PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL ADSL me 5,5 ευρώ το μήνα! Λέει???



marmelada
25-04-06, 04:13
Χρόνια Πολλά καταρχήν!!!

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το εξής πακέτο της ΗΟL:

http://home.hol.gr/online/holofyou/i...pageType=Intro

πρόκειτε για την Home Any Access 100 (ADSL 128/12 stin eksis timi:
129,00 € Ετήσια συνδρομή + 12 μήνες ΔΩΡΟ (Νέες Τιμές)

βγαίναι το μήνα 5,50 ewro

Δεν με νοιάζουν τα downloads θέλω να έχω απλά πρόσβαση στο Internet τίποτα παραπάνω. Γνωρίζω πως θα μου πείτε τη την θές την 128ara σύνδεση ....θέλω απλά να σερφάρω TIΠOTA παραπάνω . Αξίζει για τα λεφτά της (129,-- εςυρώ για 2 χρόνια) και δεύτερον τι γνώμη έχετε για την ΗΟL ???? Δεν φαντάζομαι να είναι στην ίδια κατηγορία με την Sparknet?

και πάλι Χρόνια Πολλά

No-Name
25-04-06, 04:19
Αρχικά φίλε χρόνια πολλά επίσης.
Αν όντως θές την σύνδεση adsl για σερφάρισμα και κανα mail συμφέρει για την τιμή της αλλά το κακό είναι πώς με το adsl θα καλομάθεις και ίσως κάποια στιγμή θελήσεις να κάνεις αταξίες και τότε τα 128 θα είναι ελάχιστα.Η Hol είναι μια χαρά πάντως γενικά δεν έχω παράπονο.

xanoutas
25-04-06, 16:07
Χρόνια Πολλά και από εμένα!Θα συμφωνήσω με τον Angel αφού κρίνωντας και από την προσωπική μου πείρα, μετά από λίγο καιρό θα γλυκαθείς και θα θες οπωσδήποτε περισσότερα kbps.

JoeBar
26-04-06, 22:41
Στην τρέχουσα κάτάσταση του adsl στην Ελλάδα είναι λάθος να κάνεις μακροχρόνιες δεσμέυσεις.

sv2evs
26-04-06, 23:17
εγω θα συμπληρώσω το άλλο: θα πληρώνεις που θα πληρώνεις τα πάγια του ΟΤΕ, γιατί να μην έχεις 384 και να έχεις και τις ταχύτητες ; Όντως θα γλυκαθείς...εγω μόνο με την σκέψη οτι μπορεί να γυρίσω σε dialup μέχρι και ογκοχρέωση σκέφτομαι.:(

JohnJ
27-04-06, 01:10
Αν είσαι σίγουρος για αυτό που θέλεις και δεν πρόκειτε να γλυκαθείς και να θες κάτι παραπάνω τότε να το πάρεις.
Εγώ 5 μήνες που είχα Hol ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, τώρα άλλο 5 μήνες και άλλο 2 χρόνια να μου πεις.. αλλά για μια 128 αποκλείεται να έχεις πρόβλημα! ;)

nrg_polini
27-04-06, 02:09
Στα 5.5 ευρω θα πρεπει να προσθεσεις και 18.92 Ευρω για τον οτε, τοταλ = 24.42 Ευρω.
Η Οτενετ σου δινει με τα ιδια χρηματα ταχυτητα 512 με το ondsl kit και η βιβοντι ιδια ταχυτητα με λιγοτερα χρηματα. Δεν καταλαβαινω γιατι να παρεις αυτη τη συνδρομη...

Ακομα και η χολ σου δινει 384 για 6 μηνες ολα πληρωμενα με 142 Ευρω.

manoulamou
27-04-06, 10:35
Διαβασε πρωτα προσεκτικα αυτα:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36904
http://www.adslgr.com/forum/showpost...53&postcount=7
http://www.adslgr.com/features/ispsd...y/ispindex.php
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26928
Αν εχεις αποφασισει adsl παραγγειλε γραμμη κατ ευθειαν απο τον ΟΤΕ να μενει στο ονομα σου,
μακρυα απο προσφορες/πακετα και πολυ μικρες ταχυτητες, στην αρχη μπορει να σου φανουν φτηνες
αλλα στην πραξη αποδεικνυονται πολυ ακριβες !!!

nrg_polini
27-04-06, 13:54
Τι σχεση εχουν τα πακετα με τις χαμηλες ταχυτητες? Γιατι τα πακετα αποδεικνυονται πολυ ακριβα?

Να σου δωσω ενα δικο μου παραδειγμα, αγορασα το on dsl kit της Οτενετ στα 512 με 104 Ευρω για 4 μηνες. Αν εκανα αυτο που προτεινεις θα πληρωνα:

41.64 Ευρω ενεργοποιηση γραμμης.
4*23.68= 94.72 Ευρω για τον οτε
4*32.01= 128.04 Ευρω για μια αοριστου 512 της φορθνετ
15 Ευρω για το μοντεμακι

Συνολο 279.40 Ευρω, εναντι 104 Ευρω . Η διαφορα λοιπον ειναι τεραστια, δεν μιλαμε για 20-30 ευρω το 4μηνο που τοτε ναι θα συμφερε να πας σε αοριστου, αλλα για 175 ολοκληρα ευρω.

Ο καθενας βεβαια ειναι ελευθερος να κανει τις επιλογες του, αλλα το "μικρες ταχυτητες" και "θα σου βγει τελικα ακριβοτερα" ειναι μαλλον αστοχα.

JohnJ
27-04-06, 14:45
Μάλλον εννοεί ότι δεν έχεις ελευθερία και είσαι δεσμευμένος με τα πακέτα και αυτή τη δέσμευση καταλήγεις να τη πληρώνεις στο τέλος αν γίνει μια στραβή. Άσε που για να πας σε άλλο πακέτο ή προσφορά, πρέπει να ξανακόψεις τη γραμμή και ξανά απο την αρχή πράγμα που δεν θα το κάνεις και ίσως να αναγκαστείς να πληρώνεις ένα πάγιο επειδή είσαι δεσμευμένος και βαριέσαι την όλη διαδικασία απο την αρχή. Εγώ προσωπικά δεν με βλέπω να μπλέκω σε πακέτα, μπορεί να πληρώνω παραπάνω αλλά η ελευθερία που έχω να αλλάζω isp για την πλάκα είναι ελευθερία...

alexis79
27-04-06, 14:55
Αν εχεις αποφασισει adsl παραγγειλε γραμμη κατ ευθειαν απο τον ΟΤΕ να μενει στο ονομα σου,



Αυτο ειναι το καλυτερο απο πλευρας ευελιξιας αλλα αν δεν εχεις ενα εισοδημα της ταξης των 1500Ε μηνιαιως ειναι πανακριβο... οποτε το πακετο με χρονικη δεσμευση ειναι μονοδρομος εκτος και αν το μηνιαιο σου εισοδημα το επιτρεπει για αοριστου

nrg_polini
27-04-06, 14:56
Μάλλον εννοεί ότι δεν έχεις ελευθερία και είσαι δεσμευμένος με τα πακέτα και αυτή τη δέσμευση καταλήγεις να τη πληρώνεις στο τέλος αν γίνει μια στραβή. Άσε που για να πας σε άλλο πακέτο ή προσφορά, πρέπει να ξανακόψεις τη γραμμή και ξανά απο την αρχή πράγμα που δεν θα το κάνεις και ίσως να αναγκαστείς να πληρώνεις ένα πάγιο επειδή είσαι δεσμευμένος και βαριέσαι την όλη διαδικασία απο την αρχή. Εγώ προσωπικά δεν με βλέπω να μπλέκω σε πακέτα, μπορεί να πληρώνω παραπάνω αλλά η ελευθερία που έχω να αλλάζω isp για την πλάκα είναι ελευθερία...


Μα στο ondsl kit μπορεις να κρατησεις τη γραμμη και να πας οπου θελεις χωρις να μεινεις λεπτο χωρις ιντερνετ ;) Η μονη "δεσμευση" που εχεις ειναι οι πρωτοι 4 μηνες, που κατα τη γνωμη μου ειναι μικρη δεσμευση.

tommygun
27-04-06, 15:55
ναι, ειναι κακο να αναμασιεται καραμελα ηλικιας >1ετος που εχει χασει καθε επαφη με τις εξελιξεις ;)

nrg_polini
27-04-06, 15:57
ναι, ειναι κακο να αναμασιεται καραμελα ηλικιας >1ετος που εχει χασει καθε επαφη με τις εξελιξεις ;)

Τι εννοεις?

tommygun
27-04-06, 16:26
μα, για τα "κακα ασυμφορα πακετα που δεν εχεις τη γραμμη στο ονομα σου"

sdikr
27-04-06, 16:57
μα, για τα "κακα ασυμφορα πακετα που δεν εχεις τη γραμμη στο ονομα σου"

Μονο δυο πακέτα σου δινουν την δυνατότητα να αλλάξεις ιsp και να κρατήσεις γραμμη, conn-x, ondslkit

nik0span
27-04-06, 17:17
Κι εγώ νομίζω πως πλέον δεν έχει νόημα να λέμε μακριά από πακέτα, στην τιμή που είναι οι αορίστου χρόνου και η γραμμή από οτέ, θα πρέπει να κάνει κάποιος έναν καλό προγραμματισμό αν δε θέλει να βρεθέι για καιρό χωρίς adsl! Τώρα για τα 5,5 ευρώ και τη hol δε νομίζω οτι συμφέρει έστω και για το σερφάρισμα, κι εκεί με τα tabs μπορεί να πας κάπως αργά!!

manoulamou
27-04-06, 19:47
Aν θες βραχυχρονια μεγαλη οικονομια χρηματων, συγκρινεις τιμες και πακετα και επιλεγεις.
Αλλιως παραγγελνεις κατ ευθειαν τη γραμμη απο ΟΤΕ για να την εχεις μονιμα δικη σου
και να μην ψαχνεις διαθεσιμοτητα θυρων καθε φορα που αλλαζεις ISP.
Ενδιαμεση λυση ειναι ondsl kit ή conn-x, που μετα κρατας και τη γραμμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.