PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Forthnet σε HOL, λέει;



vasal
17-03-10, 04:32
Είμαι γενικά ευχαριστημένος από Forthnet αλλά σκέφτομαι αλλαγή σε HOL για τους εξής λόγους:
-17€/μήνα λόγω συνδυαστικής προσφοράς με Vodafone και αλλαγής προγράμματος -2play GR(δε θα πληρώνω κινητά, εξωτερικό που δε χρησιμοποιώ)
+3 μήνες δώρο

συνολικά κέρδος €305 τον πρώτο χρόνο, και €205 για τους επόμενους.

Οι ερωτήσεις είναι:
1) Είναι καλή η ταχύτητα γενικά (αν είναι κανένας και από Καλλιθέα, για πιο ειδικά) και τι κυκλώματα προς το εξωτερικό έχει η HOL? Η Forthnet για 310000 συνδρομητές έχει συνολικα 31Gbps, η HOL με νούμερα του 2008 έγραφε 10Gbps... για 300000 συνδρομητές. Μμμμ...:down: Φαντάζομαι ότι δίνει 24/1 (download/upload).
2) Αν δε βάλω HOLtv (που ΔΕ θα βάλω, η τηλεφωνία θα είναι POTS ή VOIP στο άκρο μου (με τα VOIP έχω κακή εμπειρία απο τη Vivodi). Mε τη Forthnet 2 χρόνια που είμαι στο ιδιόκτητο κάθε χρόνο 1-2 φορές για λίγα λεπτά ώς λίγες ώρες μόνο έμενα χωρίς τηλ. (POTS εννοείται).
3) Στη διασύνδεση με τους άλλους παρόχους έχει σχεδόν με όλους (εκτός Vivodi, Cyta) όχι σαν τη Forthnet που είναι μόνο με OTEnet (!?)

Γενικά όλοι οι εναλλακτικοί βγάζουν προβλήματα, απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω πάροχο (οικονομικά σίγουρα!) και να μη το μετανιώσω!:(

Ti λέτε, αξίζει;

zombie_wireless
17-03-10, 08:38
Είμαι γενικά ευχαριστημένος από Forthnet αλλά σκέφτομαι αλλαγή σε HOL για τους εξής λόγους:


Δεν πειράζουμε κάτι που είναι καλό...


1) Είναι καλή η ταχύτητα γενικά

Τις τελευταίες μέρες υπάρχει πρόβλημα, πότε άλλωστε και δεν έίχε


Αν δε βάλω HOLtv (που ΔΕ θα βάλω, η τηλεφωνία θα είναι POTS ή VOIP
Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι σταμάτησε να δίνει voip


Γενικά όλοι οι εναλλακτικοί βγάζουν προβλήματα
Έτσι είναι βγάζουν προβλήματα


απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω πάροχο (οικονομικά σίγουρα!)
Όπως είπες αξίζει άμα τίθεται τέτοιο πρόβλημα


Ti λέτε, αξίζει;
Μετά από αυτά σκέψου και πράξε...


Γενικά εγώ έχω πολλά προβλήματα, εσύ μπορεί να μην έχεις(να είναι τέτοιες οι συνθήκες)

rc31
17-03-10, 10:56
Στο σπιτι που ειμαι τωρα που ειναι κοντα στο dslam δεν εχω προβληματα. Ομως η ταχυτητα της hol γενικα εχει πεσει τον τελευταιο καιρο .

Αν η χρηση σου δεν ειναι να βλεπεις online video κανεις δουλεια μια χαρα . Αν ειναι να βλεπεις video δεν θα σου την προτεινα .

Βασικα ο μονος που εχει καλο bandwith δυστηχως ειναι ο ΟΤΕ

tdc
17-03-10, 12:18
Οι ερωτήσεις είναι:
1) Είναι καλή η ταχύτητα γενικά (αν είναι κανένας και από Καλλιθέα, για πιο ειδικά) και τι κυκλώματα προς το εξωτερικό έχει η HOL? Η Forthnet για 310000 συνδρομητές έχει συνολικα 31Gbps, η HOL με νούμερα του 2008 έγραφε 10Gbps... για 300000 συνδρομητές. Μμμμ...:down: Φαντάζομαι ότι δίνει 24/1 (download/upload).
2) Αν δε βάλω HOLtv (που ΔΕ θα βάλω, η τηλεφωνία θα είναι POTS ή VOIP στο άκρο μου (με τα VOIP έχω κακή εμπειρία απο τη Vivodi). Mε τη Forthnet 2 χρόνια που είμαι στο ιδιόκτητο κάθε χρόνο 1-2 φορές για λίγα λεπτά ώς λίγες ώρες μόνο έμενα χωρίς τηλ. (POTS εννοείται).
3) Στη διασύνδεση με τους άλλους παρόχους έχει σχεδόν με όλους (εκτός Vivodi, Cyta) όχι σαν τη Forthnet που είναι μόνο με OTEnet (!?)

Γενικά όλοι οι εναλλακτικοί βγάζουν προβλήματα, απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να αλλάξω πάροχο (οικονομικά σίγουρα!) και να μη το μετανιώσω!:(

Ti λέτε, αξίζει;

Θα σου απαντησω ως αλλος ενας Hol.. Να εχεις δυο γνωμες..
1) Υπαρχει αρκετα μεγαλο προβλημα.. Δεν θα σου πω για την επερχομενη αναβαθμιση μιας και δεν θα εχει ιδιαιτερο αποτελεσμα.. :p Απο οτι εχω δει ομως, και η forthnet σερνεται.. Αν θες, πες μας τι χρηση κανεις (gaming, surfing, youtubing κτλ κτλ) για να σε βοηθησουμε στην επιλογη.
2) POTS κατα 99%. Δεν ειχα ποτε προβλημα με το τηλ απο τοτε που μου το εκαναν pots (μετα απο τιτανομαχια βεβαια :p )
3) Ειναι σαφως "καλυτερη" απο την Forthnet σε αυτο το θεμα.. Αν σε ενδιαφερει το gaming ενχωρια τοτε hol>forthnet.
To peering matrix θα σε διαφωτισει,Link (http://www.gr-ix.gr/services/peering-matrix.shtml).
4) Στο οικονομικο.. Αν δεν σε νοιαζουν οι απεριοριστες προς εξωτερικο το Double-Play GR ειναι μακραν οικονομικοτερο απο το standard double play της Forthnet..
Link (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=75&itmID=139&la=1)

Ελπιζω να βοηθησα.. :)

vasal
17-03-10, 12:31
Θα σου απαντησω ως αλλος ενας Hol.. Να εχεις δυο γνωμες..
1) Υπαρχει αρκετα μεγαλο προβλημα.. Δεν θα σου πω για την επερχομενη αναβαθμιση μιας και δεν θα εχει ιδιαιτερο αποτελεσμα.. :p Απο οτι εχω δει ομως, και η forthnet σερνεται.. Αν θες, πες μας τι χρηση κανεις (gaming, surfing, youtubing κτλ κτλ) για να σε βοηθησουμε στην επιλογη.
2) POTS κατα 99%. Δεν ειχα ποτε προβλημα με το τηλ απο τοτε που μου το εκαναν pots (μετα απο τιτανομαχια βεβαια :p )
3) Ειναι σαφως "καλυτερη" απο την Forthnet σε αυτο το θεμα.. Αν σε ενδιαφερει το gaming ενχωρια τοτε hol>forthnet.
To peering matrix θα σε διαφωτισει,Link (http://www.gr-ix.gr/services/peering-matrix.shtml).
4) Στο οικονομικο.. Αν δεν σε νοιαζουν οι απεριοριστες προς εξωτερικο το Double-Play GR ειναι μακραν οικονομικοτερο απο το standard double play της Forthnet..
Link (http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=75&itmID=139&la=1)

Ελπιζω να βοηθησα.. :)

Με ενδιαφέρει για http browsing/downloading (including λογική χρήση youtube) & torrents και περιστασιακά gaming. Σημαντικό είναι το upload, είμαι περίπου 500-700 μέτρα από κτήριο OTE, συγχρονίζω 17Μbit/1Mbit.

Γενικά από forthnet είμαι ευχαριστημένος (πλην του Youtube που σπάνια θα παίζει χωρίς σπασίματα και κάποιες λίγες φορές που και το downloading πάει αδικαιολόγητα αργά (χωρίς torrents ανοιχτά). H φωνή είναι ΟΚ, μένω χωρίς τηλέφωνο 0.5-1 μέρα το χρόνο, αρκετά καλό για εναλλακτικό.

Σκέφτομαι HOL γιατί αν βάλω 33€ πάγιο HOL 2play GR - 10€ που θα γλυτώνω από συνδυασμένη προσφορά με Vodafone = 23€ είναι ΜΕΓΑΛΗ διαφορά μέχρι τα 40€ που δίνω στη Forthnet.

Eυχαριστώ παιδιά:worthy:

Vitruvian78
17-03-10, 12:37
Εγώ είχα δοκιμάσει και τη Forthnet παλαιότερα, αλλά μάλλον θα έλεγα οτι είμαι πιο ευχαριστημένος με την hellas online, συγκριτικά ακόμη και με τον ΟΤΕ! Προσωπικά η ποιότητα της γραμμής μου είναι πολύ καλύτερη απο αυτή του ΟΤΕ (τηλεφωνία με καθαρότητα ήχου, χωρίς διαρκές βράσιμο, ή να ακούς άλλους μέσα στη γραμμή) και με το ιντερνετ επίσης, πολύ καλύτεροι συγχρονισμοί από αυτούς του ΟΤΕ. Ίσως εμένα να μου έκατσε καλά.....τώρα τί να σου πω.....κάθε περίπτωση πελάτη είναι διαφορετική.

bathan
17-03-10, 12:41
Εγώ από Forthnet σε λίγες μέρες θα ξαναενεργοποιηθώ στην Hol. Ο λόγος που το έκανα αν και είχα πρόβλημα παλιότερα (αν θυμούνται κάποιοι), είναι το φτηνότερο πάγιο του DP GR και η ελπίδα να είναι η hol καλύτερη απο την Forth στο downloading/browsing. Τίποτε άλλο γιατί όλοι οι εναλλακτικοί βράζουν στο ίδιο καζάνι

vasal
17-03-10, 14:44
Εγώ από Forthnet σε λίγες μέρες θα ξαναενεργοποιηθώ στην Hol. Ο λόγος που το έκανα αν και είχα πρόβλημα παλιότερα (αν θυμούνται κάποιοι), είναι το φτηνότερο πάγιο του DP GR και η ελπίδα να είναι η hol καλύτερη απο την Forth στο downloading/browsing. Τίποτε άλλο γιατί όλοι οι εναλλακτικοί βράζουν στο ίδιο καζάνι

Έτσι σκέφτομαι και εγώ.

Κάποιος που να έχει φύγει από full LLU ενός παρόχου για να πάει σε άλλον, μπορεί να μας πει πόσο καιρό θα πάρει να ολοκληρωθεί και για πόσο καιρό μένει χωρίς internet? Ένας γνωστός μου μου έλεγε κάτι για 2-3 μήνες και ότι αν δεν κάνεις ταυτόχρονα αίτηση για διακοπή στον παλιό πάροχο (για Forthnet έλεγε) αυτός μπορεί να εξακολουθήσει να σε τιμολογεί:closed:! Ισχύουν αυτά;

tdc
17-03-10, 14:58
Με ενδιαφέρει για http browsing/downloading (including λογική χρήση youtube) & torrents και περιστασιακά gaming. Σημαντικό είναι το upload, είμαι περίπου 500-700 μέτρα από κτήριο OTE, συγχρονίζω 17Μbit/1Mbit.


Μπορει να συγχρονισεις λιγο χαμηλοτερα διοτι η Hol χρησιμοποιει minimum snr 9 ενω η forthnet 6. Browsing/downloading πολυ καλα.. Torrents εξισου καλα.. Απο οτι εχω δει, ειμαι απο τους λιγου που κλειδωνουν 950+ στο upload.. 115-120 ανεβαζω..
Περιστασιακα τι ειδους gaming? <-- Ειναι το βασικο που εχει σοβαρο θεμα η Hol..


Έτσι σκέφτομαι και εγώ.

Κάποιος που να έχει φύγει από full LLU ενός παρόχου για να πάει σε άλλον, μπορεί να μας πει πόσο καιρό θα πάρει να ολοκληρωθεί και για πόσο καιρό μένει χωρίς internet? Ένας γνωστός μου μου έλεγε κάτι για 2-3 μήνες και ότι αν δεν κάνεις ταυτόχρονα αίτηση για διακοπή στον παλιό πάροχο (για Forthnet έλεγε) αυτός μπορεί να εξακολουθήσει να σε τιμολογεί:closed:! Ισχύουν αυτά;

Καλο θα ειναι να τους κυνηγησεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο..

ATHMICH
17-03-10, 15:36
καλησπέρα έχω κάνει και εγώ αίτηση από forthnet double play σε hol double play gr,κυρίως λόγω οικονομίας.Στη forthnet ξεκίνησα από 14000/512 και σταδιακά στα 8600/1021 {όλα μετρημένα με 2 siemens cl-110 (λογω βλάβης του 1ου---noise margin 8.1 και att 32)}.Αίτηση στη hol online την 08-03-2010,παραλαβή εξοπλισμού netfaster iad την 16-03-2010 και κάνοντας τις ρυθμίσεις το netfaster κλείδωσε στα 9403/1021(με τα ίδια χαρακτηριστικά θορύβου και απόστασης, άρα κέρδος 0,8Μbps+ασύρματο+2 μήνες δώρο πάγιο(3μήνες μείον το τέλος ενεργοποιήσης).
Μοναδική χρήση του διαδικτύου σερφάσρισμα--τορρεντς.
Αναμένω την ενεργοποίηση.....

baskon
17-03-10, 15:38
Μολις ενεργοποιηθει η Hol με το snr στο 9-11 τα ξαναλεμε για το συγχρονισμο...
Κατα τα αλλα προτιμω απο τη Φορθνετ τη Hol..

tdc
17-03-10, 15:40
καλησπέρα έχω κάνει και εγώ αίτηση από forthnet double play σε hol double play gr,κυρίως λόγω οικονομίας.Στη forthnet ξεκίνησα από 14000/512 και σταδιακά στα 8600/1021 {όλα μετρημένα με 2 siemens cl-110 (λογω βλάβης του 1ου---noise margin 8.1 και att 32)}.Αίτηση στη hol online την 08-03-2010,παραλαβή εξοπλισμού netfaster iad την 16-03-2010 και κάνοντας τις ρυθμίσεις το netfaster κλείδωσε στα 9403/1021(με τα ίδια χαρακτηριστικά θορύβου και απόστασης, άρα κέρδος 0,8Μbps+ασύρματο+2 μήνες δώρο πάγιο(3μήνες μείον το τέλος ενεργοποιήσης).
Μοναδική χρήση του διαδικτύου σερφάσρισμα--τορρεντς.
Αναμένω την ενεργοποίηση.....

Πιστευω θα μεινεις ικανοποιημενος συμφωνα με τη χρηση που κανεις. :oneup:


Μολις ενεργοποιηθει η Hol με το snr στο 9-11 τα ξαναλεμε για το συγχρονισμο...
Κατα τα αλλα προτιμω απο τη Φορθνετ τη Hol..

Συμφωνω εν μερει.. Θα προτιμουσα να ειχα snr στο 6..

ATHMICH
17-03-10, 15:50
Αρχικό μήνυμα από baskon ...
Μολις ενεργοποιηθει η Hol με το snr στο 9-11 τα ξαναλεμε για το συγχρονισμο...
Κατα τα αλλα προτιμω απο τη Φορθνετ τη Hol..

Συμφωνω εν μερει.. Θα προτιμουσα να ειχα snr στο 6..

και εγώ θα το ήθελα....θα δω το συγχρονισμό μόλις ενεργοποιηθεί η υπηρεσία....
αλλά σκέψου ότι μένω στο Γαλάτσι οπότε είναι πιο εύκολο να πάω να τους τα ψάλλω μια και είναι πιο κοντά μου(άλλο Παπαδά&Αδριαννείου παρά Συγγρού&Ατθιδών)(είναι και ακριβή η βενζίνη)--αν και προσωπικά εύχομαι να μην χρειαστεί.....

mondeo
17-03-10, 18:00
1) Είναι καλή η ταχύτητα γενικά (αν είναι κανένας και από Καλλιθέα, για πιο ειδικά) και τι κυκλώματα προς το εξωτερικό έχει η HOL? Η Forthnet για 310000 συνδρομητές έχει συνολικα 31Gbps, η HOL με νούμερα του 2008 έγραφε 10Gbps... για 300000 συνδρομητές.

Εύλογη η απορία σου......
Η HOL γενικά σέρνεται λιγότερο από την Forthnet παρά το γενονός ότι έχει λιγότερο bandwidth με το εξωτερικό (νομίζω πως είναι στα 15Gbps αυτή τη στιγμή).
Ο λόγος;
Η Forthnet αρνείται πεισματικά τη χρήση του Grix,οπότε καταναλώνει μεγάλο μέρος του bandwidth που έχει προς το εξωτερικό γιά να ανταλλάσει κίνηση με τους άλλους παρόχους!!!!!!
Αντίθετα η Hol χρησιμοποιώντας το Grix γιά την κίνηση εντός Ελλάδας χρησιμοποιεί το bandwidth προς το εξωτερικό αποκλειστικά γιά την κίνηση προς το εξωτερικό.
Το κατάλαβες τώρα;

tdc
17-03-10, 18:06
Εύλογη η απορία σου......
Η HOL γενικά σέρνεται λιγότερο από την Forthnet παρά το γενονός ότι έχει λιγότερο bandwidth με το εξωτερικό (νομίζω πως είναι στα 15Gbps αυτή τη στιγμή).
Ο λόγος;
Η Forthnet αρνείται πεισματικά τη χρήση του Grix,οπότε καταναλώνει μεγάλο μέρος του bandwidth που έχει προς το εξωτερικό γιά να ανταλλάσει κίνηση με τους άλλους παρόχους!!!!!!
Αντίθετα η Hol χρησιμοποιώντας το Grix γιά την κίνηση εντός Ελλάδας χρησιμοποιεί το bandwidth προς το εξωτερικό αποκλειστικά γιά την κίνηση προς το εξωτερικό.
Το κατάλαβες τώρα;

Και αυτος ειναι ενας λογος που ολοι εσεις εκει στη forthnet πρεπει να μαζεψετε τα μπογαλακια σας και να πατε σε αλλους παροχους.. :p
5-10 ατομα kick καθε φορα που ειναι παιξω μια dota δεν λεει.. ;)

vasal
18-03-10, 16:35
1. O χρόνος για αλλαγή παρόχου πόσος είναι;
2. Πόσο καιρό μένεις χωρίς internet;
3. Εχει κανείς υπ' όψιν του αν ο παλιός πάροχος (FOrthnet) εξακολουθεί να σε χρεώνει μέχρι να κάνεις αίτηση διακοπής;

mondeo
18-03-10, 16:59
1.15-20 μέρες.
2.Καθόλου ή ελάχιστες ώρες.
3.Δεν κάνεις αίτηση διακοπής.Κάνεις αίτηση φορητότητας και η διακοπή γίνεται αυτόματα.

eger
20-03-10, 22:39
Εγώ πέρασα από ΟΤΕ σε HOL εδώ και ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε στην λειτουργία του τηλεφώνου ούτε στην λειτουργία του Internet. Πάντα βέβαια εξαρτάται και από τις απαιτήσεις του καθενός. Προσωπικά δεν ασχολούμαι με gaming κλπ. Οι ταχύτητες είναι καλές και η αξιοπιστία πολύ καλή.

penetrator
23-03-10, 11:36
Είναι σίγουρο ότι όταν κάνεις τη μεταφορά (φορητότητα) δεν γίνεται διακοπή της σύνδεσής για μεγάλο διάστημα;

baskon
23-03-10, 11:43
Κανονικά ναι ο χρόνος χωρίς τηλέφωνο/Ιντερνετ είναι μικρός..
Τωρα η κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη και αν υπαρξει καποιο προβλημα ,μέχρι να δηλωσεις βλαβη και να κινηθουν μπορει να μεινεις καποιες μερες off..

Και όσον αφορα το αν λεει να παει καποιος απο Forthnet σε Hol θα ελεγα ναι .Και ειδικά αν έχεις κερδος απο αυτό σιγουρα .
Εχει τα προβληματακια της ανα καιρους αλλά έχει δειξει να ασχολειται περισσότερο με την επιλυση τους και δε μενει κανα χρονο με μεγαλα προβληματα στη διεθνη διασυνδεση..
Προσωπικά περιμενω να δω αν θα εγκριθει οντως η αναβαθμιση των ταχυτητων απο Οτε οποτε θα παω σε dp8
αλλιώς θα παω Ontelecoms..
Τις θεωρω σαφως καλυτερες επιλογες αλλά η συνδυαστικη προσφορά VOdafone/Hol σιγουρα σε συμφερει οπότε απο μενα η γνωμη μου είναι να βαλεις τη συνδυαστικη..

bathan
24-03-10, 15:42
Να ρωτήσω κάτι ;
χρειάζεται username και password όπως στην forth για να συνδεθείς ή όχι;

terko
24-03-10, 17:51
Να ρωτήσω κάτι ;
χρειάζεται username και password όπως στην forth για να συνδεθείς ή όχι;

Για να συνδεθείς στο internet όχι, χρειάζεται όμως για να κάνεις εγγραφή στο "my Hol account" ως νέος συνδρομητής για να δημιουργήσεις email και για να παρακολουθείς την ανάλυση του λογαριασμού σου.

mondeo
24-03-10, 17:56
Να ρωτήσω κάτι ;
χρειάζεται username και password όπως στην forth για να συνδεθείς ή όχι;

Στην HOL στο ιδιόκτητο έχουν απενεργοποιήσει το authentication και μπορείς να συνδεθείς με οποιοδήποτε User/Pass.Συνήθως χρησιμοποιούμε τις εξής ρυθμίσεις:

Username: guest@adsl.gr
Password: guest
VPI: 8
Vci: 35
Encapsulation: PPPoE/LLC
Αυτά.

bathan
24-03-10, 18:05
Σας ευχαριστώ παιδιά
Επειδή δεν μου έχουν δώσει ακόμη router και έχω μείνει με το siemens της forth μπορώ να παίξω με αυτό ; χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση ;

mondeo
24-03-10, 18:08
Σας ευχαριστώ παιδιά
Επειδή δεν μου έχουν δώσει ακόμη router και έχω μείνει με το siemens της forth μπορώ να παίξω με αυτό ; χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση ;

Αν είσαι σε PPPoE/LLC θα δουλέψει με τη μία.
Αν όχι χρησιμοποιείς αυτά που έγραψα πιό πάνω.

bathan
24-03-10, 18:13
Αν είσαι σε PPPoE/LLC θα δουλέψει με τη μία.
Αν όχι χρησιμοποιείς αυτά που έγραψα πιό πάνω.Τότε μέχρι τότε θα αλλάξω το username/pass με το guest@adsl.gr/guest
Thanks και πάλι και αν χρειαστώ καμιά βοήθεια θα επανέλθω :oneup:

mondeo
24-03-10, 18:44
Να είσαι καλά.

bathan
25-03-10, 01:27
Με το siemens τo internet δουλεύει αν και σε χαμηλή ταχύτητα (9.9 mbits αντί για 13 στην forth), τα στατιστικά είναι :
Line Rate 9998 Kbps
Attainable Line Rate 11564 Kbps
Noise Margin 10.9 dB
Line Attenuation 33.0 dB

Στην forth είχα αντίστοιχα snr 5.9, atten. 30db και attainable 13κάτι

Tο τηλέφωνο όμως δεν δουλεύει, έδωσα βλάβη και περιμένω να δω πόσο καιρό θα τους πάρει να το φτιάξουν.:hmm:

bathan
26-03-10, 15:48
Το τηλέφωνο το φτιάξανε σήμερα επιτέλους οπότε όλα καλά :oneup:
Περιμένω τώρα να μου στείλουν router να δω τί ψάρια πιάνω στο ιντερνετ γιατί ως τώρα έχω χειρότερα στατιστικά (ταχύτητα, atten.) σε σχέση με την forth

tdc
26-03-10, 23:56
Το τηλέφωνο το φτιάξανε σήμερα επιτέλους οπότε όλα καλά :oneup:
Περιμένω τώρα να μου στείλουν router να δω τί ψάρια πιάνω στο ιντερνετ γιατί ως τώρα έχω χειρότερα στατιστικά (ταχύτητα, atten.) σε σχέση με την forth

Αυτο συμβαινει γιατι στη Hol σε κλειδωνουν με ψηλοτερο SNR (11 ή 9 σε σχεση με τη forthnet που κλειδωνει στα 6).. Παρε τους τηλεφωνο και πες τους να σε βαλουν σε 9αρι SNR.. Τα 12 με λιγη τυχη θα τα δεις.. ;)

bathan
27-03-10, 01:20
Αυτο συμβαινει γιατι στη Hol σε κλειδωνουν με ψηλοτερο SNR (11 ή 9 σε σχεση με τη forthnet που κλειδωνει στα 6).. Παρε τους τηλεφωνο και πες τους να σε βαλουν σε 9αρι SNR.. Τα 12 με λιγη τυχη θα τα δεις.. ;)Το απόγευμα αποσυγχρονίστηκε το ρουτερ και μόλις "συνήλθε" το snr παίζει μεταξύ 9.4 και 10.2 ενώ το downstream ανέβηκε στο 11165, δεν ξέρω όμως αν το έκαναν αυτοί ή έγινε κατά τύχη :hmm:
Τα 13 mbps πάντως τα σηκώνει άνετα η γραμμή μου γιατί στην forth πάντα έπιανα μεταξύ 12.8 και 13.5

tdc
28-03-10, 00:57
Το απόγευμα αποσυγχρονίστηκε το ρουτερ και μόλις "συνήλθε" το snr παίζει μεταξύ 9.4 και 10.2 ενώ το downstream ανέβηκε στο 11165, δεν ξέρω όμως αν το έκαναν αυτοί ή έγινε κατά τύχη :hmm:
Τα 13 mbps πάντως τα σηκώνει άνετα η γραμμή μου γιατί στην forth πάντα έπιανα μεταξύ 12.8 και 13.5

Δεν διαφωνω! Απλα σου λεω τι παιζει.. Παρε τους ενα τηλεφωνο.. Η διακυμανση ειναι φυσιολογικη.. Θεωρω ομως οτι απο default σε εχουν βαλει 11αρι snr.. Οποτε το κλειδωμα ειναι για 11 (Ασχετο οτι μετα παιζει μεχρι και 9).
Πες τους να σε βαλουν σε προφιλ για 9. Αν σου ζητησουν το λογο για να μιλησεις με τεχνικο, πες χαμηλη ταχυτητα. Οταν σε παρει ο τεχνικος πες του οτι απλα θες να βαλεις στο προφιλ σου snr 9. ;) Λογικα τα 12, 12+ θα τα πιασεις..

bathan
29-03-10, 12:08
Μάλλον με έχουν ήδη σε 9άρι γιατί χτες ήταν στο 8.4
Το ότι το attenuation ανέβηκε στο 33 απο το 30 που είχα πριν στην forthnet τί λέει ;

* Βασικά περιμένω να δω τί νούμερα θα πιάσω με το netfaster (όταν μου το στείλουν) πριν τους ξαναενοχλήσω

tdc
29-03-10, 16:05
Μάλλον με έχουν ήδη σε 9άρι γιατί χτες ήταν στο 8.4
Το ότι το attenuation ανέβηκε στο 33 απο το 30 που είχα πριν στην forthnet τί λέει ;

* Βασικά περιμένω να δω τί νούμερα θα πιάσω με το netfaster (όταν μου το στείλουν) πριν τους ξαναενοχλήσω

Οκ! Περιμενε το netfaster και βλεπουμε. Οσο και να πεσει το SNR, θεωρω οτι αρχικα σε κλειδωνουν με 11. ;)

mondeo
29-03-10, 17:33
Με το Netfaster θα κλειδώσεις σίγουρα ψηλότερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.