.

Ελπίζω να μην σε έμπλεξα.
Αν έχεις γνώση των πληροφοριακών του οτέ, να σου εξηγήσω με pm ό,τι θέλεις.

baskon
16-03-10, 00:25
Είτε με δεσμευση είτε χωρις ένα είναι το σιγουρο..
Ο φιλος δικαιουταν ρουτερ και λογικά ασυρματο το οποιο δε του το εδωσαν..
Οποτε αρχικά πας και παιρνεις το ρουτερ με το καλο ή και αλλιώς!:)
μετα το δοκιμάζεις και αυτο να δεις τι ψαρια πιανει..
Λογικά θα χρειαστει να δηλωσεις βλαβη και στο 121..Η γραμμη σου απο αποψη αποστασης είναι πολύ καλη..Στο θορυβο μας τα χαλαει αρκετα..

pilire
17-03-10, 18:51
Πηρα χτες τηλ στο 1242 και μετα απο καποιους ελενχους που εκανε ο τυπος απο το 1242 μου ειπε οτι οντως εχει προβλημα η γραμμη και μου ειπε να παρω στο 121 να τους πω οτι μιλησα με το 1242 και μου ειπαν οτι οντως εχει προβλημα η γραμμη. Πηρα στο 121 τους ενημερωσα και μου ειπαν οτι θα το κοιταξουν. Σημερα τα στατιστικα μου ειναι

DSP Firmware Version DMT FwVer: 3.9.4.20_A_TC, HwVer:T14F7_5.0
DMT Status Up
Operational Mode ADSL2+
Upstream 732 kbps
Downstream 11799 kbps
SNR Margin (Upstream) 9.3 db
SNR Margin (Downstream) 8.9 db
Line Attenuation (Upstream) 17.2 db
Line Attenuation (Downstream) 12.8 db

Να προσθεσω οτι το Downstream δεν ειχε ξεπερασει ποτε τα 10900. Με ποσο Downstream θα πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος??? Το 121 μου ζητησε τηλ. επικοινωνιας, σε ενημερωνει για τις εργασιες που εκανε και για το τι και πιο ηταν το προβλημα κ αν εχει διορθωθει????????

terko
17-03-10, 20:32
Να προσθεσω οτι το Downstream δεν ειχε ξεπερασει ποτε τα 10900. Με ποσο Downstream θα πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος??? Το 121 μου ζητησε τηλ. επικοινωνιας, σε ενημερωνει για τις εργασιες που εκανε και για το τι και πιο ηταν το προβλημα κ αν εχει διορθωθει????????

Με περίπου ~18Mbps κατά τη γνώμη μου θα είσαι πολύ καλός με λίγο παραπάνω ακόμη καλύτερος.

Ορισμένες φορές σε ενημερώνει, ορισμένες όχι, για το τι και πως τουλάχιστον στις δικές μου περιπτώσεις όχι, ρώτησε δεν χάνεις τίποτα.

FuS
17-03-10, 20:48
Πάντως πράγματι pilire κλειδώνεις πολύ χαμηλά για τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου.
Θα σε καλέσουν από το dslam όταν ολοκληρωθεί ο έλεγχος.
Αν δεν σε καλέσουν, μέχρι 2 εργάσιμες από την επομένη της αναγγελίας κάλεσε τους εσύ αν και πρέπει να σε καλέσει κάποιος κανονικά.

baskon
18-03-10, 14:49
Πάντως πράγματι pilire κλειδώνεις πολύ χαμηλά για τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου.


Ο φιλος κλειδωνει πολυ χαμηλα για το 1 χαρακτηριστικο της γραμμης του..την αποσταση η οποια είναι πολύ καλή..
Τo snr αντιθετα που δείχνει τον θορυβο (δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα για να καταλαβαινομαστε ισχυει σε σημαντικο βαθμο) δεν είναι τοσο καλο...

ΕΠειδη η ταχυτητα που πιανουμε εξαρταται και απο την αποσταση αλλά και απο τον χαλκο κλπ δε θα πρεπει να κοιταμε μονο το attenuation..
Σε γνωστο μου 500 μετρα απο το dslam με το ζορι επιανε 8αρα και εφτιαξε μόνο με αλλαγη ζευγους..
Εαν το ζευγος είναι χαλια με βραχυκυκλωματα κλπ δε μπορει να σου δωσει τη ταχυτητα που περιμενεις και ακόμα και τα 12 που έχει ο φιλος είναι αξιοπρεπη,ασχετως αν ειναι διπλα στο dslam..

Αυτο που έχει να κανει είναι να δηλωσει βλάβη μέχρι να του πουν οριστικά ότι δε γινεται κάτι άλλο ή να το φτιαξουν..Και φυσικά το βασικότερο είναι μια μετρηση στον κατανεμητη ωστε να ξερουμε ότι δε φταιει η καλωδιωση του σπιτιου μας..

pilire
18-03-10, 22:20
Καλησπερα.
Σημερα το πρωι με πηρε τηλ ενας τεχνικος απο το 121, το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι οτι ηταν αγενεστατος και αρνητικος απεναντι μου. Με ρωτησε πιο ειναι το προβλημα και του απαντησα οτι εχω 24 συνδεση κ πιανω στην καλυτερη 12. Η απαντηση του ηταν ( και ποσο δλδ θελεις να πιανεις 24? Ηρωνικα...) του ειπα θελω τουλαχιστον 18-19 γι'υτο και πληρωνω. Μου λεει χωρις δευτερη σκεψη οτι 99% φταιει η εσωτερικη εγκατασταση του σπιτιου.Του εξηγω οτι το σπιτι ειναι καινουργιο 5ετιας αλλα αυτος εκει τα δικα του. Στην τελικη μου λεει οτι θα στειλει τεχνικο να δει το καφαο που στην τελικη βρισκεται διπλα στο σπιτι μου για να αποριψει το 1% πιθανοτητας να ειναι βλαβη του οτε. Μετα απο 4 ωρες χτυπαει το τηλ. μου ειναι ο ιδιος τυπος και μου λεει οτι οντως μετα απο εργασιες που εγιναν εχουν κοπει καποια καλωδια στην γραμμη σου και οτι αυριο μεθαυριο θα διορθωθει η βλαβη αλλα και παλι με καθε επιφυλαξη οτι μπορει να μην διορθωθει το προβλημα σου γιατι μπορει να φταει η εσωτερικη εγκατασταση.... Ας ελπισουμε οτι θα λυθει το προβλημα και θα ησυχασω επιτελους..........

terko
19-03-10, 05:49
Ο φιλος κλειδωνει πολυ χαμηλα για το 1 χαρακτηριστικο της γραμμης του..την αποσταση η οποια είναι πολύ καλή..
Τo snr αντιθετα που δείχνει τον θορυβο (δεν ειναι ακριβως ετσι αλλα για να καταλαβαινομαστε ισχυει σε σημαντικο βαθμο) δεν είναι τοσο καλο...

ΕΠειδη η ταχυτητα που πιανουμε εξαρταται και απο την αποσταση αλλά και απο τον χαλκο κλπ δε θα πρεπει να κοιταμε μονο το attenuation..
Σε γνωστο μου 500 μετρα απο το dslam με το ζορι επιανε 8αρα και εφτιαξε μόνο με αλλαγη ζευγους..
Εαν το ζευγος είναι χαλια με βραχυκυκλωματα κλπ δε μπορει να σου δωσει τη ταχυτητα που περιμενεις και ακόμα και τα 12 που έχει ο φιλος είναι αξιοπρεπη,ασχετως αν ειναι διπλα στο dslam..

Ολα σωστά αυτά που αναφέρεις, αλλά το SNR του τι έχει; το 8-9.2db που έχει καλό είναι, σίγουρα θα ήταν καλύτερο να είναι κολλημένο στο 9 (όσο είναι το στάνταρ του ΟΤΕ, έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;)

Του γνωστού σου η γραμμή αν και σε μικρότερη απόσταση, φαντάζομαι πως δεν θα είχε καλύτερα στατιστικά από αυτά του @pilire.

pilire
19-03-10, 16:59
Καλησπερα παιδια. Μολις γυρισα απο την δουλεια και απο οτι βλεπω ηρθαν και διορθωσαν την βλαβη. Τελικα ισχυε το 1% που φαινοταν αδυνατον να ισχυει στον τυπο απο το 121. Σημερα τα στατιστικα μου ειναι


Parameters
DSP Firmware Version DMT FwVer: 3.9.4.20_A_TC, HwVer:T14F7_5.0
DMT Status Up
Operational Mode ADSL2+
Upstream 1002 kbps
Downstream 19892 kbps
SNR Margin (Upstream) 10.1 db
SNR Margin (Downstream) 8.6 db
Line Attenuation (Upstream) 6.8 db
Line Attenuation (Downstream) 8.8 db

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον, ειλικρινα με βοηθησατε στο να πιασω την σωστη ταχητητα που πληρωνω. Και παλι THANKSSSSSSSS
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

terko
19-03-10, 18:59
Καλησπερα παιδια. Μολις γυρισα απο την δουλεια και απο οτι βλεπω ηρθαν και διορθωσαν την βλαβη. Τελικα ισχυε το 1% που φαινοταν αδυνατον να ισχυει στον τυπο απο το 121. Σημερα τα στατιστικα μου ειναι

Parameters
DSP Firmware Version DMT FwVer: 3.9.4.20_A_TC, HwVer:T14F7_5.0
DMT Status Up
Operational Mode ADSL2+
Upstream 1002 kbps
Downstream 19892 kbps
SNR Margin (Upstream) 10.1 db
SNR Margin (Downstream) 8.6 db
Line Attenuation (Upstream) 6.8 db
Line Attenuation (Downstream) 8.8 db

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον, ειλικρινα με βοηθησατε στο να πιασω την σωστη ταχητητα που πληρωνω. Και παλι THANKSSSSSSSS
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είχα απόλυτο δίκιο τελικά που επέμενα λέγοντας ότι δεν μπορεί να φταίει το SNR αλλά κάτι άλλο και ότι δεν θα συνέβαινε αυτό που φοβόσουν, επίσης ότι ο συγχρονισμός σου έπρεπε να είναι κάπου στα 18 ίσως και λίγο παραπάνω.

Τελικά είναι στα ~20Mbps στο Down βοηθώντας σε αυτό βέβαια και η βελτίωση του Line Attenuation (Downstream) κατά 4db και με SNR στα ίδια επίπεδα και τερματίζοντας σχεδόν στο Up αφού και εδώ βελτιώθηκε το Line Attenuation (Upstream) κατά 10.5db για το οποίο είχα τις αμφιβολίες μου.

Τέλος λοιπόν πολύ καλό όλα καλά :yahoo::yahoo::yahoo:

Σου εύχομαι καλά κατεβάσματα.

FarmaS
20-03-10, 22:49
Παιδια τα στατιστικα της δικιας μου γραμμης πως ειναι ? εχω 24mbps κ ρουτερ PHILIPS CGA5720S/TE


Status:

Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
---
Fast Path


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
863 (Kbps.)

Down Stream
13074 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
12 dB
9 dB

Attenuation
12 dB
26 dB

_FLIP_
21-03-10, 11:40
με 2 Mbps 213-214kbps max, καλα ειναι ;

wesker
21-03-10, 13:03
Παιδια τα στατιστικα της δικιας μου γραμμης πως ειναι ? εχω 24mbps κ ρουτερ PHILIPS CGA5720S/TE


Status:

Configured
Current

Line Status
---
SHOWTIME

Link Type
---
Fast Path


[Go Top]


Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
863 (Kbps.)

Down Stream
13074 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
12 dB
9 dB

Attenuation
12 dB
26 dB

Ενώ έχεις καλό attenuation συγχρωνίζεις χαμηλά...

FarmaS
22-03-10, 21:24
Τι μπορω να κανω για να ανεβασω την ταχυτητα ? δν γινεται να εχω κανει συνδεση μεχρι τα 24 κ να συνεχεια στα 12-13..

nnn
22-03-10, 21:50
Ανέβασε στατιστικά της γραμμής σου.

terko
22-03-10, 22:31
@FarmaS
Με Attenuation στα 26 dB, σχετικά καλά είσαι στα 13Mbps, αν ήσουν λίγο παραπάνω (1-2Mbps) ακόμη καλύτερα, δεν θα έβλεπες όμως και καμία ιδιαίτερη διαφορά (το πολύ +200ΚΒ στο Download και τίποτα περισσότερο).

Αν η γραμμή σου είναι σταθερή μην το ψάχνεις καθόλου.

FarmaS
22-03-10, 23:52
Ανέβασε στατιστικά της γραμμής σου.

Κ πως το κανω αυτο ?

wesker
22-03-10, 23:59
Κ πως το κανω αυτο ?

Πας στην σελίδα με τα στατιστικά και παίρνεις screenshot. Πιο ρούτερ έχεις;

FarmaS
23-03-10, 00:08
Πας στην σελίδα με τα στατιστικά και παίρνεις screenshot. Πιο ρούτερ έχεις;

Αυτο εδω λες ?

Εχω το PHILIPS CGA5720S/TE

wesker
23-03-10, 00:12
Αυτο εδω λες ?

Εχω το PHILIPS CGA5720S/TE

Ναι. Μπες στο προφιλ με τα τατιστικά του ρουτερ σου και παρε print screen να δούμε τα στατιστικά σου. Snr, att κλπ.

terko
23-03-10, 00:12
Κ πως το κανω αυτο ?

Αφού το έχεις κάνει ήδη και το λες μάλιστα


Παιδια τα στατιστικα της δικιας μου γραμμης πως ειναι ? εχω 24mbps κ ρουτερ PHILIPS CGA5720S/TE

τι άλλο να ανεβάσεις, απλά ο @nnn δεν το πρόσεξε, ούτε σε αυτή τη σελίδα την παράθεση που έκανε πιο πάνω ο @wesker, ούτε στην προηγούμενη ότι είσαι εσύ.


Πας στην σελίδα με τα στατιστικά και παίρνεις screenshot. Πιο ρούτερ έχεις;

Τι του είπες τώρα και εσύ. Δες την έγινε τώρα με την εικόνα που έβαλε, ξεχείλωσε η σελίδα.

@FarmaS;3390682 διέγραψε την εικόνα, δεν χρειάζονται αυτά.

nnn
23-03-10, 00:16
Την έσβησα εγώ, τώρα πρόσεξα πως τα έχει ανεβάσει...
Με χαμηλότερο snr είναι 9 αν δεν κάνω λάθος, θα έπιανες ~15 Mbps.

terko
23-03-10, 00:17
Τα σχόλια μου για την γραμμή σου τα ανέφερα παραπάνω.

wesker
23-03-10, 00:19
Αφού το έχεις κάνει ήδη και το λες μάλιστα



τι άλλο να ανεβάσεις, απλά ο @nnn δεν το πρόσεξε, ούτε σε αυτή τη σελίδα την παράθεση που έκανε πιο πάνω ο @wesker, ούτε στην προηγούμενη ότι είσαι εσύ.



Τι του είπες τώρα και εσύ. Δες την έγινε τώρα με την εικόνα που έβαλε, ξεχείλωσε η σελίδα.

@FarmaS;3390682 διέγραψε την εικόνα, δεν χρειάζονται αυτά.

Ναι my bad είδα και την απάντηση του nnn και μπερδευτικα, sorry. Νόμιζα οτι τα στατιστικά ήταν του _FLIP_. Λογικά έπρεπε να συγχρονίζεις λίγο ψιλότερα, κοντά στο 16 με 26 att.

terko
23-03-10, 00:20
@nnn μα 9 είναι το SNR, φαίνεται λίγο μπερδεμένα έτσι όπως έχουν αντιγραφεί.

nnn
23-03-10, 00:24
@nnn μα 9 είναι το SNR, φαίνεται λίγο μπερδεμένα έτσι όπως έχουν αντιγραφεί.
Είναι λίγο ψηλά, δεν θυμάμαι ποιό είναι το default του ΟΤΕ.

FarmaS
23-03-10, 00:25
Αυτο εδω παιζει κανενα ρολο ?

ADSL Parameter

This page allows you to specify the ADSL standards to operate with. You may explicitly set a specific standard, or choose "Automatic" to automatically negotiate with remote DSLAM.

Operation mode: κ εχει να επιλεξεις
1) Automatic
2)T1. 413 Issue 2
3)G.992.1(G.DMT)
4)G.992.2(G.Lite)
5)G.992.3(ADSL2)
6)G.992.5(ADSL2+)

terko
23-03-10, 00:26
Το 9 είναι δεν κάνεις λάθος.

nnn
23-03-10, 00:28
Αυτο εδω παιζει κανενα ρολο ?

ADSL Parameter

This page allows you to specify the ADSL standards to operate with. You may explicitly set a specific standard, or choose "Automatic" to automatically negotiate with remote DSLAM.

Operation mode: κ εχει να επιλεξεις
1) Automatic
2)T1. 413 Issue 2
3)G.992.1(G.DMT)
4)G.992.2(G.Lite)
5)G.992.3(ADSL2)
6)G.992.5(ADSL2+)

Κανονικά όχι, σε Adsl2+ είσαι συγχρονισμένος.

wesker
23-03-10, 00:29
Είναι λίγο ψηλά, δεν θυμάμαι ποιό είναι το default του ΟΤΕ.

Ή 8 η 9

terko
23-03-10, 00:32
Αν έχεις όρεξη και ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάποια βασικά πράγματα μπες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=126)και μελέτησε λίγο πάνω σε αυτά και σε πολλά άλλα, θα σου λυθούν πολλές απορίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.