PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα Εμφάνιση Λογαριασμών Tellas



askardamykti
12-03-10, 23:17
Σημερα 12/03/10 μου ηρθε ο λογαριασμος, εχω Tellas Double Play Unlimited, και για πρωτη φορα ο λογαριασμος ειναι μηνιαιος (εχει αναφερθει σε αλλο τοπικ).
Το ασχημο ειναι η νεα εμφανιση του λογαριασμου. Ο οποιος ειναι ...Wind. Σαν να βλεπω τον λογαριασμο του κινητου μου. Με πολυ λιγοτερες πληροφοριες απο πριν, λειπει πλεον η δευτερη σελιδα του λογ/σμου που ενημερωνε ποιανου μηνα το παγιο χρεωνεσαι και την εξτρα χρεωση των κλησεων εκτος παγιου, λειπει η συγκεντρωτικη αναλυση κλησεων οπως αυτη φαινοταν στην τριτη σελιδα του λογ/σμου πανω-πανω, οι αστικες και οι υπεραστικες κλησεις εμφανιζονται σε μια στηλη αναμεικτα με σειρα ανα ημερομηνια κλησης, δεν εμφανιζονται οι πολεις που αντιστοιχουν στις εκαστοτε κλησεις (και για αστικες και για υπεραστικες κλησεις) , ουτε και οι χωρες στις κλησεις του εξωτερικου. Με λιγα λογια η πληροφορηση του λογαριασμου εγινε πολυ φτωχη. Ειλικρινα δεν ξερω με ποιο σκεπτικο προχωρησανε στις παραπανω επιλογες.

ambientc
13-03-10, 01:55
Ήρθε και σε μένα τέτοιος λογαριασμός αλλά έχω να κάνω 2 παρατηρήσεις.
1. Έχει αφαιρεθεί ο αριθμός βρόχου που ήταν στην πρώτη σελίδα πάνω αριστερά.
2. Στην δική μου περίπτωση έχει κλήσεις από 1/1 έως 28/2 που σημαίνει ότι για κάποιο λόγο μας έκαναν δώρο ένα πάγιο.
Προφανώς για να γλυκάνουν το χάπι για τα πολλά προβλήματα που έχουμε αντιμετωπίσει και τις τελευταίες διακοπές. Προσωπικά δεν κάθομαι να ξανασχοληθώ μιας και ήδη έχω κάνει αίτηση φορητότητας.
Αντίο "Bellas"

Psycho13
13-03-10, 07:55
Παντως η ενημερωση του λογαριασμου φτωχυνε παρα πολυ! Οι κλησεις ειναι ανακατεμενες και δεν βγαζεις ακρη ευκολα που πηρες και ποιον!

avatarinos
14-03-10, 17:04
Ρε παιδες, πως ειναι ετσι ο λογ/σμος?
Δεν αναφερει ποιον μηνα αφορα. Λεει μόνο να τον πληρωσεις ως 30/3, αρα μαλλον αφορα τις κλησεις του Φλεβαρη και τη προπληρωμη του Μαρτη(?)

Εχει μεν αναλυτικα ολες τις (free) αστικες και υπεραστικες κλησεις απο 31-1-10 εως και 28-2-10. Κατοπιν εχει τη χρεωση προς κινητα του ιδιου μηνα.

ΔΕΝ βλεπω να μας χαρισαν τιποτα, οπως γραφει ο φιλος ambientc.
Ο αριθμος βρογχου βρισκεται κανονικα στη πρωτη σελιδα, πανω αριστερα.


.... οι αστικες και οι υπεραστικες κλησεις εμφανιζονται σε μια στηλη αναμεικτα με σειρα ανα ημερομηνια κλησης, δεν εμφανιζονται οι πολεις που αντιστοιχουν στις εκαστοτε κλησεις (και για αστικες και για υπεραστικες κλησεις)

Γιατι, πριν οι πολεις εμφανιζονταν?

dbal
14-03-10, 17:43
Ρε παιδες, πως ειναι ετσι ο λογ/σμος?
Δεν αναφερει ποιον μηνα αφορα. Λεει μόνο να τον πληρωσεις ως 30/3, αρα μαλλον αφορα τις κλησεις του Φλεβαρη και τη προπληρωμη του Μαρτη(?)
Εχει μεν αναλυτικα ολες τις (free) αστικες και υπεραστικες κλησεις απο 31-1-10 εως και 28-2-10. Κατοπιν εχει τη χρεωση προς κινητα του ιδιου μηνα.
ΔΕΝ βλεπω να μας χαρισαν τιποτα, οπως γραφει ο φιλος ambientc.
Ο αριθμος βρογχου βρισκεται κανονικα στη πρωτη σελιδα, πανω αριστερα.


Το πρόβλημα που έχεις, ποιό ακριβώς είναι? :)

avatarinos
14-03-10, 21:51
Ειναι οτι
-Δεν αναφερεται ο μηνας που αφορα. Οποτε, γιατι οχι ο επομενος λογ/σμος να μην αναφερεται στην ιδια περιοδο?...
-Ρωταω τον φιλο ambientc, πως διαπιστωνει οτι μας χαρισαν κατι?

dbal
14-03-10, 23:08
Το είπες και μόνος σου-έχει ημ/νια έκδοσης (1/3) και σου γράφει οτι πρόκειται για το σύνολο εθνικών χρεώσεων εως 28/2 (με έναρξη της ανάλυσης κλήσεων 31/1, αρα 1 μήνας). Πόσο πιο ξεκάθαρο, δεν καταλαβαίνω...και προφανώς δεν μπορεί ο επόμενος να αναφέρεται στην ίδια περίοδο χωρίς να το καταλάβουμε, άρα να μας "κλέψουν"...
Όσο για τον φίλο, ο λογαριασμός του έχει τελείως διαφορετικά στοιχεία (δεν αναφέρει αριθμό βρόχου, 2μηνη περίοδος χρέωσης με πιθανό "δώρο" ένα πάγιο αν είχε δηλώσει προβλήματα, έχει συμβεί και σε άλλους) οπότε δεν μας αφορά. Είναι βέβαιο οτι ο επόμενος λογαριασμός του θα είναι μηνιαίος με την γνωστή ενημερωτική επιστολή κλπ.

ambientc
16-03-10, 00:18
Το είπες και μόνος σου-έχει ημ/νια έκδοσης (1/3) και σου γράφει οτι πρόκειται για το σύνολο εθνικών χρεώσεων εως 28/2 (με έναρξη της ανάλυσης κλήσεων 31/1, αρα 1 μήνας). Πόσο πιο ξεκάθαρο, δεν καταλαβαίνω...και προφανώς δεν μπορεί ο επόμενος να αναφέρεται στην ίδια περίοδο χωρίς να το καταλάβουμε, άρα να μας "κλέψουν"...
Όσο για τον φίλο, ο λογαριασμός του έχει τελείως διαφορετικά στοιχεία (δεν αναφέρει αριθμό βρόχου, 2μηνη περίοδος χρέωσης με πιθανό "δώρο" ένα πάγιο αν είχε δηλώσει προβλήματα, έχει συμβεί και σε άλλους) οπότε δεν μας αφορά. Είναι βέβαιο οτι ο επόμενος λογαριασμός του θα είναι μηνιαίος με την γνωστή ενημερωτική επιστολή κλπ.

Επανέρχομαι για κάποιες διορθώσεις -διευκρινήσεις. Τον αριθμό του βρόχου τελικά τον γράφει αλλά σε άλλο σημείο και αυτό με μπέρδεψε.Στην δεύτερη σελίδα γράφει την ανάλυση χρεώσεων αστικών και υπεραστικών κλήσεων και πρώτη ημερομηνία είναι 01/01/2010 και τελευταία ημερομηνία 28/02/2010. Χρέωση 39,90. Προφανώς αφορά μόνο εμένα ή και κάποιους που για τα παράπονα και τα προβλήματα που είχαν κατά καιρούς δηλώσει τους έκαναν δώρο ένα πάγιο.

Psycho13
16-03-10, 03:40
Εμενα γιατι πηραν τηλεφωνο τους γονεις μου το δεκεμβριο και τους ειπαν οτι θα μας κανουν 2 μηνες δωρο τα παγια αραγε??Και οντως δεκεμβριο και ιανουαριο δεν μας ηρθε λογαριασμος!

nyannaco
16-03-10, 09:16
Στην δεύτερη σελίδα γράφει την ανάλυση χρεώσεων αστικών και υπεραστικών κλήσεων και πρώτη ημερομηνία είναι 01/01/2010 και τελευταία ημερομηνία 28/02/2010. Χρέωση 39,90. Προφανώς αφορά μόνο εμένα ή και κάποιους που για τα παράπονα και τα προβλήματα που είχαν κατά καιρούς δηλώσει τους έκαναν δώρο ένα πάγιο.Το πάγιο της περιόδου Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου που αφορά η ανάλυση κλήσεων, το είχες προπληρώσει στον προηγούμενο (διμηνιαίο) λογαριασμό. Τα 39,90 που σου ήρθαν τώρα αφορούν το Μάρτιο.

avatarinos
17-03-10, 00:41
Λοιπον, ελεγξα προσεκτικα τις αποδειξεις του τελευταιου ετους. Δεν χαριστηκε τιποτα. Ειναι χρεωμενη κανονικα η οποια χρηση των μηνων και η χρεωση των παγιων. Απλα ο λογ/σμος εγινε απο 2μηνιαιος σε μηνιαιος. Ο τωρινος μου εκδοθηκε 1.3.10, αφορα την όποια χρηση Φεβρουαριου και την (προ)πληρωμη παγιου Μαρτιου.

Οπότε καλο ειναι ολοι οι συναδελφοι που εχουν την εντυπωση οτι τους χαριστηκε κατι να τσεκαρουν κι αυτοι τους λογ/σμους τους, για να βεβαιωθουν πως εχει το πραγμα.

Η παρατηρηση παραμενει, ο λογ/σμος θα πρεπει να αναφερει σαφως ποιου μηνα αφορα τη χρηση και ποιου το παγιο. Ετσι οπως ειναι τωρα δεν αναφερει τιποτα, μονο την ημερ/νια εκδοσης και τη ληξη πληρωμης...
Ασε που σου αναγραφει κιολας "προηγουμενο υπολοιπο(αγνοηστε το αν εχει εξοφληθει)", ευκολα μπορει καποιος να μπερδευτει και να διπλοπληρωσει ενα μηνα.

ΦΠΑ ερωτηση: Στη 1η σελιδα ο λογ/σμος αναγραφει ΦΠΑ 19%.
Τωρα που πηγε 21% τι θα συμβει? θα μειωσουν το κερδος τους?

nyannaco
17-03-10, 09:28
ΦΠΑ ερωτηση: Στη 1η σελιδα ο λογ/σμος αναγραφει ΦΠΑ 19%.
Τωρα που πηγε 21% τι θα συμβει? θα μειωσουν το κερδος τους?Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Αν μπεις στη σελίδα της Tellas θα δεις ότι πλέον η τιμή του πακέτου Unlimited, για παράδειγμα, έχει ανέβει από τα 39,90 στα 40,57.

chrispe
17-03-10, 14:53
σε μενα ειχαν παρει τηλεφωνο και μου ειχαν πει οτι θα μου κανουν δώρο 2 παγια, ενα τώρα κι ενα κατα το καλοκαίρι και πραγματικα ο τελευταιος λογ/σμος ήρθε μηδενικός

Psycho13
17-03-10, 15:52
και εμενα το ιδιο μου ειπαν αλλα δεν μου ηρθε ποτε μηδενικος λογαριασμος...Μηπως να τους παρω τηλ να τους ξεχεσω???αυτοι με πηραν τηλ και μου το προτειναν κιολας!!!

BARKOULETOS
18-03-10, 06:36
Kαι μενα μου φανηκε ελλιπεστατος, και μαλιστα χωρις τηλεφωνα... Ειναι πρωτος λογαριασμος, αλλα αν δεν ειναι με τηλεφωνα μεσα μηπως ειναι τα τελη ενεργοποιησης? Ειναι νωρις για να ειναι ο πρωτος λογαριαμος 3/3 συνδεθηκα...

skapetis
18-03-10, 12:09
Εμένα μου είπαν ότι θα χαρίσουν 2 πάγια στο ... τέλος του 12μηνου. Ότι να'ναι :down:

dennis2006
19-03-10, 04:04
δηλαδη τωρα μας αναγκαζουν να τρεχουμε καθε μηνα να πληρωνουμε? δεν μας τα λενε καλα.

ermis333
19-03-10, 10:57
δηλαδη τωρα μας αναγκαζουν να τρεχουμε καθε μηνα να πληρωνουμε? δεν μας τα λενε καλα.

1ον Κανένας δεν σε αναγκάζει να τρέχεις, αφού υπάρχει κάτι που λέγεται Webanking

2ον Στο site μηνιαίες συνδρομές αναγράφονται, όχι διμηνιαίες και στην αρχή είχε κακοφανεί σε πολλούς που ερχόταν ανά δίμηνο ο λογαριασμός.

Godaemon
20-03-10, 03:51
δηλαδη τωρα μας αναγκαζουν να τρεχουμε καθε μηνα να πληρωνουμε? δεν μας τα λενε καλα.

Δεν ξέρει τι θέλει κόσμος τελικά...

dennis2006
20-03-10, 14:25
Δεν ξέρει τι θέλει κόσμος τελικά...

για ξαναπες στα ελληνικα τι ηθελες να πεις γιατι μαλλον δεν σε καταλαβα.

avatarinos
21-03-10, 05:07
1ον Κανένας δεν σε αναγκάζει να τρέχεις, αφού υπάρχει κάτι που λέγεται Webanking


Δε μου φαινεται καλη ιδεα να τους δωσω το λογ/σμο μου... κι αν ποτε παρουν περισσοτερα απ οσα πρεπει? Αν πχ. καποια στιγμη διακοψω και αυτοι μου παρουν ενα μηνα που ομως ειχα φυγει, τοτε τι γινεται? θα τους κυνηγαω να τα παρω πισω?

ariadgr
21-03-10, 11:11
Δεν σου είπε πάγια εντολή.
Πληρωμή μέσω e-banking σου είπε.

3llinas
21-03-10, 16:59
Συγνωμη ρε παιδια εγω παντος νομιζω οτι ειναι καλυτερα ανα μηνα ετσι δεν χανεσε και μετα λεφτα τον 2. μηνα...ο λογαριασμος καταλαβενετε σχετικα ευκολα αν ασχολιθεις 2-3 φορες...αλλιος περνας και απο ενα καταστημα και στο εξειγουνε εκει...

avatarinos
21-03-10, 17:38
Δεν σου είπε πάγια εντολή.
Πληρωμή μέσω e-banking σου είπε.

τι ειναι το e-banking, πληρωμη σε τραπεζα μεσω ιντερνετ? Α πα πα, ειναι πολυ επικινδυνο να κυκλοφορουν τα στοιχεια σου στο ιντερνετ:)

Billmg81
21-03-10, 17:46
τι ειναι το e-banking, πληρωμη σε τραπεζα μεσω ιντερνετ? Α πα πα, ειναι πολυ επικινδυνο να κυκλοφορουν τα στοιχεια σου στο ιντερνετ:)

Έχει ειδικό ιστιότοπο η κάθε τράπεζα που συνδέεσαι και βλέπεις αναλυτικά τους λογαριασμούς σου, τις πιστωτικές σου, τυχόν δάνεια που έχεις και μέσα από εκεί μπορείς να πληρώσεις τα πάντα εύκολα, γρήγορα , χωρίς extra χρεώσεις & πίστεψέ με είναι απόλυτα ασφαλής τρόπος! Το χρησιμοποιώ εδώ & 3-4 χρόνια στις τράπεζες Eurobank,Πειραιώς και Εμπορική χωρίς κάνενα μα κανένα πρόβλημα! Άσε που με έχει σώσει πολλές φορές όταν είμαι εκτός Ελλάδος! ;)

avatarinos
21-03-10, 21:45
Τι εννοεις "απολυτα ασφαλής"?... και ολες αυτες οι απατες και οι υποκλοπες μεσω νετ που μαθαινουμε καθε τοσο?
Τα στοιχεια σου παντως ο υπαλληλος τα βλεπει. Πως ξερουμε οτι ο υπαλληλος δεν θα προχωρησει σε κατι δυσαρεστο?
Εγω παντως ουτε δανεια εχω, ουτε πιστωτικες:oneup:
(ουτε και εκτος Ελλαδας βγαινω)

nyannaco
21-03-10, 21:50
Κανένας υπάλληλος δεν βλέπει τίποτα, αυτό ακριβώς είναι το νόημα για τις τράπεζες: περικοπή κόστους. Αν το κάνεις από το δικό σου pc και όχι δεξιά και αριθστερά, και είσαι προσεχτικός με τα (δυνατά) password, δεν κινδυνεύεις. Αντίθετα, κινδυνεύεις πολύ περισσότερο με τις κάρτες (όχι εσύ που δεν έχεις βέβαια, όλοι οι άλλοι) στα μαγαζιά. Σκέφτηκες ποτέ πόσοι υπάλληλοι έχουν πρόσβαση στον αριθμό της κάρτας μετά από κάθε σου συναλλαγή;

ariadgr
21-03-10, 23:49
Η συζήτηση περί e-banking μπορεί να συνεχιστεί εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=162199

avatarinos
22-03-10, 01:06
Κανένας υπάλληλος δεν βλέπει τίποτα, αυτό ακριβώς είναι το νόημα για τις τράπεζες: περικοπή κόστους. Αν το κάνεις από το δικό σου pc και όχι δεξιά και αριθστερά, και είσαι προσεχτικός με τα (δυνατά) password, δεν κινδυνεύεις. Αντίθετα, κινδυνεύεις πολύ περισσότερο με τις κάρτες (όχι εσύ που δεν έχεις βέβαια, όλοι οι άλλοι) στα μαγαζιά. Σκέφτηκες ποτέ πόσοι υπάλληλοι έχουν πρόσβαση στον αριθμό της κάρτας μετά από κάθε σου συναλλαγή;

Πως δε βλεπει τιποτα, οι υπαλληλοι της τραπεζας που ειναι στα computers βλεπουν τα παντα, εννοειται.

askardamykti
23-03-10, 00:38
Νομιζω οτι ξεφυγε εντελως το θεμα σε σχεση με το τοπικ που ανοιξα. Αναφερομαι στον διαφορετικο τροπο απεικονισης του λογαριασμου οσον αφορα τις κλησεις προς σταθερα,κινητα,ξενους προορισμους, οπου δεν αναγραφονται πλεον οι πολεις και χωρες αντιστοιχα και γενικα στην φτωχη πληροφορηση του καινουριου λογαριασμου σε σχεση με τον παλιο. Σαν να εχει γινει downgrade.

@ ADSLgr.com All rights reserved.