PDA

Επιστροφή στο Forum : Stand By Mode??



Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-03-10, 16:23
Hi guys...

Έχω εδώ και κανένα 5μηνο αυτόν τον δίσκο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345492&u=APACER-AC202-320GB-SHARE-STENO-BLACK).
Δεν έχει εξωτερική τροφοδοσία.

Λοιπόν από την πρώτη μέρα, λειτουργεί κανονικότατα με τη μόνη διαφορά ότι όταν μένει ανενεργός για 5-6 λεπτά (δεν έχω μετρήσει ακριβώς το χρόνο) μπαίνει σε κάτι σαν stand-by.

Όταν επιχειρώ να τον ξαναχρησιμοποιήσω(είτε ανάγνωση είτε εγγραφή), ανταποκρίνεται στα πρώτα 2-3 κλικ (π.χ. browsing) έπειτα δεν αποκρίνεται για 10 δευτερόλεπτα περίπου και μετά λειτουργεί κανονικά και πάλι.

Θεώρησα εξ'αρχής πως είναι κάποια λειτουργία του δίσκου και δεν το έκανα θέμα. Επειδή όμως έχει αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τέτοια λειτουργία για δίσκους που μπορεί να απενεργοποιείται από τα windows..

Υπάρχει και το ενδεχόμενο βέβαια να είναι προβληματικός ο δίσκος το οποίο απέκλεισα για κάποιο άγνωστο λόγο από την αρχή :oops:

cranky
17-03-10, 17:15
Σε Win ΧΡ, στις Επιλογές Ενέργειας του Πίνακα Ελέγχου, υπάρχει πεδίο ρύθμισης του χρόνου απενεργοποίησης των σκληρών δίσκων, δεν ξέρω, όμως, αν αυτό ισχύει και για τους εξωτερικούς.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-03-10, 17:41
Βασικά 7 δουλεύω και τώρα που το λες έχει μια ρύθμιση στο Control Panel > Change when the computer sleeps > Change Advanced Power Settings > USB Settings > USB selective suspend setting.Το γύρισα αυτό στο disabled και περιμένω να δω.

Βέβαια έχω και άλλον εξωτερικό αλλά με αυτόνομη τροφοδοσία και δεν συμβαίνει το ίδιο και εκεί.

Η επιλογή που αναφέρεις νομίζω πως έχει να κάνει με τους εσωτερικούς, γιατί την απενεργοποιώ πάντα και παρόλα αυτά συμβαίνει στον συγκεκριμένο δίσκο μόνο.

Thx mate

VAVLAS
17-03-10, 20:21
Σχεδόν όλοι οι εξωτερικοί δίσκοι έχουν τέτοια λειτουργία.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν αφήνω συνδεδεμένους τους εξωτερικούς μου δίσκους.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
20-03-10, 22:37
Τελικά η επιλογή για τα USB δεν φαίνεται να κάνει κάποια διαφορά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.