PDA

Επιστροφή στο Forum : sos: δημιουργια wifi hotspot



diamantis23
17-03-10, 01:11
Καλησπερα
Σε ενα χωριο δεν υπαρχει η δυανατοτητα ιντερνετ απο οτε(το κεντρο ειναι ασυρματικο).
Θελω να χρησιμοποιησω την υπηρεσια του hellas sat net για ληψη ιντερνετ απο δορυφορο και στη συνεχεια να δωσω ασυρματο ιντερνετ στο χωριο εγκαθιστωντας στο κεντρο του χωριου ενα wifi hotspot ακτινας μερικων μετρων ωστε το χωριο να μπορει να εχει ασυρματο ιντερνετ.
Θα ηθελα να μου πειτε τι θα χρειαστω οσο αφορα τιν εκπομπη του ιντερνετ,δηλαδη τι ειδους κεραια,καλωδια,ειδικο ρουτερ ισως και οτι αλλο χρειαστει.
Ευχαριστω.....................

nontasaggelis
17-03-10, 03:00
Καλησπερα
Σε ενα χωριο δεν υπαρχει η δυανατοτητα ιντερνετ απο οτε(το κεντρο ειναι ασυρματικο).
Θελω να χρησιμοποιησω την υπηρεσια του hellas sat net για ληψη ιντερνετ απο δορυφορο και στη συνεχεια να δωσω ασυρματο ιντερνετ στο χωριο εγκαθιστωντας στο κεντρο του χωριου ενα wifi hotspot ακτινας μερικων μετρων ωστε το χωριο να μπορει να εχει ασυρματο ιντερνετ.
Θα ηθελα να μου πειτε τι θα χρειαστω οσο αφορα τιν εκπομπη του ιντερνετ,δηλαδη τι ειδους κεραια,καλωδια,ειδικο ρουτερ ισως και οτι αλλο χρειαστει.
Ευχαριστω.....................

Kοιτα!Καθε ασυρματο δικτυο εχει τις ιδιαιτεροτητες του και το στησιμο του εξαρταται κατα πολυ απο την κεντρικη θεση των μηχανηματων, την δυνατοτητα ζευξεων και την τοπολογια του καθε χωριου!
Εχω φτιαξει πολλα ασυρματα δικτυα σε χωρια και η μελετη του χωρου και των δυνατοτητων καθε φορα ειναι διαφορετικη!
Ομως με βαση το ερωτημα σου θα σου προτεινω τα εξης:
Eπειδη δεν γνωριζω ποιος θα πληρωσει τον εξοπλισμο (εσυ η ο δημος η η κοινοτητα) θα σου προτεινω υλικα παρα πολυ αξιοπιστα και αρκετα οικονομικα!
Οι συσκευες UBIQUITI ειναι τελειες για τα δεδομενα σου!http://www.ubnt.com/
Συνδεονται πανω στο δορυφορικο μοντεμ σου με ethernet (ισως χρεαστεις ενα switch) και βγαζουν ασυρματο δικτυο με απεριοπιστες παραμετροποιησεις!!!
Eιδικα οι:http://www.ubnt.com/nanostation
& http://www.ubnt.com/picostation (ειδικα το μοντελο HP)
θα σου κανουν ανετα την δουλεια σου!
Σαν εξωτερικη κεραια εγω χρησιμοποιω κατι 3,5μετρες omni που τις εφερα απο Αμερικη απο διαλυομενο wireless isp!
Εχω δοκιμασει ομως και την θεωρω πολυ καλη και την παρακατω που ειναι αρκετα οικονομικη (σε σχεση μετις δικες μου σε καινουριες):http://gr.level1.com/levelone.php?page=prod&cat=7022&model=OAN-2151
Βεβαια ισως χρειαστει και δευτερος σταθμος εκπομπης αναλογα την καλυψη που θες!Σε αυτη την περιπτωση μιας και σε εσενα δεν υπαρχει δυνατοτητα δευτερης adsl πηγης,θα χρειαστει ζευξη με τον πρωτο σταθμο και μετα εκπομπη εκ νεουασυρματου δικτυου!

Θα χρειαστεις σιγουρα και αντικεραινικο πριν την καθε κεραια και συστημα ethernet αντικευρανικο για την προστασια του εξοπλισμου σου!Ισως χρειαστεις και καποιο ενισχυτη αναλογα το μηκος καλωδιων και την κεραια που τελικα βαλεις!
Καλο θα ηταν τα ubiquiti να τα θεσεις σε επιλογη router ωστε να εχεις ενα αλλο υποδικτιο για το ασυρματο, διαφορετικο απο το δικτυο του δορυφορικου μοντεμ!
Καλο θα ειναι να υπαρχει και ενα δυνατο και καλα ρυθμισμενο firewall απο πισω, γιατι ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει!(εγω p2p,torrent κ.λ.π. ταχω κομμενα)

Εχω στησει σε ενα δασικο χωριο ακριβως τετοιο δικτυο σαν αυτο που θες!Δορυφορικο ιντερνετ, μια picostation hp, κεραια εξωτερικη στην ταρατσα ιδια με αυτη που σου ειπα πριν και καλυπτε οχι ολο το δασικο χωριο,αλλα ολη την περιοχη!Εκει βεβαια τεθηκε και μια δευτερη απλη picostation στην καφετερεια και εστιατοριο και υποδοχη που ηταν ολα στο υπογειο!Λειτουργει αψογα και ολα τα δωματια εχουν το λιγοτερο 3 στις 4 γραμμες σημα!(μεχρι και voip τηλεφωνια παιζει καλα αν δεν εχει πυκνη συννεφια)

Θελει λιγο διαβασμα και καλο σχεδιασμο το ολο επιχειρημα!
Προβληματα και ατελειες θα υπαρξουν!Εκτιμας μετα και παρεμβαινεις!
Ζητα και την βοηθεια των συμπατριωτων σου!
Θυμαμαι τωρα μια φορα σε ενα χωριο θελανε πολυ το δικτυο ο κοσμος!ειχαν μαζευτει πολλοι!Σε μια μερα το ειχαμε τελειωσει!Αλλος βιδωνε τις βασεις,αλλος περναγε τις γειωσεις,αλλος τα ethernet και μετα ολοι σε διαφορα σημεια καναμε δοκιμες με τα λαπτοπ!
ΕΧΕΙ ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ!!!

Υ.Γ. 1) Περναει το adsl στην αρυρματη ζευξη (ασυρματικο) του ΟΤΕ!
Αυτη την στιγμη σου γραφω απο ασυρματικο!
και δουλευει πολυ καλα!!!!!!!!Ειναι κατα 3-4 msec τα ping ανεβασμενα και παει μεχρι 2048 η ταχυτητα!Αυτο και μονιο αυτο!
2)Καταστηματα που θα βρεις εξοπλισμο ειναι: www.e-wifi.gr, www.linkshop.gr, www.e-shop.gr

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!

diamantis23
17-03-10, 03:13
ευχαριστω για την απαντηση...........
τι γινεται οταν το ασυρματικο του οτε ειναι μακρια απο το κεντρο?

nontasaggelis
17-03-10, 03:26
ευχαριστω για την απαντηση...........
τι γινεται οταν το ασυρματικο του οτε ειναι μακρια απο το κεντρο?

H ζευξη του οτε ειτε θα ειναι απο το κεντρο του της πολης που ανοικεις μεχρι το χωριο σου, ειτε απο το κεντρο της πολης μεχρι καποιο αλλο σημειο ενδιαμεσο που ενδεικνειται (οπτικη επαφη)!
Αν ανοικεις στην δευτερη περιπτωση και ειστε μακρια απο την ζευξη και δεν συνδεεται το χωριο σου με οπτικη ως την ζευξη,τοτε εχεις προβλημα οντως!
Πρεπει δηλαδη ειτε η ζευξη να ειναι στο χωριο σου, ειτε αρκετα κοντα στο χωριο σου, ειτε να συνδεεται το κεντρο του χωριου σου με την ζευξη με οπτικη! (αυτο συμβαινει εδω που σου γραφω τωρα)

diamantis23
17-03-10, 16:45
ευχαριστω φιλε Νωντα..
να ρωτησω και κατι αλλο..........σκεφτομαι να στησω το hotspot πανω στον ιστο των τηλεοπτικων καναλιων του χωριου..........
ειναι σε αποσταση το πολυ 1χλμ απο το πιο μακρινο σπιτι του χωριου........
ποιο ρουτερ(στειλε τις προτασεις σου) και πια κεραια(θα παιξω προς μια καατευθυνση αρα κατευθυντικη κεραια) μου προτεινεις εσυ ωστε να καλυψω τη συγκεκριμενη αποσταση επαρκως?
επισης πιο πακετο του hellas sat net(home η buiseness) προτεινεις για τη συγκεκριμενη περιπτωση?
ευχαριστω.............

dchatz
17-03-10, 18:05
Χωρίς να ξέρω καλά τα πράγματα θα σε παρακινούσα να ψάξεις κάτι.
Νομίζω ότι είναι παράνομο να παίρνεις μια σύνδεση και να τη μοιράζεις σε πολλούς με σκοπό να μοιράζονται όλοι το κόστος αυτής. Αυτό στο λέω για να προστατευθείς από τίποτε μυνησεις και τρεξίματα.
Βέβαια παίζει και το "ρε τους αλήτες, μου έκλεβαν τη σύνδεση, δεν το ήξερα". Αλλα αυτά αποδεικνύονται ευκολα οτι δεν είναι έτσι.

diamantis23
18-03-10, 00:05
δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.
τη συνδεση θα την πληρωνει ο δημος ενω οι κατοικοι του χωριου δεν θα πληρωνουν κατι..............

nontasaggelis
18-03-10, 02:54
ευχαριστω φιλε Νωντα..
να ρωτησω και κατι αλλο..........σκεφτομαι να στησω το hotspot πανω στον ιστο των τηλεοπτικων καναλιων του χωριου..........
ειναι σε αποσταση το πολυ 1χλμ απο το πιο μακρινο σπιτι του χωριου........
ποιο ρουτερ(στειλε τις προτασεις σου) και πια κεραια(θα παιξω προς μια καατευθυνση αρα κατευθυντικη κεραια) μου προτεινεις εσυ ωστε να καλυψω τη συγκεκριμενη αποσταση επαρκως?
επισης πιο πακετο του hellas sat net(home η buiseness) προτεινεις για τη συγκεκριμενη περιπτωση?
ευχαριστω.............

O σκοπος μας ειναι να βαζουμε οσο το δυνατοτερο λιγοτερες συσκευες!
Ετσι που το περιγραφεις θελεις κατευθυντηρια εκπομπη απο το σημειο των ιστων, κατευθυντηρια ληψη σε 1 χ.λ.μ. με καθαρη οπτικη επαφη, και μετα εξοπλισμο για διασπορα του σηματος περιφερικα(omni).Kαι πιθανοτατα νεα ζευξη για καλυψη τυφλων σημειων!
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπει ο βασικος εξοπλισμος στο κεντρο του χωριου???
Ας πουμε στο δημαρχειο (αν υπαρχει), στο κοινοτικο γραφειο, στο πολιτιστικο κεντρο, η ακομα και σε καποιο σπιτι??
Ετσι θα εβγαινες με μια omni που θα καλυπτε μεγαλο ευρος του χωριου και αν υπαρχουν τυφλα σημεια που πρεπει οπωσδηποτε να καλυφθουν τοτε πας με κατευθυντηρια ως εκει και βγαινεις παλι με omni στο τυφλο σημειο!
Σε γενικες γραμμες δεν μπορεις να καλυψεις πληρως και τελεια το καθε σημειο!Καποιοι θα ειναι οι πιο τυχεροι και καποιοι οι λιγοτερο, διοτι θα ειναι λιγο πιο μακρυα, διοτι θα τους καλυπτει ενα σπιτι, η ενα δεντρο με πθκνο φυλλωμα!(τα φυλλα να ξερεις κοβουν πολυ το σημα)
Σε αυτη την περιπτωση ο ενδιαφερομενος βαζει μια μικρη κεραια στο μπαλκονι του και ενα access point η ενα range η ενα usb ασυρματο ανταπτορα και ενισχυει το σημα που λαμβανει!
Δεν εχω εινονα του χωρου για να βοηθησω παραπανω!
Οσο αφορα τον ρουτερ εγω χρησιμοποιω cisco 871 του οποιου βαζω το τελευταιο λειτουργικο και του αναβαθμιζω ram και flash memory!Kαι αυτο γιατι θελω υψηλη ασφαλεια, ισχυροτατο firewall, drop σε καποιες διευθυνσης, και αξιοπιστο QOS για να βγαινει τελεια voip τηλεφωνια πανω στο ασυρματο!
Επειδη ειναι ακριβα αυτα τα μηχανηματα και αν δεν γνωριζεις να τα δουλεψεις, θα πελαγωσεις, δεν θα σου πρωτεινα να το παρεις!Εκτος αν βρεις καποιον να στο παραμετροποιησει κατα την τοποθετηση!
Παντως μπορεις να βαλεις οποιο ρουτερ θελεις!Απλον με μια θυρα ethernet!Kαι μετα ενα switch για επιπλεον θυρες!
Τελος το πακετο ΗΟΜΕ με 512/128 ειναι λιγο μικρο για hot spot!Πρεπει να δεις ποσοι θα ειναι σενδεδεμενοι και τι απαιτησεις θα εχουν!
Το 1024/128 βλεπω ως εφικτο, μιας και το bisiness 1024/256 παει 240e το μηνα σε συκγριση με τα 50e του πρωτου!
Στο δασικο χωριο που σου ειπα σε προυγουμενο μηνυμα ειχαμε βαλει:
1)HELLAS SAT 1024/128
2)LINKSYS BEFSR81 ROYTER με 8 ethernet θυρες!
3)UBIQUITI PICOSTATION HP
4)UBIQUITI PICOSTATION
5)3 σταθερους υπολογιστες (ενα γραμματεια-λογιστηριο, ενα υποδοχη, ενα στο bar για χρηση απο το κοινο)

filathlos
18-03-10, 10:48
Δεν ξέρω αν τελικά σε συμφέρει ο Hellasat ή κάποιος άλλος (tooway).
Θέλεις ταχύτητα γιατί θα το μοιράσεις.
Voip ξέχασε το.
Αν θέλεις να με ακούσεις πιστέυω ότι θα σου δώσω καλή συμβουλή.
Βάζεις tooway ή hellasat σε 4mbps.(Στις κεραίες όπως είπες)
Ένα ρουτερ που να αντέχει χρήστες.(δική μου προτίμηση draytek 2820)
Μία omni-directional antenna με κατεύθυνση το χωριό.
Ο καθένας κατεβάζει στον χώρο του με access point και το μετατρέπει σε καλωδιακό.
Σημείωση για να μην μπλέξεις(δεν βάζεις κανένα περιορισμό παρά μόνο στο bandwith που μπορεί να πάρει ο καθένας)

diamantis23
18-03-10, 20:42
πες οτι μπορω να τοποθετησω το σημειο εκπομπης στο κεντρο του χωριου........
σε αυτη την περιπτωση ποιες συσκευες προτεινεις(ρουτερ-κεραια) με ακτινα περιπου στα 400 μετρα........
ευχαριστω........

@ ADSLgr.com All rights reserved.