PDA

Επιστροφή στο Forum : 8άρα..... μόνο στα χαρτιά!!!



emskan
14-03-10, 19:33
Εδώ και ένα μήνα περίπου λέω ότι έχω 8άρα!!! Καταρχήν να πω ότι είμαι μακρυά από το κέντρο και δεν περίμενα να συγχρονίσω πάνω από 4 - 4,5. Αλλά δεν θα με πείραζε πάλι σε σχέση με τα 2 που είχα, μιας και συνδεόμαστε δύο Η/Υ στο σπίτι.
Λοιπόν μετά την αρχική ταλαιπωρία (5 μέρες χωρίς internet), τελικά συνδέθηκα στα 2,8 - 3,2. Κάποιες φορές ανέβαινε στα 3,6. Όλα αυτά μετά από δικές μου επανεκινήσεις στο router. Τα στατιστικά ήταν Att: 51-54fb, Snr: 8-9db. Την περασμένη εβδομάδα μετά από μια βραδυά με πολύ αέρα, το router (536v6) δεν συγχρόνιζε με τίποτα! Μόνο τις πρωινές ώρες και αυτό με συνεχείς αποσυνδέσεις. Δήλωσα βλάβη και μετά από 4 μέρες συχρόνισε στα 2048/253. Από κει και μετά συγχρονίζει σταθερά εκεί. Το Att έχει γίνει 57-57,5db και το snr έχει ανέβει σε 10db.
Τι να κάνω; Να τους πάρω να μου ξαναγυρίσουν σε 2άρα μην πληρώνω τζάμπα, να δηλώσω στο 121 ή να περιμένω τις νέες αναβαθμίσεις μήπως βελτιωθεί κάτι;
Αλλά ρε γαμώτο τι μας φουσκώνουν τα μυαλά με δήθεν υψηλές ταχύτητες, αφού για να τις έχεις πρέπει να μετακομίσεις κοντά σε dslam?:evil:

man with no name
14-03-10, 22:21
Δεν βλέπω για ποιο λόγο να πληρώνεις τζάμπα για κάτι που δεν μπορείς να πιάσεις.Η άποψη μου είναι να ζητήσεις υποβάθμιση στα 2.

jimpan
14-03-10, 22:27
Ακριβώς! Οι δύο υπολογιστές δεν είναι πολλοί για 2άρα γραμμή.

terko
15-03-10, 02:15
Λοιπόν μετά την αρχική ταλαιπωρία (5 μέρες χωρίς internet), τελικά συνδέθηκα στα 2,8 - 3,2. Κάποιες φορές ανέβαινε στα 3,6. Όλα αυτά μετά από δικές μου επανεκινήσεις στο router. Τα στατιστικά ήταν Att: 51-54fb, Snr: 8-9db. Την περασμένη εβδομάδα μετά από μια βραδυά με πολύ αέρα, το router (536v6) δεν συγχρόνιζε με τίποτα! Μόνο τις πρωινές ώρες και αυτό με συνεχείς αποσυνδέσεις. Δήλωσα βλάβη και μετά από 4 μέρες συχρόνισε στα 2048/253. Από κει και μετά συγχρονίζει σταθερά εκεί. Το Att έχει γίνει 57-57,5db και το snr έχει ανέβει σε 10db.

Δήλωσες βλάβη και σε κατέβασαν στα 2Mbps, το 2048/253 αυτό υποδηλώνει.

Πάρε τηλέφωνο στο 134 και ρώτα τους, επίσης καλού-κακού υπενθύμισέ τους να γίνει και αντίστοιχη χρέωση στο λογαριασμό σου από αυτή την ημερομηνία.

emskan
15-03-10, 02:29
Δήλωσες βλάβη και σε κατέβασαν στα 2Mbps, το 2048/253 αυτό υποδηλώνει.

Πάρε τηλέφωνο στο 134 και ρώτα τους, επίσης καλού-κακού υπενθύμισέ τους να γίνει και αντίστοιχη χρέωση στο λογαριασμό σου από αυτή την ημερομηνία.

Έτσι θα το κάνω. Στο activation και στο self care του οτε με έχουν s5. Παρεπιπτώντος έκανα reset στο ρούτερ και το Att πήγε 49db και το snr 9db. Κανονικά όμως κλειδώνει 2048/253.

terko
15-03-10, 02:57
Έτσι θα το κάνω. Στο activation και στο self care του οτε με έχουν s5. Παρεπιπτώντος έκανα reset στο ρούτερ και το Att πήγε 49db και το snr 9db. Κανονικά όμως κλειδώνει 2048/253.

Μάλλον έχουν ξεχάσει ή καθυστερήσει να κάνουν την αλλαγή, με την 2άρα δεν νομίζω να έχεις πλέον προβλήματα συγχρονισμού.

emskan
15-03-10, 18:28
Μάλλον έχουν ξεχάσει ή καθυστερήσει να κάνουν την αλλαγή, με την 2άρα δεν νομίζω να έχεις πλέον προβλήματα συγχρονισμού.
Όχι ΟΚ είναι τώρα. Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να με ανεβάσουν μέχρι εκεί που σηκώνει η γραμή δηλαδή 3,2 - 3,5 mbps. Μου κάνει εντύπωση που οι αποσυνδέσεις δεν ξεκίνησαν αμέσως μετά την αλλαγή (από 2 σε 8), αλλά μετά από καιρό.
Το router είναι ακόμη: DSL Type: G.992.5 annex A

NiKapa
15-03-10, 19:22
Αν αντεχει η τσεπη σου και η ορεξη σου αλλαξε καλωδιωσεις απο τον κατανεμητη και μετα..;)

FuS
15-03-10, 20:01
Μάλλον έχουν ξεχάσει ή καθυστερήσει να κάνουν την αλλαγή, με την 2άρα δεν νομίζω να έχεις πλέον προβλήματα συγχρονισμού.

Συμβαίνει το εξής.
Οι τεχνικοί στο dslam αλλάζουν ΜΟΝΟ την γραμμή.

Μετά ο πελάτης καλεί στο 134 (ή πάει από oteshop) και ζητά την υποβαθμιση του πακέτου για να αλλάξει η χρέωση.

Αν δεν γίνει η ενέργεια αυτή από τον πελάτη,
α) θα φαίνεται σαν 8 mbps στο σύστημα (όχι στο dslam, αλλά στο σύστημα του 134, oteshop κλπ) και θα χρεώνεται σαν 8 mbps,
β) θα έχει γραμμή (adsl OTE) στα 2 mbps (αφού του την κατεβάσανε) και Ondsl Home στα 8 mbps (εξού και το S5 που είδε ο φίλος στο my.otenet.gr)

(να τονίσω ότι σε 134/oteshop μέχρι να τους ζητήσει την υποβάθμιση θα τον βλέπουν με conn-x στα 8 mbps)

O φίλος για να γίνει αλλάγή πακέτου και να χρεώνεται σαν 2άρα πρέπει όπωσδήποτε να καλέσει 134 να τον υποβαθμίσουν στο σύστημα. Δεν γίνεται μόνο του.

terko
15-03-10, 20:59
@Fusmoker

Σωστά όλα αυτά, αλλά αν ο πελάτης δεν έχει μυρωδιά από ADSL (βλέποντας τα στατιστικά) και ο τεχνικός του υποβαθμίσει τη γραμμή χωρίς να τον ενημερώσει για αυτό, (όπως κατάλαβα και στην προκειμένη περίπτωση αυτό έγινε) τότε πως ο πελάτης να ενημερώσει το 134 για την υποβάθμιση που του έγινε στη γραμμή και στη συνέχεια αυτή να περάσει και στο λογαριασμό του.

Για αυτό εξάλλου και στο παραπάνω μου post λέω υπενθύμισε τους το αυτό με την υποβάθμιση.

emskan
15-03-10, 21:25
Λοιπόν εγώ θα περιμένω, μιας και μου είχαν πει από το 121: "Θα γίνει έλεγχος της γραμμής σας μέσα σε δύο εργάσιμες και θα σας καλέσει ο τεχνικός...." Εννοείτε ότι δεν με κάλεσε κανείς. Και λέω ότι θα περιμένω για να δω μέχρι που φτάνει η αναισθησία τους! Αν είσαι λίγο άσχετος, όπως οι περισσότεροι απλοί χρήστες του internet, σε εξαπατούν κανονικότατα (αν και δεν νομίζω εσκεμμένα).
Δεν με νοιάζει μόνο διαφημίζουν και τους τεχνικούς τους!!! Θα περιμένω να έρθει ο λογαριασμός να δω τι θα μου χρεώσουν και μετά τα λέμε!
Πάντως παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια, όποτε σας έχω χρειαστεί πάντα βοηθάτε!

........Auto merged post: emskan πρόσθεσε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν αντεχει η τσεπη σου και η ορεξη σου αλλαξε καλωδιωσεις απο τον κατανεμητη και μετα..;)
Σε κάποια test που έκανα παλιότερα, σύνδεσα το modem απ'ευθείας στην πρίζα με ένα μέτρο καλώδιο, αλλά τα στατιστικά ήταν ακριβώς τα ίδια, οπότε λέω ότι δεν θα φταίνε τα εσωτερικά καλώδια.

........Auto merged post: emskan πρόσθεσε 8 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακριβώς! Οι δύο υπολογιστές δεν είναι πολλοί για 2άρα γραμμή.
Γούστα είναι αυτά, αλλά για εμένα και την χρήση που κάνω,(remote desktop, ip camera, κ.α.) η 2άρα είναι οριακά ανεκτή για ένα Η/Υ και μόνο.

FuS
15-03-10, 21:27
@Fusmoker

Σωστά όλα αυτά, αλλά αν ο πελάτης δεν έχει μυρωδιά από ADSL (βλέποντας τα στατιστικά) και ο τεχνικός του υποβαθμίσει τη γραμμή χωρίς να τον ενημερώσει για αυτό, (όπως κατάλαβα και στην προκειμένη περίπτωση αυτό έγινε) τότε πως ο πελάτης να ενημερώσει το 134 για την υποβάθμιση που του έγινε στη γραμμή και στη συνέχεια αυτή να περάσει και στο λογαριασμό του.

Για αυτό εξάλλου και στο παραπάνω μου post λέω υπενθύμισε τους το αυτό με την υποβάθμιση.

Terko δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες :)
Για μένα, εφόσον το αποδεχόταν ο πελάτης, έπρεπε το dslam μέσω συστήματος να "έστελνε" αυτόματα το αίτημα ώστε να φαινόταν σε 134 και oteshop το αίτημα υποβάθμισης και να γίνει αυτόματα από τον οτέ χωρίς να το ζητήσει ο χρήστης.

Απλά έγραψα τι ισχύει (άσχετα αν διαφωνώ και εγώ) για να μην χρεώνεται τζάμπα ο συμφορουμίτης.

terko
15-03-10, 21:42
Για μένα, εφόσον το αποδεχόταν ο πελάτης, έπρεπε το dslam μέσω συστήματος να "έστελνε" αυτόματα το αίτημα ώστε να φαινόταν σε 134 και oteshop το αίτημα υποβάθμισης και να γίνει αυτόματα από τον οτέ χωρίς να το ζητήσει ο χρήστης.

Αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά ίσως να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο σύστημα ώστε να γίνεται η ενημέρωση από το DSLAM.

FuS
15-03-10, 21:53
H δυνατότητα αυτή την στιγμή δεν υπάρχει (δεν υπάρχει τέτοια εντολή στο πληροφοριακό) αλλά φαντάζομαι θα μπορούσαν να το κάνουν. Με επιφύλαξη.

maik
16-03-10, 19:59
Απο την αλλη μερια βεβαια εχουμε το αντιθετο.
Να ενημερωνεις τον πελατη οτι δεν μπορει να εχει 8 επανειλημενα και να επιμενει οτι θελει ντε και καλα να τα εχει. Και να δηλωνει συνεχως βλαβη για χαμηλη ταχυτητα.
Επισης , το πιο σοβαρο, υπαρχουν περιπτωσεις οπου εγινε υποβαθμιση απο τους τεχνικους και την αλλη μερα γινονταν καταγγελιες στην ΕΕΤΤ και οπου αλου οτι εγινε αυθαιρετα.

Σωστα λοιπον χρειαζεται τηλεφωνημα του πελατη στο 134. Ετσι ειναι καλυμενοι ολλοι.

emskan
17-03-10, 16:18
Λοιπόν σήμερα πήρα στο 134 και αφού βαρέθηκα την αναμονή πήρα το 1242. Μου είπαν ότι θα με ξαναανεβάσουν στα 8! Τους είπα ότι είμαι μακρυά από το κέντρο και δεν γίνεται να πιάσω 8, απλά συγχρόνιζα max 3,5. Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα (για να μην έχω πάλι πρόβλημα αποσυνδέσεων), να μείνω στα 2. Μου είπε λοιπόν ότι θα κοιτάξει να με ξαναανεβάσουν και ότι θα συγχρονίζω μέχρι εκεί που σηκώνει!
Τι να πω...

FuS
17-03-10, 20:43
Απο την αλλη μερια βεβαια εχουμε το αντιθετο.
Να ενημερωνεις τον πελατη οτι δεν μπορει να εχει 8 επανειλημενα και να επιμενει οτι θελει ντε και καλα να τα εχει. Και να δηλωνει συνεχως βλαβη για χαμηλη ταχυτητα.
Επισης , το πιο σοβαρο, υπαρχουν περιπτωσεις οπου εγινε υποβαθμιση απο τους τεχνικους και την αλλη μερα γινονταν καταγγελιες στην ΕΕΤΤ και οπου αλου οτι εγινε αυθαιρετα.

Σωστα λοιπον χρειαζεται τηλεφωνημα του πελατη στο 134. Ετσι ειναι καλυμενοι ολλοι.

Δυστυχώς ισχύει με τα 1000 αυτό που λες.
Και μάλιστα πολλοι (και ΚΥΡΙΩΣ γυναίκες) είναι πάρα πολύ επίμονες... Τώρα σου λένε "αυτό", ύστερα το "άλλο" και μετά δεν θυμούνται και οι ίδιες τι θέλουν.

(σήμερα άκουσα και το κορυφαίο να μου λέει κάποιος "πληρώνω (16,5 ευρώ/μήνα, συμπληρώνω) και γι' αυτό ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΜΑΡΑ.
Για να του λυθεί το πρόβλημα του που ήταν 4,3 km από το dslam, στο Δασκαλειό Αττικής...
(και όλα αυτά γιατί του το είπε ο αδερφός του κουνιάδου του που είναι "κομπιουτεράς" και "χάκερ")
Αυτολεξεί τα παραπάνω.. ;)

emskan
18-03-10, 22:07
Δυστυχώς ισχύει με τα 1000 αυτό που λες.
Και μάλιστα πολλοι (και ΚΥΡΙΩΣ γυναίκες) είναι πάρα πολύ επίμονες... Τώρα σου λένε "αυτό", ύστερα το "άλλο" και μετά δεν θυμούνται και οι ίδιες τι θέλουν.

(σήμερα άκουσα και το κορυφαίο να μου λέει κάποιος "πληρώνω (16,5 ευρώ/μήνα, συμπληρώνω) και γι' αυτό ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΜΑΡΑ.
Για να του λυθεί το πρόβλημα του που ήταν 4,3 km από το dslam, στο Δασκαλειό Αττικής...
(και όλα αυτά γιατί του το είπε ο αδερφός του κουνιάδου του που είναι "κομπιουτεράς" και "χάκερ")
Αυτολεξεί τα παραπάνω.. ;)

Δηλαδή θα πρέπει ο καθένας να έχει τις γνώσεις που "έχεις" και εσύ έτσι; :oops:
Η ειρωνεία, για το τι σου λέει αυτός που σε πληρώνει δείχνει (δυστυχώς) το επίπεδο ορισμένων που δουλεύουν στον ΟΤΕ.
Εγώ που είμαι τελείως άσχετος, μπαίνω στο site του ΟΤΕ, βάζω τον αριθμό του τηλεφώνου μου και μου δείχνει ότι μπορώ να έχω Internet 2, 8, και έως 24. Αυτό ξέρω μόνο και αυτό θέλω!
Τώρα ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι τεχνικοί, όπως αυτός που με πήρε τηλέφωνο, που σου μιλάνε απλά και κατανοητά και σου εξηγούν πιο είναι το πρόβλημα!

agrelaphon
18-03-10, 22:23
Έτσι είναι, πρέπει να 'χεις και πάρλα σ'αυτό το επάγγελμα, όταν έχεις δηλαδή να κάνεις με κόσμο. Το θέλει το παραμύθι του ο Έλληνας.
:closed:

maik
19-03-10, 16:55
και έως 24. Αυτό ξέρω μόνο και αυτό θέλω! !

Αυτο το εως παραβλεπεις.

emskan
19-03-10, 18:42
Αυτο το εως παραβλεπεις.

Μια χαρά το είδα. Το έχει μόνο στο 24. Δεν λέει έως 8, λέει 8 σκέτο!!!

maik
20-03-10, 01:43
Μια χαρά το είδα. Το έχει μόνο στο 24. Δεν λέει έως 8, λέει 8 σκέτο!!!

Ολα ειναι εως. Καμια ταχυτητα δεν ειναι εγγυημενη. UBR που λενε και στα Ελληνικα.

emeliss
20-03-10, 17:02
Στην σύμβαση λέει ξεκάθαρα πως αν δεν πιάσεις την ονομαστική τιμή ή το αποδέχεσαι, ή πας σε μικρότερο πακέτο ή καταγγέλεις την σύμβαση. Διαλέγεις και παίρνεις.

4.2 Τα μέρη συμφωνούν ότι η οριστική ανώτερη ταχύτητα καθόδου/ανόδου (ταχύτητα που συγχρονίζει o Τερματικός Εξοπλισμός) του παρεχόμενου στον Πελάτη Conn-x θα καθορίζεται μετά την ενεργοποίησή του (υπάρχει πιθανότητα να μην είναι δυνατόν να επιτευχθεί η ταχύτητα που έχει ζητηθεί από τον πελάτη). Η ταχύτητα που μπορεί να παρασχεθεί τεχνικά, φαίνεται και υφίσταται μόνο εφόσον ο Τερματικός Eξοπλισμός του Conn-x είναι εγκατεστημένος και λειτουργεί. Σε περίπτωση κατά την οποία η ταχύτητα που επιτυγχάνεται (που συγχρονίζει ο Tερματικός Εξοπλισμός) είναι μικρότερη από την αιτηθείσα, ο Πελάτης μπορεί είτε να παραλάβει οριστικά το Conn-x (εφόσον η ταχύτητα που επιτεύχθηκε είναι μεγαλύτερη της αμέσως μικρότερης ονομαστικής που διατίθεται), είτε να ζητήσει μετατροπή σε πακέτο μικρότερης ονομαστικής ταχύτητας (που μπορεί να επιτευχθεί), είτε να καταγγείλει την παρούσα αζημίως σύμφωνα με τον όρο 9.1.2α .

emskan
11-04-10, 20:43
Μετά από αρκετό καιρό, με ξαναπήρε κάποιος τεχνικός τηλέφωνο, εξυπηρετικότατος και κατατοπιστικότατος και καταλήξαμε ότι μόνο 2 σηκώνει η γραμμή μου. Μου είπε να κάνω υπομονή και ότι μέσα στο 2010 θα αναβαθμιστούν όλες οι γραμμές. Σήμερα που έλεγξα στο my.otenet.gr, με ξαναγύρισαν στα 2 και εμπορικά. Συγχρονίζω 2048/253 με Att.:54 και SNR: 11.

wesker
11-04-10, 22:03
Ολα ειναι εως. Καμια ταχυτητα δεν ειναι εγγυημενη. UBR που λενε και στα Ελληνικα.

Και όμως έτσι είναι. Σε όλες τις ταχύτητες είναι ΕΩΣ. Πολλοί το παραβλέπουν η κάνουν πως δεν το είδαν...

sdikr
11-04-10, 22:31
Απο την αλλη μερια βεβαια εχουμε το αντιθετο.
Να ενημερωνεις τον πελατη οτι δεν μπορει να εχει 8 επανειλημενα και να επιμενει οτι θελει ντε και καλα να τα εχει. Και να δηλωνει συνεχως βλαβη για χαμηλη ταχυτητα.
Επισης , το πιο σοβαρο, υπαρχουν περιπτωσεις οπου εγινε υποβαθμιση απο τους τεχνικους και την αλλη μερα γινονταν καταγγελιες στην ΕΕΤΤ και οπου αλου οτι εγινε αυθαιρετα.

Σωστα λοιπον χρειαζεται τηλεφωνημα του πελατη στο 134. Ετσι ειναι καλυμενοι ολλοι.


Και εγώ ως τώρα μια χάρα ήμουν με τα 13, ξαφνικά είχα πρόβλημα με το iptv, ξαφνικά πήγα στα 8 χωρίς να με ρωτήσει κανένας .............................


Περιμένω τώρα να δώ που θα πάει το θέμα

wesker
11-04-10, 22:34
Και εγώ ως τώρα μια χάρα ήμουν με τα 13, ξαφνικά είχα πρόβλημα με το iptv, ξαφνικά πήγα στα 8 χωρίς να με ρωτήσει κανένας .............................


Περιμένω τώρα να δώ που θα πάει το θέμα

Χωρις να είναι ανοιχτό το box του αποκωδικοποιητή;

sdikr
11-04-10, 22:41
Χωρις να είναι ανοιχτό το box του αποκωδικοποιητή;

η ταχύτητα συχρονισμου, όχι το max που θα έχω σε down/up
ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ

Vitruvian78
11-04-10, 23:07
Δυστυχώς αυτό είναι μια πραγματικότητα αρκετά απογοητευτική για όλους εμάς που δυστυχώς έχουμε μεγάλη απόσταση απο το Αστικό Κέντρο. Και σ' αυτό οφείλεται και το γεγονός που ο ΟΤΕ έχει περιορίσει τα πακέτα ταχυτήτων του (σε 2,8 και 24), και θα τα περιορίσει ακόμη περισσότερο (σε 2 και 24). Οπότε για όλους εμάς που έχουμε την ατυχία η γραμμή να μην σηκώνει 8 να αναγκαζόμαστε να υποβιβαζόμαστε στην χαμηλότερη ταχύτητα που προσφέρει ο ΟΤΕ, έστω και αν στην πραγματικότητα η γραμμη θα μπορούσε να συγχρονίσει κάπου στη μέση. Θυμάμαι παλαιότερα που είχα 4 και ήμουν υπερευχαριστημένος, όταν ο ΟΤΕ έκανε αναβαθμίσεις και εγώ απο τα 4 βρέθηκα στα 8 αλλά η γραμμή δεν συγχρόνιζε, με κατεβάσανε στα 2! Θυμάμαι είχα θυμώσει και αυτό με έκανε να φύγω σε εναλλακτικό. Νομίζω ο ΟΤΕ πρέπει να αποκτήσει περισσοτερη ευαισθησία με ορισμένους πελάτες του, οι οποίοι δεν μπορούν να απολαμβάνουν κάποιες υπηρεσίες του για εξ ολοκλήρου δική του ευθύνη. Διότι ο πελάτης δεν φταίει αν το δίκτυο του ΟΤΕ είναι χάλια στην περιοχή του, ούτε γιατί δεν είναι ακριβώς δίπλα απο τις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ! Το λέω αυτό διότι άκουσα και την εξής αμείληκτη απάντηση απο ένα τεχνικό:
-Δεν έχουμε άλλα προφιλ πέρα απο το 2,8 και 24
- Το γνωρίζω όμως παλαιότερα που είχα 4 ξέρω οτι η γραμμή μου τα σήκωνε. Μήπως θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε την γραμμή στα 4 τουλάχιστον;
- Οχι

Εγώ αναρωτιέμαι όμως, πώς γίνεται όταν πας σε εναλλακτικό και μπαίνεις στο πακέτο των 24 και η γραμμή σου φυσικά και δεν τα πιάνει, πώς γίνεται εκεί απλά να πιάνεις όσο μπορεί να πιάσει η γραμμή και να συγχρονίζει το ρούτερ μια χαρά, και στον ΟΤΕ ακόμη και στα 8 να μην συγχρονίζει το ρούτερ καν και να σου λένε δεν σηκώνει η γραμμή κατέβα ταχύτητα;;

wesker
11-04-10, 23:12
η ταχύτητα συχρονισμου, όχι το max που θα έχω σε down/up
ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ

Ναι κατάλαβα. Λογικά κάτι θα αλλάζουν, κάποιο προφίλ λογικά, αλλά γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο...

baskon
11-04-10, 23:21
Εγώ αναρωτιέμαι όμως, πώς γίνεται όταν πας σε εναλλακτικό και μπαίνεις στο πακέτο των 24 και η γραμμή σου φυσικά και δεν τα πιάνει, πώς γίνεται εκεί απλά να πιάνεις όσο μπορεί να πιάσει η γραμμή και να συγχρονίζει το ρούτερ μια χαρά, και στον ΟΤΕ ακόμη και στα 8 να μην συγχρονίζει το ρούτερ καν και να σου λένε δεν σηκώνει η γραμμή κατέβα ταχύτητα;;

Είναι πολύ απλό...
Έχει να κανει με το target snr που θετει ο Οτε στα dslam του..
Στις 8αρες μαλλον δεν υπαρχει καθολου(ή ειναι πολυ χαμηλα) οποτε προσπαθει σωνει και καλα να συγχρονισει στα 8...
Στις 24αρες είναι καλυτερη η κατασταση με target snr γυρω στο 9 οπότε λογικά δε θα έχουμε πολλά προβληματα στην αναβαθμιση απο 8--24..Οπου μπορει ο καθενας θα συγχρονιζει..

Ολοκληρωτική λυση θα ήταν μέσω web interface να βάζεις όπου θελεις εσυ το snr ωστε να ειναι όλοι ικανοποιημενοι..

Vitruvian78
11-04-10, 23:24
Ολοκληρωτική λυση θα ήταν μέσω web interface να βάζεις όπου θελεις εσυ το snr ωστε να ειναι όλοι ικανοποιημενοι..

Κατάλαβα! Να υποθέσω οτι αυτό δεν γίνεται, ή γίνεται;

baskon
11-04-10, 23:34
Αυτο γινεται ειτε μεσω του ρουτερ που δεν ειναι βολικο και δε το υποστηριζουν ολα τα ρουτερ
ή αν σου δινει τη δυνατοτητα ο παροχος μεσω καποιας ιστοσελιδας να το αλλαζεις...
ΤΟ δευτερο ειναι αρκετα βολικό και αφου μπορουν να το κανουν η On,η Netone σιγουρα θα μπορει και ο Οτε..Απλως δε ξερω γιατι δε το κανει...Υποτιθεται αλλωστε οτι τον επιλεγουμε για την ποιοτητα των υπηρεσιων κλπ...και οχι για την τιμη..Αρα θα επρεπε να μας δινει και αυτη τη δυνατοτητα
Απο εκει και περα σιγουρα οι τεχνικοι μπορουν να κανουν αλλαγες αλλά μεχρι να τους βρεις και να συνεννοηθεις+να εχουν ορεξη να εξυπηρετησουν..:whistle:

Vitruvian78
11-04-10, 23:39
Απο εκει και περα σιγουρα οι τεχνικοι μπορουν να κανουν αλλαγες αλλά μεχρι να τους βρεις και να συνεννοηθεις+να εχουν ορεξη να εξυπηρετησουν..:whistle:

Αυτό ακριβώς! Ξέρεις οι τεχνικοί είναι αρκετά ρυθμιστικός παράγοντας.΄Η θα σε εξυπηρετήσουν ή θα σου την σπάσουν εντελώς σε σημείο που να σηκωθείς να φύγεις για αλλού.....κατι τέτοιο μου συνέβη και στη hol

maik
12-04-10, 12:54
Αυτό ακριβώς! Ξέρεις οι τεχνικοί είναι αρκετά ρυθμιστικός παράγοντας.΄Η θα σε εξυπηρετήσουν ή θα σου την σπάσουν εντελώςl

Αρκει φυσικα να μην κανεις τον ξερολα.

emskan
15-04-10, 21:11
Εδώ και μισή ώρα περίπου είχα 4 αποσυνδέσεις. Πέρα από αυτό όμως το παράξενο είναι ότι κάθε φορά που επανασυνδέεται το snr αλλάζει από 6 - 16! Το ίδιο γίνεται και ενώ η γραμμή είναι συχρονισμένη.
Λέτε να αναβαθμίζουν τις γραμμές?

NiKapa
15-04-10, 21:15
Εδώ και μισή ώρα περίπου είχα 4 αποσυνδέσεις. Πέρα από αυτό όμως το παράξενο είναι ότι κάθε φορά που επανασυνδέεται το snr αλλάζει από 6 - 16! Το ίδιο γίνεται και ενώ η γραμμή είναι συχρονισμένη.
Λέτε να αναβαθμίζουν τις γραμμές?

Τα ίδια ακριβώς είχα προ ημερών..τελικά εφταιγε η πρίζα ,ηταν οξειδωμένη ,4 μηνών πρίζα να φανταστείς legrand..που να πάει το μυαλό μου..

emskan
15-04-10, 21:21
Έχει σταματήσει τώρα και το snr έχει πέσει στο 8. Θα το τσεκάρω με την πρίζα και με τις καλωδιώσεις.

NiKapa
15-04-10, 21:30
Σ'εμένα το snr ανεβοκατέβαινε συνεχώς ..απο το 17 στο 12 ,10,14,6 ,4 >αποσυνδεση..άντε πάλι τα ίδια..μετά χαλάρωνε λιγο για καμιά ώρα και δώστου πάλι..

emskan
17-04-10, 13:11
Μπρίζες - καλωδιώσεις, όλα τσεκαρισμένα ΟΚ. Έχει σταματήσει τα τρελά και τώρα συχρονίζει με Att: 54,5 και SNR: 9 - 11. Στο dsl type μου δείχνει: G.992.3 Annex L US Wide, το οποίο είναι adsl2 έτσι; Κάποιες φορές, μετά από restart δείχνει G.992.5, που είναι adsl2+ και τότε το Att γίνεται 58 και το SNR 6-7.
Άστα να πάνε γενικώς....

@ ADSLgr.com All rights reserved.