PDA

Επιστροφή στο Forum : Win XP - Μη δυνατότητα πρόσβασης σε φάκελο εγγράφων.



vass
19-01-04, 23:52
Φίλος και συνάδελφος, μου ζήτησε πρόσφατα έντρομος τα φώτα μου. Τι είχε πάθει:

Στο σπίτι έχει ένα PC με Windows XP, το οποίο, εκτός από εκείνον χειρίζεται η γυναίκα του και τα παιδιά του. Έτσι, τους δημιούργησε από ένα λογαριασμό, ώστε ο καθένας να μη μπλέκεται στα πόδια του άλλου και παράλληλα, να έχει τη δυνατότητα να ελέγχει τα πράγματα. Επίσης, το δικό του φάκελο των εγγράφων (My Documents) τον όρισε ως Private, για να μη μπορούν οι άλλοι να δουν τα αρχεία του!

Μια ωραία ημέρα όμως, του κάηκε, όπως του είπαν στο service, η μητρική και έπρεπε να αντικατασταθεί με κάποια άλλη. Επίσης του είπαν, ότι έπρεπε να φορμαριστεί ο σκληρός και να περαστούν εκ νέου τα XP, γιατί δε θα δούλευαν με το νέο περιβάλλον.
Έτσι, όταν με ρώτησε, του πρότεινα να αγοράσει έναν άλλο σκληρό, να τους πει τον βάλλουν πρώτο, να εγκαταστήσουν εκεί τα Windows, και να κρατήσει τον παλιό ως δεύτερο. Από εκεί, του είπα, θα μπορούσε να ανακτήσει τα αρχεία του και μετά να τον καθαρίσει για να τον έχει σαν back up.

Έτσι και έγινε. Όμως διαπίστωσε, ότι ενώ μπόρεσε και ανέκτησε τα αρχεία των άλλων χρηστών (της γυναίκας του και των παιδιών του) από τον παλιό σκληρό, όταν προσπάθησε να ανακτήσει και τα δικά του αρχεία από τον παλιό φάκελο εγγράφων, έφαγε πόρτα…
Από ότι μου είπε, δεν του δινόταν πρόσβαση, παρά του ότι δημιούργησε τους λογαριασμούς όπως παλιά, ενώ από το service, που του έφτιαξε τον υπολογιστή, τον απογοήτευσαν λέγοντάς του, ότι δε γίνεται τίποτα και τα αρχεία του πάνε …

Αυτό που του πρότεινα, ήταν να προσπαθήσει μέσω DOS, ή να αλλάξει τους σκληρούς, βάζοντας τον παλιό σαν πρώτο, μήπως και δει τα αρχεία για να τα μεταφέρει.
Από όσα μου είπε, αλλάζοντας τους σκληρούς δεν έγινε τίποτα, μάλιστα δε φόρτωναν τα Windows, αλλά ξεκινώντας του ζήταγαν κάποιο Administrator password που δεν ήξερε τι να βάλει (απ’ ότι κατάλαβα μάλλον άνοιγε σε safe mode), ενώ, άνοιξε το DOS μέσα από τα Windows και πάλι τίποτα. Βέβαια του πρότεινα να επιχειρήσει να μπει σε DOS περιβάλλον πριν τα XP και μου είπε ότι θα το επιχειρούσε.

Παιδιά έχετε καμιά ιδέα;

Υ.Σ. Προσωπικά, μπορεί να μην ξέρω πολλά πράγματα για το περιβάλλον πολλαπλών χρηστών, όμως, η εμπειρία μου τόσα χρόνια με τους Υπολογιστές μου λέει, ότι η φράση – αυτό δε γίνεται – δεν υπάρχει!!!

nnn
20-01-04, 01:35
θα βάλει κύριο δίσκο τον παλιό του.θα αφαιρέσει τον καινούριο.
θα κάνει boot με το cd των windows και στο μενού της εγκατάστασης θα πατήσει R repair δηλαδή και θα κάνει επισκευή της εγκατάστασης των windows που είχε.
θα χρειαστεί να περάσει τα updates πάλι και τους drivers της νέας μητρικής,αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσει να μπει στα αρχεία του.
βασικό είναι να αφαιρέσει τον καινούριο δίσκο και μόνο αφού επαναφέρει το σύστημα μπορεί να τον ξανασυνδέσει αλλά πρέπει να τον φορμάρει.

ακού επανεγκατάσταση επειδή κάηκε η μητρική.
2,5 χρόνια win xp,3 μητρικές,καμία επανεγκατάσταση,ούτε καν repair.ξεκίνημα των windows και αυτόματο σετάρισμα πάνω στο νέο υλικό.

Nick2k2
20-01-04, 07:52
ακού επανεγκατάσταση επειδή κάηκε η μητρική.
2,5 χρόνια win xp,3 μητρικές,καμία επανεγκατάσταση,ούτε καν repair.ξεκίνημα των windows και αυτόματο σετάρισμα πάνω στο νέο υλικό.
Ρε nnn πως το κανες αυτό;Εγω ξέρω οτι αν αλλάξεις μητρική τα xp δεν μπαίνουν με τπτ.Απλά πάνε να φορτώσουν και βγάζουν μια μπλε οθόνη.Σε όσα άτομα και αν έχω δει το ίδιο πράγμα γίνεται.Η μόνη λύση είναι reinstall τα win απο την αρχή ή να τα περάσεις απο πάνω τελος πάντων.Η αυτόματατη αναγνώριση hardware γίνεται μόνο στα win9x.Απλά μολις μπει φορτώνει όλο τα νεα drivers της μητρικής και μετά το σύστημα δουλεύει οκ.Με τα xp πάντως δεν κατάφερα να το πετύχω ποτέ αυτό. :roll:

nnn
21-01-04, 00:15
ίσως επειδή χρησιμοποιώ έκδοση αναβάθμισης από win me,και μάλιστα από τις πρώτες που βγήκαν,ver 2001.

η microsoft πάντως σαν λύση σε περιπτώσεις αλλαγής μητρικής δίνει την επιδιόρθωση της εγκατάστασης,που φέρνει τον υπολογιστή σε μια λειτουργική κατάσταση,χωρίς να σου πειράξει τα αρχεία και τα προγράμματα σου και μετά απλά ξαναπερνάς τα updates των windows και τους driver της μητρικής.

προσοχή μιλάω για επιδιόρθωση που είναι μια από τις επιλογές που σου δίνεται όταν κάνεις boot με το cd των windows.
μετά απλά χρειάζεται να τα ενεργοποιήσεις πάλι.έχω κάνει μέχρι τώρα 6 ενεργοποιήσεις,λόγω αλλαγής εξαρτημάτων,πάντα μέσω internet,και χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα.

The_StarGazer
21-01-04, 10:03
Σωστος ο Nick2k2. Εκανα αλλαγη μητρικης πριν 20 ημερες. Ακριβως το ιδιο προβλημα με την μπλε οθονη. Δυστυχως μονο με reinstall των XP λυθηκε (οχι στα γελια).


@vass
Μηπως εχει πειραξει τα security permissions και εχει βαλει κανενα "deny" για αυτο το dir ??
Εγω παντως εχω καταφερει με αυτο τον τροπο (στα Διλιτρα) να κανω ban απο καποιο directory μεχρι και τον τοπικο Administrator !!!! :shock: :mrgreen: & τωρα δεν ξερω πως να το ανοιξω (οχι οτι με κοφτει και πολυ) .

buffos
21-01-04, 11:37
Ο StarGazer έχει δίκιο. Κάνε την καρτέλα Security να είναι εμφανης στις ιδιότητες των φακέλων.

Μετά πάνε στο φάκελο που θές (όντας administrator).
Πολύ πιθανόν εκεί στο "group or user name" να είναι μονο system.
Που σημαίνει οτι ούτε απο dos δεν μπορείς να δείς τα αρχεία σου.

Απλά πρόσθεσε εσένα σαν user η γενικά το group administators και δωσε full control σε σένα.

Άυτό απλά.

Αν χρειαστεί για παραπάνω απο ένα φάκελο επανέλαβε. Αν και θεωρητικά θα έπρεπε να εφαρμόζετε και σε όλους τους περιεχόμενους φακέλους αν θυμάμαι καλά δεν συμβαίνει.

Μου είχε τύχει παρόμοιο κλείδωμα φακέλου και δεν μπορούσα ουτε να μπώ στον φάκελο ουτε να τον διαγράψω. Ουτε απο το DOS ουτε με τα small names with dir /N

Δοκίμασε το. Δεν έχεις να χάσεις παρα ελάχιστο χρόνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.