PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτοφανές γράψιμο από την ΝΕΧΤU2 της Otenet



gtok34
20-01-04, 01:06
Αυτοί οι τύποι μερικές φορές σε βγάζουν εξω από τα ρούχα σου. Διαβάστε την παρακάτω αλληλογραφία και θα καταλάβετε.

Pros NEXT2U

sxolio: Θα ήθελα σας παρακαλώ να ρωτήσω το εξής: διαμένω στην περιοχή της Κομοτηνής με τηλεφωνο 25310...... Pstn σύνδεση. Μου προτείνετε καποια μοντεμ της Αλκατέλ γιατί το Dslam είναι της ΑΝΚΟ. Το θέμα είναι ότι μετακινούμε ανα 2 με 3 χρόνια. Σε αλλη περιοχή που θα υπάρξει άλλου τύπου Dslam πχ Siemens ή Ιντρακομ θα έχω πρόβλημα ασυμβατότητας ??? Δεν θέλω αργότερα φυσικά να μου πείτε αγόρασε αλλο μόντεμ. Θα ήθελα σας παρακαλώ τεκμηριωμένη και σίγουρη απάντηση μια που ήδη επικοινώνησα με το τοπικο σας κατάστημα του ΟΤΕ και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.
Σας ευχαριστώ.

Απάντηση μεσα σε ενα τέταρτο (σ αυτό είναι ατσίδες)

Αξιότιμε κύριε ..............
Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet.
Για την επιλογή του modem δεν μπορούμε να πάρουμε θέση και να σας
προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο. Τα Dslam ανήκουν στον ΟΤΕ και δεν
γνωρίζουμε κατά πόσο συμβατά είναι όλα τα modem.

Με εκτίμηση,
...........................

Και φυσικά εκτός εαυτού η απάντηση μου.

Συγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η εταιρία οτενετ είναι Θυγατρική του OTE και θα πρεπε να ήσασταν ενημερωμένοι. Αν δεν μπορέσετε να μου απαντήσετε εσείς για τα μόντεμ του ΟΤΕ τότε ίσως θα πρέπει μάλλον να απευθυνθώ σε καποιον ανταγωνιστή σας. (ΗΟL - FORTHNET ....)
Τι να πω νομίζα ότι θα λάμβανα μια ποιο σοβαρή απάντηση από εναν τόσο μεγάλο οργανισμό.
Ευχαριστώ.

Τα σχόλια δικά σας. Ειναι μετά να μην τους βγάλεις σ ολα τα φορουμ???

Nick-K
20-01-04, 12:14
Τι να πώ ρε φίλε, δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. :?

Aegis
20-01-04, 12:51
ναι, γιατί κάπου αλλού θα ξέρουν...

enwsitis21
20-01-04, 12:55
Αυτοί οι τύποι μερικές φορές σε βγάζουν εξω από τα ρούχα σου. Διαβάστε την παρακάτω αλληλογραφία και θα καταλάβετε.

Pros NEXT2U

sxolio: Θα ήθελα σας παρακαλώ να ρωτήσω το εξής: διαμένω στην περιοχή της Κομοτηνής με τηλεφωνο 25310...... Pstn σύνδεση. Μου προτείνετε καποια μοντεμ της Αλκατέλ γιατί το Dslam είναι της ΑΝΚΟ. Το θέμα είναι ότι μετακινούμε ανα 2 με 3 χρόνια. Σε αλλη περιοχή που θα υπάρξει άλλου τύπου Dslam πχ Siemens ή Ιντρακομ θα έχω πρόβλημα ασυμβατότητας ??? Δεν θέλω αργότερα φυσικά να μου πείτε αγόρασε αλλο μόντεμ. Θα ήθελα σας παρακαλώ τεκμηριωμένη και σίγουρη απάντηση μια που ήδη επικοινώνησα με το τοπικο σας κατάστημα του ΟΤΕ και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.
Σας ευχαριστώ.

Απάντηση μεσα σε ενα τέταρτο (σ αυτό είναι ατσίδες)

Αξιότιμε κύριε ..............
Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet.
Για την επιλογή του modem δεν μπορούμε να πάρουμε θέση και να σας
προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο. Τα Dslam ανήκουν στον ΟΤΕ και δεν
γνωρίζουμε κατά πόσο συμβατά είναι όλα τα modem.

Με εκτίμηση,
...........................

Και φυσικά εκτός εαυτού η απάντηση μου.

Συγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η εταιρία οτενετ είναι Θυγατρική του OTE και θα πρεπε να ήσασταν ενημερωμένοι. Αν δεν μπορέσετε να μου απαντήσετε εσείς για τα μόντεμ του ΟΤΕ τότε ίσως θα πρέπει μάλλον να απευθυνθώ σε καποιον ανταγωνιστή σας. (ΗΟL - FORTHNET ....)
Τι να πω νομίζα ότι θα λάμβανα μια ποιο σοβαρή απάντηση από εναν τόσο μεγάλο οργανισμό.
Ευχαριστώ.

Τα σχόλια δικά σας. Ειναι μετά να μην τους βγάλεις σ ολα τα φορουμ???

Εγώ προσωπικά το βλέπω κάπως αλλιώς: 1. Η απάντηση που σου δώσανε λές να βγήκε από το κεφάλι του συγκεκριμένου υπαλλήλου; Νομίζεις πώς ενδιαφέρει την OTEnet αν θα συγχρονίζει ή όχι το modem σου; Εδώ έγινε ολόκληρος ντόρος με τον ΟΤΕ έτσι ώστε να μήν έχει το μονοπώλιο πώλησης κι εγκατάστασης των modems, και κουτσά στραβά αυτό κάπως έχει διορθωθεί.
2.Γιατί δεν ρωτάς τον ΟΤΕ και συγκεκριμένα για ποιό λόγο δεν δίνει τον έλεγχο στους παρόχους των dslam;
3.Όσο αναφορά για άλλες εταιρείες παροχής internet, πιστεύω δημοκρατία έχουμε , ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα αγαπητέ φίλε...

ABEZ
20-01-04, 20:28
Απάντηση μεσα σε ενα τέταρτο (σ αυτό είναι ατσίδες)



Κολοκύθια ατσίδες. Ακόμη περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου για ένα πρόβλημα από εχθές. «Αφήστε το τηλέφωνό σας, θα σας πάρουμε σε λίγο»
:?

iparout
20-01-04, 21:20
Απάντηση μεσα σε ενα τέταρτο (σ αυτό είναι ατσίδες)



Κολοκύθια ατσίδες. Ακόμη περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου για ένα πρόβλημα από εχθές. «Αφήστε το τηλέφωνό σας, θα σας πάρουμε σε λίγο»
:?

Ωπ, να κάτι που δεν το είχα σκεφτεί όταν παρήγγειλα την ADSL. Παιδιά, αν δηλαδή τίθεται θέμα μετακίνησης συχνά από πόλη σε πόλη, τα παλιά modem τι τα κάνουμε ? Τουλάχιστον αν βγεις να τα πουλήσεις στο ελεύθερο εμπόριο, υπάρχει ενδιαφέρον και ζήτηση ή θα σου μείνει στην ντουλάπα ?

gtok34
20-01-04, 22:15
Αυτο ακριβώς ρώτησα και εγω φίλε iparout αλλα εφαγα πόρτα. Ειχα σκοπο να βαλω συνδεση ΟTE αλλα ούτε μοντεμ θα πάρω αλλά ούτε και συνδεση απ αυτους. Μονο τα απαραίτητα την γραμμούλα και το φίλτρο. Ισως κάποτε αλλάξουν νοοτροπία και οι δημόσιοι οργανισμοί.

iparout
20-01-04, 22:25
Αυτο ακριβώς ρώτησα και εγω φίλε iparout αλλα εφαγα πόρτα. Ειχα σκοπο να βαλω συνδεση ΟTE αλλα ούτε μοντεμ θα πάρω αλλά ούτε και συνδεση απ αυτους. Μονο τα απαραίτητα την γραμμούλα και το φίλτρο. Ισως κάποτε αλλάξουν νοοτροπία και οι δημόσιοι οργανισμοί.

Εγώ όμως ήδη το παρήγγειλα το modem από αυτούς !!! Τι να γίνει... Τουλάχιστον για τα επόμενα 2μισι χρόνια θα είμαι εδώ που είμαι. Απο 'κει και πέρα βλέπουμε... Στην ανάγκη, θα το πετάξω, τι να κάνω... Σε 2μισι χρόνια θα έχει κάνει την απόσβεσή του.

JediMasterMANIAC
20-01-04, 23:26
Αυτοί οι τύποι μερικές φορές σε βγάζουν εξω από τα ρούχα σου. Διαβάστε την παρακάτω αλληλογραφία και θα καταλάβετε.

Pros NEXT2U

sxolio: Θα ήθελα σας παρακαλώ να ρωτήσω το εξής: διαμένω στην περιοχή της Κομοτηνής με τηλεφωνο 25310...... Pstn σύνδεση. Μου προτείνετε καποια μοντεμ της Αλκατέλ γιατί το Dslam είναι της ΑΝΚΟ. Το θέμα είναι ότι μετακινούμε ανα 2 με 3 χρόνια. Σε αλλη περιοχή που θα υπάρξει άλλου τύπου Dslam πχ Siemens ή Ιντρακομ θα έχω πρόβλημα ασυμβατότητας ??? Δεν θέλω αργότερα φυσικά να μου πείτε αγόρασε αλλο μόντεμ. Θα ήθελα σας παρακαλώ τεκμηριωμένη και σίγουρη απάντηση μια που ήδη επικοινώνησα με το τοπικο σας κατάστημα του ΟΤΕ και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν.
Σας ευχαριστώ.

Απάντηση μεσα σε ενα τέταρτο (σ αυτό είναι ατσίδες)

Αξιότιμε κύριε ..............
Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet.
Για την επιλογή του modem δεν μπορούμε να πάρουμε θέση και να σας
προτείνουμε κάποιο συγκεκριμένο. Τα Dslam ανήκουν στον ΟΤΕ και δεν
γνωρίζουμε κατά πόσο συμβατά είναι όλα τα modem.

Με εκτίμηση,
...........................

Και φυσικά εκτός εαυτού η απάντηση μου.

Συγνώμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η εταιρία οτενετ είναι Θυγατρική του OTE και θα πρεπε να ήσασταν ενημερωμένοι. Αν δεν μπορέσετε να μου απαντήσετε εσείς για τα μόντεμ του ΟΤΕ τότε ίσως θα πρέπει μάλλον να απευθυνθώ σε καποιον ανταγωνιστή σας. (ΗΟL - FORTHNET ....)
Τι να πω νομίζα ότι θα λάμβανα μια ποιο σοβαρή απάντηση από εναν τόσο μεγάλο οργανισμό.
Ευχαριστώ.

Τα σχόλια δικά σας. Ειναι μετά να μην τους βγάλεις σ ολα τα φορουμ???
ΚΑΛΑ εκανες και τους την μπηκες ;)
παρολα υατα υπαρχει και η λυση να παρεις ενα αλλο modem οπως το zyxel που ειναι συμβατα με ολα τα dslam του πΟΤΕ τωρα αν και της siemens ειναι συμβατα με ολα του πΟΤΕ δεν το ξερω για δεν νομιζω να το εχει δοκιμασει κανεις

enwsitis21
21-01-04, 00:04
Αυτο ακριβώς ρώτησα και εγω φίλε iparout αλλα εφαγα πόρτα. Ειχα σκοπο να βαλω συνδεση ΟTE αλλα ούτε μοντεμ θα πάρω αλλά ούτε και συνδεση απ αυτους. Μονο τα απαραίτητα την γραμμούλα και το φίλτρο. Ισως κάποτε αλλάξουν νοοτροπία και οι δημόσιοι οργανισμοί.

Είναι όμως θέμα νοοτροπίας κι ελληνικού δημοσίου; Οι άνθρωποι απάντησαν πώς δεν ξέρουν εάν από τα δεκάδες dsl modem που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην χώρα μας είναι όλα συμβατά με dslam (Siemens, Alcatel, Intracom).Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι υπάρχει ασχετοσύνη σε πολλά ζητήματα σχετικά με την ADSL, αλλά μήπως θα ήταν σοφότερο να υπήρχε μία αμοιβαία ανταλλαγή απόψεων με επιχειρήματα πάνω σ'αυτό το θέμα;

leventopaido
22-01-04, 21:54
Για ρίχτε μια ματιά στην ιστοσελίδα http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm
Εχει ρυθμίσεις που αφορούν σχεδόν όλα τα modem που διαθέτει ο ΟΤΕ. Αυτά δεν τα έχει κανένας άλλος ISP. Πολύ καλά είπε ο Ενωσίτης. Εάν δεν σας αρέσει υπάρχουν και άλλοι ISP. Αλήθεια έχει στείλει ποτέ μήνυμα αλλού; Μάλλον σε 15 ημέρες θα σας απαντήσουν...

gtok34
22-01-04, 23:20
Εστω ρε παιδια δεν πρεπει να την ψαξουν και να μου απαντήσουν. Αντε και γ... δεν ξερουμε εμεις δεν ασχολούμαστε με αυτά? Τεχνική υποστήριξη δεν δίνετε ρωτήστε καποιον τεχνικό και ας απαντήσετε την επόμενη μερα. Η ας με παραπέμψουν εστω καπου αλλου σε καποιο μαιλ ενος τεχνικού. Τιποτα είναι θέμα νοοτροπίας. Εγω δεν λεω ότι είναι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ειδικά στην επαρχία υπάρχει αγνοια. Δεν πρέπει να ενημερωθούν επί των νέων τεχνολογιών οι μπαρμπάδες που καθονται σε μια καρέκλα εδω και καποια χρόνια με μια νοοτροπία του 60 με 70??? αυτο με πειράζει εμένα. Δεν κανει στείλτον αλλού όχι στο πόστο για τις dsl συνδέσεις που ουτε στο ιντερνετ δεν ήξερε πως να μπεί για να μου πει τις τιμές. Φωναξε μια κοπελιτσα απο δίπλα γιατι λεει το μηχανημα αποσυνδεθηκε. Αισχος. Αλλο τι θα ακούσουμε.

VTS_7
25-01-04, 20:24
Ρε παιδιά έλεος δηλ...Σε λίγο θα ζητήσετε να σας ρυθμίσουν και το κινητό να στέλνει MMS....Δηλ στο κάτω κάτω θα έπρεπε από πλευράς ΟΤΕ να έχει δημιουργηθεί ένα HelpDesk το οποίο θα υποστηρίζει την υπηρεσία ADSL και τον σχετικό εξοπλισμό ο οποίος διατίθεται από τα καταστήματα του ΟΤΕ.
Μην τα φορτώνετε όλα στα παιδιά που προσπαθούν να βοηθήσουν τον κάθε πανίβλακα άσχετο ο οποίος ξαφνικά ξύπνησε ένα πρωί και του ρθε να βάλει ADSL χωρίς να ξέρει καν τι λειτουργικό σύστημα έχει στον υπολογιστή του....

@ ADSLgr.com All rights reserved.