PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση δικτύου



Lord_Flasheart
19-01-04, 22:01
καλησπέρα παιδιά,

Έχω δύο PCs και σκέφτομαι να τα συνδεσω σε τοπικο δίκτυο. ειναι δυνατον να συνδεθουν P2p με καλώδιο δικτύου ή θα χρειαστω hub?

UGF_GreekMind
19-01-04, 23:25
Για να καταλάβουμε...

Υπάρχει ήδη κάποιο δίκτυο και θέλεις να βάλεις τα δύο PC μέσα ;

ή

Θέλεις να συνδέσεις τα δύο PC μεταξύ τους ;

Αν το πρώτο... ναι θέλεις hub. Ή μάλλον σύνδεσέ τα στο hub/switch του υπάρχοντος δικτύου.
Αν το δεύτερο... όχι. Μπορείς να τα συνδέσεις κατευθείαν με ένα cross καλώδιο (και κάρτες δικτύου φυσικά... έτσι !).

nnn
20-01-04, 00:43
μπορείς να τα συνδέσεις και απευθείας με firewire καλώδιο αν έχουν και τα 2 ελεγκτές και με usb καλώδιο.

η σύνδεση μέσω firewire είναι τρομερά γρήγορη,ενώ με usb 2.0 λίγο πιο αργή.
φυσικά συνδέονται και μέσω των παράλληλων θυρών τους αλλά η ταχύτητα είναι αστεία.

stoidis
20-01-04, 02:32
η σύνδεση μέσω firewire είναι τρομερά γρήγορη,ενώ με usb 2.0 λίγο πιο αργή.


Μία μικρή διευκρίνιση. Στην πραγματικότητα, η ταχύτητα που αντιλαμβάνεται κανείς από την σύνδεση με USB2 και του firewire είναι η ίδια, διότι ο ίδιος ο υπολογιστής του θα είναι δύσκολο να στείλει ή να λάβει δεδομένα σε αυτές τις μεγάλες ταχύτητες.

Το USB2 υποστηρίζει μέχρι 480Mbps, ενώ το firewire μέχρι 400Mbps.

Στην πραγματικότητα είναι δύσκολο ένας υπολογιστής να κάνει transfers σε μεγαλύτερη ταχύτητα από 200Mbps

Lord_Flasheart
20-01-04, 10:47
δεν έχω σκοπό να τα συνδέσω ούτε με firewire ούτε Με usb. θέλω να στήσω ένα LAN.

δοκίμασα με κάτι καλώδια και κάρτες δικτύου ενος φίλου και ενώ ο ένας έκανε ping κανονικά στον άλλο, το Ping του άλλου έκανε time-out... πρόσβαση σε shared αρχεία δεν είχε κανείς...

δεν πρόλαβα να το κοιτάξω παραπάνω λόγω του οτι (όπως είπα) ήταν δανεικες οι κάρτες, απλά λόγω του γεγονότος αυτού το σκέφτομαι πριν στήσω το lan...

stoidis
20-01-04, 10:57
Κατά κανόνα, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, και όπως προαναφέρθηκε είναι δυνατή η σύνδεση 2 υπολογιστών με ένα καλώδιο μόνο.

Τα προφανή που μπορώ να υποθέσω για το γεγονός ότι το ένα PC έκανε timeout είναι κανα firewall κτλ...

Lord_Flasheart
22-01-04, 02:02
ok, να το κάνω ακόμα πιο ενδιαφέρον...

Αν πουμε οτι στο ενα pc έχω λειτουργικο xp και στο άλλο linux...

είναι δυνατη η επικοινωνία;

(newbie στα δικτυα...)

toRus
22-01-04, 11:26
ok, να το κάνω ακόμα πιο ενδιαφέρον...

Αν πουμε οτι στο ενα pc έχω λειτουργικο xp και στο άλλο linux...

είναι δυνατη η επικοινωνία;

(newbie στα δικτυα...)

Φυσικά και είναι.

Νίκος
22-01-04, 11:51
έχε υπόψη σου όμως το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να επιναι crossover.
αν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις μόνος σου μπορώ να σου υποδείξω πως

Lord_Flasheart
23-01-04, 00:15
crossover...?

ένα απλό καλώδιο δικτύου.... δηλαδη?

turboirc
23-01-04, 00:21
οχι
το απλο δεν μπορει να συνδεθει χωρις hub, εκτος αν εχεις τετοια port πχ το Jetspeed εχει τετοια πορτ και δεν χρειαζεσαι crossover (η twisted pair)
Για να συνδεσεις δυο απλες εθερνετ καρτες χωρις hub πρεπει να παρεις το crossover , υπαρχει σε μαγαζια με ηλεκτρονικα.

Νίκος
23-01-04, 12:22
ή μπορείς να φτιάξεις το δικό σου, ακριβώς στα μέτρα που θες

Ανεπιθύμητος
23-01-04, 12:43
Εάν αποφασίσεις να το φτιάξεις μόνος σου φτιάξτο όπως λέει το διάγραμμα:

http://certcities.com/publish/certimages/Serverpopex.jpg

Lord_Flasheart
23-01-04, 18:20
ok... τωρα με ψιλομπερδεψες...

να υποθέσω οτι στα αριστερα είναι τα καλωδιάκια του... καλωδίου και στα δεξια.... τι?

turboirc
23-01-04, 20:34
του αλλου ακρου. Αλλα πηγαινε παρε ενα ετοιμο απο μαγαζι με ηλεκτρονικα και καλωδια, κατω απο 2 ευρω κανει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.