PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι... :)



Σελίδες : [1] 2

UGF_GreekMind
19-01-04, 22:19
Χθες μου ήρθε ένα mail με δύο ιστορίες και λέω να τις βάλω στο forum για να σχολιαστούν. Μπορεί να τις ξέρετε, αλλά επειδή κανείς δεν τις έχει βάλει στο forum, λέω να τις βάλω εγώ :

1.---------------------------------------------------------------------------
> > Πραγματικός διάλογος μέσω ραδιοεπικοινωνίας που έγινε
> > τον περασμένο
> > Ιανουάριο μεταξύ ενός αμερικάνικου πολεμικού σκάφους
> > και καναδών στα ανοικτά
> > των ακτών της Νέας Γης.
> >
> > ΚΑΝΑΔΟΙ: Παρακαλούμε αλλάξτε την πορεία σας κατά 15
> > μοίρες νότια για να
> > αποφύγετε την σύγκρουση.
> >
> > ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ: Συνιστούμεν, αλλάξετε εσείς την πορεία σας
> > 15 μοίρες βόρεια για
> > να αποφύγετε σύγκρουση.
> >
> > ΚΑΝΑΔΟΙ: Αρνητικό. Πρέπει εσείς να αλλάξετε την πορεία
> > σας.
> >
> > ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ: Σας ομιλεί ο κυβερνήτης του αμερικάνικου
> > πολεμικού
> > σκάφους, επαναλαμβάνω αλλάξτε αμέσως την πορεία σας.
> >
> > ΚΑΝΑΔΟΙ: Αρνητικό, αλλάξτε εσείς την πορεία σας.
> >
> > ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ: Είμαστε το αεροπλανοφόρο USS LINKOLN, το
> > δεύτερο μεγαλύτερο
> > σκάφος του αμερικάνικου στόλου Ατλαντικού.
> > Συνοδευόμαστε από τρία
> > αντιτορπιλικά, τρία καταδρομικά και μεγάλο αριθμό
> > πλοίων συνοδείας. Σας
> > διατάζω να αλλάξετε την πορεία σας, αλλιώς θα ληφθούν
> > εναντίον σας μέτρα για
> > να διασφαλισθεί η ασφάλεια του σκάφους.
> >
> > ΚΑΝΑΔΟΙ: Σας ομιλεί ο φάρος. Πράξτε τα δέοντα :mrgreen: :mrgreen:

2.---------------------------------------------------------------------------

ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ.....

Όταν η NASA ξεκίνησε την εκτόξευση αστροναυτών στο διάστημα, ανακάλυψαν ότι τα στυλό δεν δούλευαν σε μηδενική βαρύτητα καθώς το μελάνι δεν κυλούσε στην επιφάνεια γραφής.


Για να λύσουν αυτό το πρόβλημα, προσέλαβαν την Andersen Consulting (Accenture σήμερα). Τους πήρε μια δεκαετία και 12 εκατομμύρια δολάρια.


Έφτιαξαν ένα στυλό που δούλευε σε μηδενική βαρύτητα, ανάποδα, μέσα σε νερό, σε κάθε είδους επιφάνεια συμπεριλαμβανομένου και του κρυστάλου και σε θερμοκρασίες από πάγο μέχρι πάνω από 300 βαθμούς Κελσίου.


Οι Ρώσοι απλώς χρησιμοποίησαν μολύβι... :twisted: :twisted:
-----------------------------------------------------------------------------

Θα ήθελα τις σοβαρές και τεκμηριωμένες απόψεις σας... :lol:

nnn
19-01-04, 23:51
12.000.000 δολάρια και εγώ ο ποταπός το πέταξα????
:cry: :lol:


πάντως ήταν καλό στυλό.

JamesBond
20-01-04, 00:25
Canadians are the Best and F... the Rest...(that goes for the Americans)
Όσο για τους Ρώσους (Ο παλιός είναι αλλιώς).
Τώρα για τους Αμερικάνους....
Well we British are entitled to our own opinion..>!!!!!
JB

YΓ..ςλ΄καξφα΄λκξφάλκξ α΄λαδφξ ΄λκξ φαδ΄σλκξφ ΄λκξ φάλσκδξφ
ακλφξδα΄λκδφξ ΄κξ φ΄λκασδξφ΄λακξφδάσδφκξ
αδφκλξάκξδφάσλκξδφ ΄λκξ ΄λκαξδφ΄λκαξδφλκάδξφκα΄λσξδφα΄σλκδφξ
λ΄καξδφ΄λασδκξφ΄λακξφδ΄λκξ ΄λκξα φδ΄λκξασδφ

(αυτά τα βάζω για να μή το κόψει σαν Greeklish...αφού είναι
proper english).... :lol: :lol: :lol:

Hik
20-01-04, 02:36
Προφανώς ανέκδοτα είναι και τα δύο... Και αρκετά παλιά μάλιστα ;-)

Cafeeine
20-01-04, 02:39
Σαφώς, αλλα δεν είναι τόσο τραβηγμένα που να μην μπορεί να είναι αληθινά...

SSB
20-01-04, 12:03
Οι Ρώσοι απλώς χρησιμοποίησαν μολύβι...

Καιρός λοιπόν να χρησιμοποιήσουμε και εμείς ... ρωσική τεχνολογία κλείνοντας το αναθεματισμένο "παλιοΑμερικανικό" Internet :wink:

xenbast_
20-01-04, 12:06
κυκλοφορεί στο νετ ένα βιντεάκι που δείχνει από μέσα από το απάτσι πως καθαρίζουν κάτι ιρακινούς...εκεί να δείτε τα αμερικανάκια...λες και παίζουν xbox...

demisone
20-01-04, 12:12
xenbast_, αμα το βρεις βαλε ενα λινκ για να μπορουμε να το δουμε και οι αλλοι! :twisted:

xenbast_
20-01-04, 12:57
...είναι 25μβ και εγώ το τράβηξα από το bittorrent...

ggeorgan
20-01-04, 14:32
Από τις αυτοκρατορίες που κυβέρνησαν τον κόσμο η Αμερικανική Συμπολιτεία έχει το στενότερο χάσμα μεταξύ υψηλών αρχών και εφαρμογής των. Φυσικό είναι, βέβαια, αφού ως έθνος οι άνθρωποι που την αποτελούν δεν έχουν κοινή ιστορία και παραδόσεις, αλλά μόνον νόμους και νόμους που εφαρμόζονται, άλλως το έθνος θα διαλυόταν.
Αυτοί που χειρίζονται την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ δεν είναι οι άριστοι των αρίστων Αμερικανών δικηγόρων (Άτσεσον, Κλίφφορντ, Ρασκ, Βανς) όπως ήταν πριν από 50 χρόνια, Τώρα είναι αυτοί που δεν πέτυχαν στην Νομική και πήγαν στις διπλωματικές σπουδές. Τι μπορείς να περιμένεις ;
Το παρήγορο είναι πως, με την παγκοσμιοποίηση, η σημασία των στρατών και των συνόρων, Μπιν Λάντεν επιτρέποντος, θα μικρύνει πολύ.

PALADIN
20-01-04, 15:05
ο όλος διάλογος κολλάει καλύτερα για το EXPRESS SAMINA .

nEC
20-01-04, 15:15
Στην accenture δουλεύω αλλα δεν ήξερα οτι φτίαχνουμε και διαστημικά στυλό :D :D

maria
20-01-04, 15:24
To ΕXPRESS SAMINA δεν ειχε καθολου γελιο...Μα καθολου..

PALADIN
20-01-04, 15:36
γιατί ποιός είπε ότι είχε;
εκτός αν η όλη ιστορία με τον φάρο είναι ανέκδοτο.
ας μας πεί αυτός που την εγραψε δηλ ο UGF_GreekMind

UGF_GreekMind
20-01-04, 16:12
Παιδιά εμένα μου το έστειλαν έτσι ακριβώς... δεν ήμουν εκεί... δεν ξέρω !

Πάντως δεν φαίνεται και πολύ απίθανο, έτσι ;

Hik
20-01-04, 18:45
Το είπα παραπάνω... αλλά κανείς δεν έκανε το κόπο να το διαβάσει, μάλλον.

Και τα 2 είναι ανέκδοτα, στα αγγλικά μάλιστα, που μεταφράστηκαν.

Κυκλοφορούν πολύ καιρό στο Internet. Πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον κανά 5άρι χρόνια από τότε που τα άκουσα πρώτη φορά.

Nick2k2
21-01-04, 08:01
Όσο για το βιντεάκι που ψάχνατε μπορείτε να το κατεβάσετε απο δω http://www.btinternet.com/~red23uk/224Helicopter_Kills.mpg είναι και 4.5mb μόνο :wink:

shakm
22-01-04, 04:42
Παιδιά εγώ το έχω ακούσει σαν ανέκδοτο. Αλλά το αν προέρχεται από αληθινή ιστορία.. :?

apolos
24-01-04, 04:55
Η σοβαρή μου και τεκμηριωμένη άποψη είναι:Lol,lol,lol :P

Πάντως το θέμα είναι ότι ξέρουμε μεν ποιοι είναι οι χωριαταραίοι της απέναντι πλευράς του Ατλαντικού,αλλά όσο σκέφτομαι και την άλλη πρώην "αυτοκρατορία" της λαικής επανάστασης που διατηρούνταν ενάντια στη θέληση του...λαού της και οποία έπνιξε κάποιες άλλες επαναστάσεις στο αίμα και έκανε ουκ ολίγες στρατιωτικές επεμβάσεις κι αυτή(επίσης μπήκε στο Αφγανιστάν,λαικά όμως :)) και όσο σκέφτομαι και τη θεωρούμενη μελλοντική "αυτοκρατορία" της Κίνας με λούζει κρύος ιδρώτας-λέμε τώρα.
Να βουλιάξει η Αμερική,μέσα,το θέμα όμως είναι ποιος θα ακολουθήσει.

JamesBond
24-01-04, 16:40
Μα ποιός άλλος η ΚΙΝΑ...
καταλάβετέ το.

Που είναι μία χώρα που ποτέ στην ιστορία της δέν είχε
κάποια Δυτικού Τύπου Δημοκρατία...! Πήγε από την φεουδαρχία
στην Μοναρχία και στον Κουμουνισμό και τώρα ....????
Επίσης βέβαια είναι και το μεγαλύτερο πληθυσμιακό group της Ασίας
που όμως δέν προκάλεσε και ιδιαίτερα μεγάλα προβλήματα στις
γειτονικές χώρες (όπως πχ η Ιαπωνία που αιματοκύλησε την μισή
Ασία και δέν υπήρξαν και δίκες εκεί όπως της Νυρεμβέργης).
Και μήν αρχίσεται τώρα για το Θιβέτ γιατί θα έχετε δίκαιο.

Στην προτελευταία μου αποστολη δέν μπορώ να πώ η Κινεζούλα Έλεγε!!!!!
James

apolos
26-01-04, 23:17
Μπα James, ο μόνος λόγος που η Κίνα δεν έχει πολλούς σημαντικούς επεκτατικούς πολέμους στην ιστορία της είναι ότι ανέκαθεν ήταν τόσο αχανής,που δεν μπορούσε να ελέγξει τα ίδια της τα σύνορα για αυτό και βρίσκονταν συνήθως σε αμυντική θέση.Όπως και οι Ρωμαίοι,οι οποίοι πήγαιναν,βλέπαν,νικούσαν μέχρι που η αυτοκρατορία έγινε τόσο μεγάλη,που δυσκολευόταν πλέον να φυλάξει τα δικά της πλέον εδάφη.
Κατά τα άλλα έχει να επιδείξει 4 χιλιάδες χρόνια ιστορία με πάρα πολλά τεχνολογικά επιτεύγματα αλλά και αιώνια παράδοση στην καταπίεση του ίδιου της του λαού.Φαντάσου δηλαδή πως θα "κυβερνούσε(ίσει)" τους υπόλοιπους λαούς.

mavlok
13-02-04, 09:25
αφου δεν γουσταρεται τους αμερικανους γιατι μειλατε ολο για αυτους

Αν και ανορθοργαφος, my thoughts exactly.

UGF_GreekMind
13-02-04, 13:22
Γιατί φροντίζουν να κάνουν πάντα, την "παρουσία τους αισθητή".

Σε παγκόσμια κλίμακα αυτό, φυσικά...

Wolverine
13-02-04, 15:17
Για όποιον δεν το κατάλαβε ο themaster είναι ο παλιός μας φίλος ο 100x που παρόλο που δεν του αρέσουμε συνεχίζει να μας επισκέπτεται!

Gothic
13-02-04, 15:21
Το καταλάβαμε, το καταλάβαμε... :mrgreen:

zouzouni
16-02-04, 23:38
UGF_GreekMind

Kαι τα 2 κυκλοφορούν τουλάχιστον 3 χρόνια στο χώρο του διαδικτύου....ανήκουν στην κατηγορία των urban legends-ιστορίες που παρουσιάζονται σαν πραγματικές χωρίς να είναι-αλλά είναι καταπληκτικά "ανέκδοτα" μια και σκιαγραφούν με απόλυτη ακρίβεια την Αμερικάνικη νοοτροπία.

Ειδικά το δεύτερο!! :wink:

zouzouni
16-02-04, 23:42
Τώρα για τους Αμερικάνους....
Well we British are entitled to our own opinion..>!!!!!
JB

Διακριτικότατος και πολιτικά ορθός μια και θα περίμενα να ξεκινήσεις την φράση σου με το "Τhe colonies...." (*) :wink: :lol: :lol: :lol:


(*) Oι Αποικίες (σε Ελληνική μετάφραση)

allotas
26-10-07, 12:18
Είστε τόσο σίγουροι ότι η κυβέρνηση με τα λεφτά του αμερικάνικου λαού πραγματι κατασκευαζε στυλούς ή ήταν δικαιολογία για μίζες ή και λέφτα για τους πολέμους στην Ασία ή και κάτι άλλο?

WAntilles
26-10-07, 13:17
Ξεκίνησαν τα auditions για το Indiana Jones 5.

NiKapa
26-10-07, 14:05
:lol::lol::rofl:

iloxos
26-10-07, 14:26
το πρώτο είναι ανέκδοτο

αμερικανικά ραντάρ πχ αυτά των Aegis http://en.wikipedia.org/wiki/Aegis_combat_systemμπορούν να δουν οτιδήποτε γύρω στα 400χμ2... σε μέγεθος μικρής βάρκας. η δε δέσμη τους (όταν τη χρησιμοποιούν για να κατευθύνουν πυραύλους SM3) μπορεί να κάψει μυαλό ανθρώπου στα 50χιλιόμετρα. Σε απλή δέσμη ανίχνευσης τηγανίζουν πουλιά στα 10 χιλ...
τη ξηρά την διακρίνουν τα ραντάρ απο τον 2ο ΠΠ....

atgiakas
26-10-07, 19:47
Γιατί επιμένουμε στις μαθητικές παρελάσεις των χουντοφρόνων εκπαιδευτικών και πολιτικών; Ακόμα και οι γάτες γνωρίζουν ότι η πολεμική αρετή των Ελλήνων βρίσκεται αποκλειστικά στην υπηρεσία της αμερικάνικης αυτοκρατορίας! Γιατί παρελαύνουν τα νιάτα της πατρίδας; Για να μπολιαστούν με «ηθικόν ακμαιότατον» και να πάνε ως περήφανα στρατευμένα ανδρείκελα να φυλάνε τις φυτείες οπίου στο Αφγανιστάν, του οποίου την παγκόσμια μαστούρα εμπορεύονται διεθνώς οι φίλοι και σύμμαχοι Αμερικάνοι.

21century
26-10-07, 20:10
Καπου αλλου το εχω διαβασει αυτο, αλλα σημασια εχει οτι τεοτιοι διαλογοι μαλλον θυμιζουν ανεκδοτο παρα πραγματικοτητα..

mistral
26-10-07, 22:17
Καιρός λοιπόν να χρησιμοποιήσουμε και εμείς ... ρωσική τεχνολογία κλείνοντας το αναθεματισμένο "παλιοΑμερικανικό" Internet :wink:


Δεν ξέρω για το μολύβι είναι βεβαιωμένο πάντως πώς τους S-300 (και μερικούς πιο εξελιγμένους που δεν θυμάμαι πώς τους λένε ) ακόμα και σήμερα τους φτιάχνουν με το χέρι έναν - έναν και γι αυτό είναι παρασάγγας καλύτεροι απ τους patriot που τους έριχναν στο Ιράκ και χτύπαγαν την ...Σαουδική Αραβία :)

mistral
26-10-07, 22:23
Γιατί επιμένουμε στις μαθητικές παρελάσεις των χουντοφρόνων εκπαιδευτικών και πολιτικών; Ακόμα και οι γάτες γνωρίζουν ότι η πολεμική αρετή των Ελλήνων βρίσκεται αποκλειστικά στην υπηρεσία της αμερικάνικης αυτοκρατορίας! Γιατί παρελαύνουν τα νιάτα της πατρίδας; Για να μπολιαστούν με «ηθικόν ακμαιότατον» και να πάνε ως περήφανα στρατευμένα ανδρείκελα να φυλάνε τις φυτείες οπίου στο Αφγανιστάν, του οποίου την παγκόσμια μαστούρα εμπορεύονται διεθνώς οι φίλοι και σύμμαχοι Αμερικάνοι.

Αντί λοιπόν να λέμε γιατί παρελαύνουν δεν είναι καλύτερα να λέμε να μην πηγαίνουν στο Αφγανιστάν και σε κάθε -ιστάν ? Να θυμήσω απλά ότι όσοι παρελαύνουν δεν είναι όλοι χουντικοί ή χουντόφρονες αλλά μπορεί να είναι και απλά αγνοί πατριώτες . Δεν σημαίνει ότι όποιος αγαπάει την πατρίδα του είναι και χουντικός. Αυτή η ταμπελοποίηση ΔΕΝ είναι προοδευτισμός.
Άλλο πράγμα το να μην δεχόμαστε να είναι η πολεμική αρετή των Ελλήνων στην υπηρεσία των αμερικάνων και άλλο να χαρακτηρίζουμε ως χουντικό κάθε μαθητή ή εκπαιδευτικό ή στρατιώτη και στρατιωτικό επειδή παρελαύνει στην επέτειο της αντίστασης κατά του φασισμού !

WAntilles
27-10-07, 01:33
Να θυμήσω απλά ότι όσοι παρελαύνουν δεν είναι όλοι χουντικοί ή χουντόφρονες αλλά μπορεί να είναι και απλά αγνοί πατριώτες . Δεν σημαίνει ότι όποιος αγαπάει την πατρίδα του είναι και χουντικός. Αυτή η ταμπελοποίηση ΔΕΝ είναι προοδευτισμός.
Άλλο πράγμα το να μην δεχόμαστε να είναι η πολεμική αρετή των Ελλήνων στην υπηρεσία των αμερικάνων και άλλο να χαρακτηρίζουμε ως χουντικό κάθε μαθητή ή εκπαιδευτικό ή στρατιώτη και στρατιωτικό επειδή παρελαύνει στην επέτειο της αντίστασης κατά του φασισμού !

Εγώ απλά θα αναφέρω δύο γεγονότα - πραγματικότητες:

α. Τις μαθητικές παρελάσεις τις καθιέρωσε ο Μεταξάς (ο δικτάτορας - αυτός που καθιέρωσε μεταξύ άλλων καί τις ταυτότητες -> πιστοποιητικά θρησκευτικών φρονημάτων -> αυτός που είχε φτιάξει και νεολαία (ΕΠΟΝ) αλά Χίτλερ και Μουσολίνι κλπ.).

β. Την τελευταία 20ετία, οι μόνες χώρες παγκοσμίως που έχουν μαθητικές παρελάσεις είναι κάτι μπανανιακά καθεστώτα με Λουμουμποειδείς δικτατορίσκους της Αφρικής και της Λατινικής Αμερικής, και η Ελλάδα.

Τα παραπάνω είναι γεγονότα - πραγματικότητα.

Από εκεί και πέρα, κρίνε μόνος σου.

nickolas2005
27-10-07, 01:43
Για το στυλο το ειχε πει και ο Λιακοπουλος... Τρελο γελοιο.. :rofl:

Δείτε το βίντεο
http://youtube.com/watch?v=oOipgJ0Ffj4

Lorelai
27-10-07, 02:10
Αντί λοιπόν να λέμε γιατί παρελαύνουν δεν είναι καλύτερα να λέμε να μην πηγαίνουν στο Αφγανιστάν και σε κάθε -ιστάν ? Να θυμήσω απλά ότι όσοι παρελαύνουν δεν είναι όλοι χουντικοί ή χουντόφρονες αλλά μπορεί να είναι και απλά αγνοί πατριώτες . Δεν σημαίνει ότι όποιος αγαπάει την πατρίδα του είναι και χουντικός. Αυτή η ταμπελοποίηση ΔΕΝ είναι προοδευτισμός.
Άλλο πράγμα το να μην δεχόμαστε να είναι η πολεμική αρετή των Ελλήνων στην υπηρεσία των αμερικάνων και άλλο να χαρακτηρίζουμε ως χουντικό κάθε μαθητή ή εκπαιδευτικό ή στρατιώτη και στρατιωτικό επειδή παρελαύνει στην επέτειο της αντίστασης κατά του φασισμού !

Φυσικά και δεν είναι χουντικοί αυτοί που παρελαύνουν. Δεν φταίνε και σε τίποτα. Για τους εκπαιδευτικούς δεν μπορώ να μιλήσω, μόνο να υποθέσω μπορώ ότι αρκετοί, για να μην πω οι περισσότεροι, την βλέπουν την παρέλαση ως αγγαρεία. Για τους φαντάρους τι να πει κανείς, δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς από το να συμμετέχουν. Όσο για τους μαθητές, οι περισσότεροι συμμετέχουν για να γλυτώσουν το μάθημα. Οι μόνοι που ίσως χαίρονται είναι οι παραστάτες, σημαιοφόροι κι αυτό όχι γιατί θα εκδηλώσουν τον "αγνό" πατριωτισμό τους ως οι πρώτοι από το σχολείο τους, αλλά γιατί ακριβώς είναι οι πρώτοι από το σχολείο τους και είναι ευκαιρία να το δουν και οι υπόλοιποι αυτό. Κατά τα άλλα πολλοί μαθητές δεν ξέρουν τη διαφορά μεταξύ 28ης και 25ης. Και οι γονείς χαίρονται να βλέπουν τα όμορφα παιδάκια τους να κουνάνε χέρια πόδια (όπου να 'ναι βέβαια το καθένα και συνήθως βαριεστημένα) και να προβάλουν το παράστημά τους. Αλίμονο βέβαια σ'αυτούς των τελευταίων σειρών. Τώρα αν εσύ κατάφερες να γνωρίσεις "αγνούς" όπως τους αποκαλείς πατριώτες στα μαθητικά σου χρόνια συγχαρητήρια. Εγώ απλά θυμάμαι μια γενική αδιαφορία για το γεγονός.

KLG
27-10-07, 06:33
Άσε θα δείξει το STAR/Alter κάτι πλάνα και φέτος... να μου τα στείλετε σε video :p

Η χαρά του ματάκια είναι οι παρελάσεις. Να καμαρώνει και ο πατέρας, που η κόρη του η δεκαεξάχρονη περπατάει με το μπλέ μίνι το εφαρμοστό και το άσπρο πουκάμισο... Και το βράδυ να της λέει που πάς ντυμμένη έτσι...

Είναι για πολλά χαστούκια ...

mistral
27-10-07, 08:23
Εγώ απλά θα αναφέρω δύο γεγονότα - πραγματικότητες:

α. Τις μαθητικές παρελάσεις τις καθιέρωσε ο Μεταξάς (ο δικτάτορας - αυτός που καθιέρωσε μεταξύ άλλων καί τις ταυτότητες -> πιστοποιητικά θρησκευτικών φρονημάτων -> αυτός που είχε φτιάξει και νεολαία (ΕΠΟΝ) αλά Χίτλερ και Μουσολίνι κλπ.).

β. Την τελευταία 20ετία, οι μόνες χώρες παγκοσμίως που έχουν μαθητικές παρελάσεις είναι κάτι μπανανιακά καθεστώτα με Λουμουμποειδείς δικτατορίσκους της Αφρικής και της Λατινικής Αμερικής, και η Ελλάδα.

Τα παραπάνω είναι γεγονότα - πραγματικότητα.

Από εκεί και πέρα, κρίνε μόνος σου.

Kαμμία αντίρρηση για όσα γράφεις....
Αυτά που γράφεις όμως σε καμμία απολύτως περίπτωση δεν εισάγουν προϋπόθεση ούτε και τεκμηριώνουν ότι όλοι όσοι παρελαύνουν ειναι χουντικοί ή φασίστες ή όπως αλλοιώς τους χαρακτήρισε ο φίλος παραπάνω. Άλλο πράγμα το ποιός τις καθιέρωσε και που γίνονται οι παρελάσεις και άλλοι πράγμα οι συμμετέχοντες να χαρακτηρίζονται σαν χουντικοί μόνο και μόνο απ την συμμετοχή τους στην παρέλαση.

mistral
27-10-07, 08:39
Τώρα αν εσύ κατάφερες να γνωρίσεις "αγνούς" όπως τους αποκαλείς πατριώτες στα μαθητικά σου χρόνια συγχαρητήρια. Εγώ απλά θυμάμαι μια γενική αδιαφορία για το γεγονός.

Και εγώ βαριόμουν την συμμετοχή στις παρελάσεις - με κάθε ειλικρίνεια - και ήταν αγγαρεία
Ευτυχώς την γλύτωνα τις περισσότερες φορές επειδή ήταν αρκετοί ψηλότεροι απο μένα
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μου έλειπε ο πατριωτισμός ή ότι μου λείπει και σήμερα.
Και παρατηρώ μια προσπάθεια πολιτικοποίησης του πατριωτισμού πράγμα κατά την γνώμη μου λάθος. Οι μέν ακροδεξιοί ορίζουν τον πατριωτισμό όπως κάνουν κέφι, κάποιοι εξ αριστερών σαν συντηρητισμό και ξεπερασμένη αντίληψη. Προσωπικά νομίζω ότι ο πατριωτισμός είναι το ενδιαφέρον και η αγάπη για τον τόπο του καθενός ανθρώπου και αυτό μπορεί να χαρακτηρίζει τον κάθε πολίτη απ την άκρα αριστερά μέχρι την άκρα δεξιά. Και σίγουρα ο πατριωτισμός δεν έχει σχέση με τον σωβινισμό με την έννοια ότι δεν θεωρώ την δικηά μου πατρίδα ανώτερη καμμιάς άλλης πατρίδας οποιουδήποτε άλλου ανθρώπου που και αυτός έχει δικαίωμα στον δικό του πατριωτισμό. Απλά πράγματα που νομίζω ότι δεν χρειάζοντι και μεγάλη σοφία ούτε και πολύ συζήτηση για να γίνουν κατανοητά. Τώρα αν προσπαθούμε σε όλα να βάλουμε ταμπελίτσες πολιτικές αυτό είναι ένα θέμα σκοπιμότητας, ιδιοτέλειας και προσδοκίας πολιτικών οφελών και δεν νομίζω ότι είναι ο πιο αμερόληπτος και δίκαιος τρόπος ερμηνείας των καταστάσεων.

Y.Γ. Και μην μου την βγεί κάποιος απο αριστερότερα γιατί θα ποστάρω κάποιες προκηρύξεις που δεν νομίζω να τις αμφισβητήσει κανένας απλά γιατί δεν μπορεί να βρίσκεται έμπρακτα αριστερότερα απ αυτούς που τις έγραψαν :)

takis.papa
27-10-07, 19:19
... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μου έλειπε ο πατριωτισμός ή ότι μου λείπει και σήμερα.
Και παρατηρώ μια προσπάθεια πολιτικοποίησης του πατριωτισμού .... Οι μέν ακροδεξιοί ορίζουν τον πατριωτισμό όπως κάνουν κέφι, κάποιοι εξ αριστερών σαν συντηρητισμό και ξεπερασμένη αντίληψη.... ...και δεν νομίζω ότι είναι ο πιο αμερόληπτος και δίκαιος τρόπος ερμηνείας των καταστάσεων.

Y.Γ. Και μην μου την βγεί κάποιος απο αριστερότερα γιατί θα ποστάρω κάποιες προκηρύξεις που δεν νομίζω να τις αμφισβητήσει κανένας απλά γιατί δεν μπορεί να βρίσκεται έμπρακτα αριστερότερα απ αυτούς που τις έγραψαν :)

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις:
Αν κάποιον που δηλώνει ότι ΔΕΝ είναι πατριώτης ( Οι πατριώτες διακατέχονται από Πατριωτισμό ) τον αποκαλέσω προδότη της Πατρίδας του, θα έχω λάθος;
Και εν πάσει περιπτώσει, τί είναι προδοσία και ποιός ο προδότης; Και το θέμα σηκώνει "ουδέτερη στάση";
Θέση μου ότι εδώ το παιχνίδι είναι άσπρο - μαύρο, χωρίς γκρι αποχρώσεις.

mpardsu
28-10-07, 15:09
Ανέκδοτα είναι και τα 2, απλά όπως προαναφέρθηκε εκφράζουν την Αμερικάνικη νοοτροπία.
Συγκεκριμένα για το στυλό και οι Ρώσοι και οι Αμερικανοί έπαιρναν στην αρχή μολύβι. Απλά αργότερα ένας Αμερικανός επιχειρηματίας το ανέπτυξε μόνος του και πούλησε καμιά 400 στην NASA.


Εγώ απλά θα αναφέρω δύο γεγονότα - πραγματικότητες:

α. Τις μαθητικές παρελάσεις τις καθιέρωσε ο Μεταξάς (ο δικτάτορας - αυτός που καθιέρωσε μεταξύ άλλων καί τις ταυτότητες -> πιστοποιητικά θρησκευτικών φρονημάτων -> αυτός που είχε φτιάξει και νεολαία (ΕΠΟΝ) αλά Χίτλερ και Μουσολίνι κλπ.).


Να ρωτήσω και κάτι? Τις μυστικές επιστρετέυσεις αφού ήταν τόοοσο κακός και τύραννος, γιατί τις είχε κάνει? Για να ευχαριστήσει το Χίτλερ και το Μουσολίνι?

Μπορεί να έκανε πολλά κακά αλλά είχε κάνει και κάποια καλά ο δικτάτορας.
Τουλάχιστον για μένα μου αρέσει που μπορώ να λέω τώρα Σ'αγαπώ αντί για ιχ λιμπετιχ (δεν ξέρω γερμανικά).
Και μπροστά στις ταυτότητες το θεωρώ πολύ μεγαλύτερο καλό αυτό.
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα χάρη μιας ταμπέλας.

takis.papa
28-10-07, 15:21
...Να ρωτήσω και κάτι? Τις μυστικές επιστρετέυσεις αφού ήταν τόοοσο κακός και τύραννος, γιατί τις είχε κάνει? Για να ευχαριστήσει το Χίτλερ και το Μουσολίνι?

Μπορεί να έκανε πολλά κακά αλλά είχε κάνει και κάποια καλά ο δικτάτορας.
Τουλάχιστον για μένα μου αρέσει που μπορώ να λέω τώρα Σ'αγαπώ αντί για ιχ λιμπετιχ (δεν ξέρω γερμανικά).
Και μπροστά στις ταυτότητες το θεωρώ πολύ μεγαλύτερο καλό αυτό.
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα χάρη μιας ταμπέλας.

Είναι αποδεδειγμένο ότι σοβαρά μέτρα που δεν μπορούν να εφαρμοσθούν και πολιτικές απποφάσεις που δεν μπορούν να παρθούν σε περιόδους δημοκρατικής διακυβέρνησης λόγω αντιδράσεων ( από μικροκομματικές σκοπιμότητες ή λόγω πολιτικού κόστους ) πιό εύκολα εφαρμόζονται ή παίρνονται με το "έτσι θέλω" ενός δικτατορικού καθεστώτος, - ΑΛΛΑ:

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΔΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ.

Τελεία και παύλα.

aroutis
28-10-07, 16:50
ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΔΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ.Εννοειταί.

21century
28-10-07, 20:14
Συμφώνώ και επαυξάνω. Σε άλλο θέμα που ανοίχτηκε θίγω τις δηλώσεις κάποιων εκπροσώπων μας στη Βουλή και ένα ανιστόρητο νεαρό που χαρακτηριζε άσχημα τις παρελάσεις. Ειναι ομως γεγονός ότι αν κάποιοι δεν πάλευαν για την ελευθερία μας΄και έχυαν το αίμα τους τουλάχιστον δεν αξίζει να τους προκαλούμε με τις δηλώσεις και τις πράξεις τους.
Σήμερα όλοι μας επειδή λέμε τις παπαρολογίες μας- εννοώ αυτούς τους πολιτικούς κάποιου μικρού κόμαμτος- μπορούν και έχουν ένα μεγάλο μισθό βουλευτή, ωραία σπιτάκια με ακόμα αστραφτερά αυτοκίνητα και λιμουζίνες, μεγαλοκαταθέσεις και ομόλογα όταν ο Προεδρος τους ειναι ο πλουσιοτερος στη Βουλή και μπορουμε να το παίζουμε έξυπνοι πασάροντας το κινητό τελευταίας τεχνολογίας στη καφετέρια... για να κάνουμε το κομμάτι μας...Γκε, γκε?

KLG
28-10-07, 21:09
Εσύ πόσα μπουτάκια μπάνισες σήμερα φίλε?

Προφανώς λιγότερα απο όσα σου χρειάζεται για να χαλαρώσεις και να μην σκορπάς στα εθνικιστικά σου παραλληρήματα απο δώ και απο κεί στο φόρουμ.

takis.papa
28-10-07, 21:55
Εσύ πόσα μπουτάκια μπάνισες σήμερα φίλε?

Προφανώς λιγότερα απο όσα σου χρειάζεται για να χαλαρώσεις και να μην σκορπάς στα εθνικιστικά σου παραλληρήματα απο δώ και απο κεί στο φόρουμ.

Είσαι πολύ προκλητικός.
Φαίνεται πως, εξ ιδίων κρίνων τα αλλότρια, την πολιτική σου τοποθέτηση την μπερδεύεις με το κατά πόσο μπανίζει κανείς μπουτάκια... Να χαρώ εγώ "προοδευτικές" ιδέες!
Άλλο η αντιπαράθεση σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα, και άλλο η φανατίλα και οι παρωπίδες που φοράς. Ξύπνα - και να δέχεσαι ότι σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα πρέπει να ακούγονται ΟΛΕΣ οι φωνές - πάντα με ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ στην αντίθετη άποψη. Τώρα, το ποιός παραληρεί, ευτυχώς scripta manent!
- ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια θα έγραφα και αν έβγαινες από δεξιά με τον ίδιο τρόπο - μην βιαστείς λοιπόν να με χαρακτηρίσεις φασίστα - θα έχεις λάθος...
Χαμήλωσε τόνους για να μπορεί κανείς να συζητήσει μαζί σου - εκτός και αν ΔΕΝ θεωρείς ούτε δέχεσαι συζήτηση με αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη από την δική σου.
ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ;

ESP1982
29-10-07, 00:34
ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ;

Μην ξεχνάς πως η ίδια ερώτηση μπορεί να απευθυνθεί και σε εσένα και τη σιγουριά που έχεις. ;)

takis.papa
29-10-07, 00:52
Μην ξεχνάς πως η ίδια ερώτηση μπορεί να απευθυνθεί και σε εσένα και τη σιγουριά που έχεις. ;)

Φυσικά και δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο, αλλά ΔΕΝ είμαι προκλητικός ούτε προσβλητικός σ' αυτόν που δεν συμφωνεί με μένα - θά' λεγα πως είμαι λίγο πιό κόσμιος...

Σε ποιό σημείο απ' όσα γράφω δεν συμφωνείς;
Δεν φαίνεται αυτό από την παράθεσή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.