PDA

Επιστροφή στο Forum : mac mini---αγορά και πρώτες γνώμες



Σελίδες : [1] 2

kadronarxis
18-04-06, 19:02
{split} από το thread" Software για υπολογιστές Apple"

Συνονόματε, στείλε pm, να βρεθούμε!

Χαιρετώ το καινούργιο μέλος στην οικογένεια των MAC USERS.

τον :band: Power Moderator ....------->> NikosEagle.....

kadronarxis
18-04-06, 19:39
Που είσαι ρε Νίκο, και έχω βάλει τη μπάντα του Δήμου Αθηναίων να παίζει για πάρτη σου;:D

Μάλλον θα σετάρεις το ασύρματο δίκτυο.:clap:

Άντε γερά!

ΥΓ: πες μας πρώτες εντυπώσεις.

Νικαετός
18-04-06, 20:01
Προς το παρόν ...ψάχνω για dvi σε dvi καλώδιο για την σύνδεση ,για να μην βγάζω το καλώδιο από το pc ...

WAntilles
18-04-06, 20:58
Πάει, χάλασε κι ο Νικαετός.

Νικαετός
18-04-06, 21:04
Πάει, χάλασε κι ο Νικαετός.

Καλά , έχω πάθει πλάκα ...@Wan , δίπλα στο αυτί μου και δεν ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ :oneup:

Είναι κουκλί ....μέχρι και η Αντιγόνη ,έπαθε πλάκα και δεν μου έβαλε τις φωνές (περίεργο) !

:hmm::hmm:

Νικαετός
18-04-06, 21:05
Που είσαι ρε Νίκο, και έχω βάλει τη μπάντα του Δήμου Αθηναίων να παίζει για πάρτη σου;:D

Μάλλον θα σετάρεις το ασύρματο δίκτυο.:clap:

Άντε γερά!

ΥΓ: πες μας πρώτες εντυπώσεις.


Αλλά το ασύρματο δίκτυο
δεν μπορεί να το σετάρει , και κάτι μου λέει πως ΔΕΝ σετάρεται . Θα προσπαθήσω ακόμα λίγο και θα το συνδέσω με το LAN ενσύρματα ! :redface:

Mosfet
18-04-06, 21:15
Καλά , έχω πάθει πλάκα ...@Wan , δίπλα στο αυτί μου και δεν ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ :oneup:

Αυτό είναι! :oneup:
Όχι σαν τις μπακατέλες τα pc-ιά που σου παίρνουν τα αυτιά. :down:

kostthem
18-04-06, 21:22
Αλλά το ασύρματο δίκτυο
δεν μπορεί να το σετάρει , και κάτι μου λέει πως ΔΕΝ σετάρεται . Θα προσπαθήσω ακόμα λίγο και θα το συνδέσω με το LAN ενσύρματα ! :redface:


Σετάρεται από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Ποιο ρούτερ έχεις Νίκο για να ψάξω για κάποιον να σε βοηθήσει;

Νικαετός
18-04-06, 21:30
Έχω το linksys 54 GS , το πρόβλημά μου είναι στο wep key ...το μακ έχει επιλογές για 48 bit και 128 bit encryption , ενώ το linksys για 64 και 128 ...εγώ το έχω στα 64 , αλλά και στα 128 που το έβαλα , πάλι είναι αδύνατον να συνδεθεί ...(Από εκεί είπα πως μάλλον δεν σετάρεται ) Θα το δοκιμάσω χωρίς encryption να δω τι συμβαίνει ...Αλλά αν είναι χωρίς πάλι δεν μου κάνει έτσι κι αλλιώς .

Δεν έχω πρόβλημα να το έχω με LAN , αλλά άλλη ελευθερία σου δίνει το wireless , ;)

kostthem
18-04-06, 21:32
Ο ασφαλέστερος τρόπος (υπόψιν δεν έχω wireless) δεν είναι με encryption από ότι λένε αλλά δηλώνοντας κάποιες adresses.
Ρίξε μια ματιά σε μια συζήτηση εδώ:
http://www.macephemera.gr/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=763#post_6346

WAntilles
18-04-06, 21:52
Καλά , έχω πάθει πλάκα ...@Wan , δίπλα στο αυτί μου και δεν ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ :oneup:

Είναι κουκλί ....μέχρι και η Αντιγόνη ,έπαθε πλάκα και δεν μου έβαλε τις φωνές (περίεργο) !

:hmm::hmm:

:offtopic:

Νικαετός θά 'κανε μάηντ-τρικ στην Αντιγόνη. :hmm:

προσπαθεί να την επαναφέρει εις μάτην.

Νικαετός
18-04-06, 23:00
Ο ασφαλέστερος τρόπος (υπόψιν δεν έχω wireless) δεν είναι με encryption από ότι λένε αλλά δηλώνοντας κάποιες adresses.
Ρίξε μια ματιά σε μια συζήτηση εδώ:
http://www.macephemera.gr/forum/viewthread.php?forum_id=5&thread_id=763#post_6346


Σε ευχαριστώ πολύ ! Ούτως 'η άλλως το έχω ενεργοποιημένο το μακ φίλτρο ...θα βγάλω το κλειδί ...και ο θεός βοηθός !

Πύρρος
19-04-06, 00:32
Εχμ, φαντάζομαι το έχεις δοκιμάσει, αλλά όταν γράφεις το password στο mac έχεις διαλέξει τη σωστή ρύθμιση (hex/ascii) στο pull-down menu ? Αν δοκίμασες μόνο ascii, δοκίμασε και hex.

Το hex το γράφεις χωρίς το αρχικό 0x.

Επίσης, αν έχεις OS X 10.3 ή μικρότερο, ένα hex password πρέπει να αρχίζει με $, οπότε αν στο router βλέπεις 0123456789abcdef01234 γράφεις $0123456789abcdef01234.

BTW, σε ασύρματη ασφάλεια, το WAP είναι (πολύ) καλύτερο από το WEP. Το MAC filtering δεν είναι απίστευτα ασφαλές (κάποιος σνιφάρει την κίνηση, και μόλις βγεις spoofάρει την MAC address σου), και το hide essid είναι ελαφρώς για γέλια.

Στην πράξη βέβαια, έχω WEP + mac filtering γιατί το zyxelόκουτο μου δεν έχει WPA :P

kostthem
19-04-06, 01:08
Μπράβο ρε Πύρρο, βοηθήστε το το παλικάρι να χαρεί τον μακ του :D

kadronarxis
19-04-06, 01:14
Καλα ρε συ Νικαετέ!!!
Linksys ρούτερ!!!Πωωωω.
:(

Νικαετός
19-04-06, 04:28
Θα εγκατασταθεί πάραυτα ! :oneup:

Τώρα για το wirelless :

Τελικά το έστησα ...και με wep και με mac filtering ...Μη με ρωτήσετε πως ...πάντως δούλεψε !

Ευχαριστώ πολύ @ Πύρρος . Δεν δοκίμασα αυτά που γράφεις , χρησιμοποίησα για πολλοστή φορά τον οδηγό , έκανα τα ίδια βήματα που είχα κάνει πολλές φορές , αλλά αυτή τη φορά δούλεψε !

Eruyome(MMXGN)
19-04-06, 20:43
Εναν προς έναν τους καταπίνει το σκοτάδι...:P
Welcome nikoseagle!

Νικαετός
19-04-06, 20:57
Μέχρι στιγμής ...ανακαλύπτω συνεχώς νέα και θαυμαστά πράγματα ...το μεσημέρι ,πατώντας διάφορες επιλογές άρχισε μια φωνή πολύ sexy να μου διαβάζει το e-mail ...LOL

Προβλέπεται γερό κόλλημα . Δυστυχώς αύριο το πρωί φεύγω για Πάσχα και θα το ξαναδώ μετά από 1 βδομάδα :( .

(πως κάνουν τα μωρά με τα καινούργια παιχνίδια ?...τέτοιο πράγμα) .Ρε τι παθαίνει ο άνθρωπος στα γεράματα :(

Υ.Γ.: Σε ευχαριστώ @Eruyome

blend
19-04-06, 22:05
Πάει, τον χάσαμε τον γιαουρτωμένο παπαγάλο!! :lol:


Με γειά Νίκο το μαραφέτι!

(ζηλεύω φυσικά!) :(

sdikr
19-04-06, 22:16
Μέχρι στιγμής ...ανακαλύπτω συνεχώς νέα και θαυμαστά πράγματα ...το μεσημέρι ,πατώντας διάφορες επιλογές άρχισε μια φωνή πολύ sexy να μου διαβάζει το e-mail ...LOL

Προβλέπεται γερό κόλλημα . Δυστυχώς αύριο το πρωί φεύγω για Πάσχα και θα το ξαναδώ μετά από 1 βδομάδα :( .

(πως κάνουν τα μωρά με τα καινούργια παιχνίδια ?...τέτοιο πράγμα) .Ρε τι παθαίνει ο άνθρωπος στα γεράματα :(

Υ.Γ.: Σε ευχαριστώ @Eruyome

εεε καλά φωνή έχει και το pocket pc μου :p

Αντε καλορίζικο :oneup:

kostthem
19-04-06, 22:59
Νίκο άνοιξε ένα εισερχόμενο mail που έχει πολλές photos (αν δεν έχεις στείλε ένα στον εαυτό σου) και ... πάτα το "slideshow" μέσα από το ανοικτό mail. Περαστικά!

Eruyome(MMXGN)
20-04-06, 11:47
Μέχρι στιγμής ...ανακαλύπτω συνεχώς νέα και θαυμαστά πράγματα ...το μεσημέρι ,πατώντας διάφορες επιλογές άρχισε μια φωνή πολύ sexy να μου διαβάζει το e-mail ...LOL

Προβλέπεται γερό κόλλημα . Δυστυχώς αύριο το πρωί φεύγω για Πάσχα και θα το ξαναδώ μετά από 1 βδομάδα :( .

(πως κάνουν τα μωρά με τα καινούργια παιχνίδια ?...τέτοιο πράγμα) .Ρε τι παθαίνει ο άνθρωπος στα γεράματα :(

Υ.Γ.: Σε ευχαριστώ @Eruyome

Eγώ είχα βάλει του Swatz. Και που να δεις τις φωνητικές εντολές. Τρώς και παίζεις σκάκι ταυτόχρονα χωρίς να ακουμπάς το μποντίγκι. Περαστικά και καλές διακοπές!

TuRRiCaN
27-04-06, 19:57
Είχα βάλει το mini να λέει την ώρα κάθε 15 λεπτά :rofl: :rofl: :rofl:
Μου θύμισε εποχές Amiga και το say. :)

Chris_Nik
27-04-06, 20:19
Τελικά εντυπώσεις????
Αξίζει τα λεφτά??? διαφορές από το νορμάλ PC??? κτλ κτλ.....

Νικαετός
27-04-06, 20:49
Τα λεφτά του τα αξίζει 100% ...αυτό είναι σίγουρο . (Τουλάχιστον για μένα) . Εϊναι βέβαια λίγο δύσκολο για κάποιον που δεν έχει ιδέα από το λειτουργικό , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ...

Η αθόρυβη λειτουργία του , οι ευκολίες και το μικρό μέγεθος και βάρος είναι πολύ πολύ θετικά στοιχεία .

Kαι δύο φωτό , με το λειτουργικό στην οθόνη μπας κα πείσω και άλλους να το τολμήσουν :cool:

7877 7878

nnn
27-04-06, 22:52
Νίκο πόσο σου στοίχισε τελική ?
Και τι περιέχει το πακέτο ?

Νικαετός
27-04-06, 23:33
Ο Μακ ..με INTEL DUO είναι ο ακριβός 812 € (με το ΦΠΑ) ,+ κάτι ψιλά το πληκτρολόγιο και το ποντίκι μαζί με ένα μόντεμ πήγε 1080 € .

Ο μακ ,εκτός από το MAC OS X , με ότι αυτό έχει , έρχεται με το iLife , με τηλεκοντρόλ , με wirelless καρτούλα + bluetooth , κάρτα δικτύου gigabit , firewire , κάρτα ήχου ,512 μνήμη , κάρτα γραφικών και 80άρη σκληρό ...για περισσότερες πληροφορίες ,νομίζω υπάρχει link στην υπογραφή του kadronarxi LOL ...,πάντως αξίζει τα χρήματά του ...α και φυσικά υπάρχει πάντα η δυνατότητα dual boot με windows xp , επίσημα από την apple !!

WandereR
27-04-06, 23:37
Ζηλεύω.

Σε εμάς είναι ή μοίρα μας να μένουμε με τα Windows. :cry:

Νικαετός
27-04-06, 23:41
Ζηλεύω.

Σε εμάς είναι ή μοίρα μας να μένουμε με τα Windows. :cry:

Μπορείς να το αποκτήσεις με 600 κάτι ευρώπουλα ...δεν πιστεύω πως υπάρχει πι σι σήμερα με αυτά τα χρήματα , που να έχει ότι και αυτό το διαμάντι + λειτουργικό + ΑΘΟΡΥΒΟ


Α , και κάτι ακόμα ...φολντάρει συνεχώς και είναι ΚΡΥΟ !!

nnn
27-04-06, 23:44
Thank you.
Είναι υπό σκέψη :hmm:

wintech2003
27-04-06, 23:54
Ωχ.... βλέπω να αυξάνονται τουλάχιστον κατα 10-20% οι πωλήσεις των Mac στην Ελλάδα... :D

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ;)

Νικαετός
28-04-06, 00:05
George , είναι φαντάστικ ! Δεν ξέρω για τους μεγάλους ΜΑΚ , αλλά αυτό το μικρό είναι όνειρο !

(Πρόσφατα έβγαλε και η infoquest ένα μίνι , δεν ξέρω όμως χαρακτηριστικά ,ούτε τιμές ...πάντως από διαστάσεις είναι πολύ κοντά στο Μακ ,σχεδόν ίδιες ...δεν νομίζω όμως πως μπορεί να έχει όλες τις δυνατότητες του μίνι)

kadronarxis
28-04-06, 00:24
Μετά από έναν χρόνο μαζί του, δε βλέπω την ώρα να καθίσω μπροστά στο μηχάνημα και το λειτουργικό.
Φοβερά και τα δύο!:up:

nickolas2005
28-04-06, 00:30
Σε λίγο καιρό μπαίνω και εγώ στο club σας..είναι φανταστικά απο ότι φαίνεται:)

kadronarxis
28-04-06, 00:32
nickolas, :up:

wintech2003
28-04-06, 00:46
(Πρόσφατα έβγαλε και η infoquest ένα μίνι , δεν ξέρω όμως χαρακτηριστικά ,ούτε τιμές ...πάντως από διαστάσεις είναι πολύ κοντά στο Μακ ,σχεδόν ίδιες ...δεν νομίζω όμως πως μπορεί να έχει όλες τις δυνατότητες του μίνι)

Μάλλον εννοεις αυτο... :whistle:

7881

...καμία σχεση με το μικρουλι mac πάντως

WandereR
28-04-06, 00:50
φθηνα το πουλανε. μετα απορουν γιατι κλεινουνε.

WAntilles
28-04-06, 14:50
Όλοι εσείς με τα "McΑπομείνει", από αποθήκευση τί κάνετε;

Διότι μή μου πείτε ότι σας φτάνουν τα 80GB.



Σημ.: "Αποθήκευση" θεωρείται ο,τιδήποτε συνδεδεμένο είτε τοπικά (μέσω SATA ή το πολύ IDE) είτε μέσω ethernet (κατά προτίμηση gigabit).

Τα υπόλοιπα, σέρνονται και συνεπώς δεν είναι αποθήκευση. Υποθήκευση ίσως.

--- ΠΡΟΣΘΗΚΗ ---

Επίσης δίσκοι κάτω από:

- ATA-66
- 7.200 RPM

δεν θεωρούνται "αποθήκευση" διότι επίσης σέρνονται.

Νικαετός
28-04-06, 15:33
Από σκληρούς Mr WAn , μπορείς να βάλεις όσο θέλεις ...μέχρι 500 Gb , αν δεν κάνω λάθος ...επίσης η ethernet είναι 1 gigabit ...άρα ???

Πύρρος
28-04-06, 16:29
Μπορείς να βάλεις ότι δίσκο θέλεις, αλλά πρέπει να είναι 2μιση ιντσών αντί 3μιση, οπότε θα είναι μικρότερος και ακριβότερος.

Επίσης υπάρχει και το Firewire (Για όσους έχουν και αισθητικούς προβληματισμούς, υπάρχουν firewire enclosures με σχήμα ίδιο με το mini, έτσι ώστε το mini να πάτάει πάνω στο enclosure).

Τα αντίστοιχα μηχανάκια της Quest δεν με ενθουσιάζουν. Καταφέρνουν να είναι στα ίδια λεφτά και σε μία περίπτωση ακριβότερα από την Rainbow!

μικρό/μεγάλο mini από την Rain: 564/764 ή 671/909 με τον ΦΠΑ.
Quest: 700/844/900.

Της quest κερδίζουν ότι και το φτηνό έχει DVD-R, αλλά της apple έχουν μεγαλύτερο δίσκο στα μικρά, και ΠΟΛΥ καλύτερους επεξεργαστές (1.5 core solo VS 1.4 mobile celeron και 1.67 core duo VS 1.7 pentium mobile).

ΔΕΝ έχω πλήρη specs για τα μοντέλα της quest, αλλά νομίζω ότι θα λέιπει κάτι από τα εξής μπλικιμπλίκια: BT, WiFi, Firewire, Τηλεχειρηστήριο.

WAntilles
28-04-06, 16:34
Επίσης δίσκοι κάτω από:

- ATA-66
- 7.200 RPM

δεν θεωρούνται "αποθήκευση" διότι επίσης σέρνονται.


Επίσης υπάρχει και το Firewire (Για όσους έχουν και αισθητικούς προβληματισμούς, υπάρχουν firewire enclosures με σχήμα ίδιο με το mini, έτσι ώστε το mini να πάτάει πάνω στο enclosure).

Μα είπα ότι λύσεις εκτός τοπικού SATA ή IDE (τουλάχιστο ATA-66) ή ethernet και τουλάχιστο 7.200 RPM δεν θεωρούνται αποθήκευση διότι πολύ απλά σέρνονται.

Καί το Firewire σέρνεται.

Όποτε θες, πάμε μία κόντρα με το Firewire σου και το gigabit ethernet εδώ (καί τα 2 άκρα nfs, SATA-I, 7.200 RPM).

sdikr
28-04-06, 17:38
Δισκοί κάτω απο 15.000 στρόφες σε raid 1+0 σε scsi δεν θεωρούνται αποθηκέυση καθώς και οτι πρέπει να έχεις οπτική ίνα στα 10gbs για να πείς οτι κάτι κάνεις


Ηθέλα να ήξερα τόσα χρόνια που αποθηκέυαμε;

nickolas2005
28-04-06, 23:51
Nα ρωτήσω κάτι ?

Είναι αλήθεια ότι το drm που έχουν τα pc της apple αν έχεις πχ ένα αρχείο mp3 απο το ιντερνετ κατεβασμένο και όχι αγορασμένο στο παίζει με χαμηλότερη ποιότητα? Η σε μία ταινία υψηλής ανάλυσης στην χαμηλώνει? Αν είναι έτσι τι να το κάνω το mac?

Πύρρος
29-04-06, 00:23
Οχι δεν είναι.

Απορρώ από που σου μπήκε η ιδέα:hmm: :whistle:

edit:

Για να εξηγούμεστε:

DRM υπάρχει σε ΈΝΑ ακριβώς πρόγραμμα, στο iTunes, και αγγίζει μόνο ότι έχεις αγοράσει από το iTMS.

Επίσης υπάρχει ένα kernel extension στο ίδιο το λειτουργικό που ελέγχει ότι το λειτουργικό τρέχει πράγματι σε μηχάνημα της Apple και όχι σε τυχαίο x86 μηχάνημα.

Αν σε ενοχλεί το πρώτο, δεν χρησιμοποιείς το iTMS. Αμα θες, δεν χρησιμοποιείς καν το iTunes για σιγουριά.

Το δεύτερο "ξωρκίζεται" όπως έχουν δείξει τα διάφορα releases του OS X στα όποια torrento-sites.

nickolas2005
29-04-06, 00:45
μου το είπε ένας φίλος και παραξευνέτηκα...ουφ.!

kadronarxis
29-04-06, 00:51
Ένα ibook ρε παιδιάαααααααααα....
:)

gallahant
01-05-06, 02:27
πολυ ομορφο το καινουργιο σου αποκτημα Νικο, καλοριζικο να ναι, το ειχα δει και γω πριν κανα μηνα και μου αρεσε πολυ, δυστυχως καθοτις φοιτητης ακομα δεν εχω ενα σταθερο μισθο για να το αγορασω:p Ειναι κουκλι παντως:up:

UK_ADSL
01-05-06, 14:06
Όντως είναι καταπληκτικό και το καλό είναι πως είναι τελείως αθόρυβο! Ότι πρέπει για να το έχει κανείς στο υπνοδωμάτιό του και να κοιμάται ήσυχος χωρίς ωτοασπίδες! :D

macgiorgosgr
01-05-06, 14:19
Μα είπα ότι λύσεις εκτός τοπικού SATA ή IDE (τουλάχιστο ATA-66) ή ethernet και τουλάχιστο 7.200 RPM δεν θεωρούνται αποθήκευση διότι πολύ απλά σέρνονται.

Καί το Firewire σέρνεται.

Όποτε θες, πάμε μία κόντρα με το Firewire σου και το gigabit ethernet εδώ (καί τα 2 άκρα nfs, SATA-I, 7.200 RPM).

Στους δίσκους αποθηκεύουμε ή τους χρησιμοποιούμε για swapfiles/επεξεργασία video/audio sampling και άλλες εργασίες που απαιτούν μεγάλο transfer rate;
Το FW είναι μια χαρά για αποθήκευση. 400Mbps τα οποία είναι αρκετά για backup ή/και καθημερινές ασχολίες (downloading/filesharing, iTunes Music Library, iPhoto Library, κτλ κτλ.

Ερώτηση κρίσεως: το Firewire το έχεις δει στην πράξη, ή έχεις σχηματίσει γνώμη ΚΑΙ γι' αυτό με επιστημονική μέθοδο του τύπου "ξυπνάω στραβά και αποφασίζω ότι δεν μου άρεσει αυτό";

Ευχάριστο διάλειμμα: Κάποια πράγματα δεν είναι καλό να γίνονται γρήγορα... :p

WAntilles
01-05-06, 16:29
Στους δίσκους αποθηκεύουμε ή τους χρησιμοποιούμε για swapfiles/επεξεργασία video/audio sampling και άλλες εργασίες που απαιτούν μεγάλο transfer rate;

Για αποθήκευση.


Το FW είναι μια χαρά για αποθήκευση. 400Mbps τα οποία είναι αρκετά για backup ή/και καθημερινές ασχολίες (downloading/filesharing, iTunes Music Library, iPhoto Library, κτλ κτλ.

Ερώτηση κρίσεως: το Firewire το έχεις δει στην πράξη...

Είναι καλύτερο από το gigabit (nfs-nfs) ethernet σε:

- Αποκρισιμότητα
- CPU usage
- Transfer rate

Πολύ αμφιβάλλω.

Εάν είναι, παρακαλώ πολύ διάψευσέ με.

Ευχαριστώ πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.