PDA

Επιστροφή στο Forum : ATM errors και output power



Σελίδες : [1] 2

katafitos
25-04-06, 14:51
Αντιμετωπιζω καποιο προβλημα πιθανοτατα με την γραμμη μου που αναβαθμιστηκε σε 1024 Forthnet 1Bill (χονδρικη) πριν 1 εβδομαδα. Εχω το USR 9108, win xp sp2, outpost pro 3.5, firefox 1.5.0.2.

Εχω παρα πολλα errors στο ΑΤΜ statistics του router και συγκεκριμενα σε AAL5 statistics και σε CRC errors AAL5 VCC statistics οπως φαινεται παρακατω.

Ειχα κανει restart πριν κανενα μισαωρο περιπου:

7832

Εχω κανει μια μετρηση της ταχυτητα απο τον ftp της forthnet και εχω μετρησει bytes/sec και packets/sec μεσω του performance των windows που ειναι τα παρακατω:

7831

Τα adsl statistics του router ειναι τα παρακατω:

7833

Εκανα επισης και το test της forthnet και το μετρησα με το performance και αυτο:

7835

Εχω διαβασει το πολυ χρησιμο thead του cmos για το db της γραμμης που παρολο που εχω καλο snr και attenuation στο download, το output power ειναι πολυ υψηλο. Κατα ποσο δημιουργει προβλημα αυτο? Αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν κανω download στα 105-110 με ριχνει στιγμιαια στα 80 και ανεβαινει παλι και φτανει 120-130. Εχει πολλες διακυμανσεις. Ζητησα να μου κανουν ενα reset την γραμμη. Πιστευετε οτι θα διορθωθει το προβλημα?
Το κτιριο ειναι αρκετα παλιο. Με συγχωρειτε για το μακροσκελες post. και ευχαριστω εκ των προτερων!

katafitos
27-04-06, 02:21
Λοιπον πηρα τηλεφωνο forthnet και μετα απο 2 μερες συνειδητοποιησαν οτι εχω προβλημα και ζητησαν reset της γραμμης. Με πηραν απο ΟΤΕ και μου ειπαν οτι καποια πακετα χανονται λογω των crc errors :whistle:
Δεν μου εκανε reset γιατι εβλεπε την γραμμη καλα και σημερα με πηραν απο forthnet και δηλωσαν παλι βλαβη λογω των errors. Μου ειπαν δε, οτι θα ηταν καλο να δοκιμαζα και με αλλο router δω τα CRC errors ωστε να πεισουμε το dslam οτι εχει αυτο προβλημα.

Τι να πω... Ηταν στραβο τ αμπελι το φαγε και γαιδαρος...
p.s Μου φαινεται οτι δεν προκειται να παρω απαντηση απο πουθενα και απο κανεναν..... :(

katafitos
30-04-06, 14:16
Συνεχιζω ακαθεκτος την ερευνα και η βλαβη ακομη υπαρχει στον ΟΤΕ. Σας παραθετω 2 link απο cisco
http://www.cisco.com/warp/public/121/crc_tshooting.html#reasonsforatmcrcerror
http://www.cisco.com/warp/public/121/loopback_line.swf

που λεει οτι ενας απο τους λογους που υπαρχουν τα CRC errors ειναι ο περιορισμος απο τον adsl provider :whistle:
O OTE μου ειπε οτι 1024 υπαρχουν λιγοι στην περιοχη μου και δεν πρεπει να δινω σημασια στα CRC errors. :worthy: :stoned:

kadronarxis
30-04-06, 14:47
Γενικά τα crc errors δείχνουν ότι έχει θόρυβο η γραμμή.
Αυτό σημαίνει ότι ή είσαι πολύ μακριά από το dslam ή η πόρτα στο dslam έχει πρόβλημα.

Πάρε ένα speedtouch από κάποιον φίλο, και έλεγξε τα crc errors, μιας και τα thomson συμπεριφέρονται πολύ καλά σε "δύσκολες" καταστάσεις.

katafitos
30-04-06, 18:56
Γενικά τα crc errors δείχνουν ότι έχει θόρυβο η γραμμή.
Αυτό σημαίνει ότι ή είσαι πολύ μακριά από το dslam ή η πόρτα στο dslam έχει πρόβλημα.

Πάρε ένα speedtouch από κάποιον φίλο, και έλεγξε τα crc errors, μιας και τα thomson συμπεριφέρονται πολύ καλά σε "δύσκολες" καταστάσεις.
Βασικα το βλεπω να εχει προβλημα η πορτα του dslam γιατι απ οτι διαβασα στο sticky του cmos το 10 σε attenuation ειναι καλο νουμερο και δειχνει οτι δεν ειμαι μακρια απο το dslam. :hmm:.
Ειχα παρει ενα linksys wag354g αλλα ημουν ατυχος γιατι δεν εδειχνει CRC errors :(. Οι διακυμανσεις ομως συνεχιζονταν και σε μεγαλυτερη συχνοτητα θα λεγα.
Θα ψαξω να βρω ενα speedtouch τοτε για να δω τα CRC και εκει. Ελπιζω μετα να τους δειξω και να κανουν κατι γιατι ο συνδιασμος Forthnet και ΟΤΕ δεν παιζεται....

Υ.Γ Ευχαριστω για την απαντηση!

katafitos
02-05-06, 20:52
Επικοινωνησα με το Customer Support του US Robotics.
Αυτο ηταν το email που εστειλα

Dear Sir/Madam
During the last 10 days that I 've upgraded my dsl line to 1024Kb/s from
384Kb/s, I have encountered a problem with AAL5 Interface Statistics -->
In errors and AAL5 VCC Statistics -->CRC errors. The higher the bandwidth,
the higher the errors (in both tables exactly the same number). It went up
to 100.000 errors in one day. I use pppoa_8_35_1. My adsl provider (OTE)
says that there is a packet loss but doesn't affect the line and the
errors should not be considered. Can you tell me if these errors are
crusial and affect the quality of the line?
Thank you!

Και αυτη ειναι η απαντηση που πηρα

Dear Customer,

Thank you for contacting USRobotics.

The errors indicate that there is some packet loss, but unless it starts to affect the quality of your internet connection (downloading, viewing websites etc), I would not be too concerned.

Τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω. Οι μισοι λενε οτι δεν επειρεαζουν τα CRC errors και οι αλλοι μισοι λενε το αντιθετο. Τι γινεται επιτελους?

Panagioths
03-05-06, 19:21
Δοκίμασε να κάνεις ping -t www.ntua.gr ή καποιο μεγάλο αξιόπιστο server και όταν βλέπεις να πεθαίνει η γραμμή σου λογικα θα δεις οτι για καποια πακετα θα παιρνεις request time out. Εδω και καμια 15ρια μέρες αυτό παθαίνω κι εγω. CRC errors 5 λεει το 3com μου και ο οτε επιμενει οτι ειναι μια χαρα η γραμμη απο θορυβο και τετοια.

katafitos
04-05-06, 12:28
Εκανα ping -t ntua.gr και -t ntua.gr -l 1500. Στο πρωτο δεν εχασε κανενα πακετο απο τα 120. Στο δευτερο εχασε 1 απο τα 280 αλλα δεν αυξηθηκε κανενα error κατα την διαρκεια του ping!!!
Τι γινεται ρε παιδια?

Ηρθε και συνεργειο μολις τωρα και μου ειπε οτι η καλωδιωση ειναι ΟΚ! Ειμαι 300-400 μετρα απο το dslam!

katafitos
09-06-06, 23:02
Καλα θελουμε και γρηγορο ιντερνετ. Εδω ενα καφαο(ή διανεμητη ή οπως αλλιως λεγεται) δεν μπορουν να συντηρησουν. Και το τσεκαραν και προσφατα.

8768


Μπορει να μου πει καποιος αν αυτο το παραπανω κατασκευασμα ειναι φυσιολογικο?

Και ειναι χυμα με ξεκλειδωτο πορτακι. Π.χ Πιτσιρικια μπορει να παιζουν μπουγελο και εγω να χτυπαω το κεφαλι μου γιατι εχω errors.

nnn
09-06-06, 23:26
Που είναι αυτό ?
Συνήθως είναι εσωτερικά.

katafitos
09-06-06, 23:29
Εξω ακριβως απο της εισοδο της πολυκατοικιας!
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΘΥΡΟΤΗΛΕΦΩΝΑ

nnn
09-06-06, 23:41
Αν είναι έξω και ανοικτό :shock:
Φυσικά επηρεάζει εκτός αν είναι για τα Θυροτηλέφωνα και όχι για τα τηλέφωνα.

katafitos
09-06-06, 23:46
Αν είναι έξω και ανοικτό :shock:
Φυσικά επηρεάζει εκτός αν είναι για τα Θυροτηλέφωνα και όχι για τα τηλέφωνα.
Οχι δυστηχως το πορτακι εχει το σημα του ΟΤΕ.

nnn λες να ειναι για τα θυροτηλεφωνα? Αλλα εχει το σημα απ εξω:hmm:

axeman
10-06-06, 02:32
Δεν νομίζω ότι αυτή η κατασκευή είναι για θυροτηλέφωνα μιας και δεν υπάρχει λόγος να γίνει τετοια κατασκευή για θυροτηλέφωνα. Το παράξενο και αδιανόητο είναι ότι είναι έξω απο την είσοδο και όχι μέσα :hmm:

Έχει και κλασσικά μπλε-κόκκινα μονόκλωνα του ΟΤΕ πάνω δεξιά που ανεβαίνουν...

apostol70
10-06-06, 13:35
Μάλλον πρέπει να είναι ο κατανεμητής της πολυκατοικίας

JohnJ
11-06-06, 01:51
Σε άθλια κατάσταση! Και ύστερα μιλάμε για ταχύτητες! Τι να σου κάνουν και αυτά τα καημένα τα καλώδια..

katafitos
11-06-06, 03:21
Σε άθλια κατάσταση! Και ύστερα μιλάμε για ταχύτητες! Τι να σου κάνουν και αυτά τα καημένα τα καλώδια..

Και το παραδοξο της ιστοριας ειναι οτι ηρθε συνεργειο του ΟΤΕ τσεκαρε τα καλωδια και τα βρηκε μια χαρα. :rolleyes:
Βεβαια αυτοι μου προτειναν μια αλλη λυση στο προβλημα μου. Μου εβαλαν χερι γιατι δεν ειχα φιλτρο. Ελα ντε που ειχα splitter(PSTN) και επεμεναν οτι μετα το splitter(μου πηρε 5 λεπτα να τους εξηγησω τι ειναι) επρεπε να βαλω και φιλτρο :whip::what:.
Οι ανθρωποι τηλεφωνα εφτιαχναν και τους εστειλαν για βλαβη με CRC ERRORS! :cool:

JohnJ
11-06-06, 03:50
:p
Και το παραδοξο της ιστοριας ειναι οτι ηρθε συνεργειο του ΟΤΕ τσεκαρε τα καλωδια και τα βρηκε μια χαρα. :rolleyes:
Βεβαια αυτοι μου προτειναν μια αλλη λυση στο προβλημα μου. Μου εβαλαν χερι γιατι δεν ειχα φιλτρο. Ελα ντε που ειχα splitter(PSTN) και επεμεναν οτι μετα το splitter(μου πηρε 5 λεπτα να τους εξηγησω τι ειναι) επρεπε να βαλω και φιλτρο :whip::what:.
Οι ανθρωποι τηλεφωνα εφτιαχναν και τους εστειλαν για βλαβη με CRC ERRORS! :cool:

Μετά το splitter πρέπει να βάλεις και φίλτρο;; :rofl: Τι είναι αυτό πάλι, κάτι του στυλ βάλε και αυτο και το άλλο για να είσαι σίγουρος μου φάνηκε αλλά δεν πάει έτσι.. τι να πω μάλλον δεν ήξεραν τι κάνει το splitter... αλλά αν δεν το ξέρουν αυτοί ποιος θα έπρεπε να το ξέρει δηλαδή;;

sdikr
11-06-06, 05:48
Καλα θελουμε και γρηγορο ιντερνετ. Εδω ενα καφαο(ή διανεμητη ή οπως αλλιως λεγεται) δεν μπορουν να συντηρησουν. Και το τσεκαραν και προσφατα.

8768


Μπορει να μου πει καποιος αν αυτο το παραπανω κατασκευασμα ειναι φυσιολογικο?

Και ειναι χυμα με ξεκλειδωτο πορτακι. Π.χ Πιτσιρικια μπορει να παιζουν μπουγελο και εγω να χτυπαω το κεφαλι μου γιατι εχω errors.

Αυτό ειναι μια χαρά!!

Μην ξεχνας μιλάμε για Χαλκο ;)

ουτε υγρασία διχνει να έχει μέσα ούτε κάτι άλλο που να προκαλέι προβλημα στην γραμμη

katafitos
11-06-06, 10:14
Αυτό ειναι μια χαρά!!

Μην ξεχνας μιλάμε για Χαλκο ;)

ουτε υγρασία διχνει να έχει μέσα ούτε κάτι άλλο που να προκαλέι προβλημα στην γραμμη

Εκει που παω να βρω την ακρη με τα errors εκει την χανω παλι.....:sorry:

Σ' ευχαριστω για τη καθοδηγηση γιατι ειχα παρει λαθος "δρομο" :oneup:

Καλεσα βλαβη να ερθουν να μετρησουν τον διανεμητη, αλλα θα μου πουν παλι οτι ειναι οκ

Θα τρελαθω δεν εξηγηται αυτο το πραγμα. Κατεβασα τα vista beta 2 free απο το site της Microsoft και ηταν 3.2GB. Δημιουργηθηκαν 85.000 crc errors κατα την διαρκεια του download...

anon
11-06-06, 10:29
Θόρυβο και γενικά προβλήματα δεν παρουσιάζονται μόνο λόγω απόστασης αλλά και για άλλους λόγους όπως λόγω γειτνίασης των καλωδίων με υψηλής ισχύος ρεύματα που προκαλούν παρεμβολές ειδικά στην εκκίνηση μεγάλης ισχύος ηλεκτροκινητήρων. Οπως επίσης πχ υγρασία σε καλώδια που ειναι έστω και μερικώς εκτειθημένα. κλπ κλπ.

Εχεις δοκιμάσεις με λογαριασμού άλλου παρόχου είτε demo είτε απο κάποιον φίλο/γνωστό προκειμένου να εξασφαλίσεις ότι δεν είναι πρόβλημα με τον πάροχο; Τελευταίως ακούγονται πολλά για την 4ΝΕΤ....

Στην συνέχεια, είναι σωστό ότι λόγω ATM cloud , κλπ κλπ κλπ, ότι μπορεί να έχεις τέτοια θέματα. Είπαμε η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, οπότε λογικά μπορεί να υπάρχουν τέτοια θέματα...

katafitos
11-06-06, 11:02
Θόρυβο και γενικά προβλήματα δεν παρουσιάζονται μόνο λόγω απόστασης αλλά και για άλλους λόγους όπως λόγω γειτνίασης των καλωδίων με υψηλής ισχύος ρεύματα που προκαλούν παρεμβολές ειδικά στην εκκίνηση μεγάλης ισχύος ηλεκτροκινητήρων. Οπως επίσης πχ υγρασία σε καλώδια που ειναι έστω και μερικώς εκτειθημένα. κλπ κλπ.

Εχεις δοκιμάσεις με λογαριασμού άλλου παρόχου είτε demo είτε απο κάποιον φίλο/γνωστό προκειμένου να εξασφαλίσεις ότι δεν είναι πρόβλημα με τον πάροχο; Τελευταίως ακούγονται πολλά για την 4ΝΕΤ....

Στην συνέχεια, είναι σωστό ότι λόγω ATM cloud , κλπ κλπ κλπ, ότι μπορεί να έχεις τέτοια θέματα. Είπαμε η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, οπότε λογικά μπορεί να υπάρχουν τέτοια θέματα...

Ναι μου περασε απο το μυαλο να δοκιμασω με αλλον ISP αλλα ενας φιλος μου που "πεφτουμε" στο ιδιο DSLAM αν και αυτος ειναι πιο μακρια απο μενα (attenuation 30 αντι 9-10 δικο μου), εχει Οtenet (512) και με το ιδιο router (9108) παρουσιαζει την ιδια ακριβως συμπεριφορα με μενα δηλαδη CRC errros οταν το download ειναι στο full και 4-8 HEC errors στο upstream ομως βεβαια μετα απο 3-4 μερες. Βεβαια ειχα δοκιμασει και με Οτενετ σε μενα και ηταν παλι το ιδιο

Ο τεχνικος που με πηρε τηλεφωνο απο το DSLAM δεχτηκε οτι υπηρχαν τα errors απο την μερια μου και μου ειπε οτι δεν επηρεαζει την γραμμη... Βεβαια μου ειπε οτι καποια πακετα μπορει να χανονται αν ερχονται απο μακρια αλλα δυστυχως τοτε κατεβαζα απο τον ftp της Forthnet.

Αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι κατι μπορει να παιζει με το DSLAM εκτος και αν μετρησουν την γραμμη στον διανεμητη και το προβληματικο καλωδιο να ειναι απο τον διανεμητη ως το router μου.

ps Σκεφτομαι να παω ο ιδιος στο DSLAM να μιλησω με τον τεχνικο μηπως βρεθει λυση γιατι αν ειναι να ερθει παλι συνεργειο που δεν γνωριζει απο DSL τοτε δεν γινεται τιποτα...

axeman
11-06-06, 11:15
Και το παραδοξο της ιστοριας ειναι οτι ηρθε συνεργειο του ΟΤΕ τσεκαρε τα καλωδια και τα βρηκε μια χαρα. :rolleyes:

Έκαναν μετρήσεις εξασθένησης και θορύβου με κάποιο όργανο ή απλώς έβαλαν μια γεννήτρια ήχου και τα "κουδούνισαν" ? Μήπως τα κοίταξαν απλώς με τα ωραία τους μάτια ?

Μία λύση, που είχαμε κάνει παλιά, είναι να πας με το modem, μια μπαλαντεζα για ρεύμα και ένα laptop στο ισόγειο, να συνδέσεις το modem κατευθείαν πάνω στη ρεκλετα στα αντίστοιχα καλώδια του διαμερίσματος και να συνδεθείς δοκιμάζοντας αν έχεις CRC errors. Έτσι θα αποκλείσεις με σιγουριά την περίπτωση του προβλήματος της γραμμής απο τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου.

Δεν πιστεύω να έχεις συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή συναγερμό και να μην έχεις βάλει φίλτρο ?

katafitos
11-06-06, 11:23
Έκαναν μετρήσεις εξασθένησησς και θορύβου με κάποιο όργανο ή απλώς έβαλαν μια γεννήτρια ήχου και τα "κουδούνισαν" ? Μήπως τα κοίταξαν απλώς με τα ωραία τους μάτια ?

Μία λύση, που είχαμε κάνει παλιά, είναι να πας με το modem, μια μπαλαντεζα για ρεύμα και ένα laptop στο ισόγειο, να συνδέσεις το modem κατευθείαν πάνω στη ρεκλετα στα αντίστοιχα καλώδια του διαμερίσματος και να συνδεθείς δοκιμάζοντας αν έχεις CRC errors. Έτσι θα αποκλείσεις με σιγουριά την περίπτωση του προβλήματος της γραμμής απο τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου.

Δεν πιστεύω να έχεις συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή συναγερμό και να μην έχεις βάλει φίλτρο ?
Οχι δεν εχω συναγερμο και εχω splitter (PSTN) αλλα συνδεσα κατ ευθειαν στην γραμμη το καλωδιο και παλι τα ιδια.
Οι τεχνικοι πρεπει να αποσυνδεσαν την γραμμη μου απο τον διανεμητη και το συνδεσαν παλι. Τους ρωτησα 3 φορες αν τα καλωδια ειναι ΟΚ και μου ειπαν ναι. Δεν ξερω παραπανω...

Τα καλωδια του κατανεμητη πως τα συνδεω στο router?

axeman
11-06-06, 11:30
Οχι δεν εχω συναγερμο και εχω splitter (PSTN) αλλα συνδεσα κατ ευθειαν στην γραμμη το καλωδιο και παλι τα ιδια.
Οι τεχνικοι πρεπει να αποσυνδεσαν την γραμμη μου απο τον διανεμητη και το συνδεσαν παλι. Τους ρωτησα 3 φορες αν τα καλωδια ειναι ΟΚ και μου ειπαν ναι. Δεν ξερω παραπανω...

Τα καλωδια του κατανεμητη πως τα συνδεω στο router?

Δεν χρησιμοποίησαν καν ενα μικρό κουτάκι που είναι γεννήτρια σήματος ? Αυτό συνδέεται στον κατανεμητή πάνω στη γραμμή σου και ο άλλος τεχνικός είναι πάνω στο σπίτι με ένα αντίστοιχο μικρό κουτάκι και με ένα probe ακουμπάει το καλώδιο και ακουγεται ένα ακουστικό σήμα. Αν η γραμμή έχει τα χάλια της τότε το ακουστικό σήμα δεν είναι καθαρό. Αυτή είναι η κλασική λύση του κουδουνίσματος της γραμμής αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλα καλύτερα εργαλεία που μετράνε εξασθένηση και θόρυβο, μόνο που δεν γνωρίζω ποιος τα έχει και αν θα ασχοληθούν ποτέ με αυτά για να μετρήσουν τηλεφωνική γραμμή συνδρομητή.

Για να συνδέσεις τον router απευθείας πρεπει να βρεις ποιο καλώδιο είναι αυτό που πάει σπιτι, αποσυνδέεις προσεκτικά το ζευγάρι χαλκού (κόκκινο-μπλε) απο την πλευρά που παει το σήμα σπιτι, και συνδέεις στην κλέμα ένα μικρό καλώδιο τηλεφώνου με γυμνά καλώδια απο την μία πλευρά και απο την άλλη με ένα βυσματάκι RJ11 που θα πάει κατευθείαν στον router. Όλα αυτά θα πρεπει να γίνουν στην είσοδο της πολυκατοικίας...είναι λίγο φασαρία αν δεν το έχεις ξανακάνει αλλά είναι και η μόνη σίγουρη λύση να αποκλείσεις πρόβλημα στην γραμμή απο τον κατενεμητή μέχρι το σπιτι.

katafitos
11-06-06, 11:40
Δεν χρησιμοποίησαν καν ενα μικρό κουτάκι που είναι γεννήτρια σήματος ? Αυτό συνδέεται στον κατανεμητή πάνω στη γραμμή σου και ο άλλος τεχνικός είναι πάνω στο σπίτι με ένα αντίστοιχο μικρό κουτάκι και με ένα probe ακουμπάει το καλώδιο και ακουγεται ένα ακουστικό σήμα.

ΜΑκαρι να το εκαναν :cry: Αποσυνδεσαν τα καλωδια, τα συνδεσαν και μετα ηρθαν σπιτι να δουν την καλωδιωση μου, την ειδαν με το ματι και μου ειπαν οκ. Τους εδειξα τα crc errors στην οθονη αφου κατεβαζα απο ftp και δεν γνωριζαν τιποτα απο αυτα. Μου ειπαν δε οτι η 1024 δουλευει αν ημουν κολλητα απο το DSLAM (εγω ειμαι 300-400 μετρα) και πρεπει να κατεβω σε μικροτερη ταχυτητα (Δεν κανω πλακα, ετσι ακριβως).




Για να συνδέσεις τον router απευθείας πρεπει να βρεις ποιο καλώδιο είναι αυτό που πάει σπιτι, αποσυνδέεις προσεκτικά το ζευγάρι χαλκού (κόκκινο-μπλε) απο την πλευρά που παει το σήμα σπιτι, και συνδέεις στην κλέμα ένα μικρό καλώδιο τηλεφώνου με γυμνά καλώδια απο την μία πλευρά και απο την άλλη με ένα βυσματάκι RJ11 που θα πάει κατευθείαν στον router. Όλα αυτά θα πρεπει να γίνουν στην είσοδο της πολυκατοικίας...είναι λίγο φασαρία αν δεν το έχεις ξανακάνει αλλά είναι και η μόνη σίγουρη λύση να αποκλείσεις πρόβλημα στην γραμμή απο τον κατενεμητή μέχρι το σπιτι.

Σ ευχαριστω axeman :oneup:
Θα προσπαθησω να το δοκιμασω
θα χρειαστω και ενα laptop φανταζομαι ετσι?

EDIT: θα ποσταρω τα αποτελεσμα (ελπιζω να τα καταφερω)
Θα ενημερωσω ολη την πολυκατοικια οτι θα τεσταρω τα καλωδια για να μην φαω καμια ντοματα :D

axeman
11-06-06, 11:44
ΜΑκαρι να το εκαναν :cry: Αποσυνδεσαν τα καλωδια, τα συνδεσαν και μετα ηρθαν σπιτι να δουν την καλωδιωση μου, την ειδαν με το ματι και μου ειπαν οκ. Τους εδειξα τα crc errors στην οθονη αφου κατεβαζα απο ftp και δεν γνωριζαν τιποτα απο αυτα. Μου ειπαν δε οτι η 1024 δουλευει αν ημουν κολλητα απο το DSLAM (εγω ειμαι 300-400 μετρα) και πρεπει να κατεβω σε μικροτερη ταχυτητα (Δεν κανω πλακα, ετσι ακριβως).




Σ ευχαριστω axeman :oneup:
Θα προσπαθησω να το δοκιμασω
Θα χρειαστω και ενα laptop φανταζομαι ετσι?
Καλά αυτό με την ταχύτητα που σου είπαν έχει πολύ γέλιο...

Δες και την εικόνα, πιθανόν να χρειαστείς ένα laptop για μεγαλύτερη ευκολία...

Βέβαια ΠΡΟΣΕΞΕ μην αποσυνδέσεις άλλο σπίτι και σε κυνηγάνε :vava:

JohnJ
11-06-06, 15:07
Καλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο να το κάνει αυτό γιατί κυρίως θα τον κοιτάει όλη η πολυκατοικία με μισό μάτι τι πάει να κάνει εκεί!! Υποτίθεται αυτά τα κουτιά τα κοιτάνε μόνο τεχνικοί του ΟΤΕ και είναι κλειδωμένα για να μη μπορεί να κάνει καποιος μαμουνιά συνδεόντας τηλέφωνο σε αλλουνού γραμμή και να πέρνει στις μπαχάμες...

Πάντως αυτό αν και πολύ δύσκολο θα ήταν ότι καλύτερο για να καταλάβεις αν φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας σου..

Καλά και το άλλο που σου είπαν για την ταχύτητα αν και κουφό γιατί έχω ακούσει ότι μπορείς να συνδεθείς μέχρι και σε απόσταση 3km, έπρεπε να τους πεις ε βάλτε πιο πολλά DSLAM για να είμαστε και πιο ξεμπουκωμένοι και να είμαστε και κοντά σε απόσταση! Το λένε και μόνοι τους δηλαδή ότι δεν έχουν τις σωστές υποδομές..

katafitos
11-06-06, 15:40
Καλά και το άλλο που σου είπαν για την ταχύτητα αν και κουφό γιατί έχω ακούσει ότι μπορείς να συνδεθείς μέχρι και σε απόσταση 3km, έπρεπε να τους πεις ε βάλτε πιο πολλά DSLAM για να είμαστε και πιο ξεμπουκωμένοι και να είμαστε και κοντά σε απόσταση! Το λένε και μόνοι τους δηλαδή ότι δεν έχουν τις σωστές υποδομές..

Και οχι μονο αυτο αλλα πηρε τηλεφωνο και προισταμενο να ρωτησει μπροστα μου και του ειπε οτι θεωρητικα μπορει να δουλεψει :cool::smoke:

anon
11-06-06, 21:06
Kανονικά πρέπει να σου κάνουν δοκιμή με ειδικό εξοπλισμό, μπαίνει μια ειδική μονάδα τερματισμού στο ένα άκρο, και μετράνε με ειδική συσκευή στο άλλο άκρο, δηλαδή απο το DSLAM μέχρι το φισάκι στο σπίτι σου, αλλα το βλέπω κομμάτι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Εδώ που είμαστε εταιρίες και με το ζόρι κάνουν τέτοιους ελέγχους. Στο ένα σημείο που βρίσκεται η εταιρία μου, έρχονται 14 ζεύγη, και μόνο το ένα μπορεί να παίζει αξιόπιστα G703 (δηλαδή ISDN-PRI). τα άλλα 13, μόνο απλές pstn, και το πολυ hellascom128.

Ενδεικτικά εξοπλισμός για έλεγχο γραμμών
http://www.flukenetworks.com/us/Telecom/Loop+Test+and+DSL+Qualification/CopperPro/Overview.htm

axeman
12-06-06, 00:20
Kανονικά πρέπει να σου κάνουν δοκιμή με ειδικό εξοπλισμό, μπαίνει μια ειδική μονάδα τερματισμού στο ένα άκρο, και μετράνε με ειδική συσκευή στο άλλο άκρο, δηλαδή απο το DSLAM μέχρι το φισάκι στο σπίτι σου, αλλα το βλέπω κομμάτι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο. Εδώ που είμαστε εταιρίες και με το ζόρι κάνουν τέτοιους ελέγχους. Στο ένα σημείο που βρίσκεται η εταιρία μου, έρχονται 14 ζεύγη, και μόνο το ένα μπορεί να παίζει αξιόπιστα G703 (δηλαδή ISDN-PRI). τα άλλα 13, μόνο απλές pstn, και το πολυ hellascom128.

Ενδεικτικά εξοπλισμός για έλεγχο γραμμών
http://www.flukenetworks.com/us/Telecom/Loop+Test+and+DSL+Qualification/CopperPro/Overview.htm

Xμμ, τέτοιο εξοπλισμό για μέτρηση απο το DSLAM μέχρι το σπίτι δεν έχω συναντήσει ως τώρα και όντως θα ήταν ότι καλύτερο, εκτός αν χρησιμοποιούν κι εκεί την κλασσική γεννήτρια σήματος.

Τι εννοείς ότι τα υπόλοιπα 13 ζεύγη δεν μπορουν να παιξουν, δεν έχουν το SNR που απαιτείται λόγω παρεμβολών απο τα υπόλοιπα ζεύγη ή έχουν πρόβλημα τα καλώδια λόγω ηλικίας ?

anon
12-06-06, 12:29
Απο τα πολλά κοψίματα - κολλήματα (έχουν γίνει πολλά έργα στην περιοχή), απο την υγρασία (είπαμε τα εργολαβικά έργα) κλπ. Δεν έχουν την ποιότητα προκειμένου να έρθει 2μεγαμπιτο. Παλιά (πριν καμμιά 10αριά χρόνια και βάλε) είχαμε τετρασύρματη, και τότε ερχόντουσαν (πολύ δύσκολα βέβαια) με ντεμπισελόμετρα, ειδικά συστήματα και ελέγχαν την ποιότητα της γραμμής. Απο τότε που μπήκαν τα ψηφιακά, δεν μπαίνουν στο κόπο. Απλά κουμπώνουν το μηχάνημα, και είτε παίζει είτε δεν παίζει. Σιγά μην κάνουν τέτοιους ελέγχους.Εξοπλισμό πιστεύω ότι έχουν, κόσμο δεν έχουν και δεν θέλουν να κάνουν τέτοιες δουλειές (και ίσως όχι μόνο για λόγους κόστους.... τι νομίζεις θα πρέπει να κάνουν αν πιστοποιηθεί ότι το καλώδιο - χαλκός είναι εκτός προδιαγραφών και πρέπει να αντικατασταθεί; έτσι θα τους βγεί να αλλάξουν τα περισσότερα καλώδια στην Ελλάδα και να ξαναφτιάξουν το last mile απο την αρχή!!!)

Ειδικά για τα 13 ζεύγη, δεν μου μετρούσαν τα καλώδια, μου έλεγαν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση κλπ κλπ κλπ. Αναγκάστηκα να φέρω το συνεργείο, να βγάλω έξω το alcatel για το 2μεγάμπιτο να το πάμε στο κουτί του ΟΤΕ, να πάμε και ρεύμα εκεί, για να δοκιμάζουν εκεί να βρούν (σε συνεργασία με τεχνικό στο κέντρο) ένα ζεύγος που να παίζει, γιατί δεν με πιστεύανε όπως είπα. Φυσικά και πάλι μετρήσεις δεν έχουν γίνει, ακόμη και όταν προτείναμε να πληρώσουμε γιαυτό έξτρα...... Εχετε να πείτε τίποτα;;;;; (οι τεχνικοί ΟΤΕ θεσ/νίκης στα hellascom θα έχουν καταλάβει τώρα ποιός είμαι :lol: )

kadronarxis
12-06-06, 12:37
εργολαβικα έργα και να χτυπούν τα καλώδια του οτέ είναι το χειρότερο από όλα για το adsl.
Μετά μην περιμένεις να δεις τα παλιά στατιστικά της γραμμής.

anon
12-06-06, 13:32
Και δεν έχει γίνει μια φορά :cry: Εχουμε περίπτωση που είμασταν μια εβδομάδα εκτός ΟΤΕ, λόγω καλωδίων μέχρι να επισκευαστούν (μεγάλη ζημιά δικτύου). Οι εργολάβοι προτιμούν να σκάβουν τυφλά και να πληρώνουν το πρόστιμο, παρα να μπούν σε όλη την γραφειοκρατική διαδικασία του ΟΤΕ, να πάρουν τα σχέδια διαδρομών κλπ, και να κάνουν τα σκαπτικά προσπαθώντας να μην "πληγώσουν" τα καλώδια του ΟΤΕ. Τους είναι προτιμότερο να ρίξουν ότι καλώδια τους προκύψουν και απλά να πληρώσουν πρόστιμα και επισκευαστικά έξοδα. Τουλάχιστον τάδε έφη τεχνικοί ΟΤΕ.

kadronarxis
12-06-06, 14:14
τότε μάλλον τα πρόστιμα δεν είναι αυστηρά.
Αν ήταν θα το σχεδίαζαν καλύτερα.

JohnJ
12-06-06, 14:27
Και γιατί να κάνουν έλεγχο, αυτό που είπε ο anon, αν βγει ότι το καλώδιο δεν είναι καλό τι θα κάνουν θα το ξηλώσουν;; Σιγά, για αυτό δεν το κάνουν για να μη βρεθούνε σε αυτή τη δυσάρεστη θέση..

Τώρα που το παρατηρώ και εγώ έχω μεγάλο Output Power (US Power Level 12 dBm - DS Power Level 20 dBm) αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, απλά το jetspeedaki μου θα ζορίζεται λίγο..

skyman
13-06-06, 18:55
Γενικά αυτό που είναι ανησυχητικό είναι να ανεβάζει CRC πχ καθε 1 ή και παραπάνω δευτερόλεπτα και όχι σε τυχαίες χρονικές στιγμές κάτι που μπορείς να τσεκάρεις κάνωντας ένα μεγάλο σε μέγεθος download από αξιόπιστο και γρήγορο server και τσεκάρωντας ταυτόχρονα αν στα στατιστικά ανεβάζεις συνέχεια λάθοι. Όσο πιο πολλά crc έχεις τόσο περισσότερα πακέτα θα χάνεις. Πρακτικά μπορεί όπως σου είπαν και από τον ΟΤΕ να κάνεις την δουλειά σου με μικροκθυστερήσεις βέβαια όχι τέλεια σε downloads αλλά για προσπάθησε να παίξεις voip για παράδειγμα με g711 εκεί το πρόβλημα θα είναι ακόμα πιο μεγάλο αφού τα lost packet θα είναι διακοπές στην συνομιλία ενώ το ίδιο θα ισχύει και στα παιχνίδια. Οπότε σε πρώτη φάση δες αν σε κάθε download ανεβάζει σταθερά crc και αν ναι πήγαινε ο ίδιος στον ΟΤΕ να παραπονεθείς δίοτι ο ΟΤΕ στο adsl δεν δίνει εγγυημένη ταχύτητα ok, δεν δίνει εγγυημένα πακέτα και κανένα QoS πάλι ok, αλλά να μην δίνει και εγγυημένη ποιότητα γραμμής; τέλος πάντων τι δίνει εγγυημένα; μήπως μόνο ότι ο λογαριασμός φτάνει έγκαιρα στο σπίτι;

katafitos
13-06-06, 19:27
Γενικά αυτό που είναι ανησυχητικό είναι να ανεβάζει CRC πχ καθε 1 ή και παραπάνω δευτερόλεπτα και όχι σε τυχαίες χρονικές στιγμές κάτι που μπορείς να τσεκάρεις κάνωντας ένα μεγάλο σε μέγεθος download από αξιόπιστο και γρήγορο server και τσεκάρωντας ταυτόχρονα αν στα στατιστικά ανεβάζεις συνέχεια λάθοι. Όσο πιο πολλά crc έχεις τόσο περισσότερα πακέτα θα χάνεις. Πρακτικά μπορεί όπως σου είπαν και από τον ΟΤΕ να κάνεις την δουλειά σου με μικροκθυστερήσεις βέβαια όχι τέλεια σε downloads αλλά για προσπάθησε να παίξεις voip για παράδειγμα με g711 εκεί το πρόβλημα θα είναι ακόμα πιο μεγάλο αφού τα lost packet θα είναι διακοπές στην συνομιλία ενώ το ίδιο θα ισχύει και στα παιχνίδια. Οπότε σε πρώτη φάση δες αν σε κάθε download ανεβάζει σταθερά crc και αν ναι πήγαινε ο ίδιος στον ΟΤΕ να παραπονεθείς δίοτι ο ΟΤΕ στο adsl δεν δίνει εγγυημένη ταχύτητα ok, δεν δίνει εγγυημένα πακέτα και κανένα QoS πάλι ok, αλλά να μην δίνει και εγγυημένη ποιότητα γραμμής; τέλος πάντων τι δίνει εγγυημένα; μήπως μόνο ότι ο λογαριασμός φτάνει έγκαιρα στο σπίτι;

Βασικα vοιp και games δεν χρησιμοποιω αλλα μια φορα που πηρα τηλ με voipmaster δεν με καταλαβαινε κανεις και εκανε και διακοπες. Θεωρησα επειδη ηταν free δεν ειχε και την απαραιτητη ποιοτητα. Βασικα τους εδωσα μεχρι σημερα περιθωριο μιας και δεν με πηρε τηλεφωνο κανεις για την βλαβη που δηλωσα. Η επομενη επισκεψη θα μαι εγω στο DSLAM....

RyDeR
13-06-06, 19:35
Η επομενη επισκεψη θα μαι εγω στο DSLAM....
Και καλά θα κάνεις. Πήγαινε και κόψτους τον κώλ0 όλο!

katafitos
16-06-06, 11:29
Δεν χρησιμοποίησαν καν ενα μικρό κουτάκι που είναι γεννήτρια σήματος ? Αυτό συνδέεται στον κατανεμητή πάνω στη γραμμή σου και ο άλλος τεχνικός είναι πάνω στο σπίτι με ένα αντίστοιχο μικρό κουτάκι και με ένα probe ακουμπάει το καλώδιο και ακουγεται ένα ακουστικό σήμα. Αν η γραμμή έχει τα χάλια της τότε το ακουστικό σήμα δεν είναι καθαρό. Αυτή είναι η κλασική λύση του κουδουνίσματος της γραμμής αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλα καλύτερα εργαλεία που μετράνε εξασθένηση και θόρυβο, μόνο που δεν γνωρίζω ποιος τα έχει και αν θα ασχοληθούν ποτέ με αυτά για να μετρήσουν τηλεφωνική γραμμή συνδρομητή.

Για να συνδέσεις τον router απευθείας πρεπει να βρεις ποιο καλώδιο είναι αυτό που πάει σπιτι, αποσυνδέεις προσεκτικά το ζευγάρι χαλκού (κόκκινο-μπλε) απο την πλευρά που παει το σήμα σπιτι, και συνδέεις στην κλέμα ένα μικρό καλώδιο τηλεφώνου με γυμνά καλώδια απο την μία πλευρά και απο την άλλη με ένα βυσματάκι RJ11 που θα πάει κατευθείαν στον router. Όλα αυτά θα πρεπει να γίνουν στην είσοδο της πολυκατοικίας...είναι λίγο φασαρία αν δεν το έχεις ξανακάνει αλλά είναι και η μόνη σίγουρη λύση να αποκλείσεις πρόβλημα στην γραμμή απο τον κατενεμητή μέχρι το σπιτι.

Απο τα πολλά κοψίματα - κολλήματα (έχουν γίνει πολλά έργα στην περιοχή), απο την υγρασία (είπαμε τα εργολαβικά έργα) κλπ. Δεν έχουν την ποιότητα προκειμένου να έρθει 2μεγαμπιτο. Παλιά (πριν καμμιά 10αριά χρόνια και βάλε) είχαμε τετρασύρματη, και τότε ερχόντουσαν (πολύ δύσκολα βέβαια) με ντεμπισελόμετρα, ειδικά συστήματα και ελέγχαν την ποιότητα της γραμμής. Απο τότε που μπήκαν τα ψηφιακά, δεν μπαίνουν στο κόπο. Απλά κουμπώνουν το μηχάνημα, και είτε παίζει είτε δεν παίζει. Σιγά μην κάνουν τέτοιους ελέγχους.Εξοπλισμό πιστεύω ότι έχουν, κόσμο δεν έχουν και δεν θέλουν να κάνουν τέτοιες δουλειές (και ίσως όχι μόνο για λόγους κόστους.... τι νομίζεις θα πρέπει να κάνουν αν πιστοποιηθεί ότι το καλώδιο - χαλκός είναι εκτός προδιαγραφών και πρέπει να αντικατασταθεί; έτσι θα τους βγεί να αλλάξουν τα περισσότερα καλώδια στην Ελλάδα και να ξαναφτιάξουν το last mile απο την αρχή!!!)

Ειδικά για τα 13 ζεύγη, δεν μου μετρούσαν τα καλώδια, μου έλεγαν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση κλπ κλπ κλπ. Αναγκάστηκα να φέρω το συνεργείο, να βγάλω έξω το alcatel για το 2μεγάμπιτο να το πάμε στο κουτί του ΟΤΕ, να πάμε και ρεύμα εκεί, για να δοκιμάζουν εκεί να βρούν (σε συνεργασία με τεχνικό στο κέντρο) ένα ζεύγος που να παίζει, γιατί δεν με πιστεύανε όπως είπα. Φυσικά και πάλι μετρήσεις δεν έχουν γίνει, ακόμη και όταν προτείναμε να πληρώσουμε γιαυτό έξτρα...... Εχετε να πείτε τίποτα;;;;; (οι τεχνικοί ΟΤΕ θεσ/νίκης στα hellascom θα έχουν καταλάβει τώρα ποιός είμαι :lol: )
Εχει γινει σηριαλ το θεμα και μονο ποπ-κορν δεν εχω διαθεση να παρω.

Εχει ερθει ο τεχνικος που παρολο που δεν ηξερε απο CRC errors ηταν προθυμος να βοηθησει και εβγαλε το Speedtouch 500 υπηρεσιακο του router (εγω δεν γνωριζω απο Speedtouch) και προσπαθησε να το συνδεσει στην γραμμη μου μονο με το καλωδιο τηλεφωνου. Δεν συγχρονιζε η γραμμη (αναβοσβηνε το λαμπακι και αλλαζε χρωμα σε πορτοκαλι και πρασινο) παρολο που με το 9108 το δικο μου ηταν ΟΚ και του πεταξα την ιδεα του ΑΧΕΜΑΝ να παμε στον κατανεμητη να το δοκιμασουμε εκει.

Παιρνω την μπαλαντεζα και παμε στον κατανεμητη. Συνδεει το router το δικο του και η γραμμη δεν δειχνει να συγχρονιζει. Μετα η επομενη σταση ηταν στο ΚΑΦΑΟ της γειτονιας εγω με την μπαλαντεζα στο χερι και αυτος με το κουτι του router . Φτανουμε στον καφαο καισυνδεω την μπαλαντεζα σε ενα μαγαζι (ολοι οι γνωστοι που περνουσαν με ρωτουσαν αν επιασα δουλεια στον ΟΤΕ) και συνδεει το router. Παλι δεν ηθελε να συγχρονισει. Παιρνει τηλεφωνο στο κεντρο και μου αλλαζει τα ζευγη απο το καφαο ως το DSLAM. Παλι δεν συγχρονιζε!!!!! Μαζευω την μπαλαντεζα και επιστρεφω. Σε καποια φαση συγχρονιζει το router μου (9108) και βλεπω οτι επεσε το Output Power του download 2 μοναδες (16.6-->14.4) σταθεροποιηθηκε το SNR (down) σε 30.3. To attainable rate ανεβηκε απο 7620 σε 10368 ΑΛΛΑ ΤΑ CRC ERRORS συνεχιζουν ακαθεκτα.
Με full download βγαζει 80 errors σε καθε refresh του web interface! Ερχεται ο τεχνικος παλι σπιτι με αλλο router (Speedtouch 530 νομιζω) και το συνδεει στην γραμμη μου και φυσικα συγχρονισε και λεει " εγινε! ενταξει ειναι τωρα" :superman:.
Ελεγχω τα CRC errors παλι και χτυπανε κοκκινο! Του τα δειχνω και μου λεει "αστο τωρα θα το δουμε αλλη φορα ":respekt:
Τωρα τι λεμε σ' αυτη την περιπτωση? :cool:

axeman
16-06-06, 16:42
Καλά πας, αφου κατάφερες τον τεχνικό να κάνει τετοιο έλεγχο είσαι τυχερός. Εμπιστέψου λοιπόν την τύχη σου και συνέχισε να τους κυνηγας...παρε τηλέφωνο και πες τους ότι ήρθε αυτή η άλλη φορά...

Οι αλλαγές στο SNR και στο output power δείχνουν πόσο "ποιοτική" ήταν η γραμμή που είχες.

Όταν ξαναέρθει ζήτησέ τους να σου αλλάξουν πορτάκι στο DSLAM και όχι απλως χάλκινο ζευγάρι.

ΥΓ. Με τρελλανες με την μπαλαντεζα...νομιζα ότι πόντισες κουλούρα απο το σπιτι σου μεχρι το ΚΑΦΑΟ :worthy: μέχρι που είδα οτι πηρες ρεύμα απο κοντινό μαγαζί...

katafitos
15-07-06, 21:59
Λοιπον διαπιστωσα το εξης παραδοξο αλλα καταπληκτικο.
Εβαλα σημερα τα 2003 Server και ως δια μαγιας μου εξαφανιστηκε το packet loss :shock: :shock:
Πηγα στο site της forthnet και εκει που ειχα γυρω στα 20 packets retransmited, τωρα σε καθε test εχω 0 :yahoo:
Εριξα μια ματια στο rwin και ειναι by default 17510 απο 65535 που ηταν στα XP
Παω στα statistics του router και βαζω να κατεβει ενα CD της Fedora.
0 CRC ERRORS :clap: :clap:
Ακομη δεν το εχω τεσταρει πληρως αλλα πραγματικα μου ηρθε ουρανοκατεβατο!!!!
Ειναι δυνατον? Βασικα δεν εχω τρεξει p2p ακομη για να δω και εκει αλλα τωρα στο speedtest της Forthnet ειμαι σταθερα 880 απο 790-810 (αντε 820 στις καλες και επαιζε συνεχως) που ημουν με ΧΡ και με Φεντορα! Το διιπλοτσεκαρα και απο ntua που επαιζε απο 95-110(συνεχομενες διακυμανσεις) και τωρα βλεπω 110+ καρφωτα.

@axeman
εντυπωσιαστηκα με τα 2003

stavpal
15-07-06, 23:11
σε μένα έκοψαν τα καλώδια του τηλεφώνου (το μεγάλο - που ξεκινάει από το Καφάο) τα φωστήρια της αποτέχευσης με τον εκσκαφέα/σφυρί και τώρα τα errors και attenuation κτλ είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΛΙΑ. Είναι δυνατόν να γίνει τίποτα σ'αυτό?

near CRC error fast: 41_____________
far FEC error fast 170____________
far CRC error fast 19____________
far HEC error fast 68_________
_______


noise margin upstream 25db_(πριν το μπάλωμα ήταν 31)__________
output power upstream 10db___________
attenuation upstream 29db_________
______________
noise margin downstream 13db_(ΈΛΕΟΣ!!!!!-πριν το μπάλωμα ήταν 31!)___________
output power upstream 14db_________
attenuation downstream 47db (πριν ήταν 38)

katafitos
16-07-06, 01:32
σε μένα έκοψαν τα καλώδια του τηλεφώνου (το μεγάλο - που ξεκινάει από το Καφάο) τα φωστήρια της αποτέχευσης με τον εκσκαφέα/σφυρί και τώρα τα errors και attenuation κτλ είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΛΙΑ. Είναι δυνατόν να γίνει τίποτα σ'αυτό?

near CRC error fast: 41_____________
far FEC error fast 170____________
far CRC error fast 19____________
far HEC error fast 68_________
_______


noise margin upstream 25db_(πριν το μπάλωμα ήταν 31)__________
output power upstream 10db___________
attenuation upstream 29db_________
______________
noise margin downstream 13db_(ΈΛΕΟΣ!!!!!-πριν το μπάλωμα ήταν 31!)___________
output power upstream 14db_________
attenuation downstream 47db (πριν ήταν 38)
Αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι τηλ στο 121 για βλαβη (η στον ISP αν εχεις πακετο) και ερχεται συνεργειο να δει την κατασταση....Αλλα θα πρεπει να επιμεινεις!

clopier
16-07-06, 12:45
ρε σι katafito να σου κάνω μια (χαζή) ερώτηση έτσι από περιέργεια όταν ο τύπος που σου ήρθε και έβαζε το speedtouch και δεν συγχρόνιζε, εσύ είχες πάνω στην γραμμή σου το usr ανοιχτo ;

katafitos
16-07-06, 21:39
ρε σι katafito να σου κάνω μια (χαζή) ερώτηση έτσι από περιέργεια όταν ο τύπος που σου ήρθε και έβαζε το speedtouch και δεν συγχρόνιζε, εσύ είχες πάνω στην γραμμή σου το usr ανοιχτo ;
Εννοεις ανοιχτο ταυτοχρονως? Οχι. Αλλα μολις ειχα αποσυνδεσει το δικο μου που συγχρονιζε μια χαρα για να συνδεσει το speedtouch.
Ειχε προβλημα το δικο του :haha
Γι αυτο το λογο μου αλλαξε το ζευγος απο το καφαο (οχι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας) μεχρι το dslam :biggrin:

Στο τελος (μετα την αλλαγη) ηρθε με ενα καινουριο speedtouch (και νεοτερο μοντελο) και συγχρονισε στο δευτερολεπτο :D αλλα τα CRC errors ακαθεκτα...

stavpal
16-07-06, 23:01
help! μα τι στο ^#@&(*@)&@()*&@() γίνεται????

Το noise margin downstream έπεσε στα 11 (ΝΑΙ, 11!) db, attenuation downstream 47db, attenuation upstream 31db....ΟΛΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ!

(και πριν τα διαλύσουν τα καλώδια και τα δύο SNR ήταν καρφωτά 31db) κάθε ώρα χειροτερεύει! Και είμαι ούτε 200μ από το ΚΑΦΑΟ! (ακόμα δεν την έχουν σκεπάσει την τρύπα που βάζουν αποχέτευση - που έχουν μπαλώσει οι ΟΤΕτζήδες τα καλώδια)

katafitos
16-07-06, 23:05
(ακόμα δεν την έχουν σκεπάσει την τρύπα που βάζουν αποχέτευση - που έχουν μπαλώσει οι ΟΤΕτζήδες τα καλώδια)
Αν αρχισει βροχη μαλλον θα μειωθει κι αλλο. Η υγρασια ειναι ο χειροτερος εχθρος. ;)

axeman
17-07-06, 08:55
@katafito,
όντως τα 2003 είναι άλλη φάση, δεν συγκρίνονται με τα XP...και έχουν καλύτερη και πιο σοβαρή υλοποίηση networking. Όσον αφορά τα errors που εξαφανίστηκαν μήπως ήταν και θέμα οδηγών κάρτας δικτύου εκτός απο το RWIN ?



Εριξα μια ματια στο rwin και ειναι by default 17510 απο 65535 που ηταν στα XP

Πως μέτρησες το RWIN στα 2003 ? είχε default τιμη ?

katafitos
18-07-06, 07:49
@katafito,
όντως τα 2003 είναι άλλη φάση, δεν συγκρίνονται με τα XP...και έχουν καλύτερη και πιο σοβαρή υλοποίηση networking. Όσον αφορά τα errors που εξαφανίστηκαν μήπως ήταν και θέμα οδηγών κάρτας δικτύου εκτός απο το RWIN ?

Axeman τι να πω...Ειχα μεινει με το στομα ανοιχτό. Η καρτα δικτυου ειναι μια Level One (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.616011)προσφατα αγορασμενη. Η μητρικη εχει αλλες 2 Lan OnBoard και νομιζω εκανε τα ιδια λαθη. Το θεμα ειναι οτι δημιουργει τα ιδια λαθη και στην Fedora 5 σε φαση που ειτε κατεβαζω απο Ntua ειτε κανω το Forthnet test σε 2003 εχω 0 packet loss, ενω αν μπουταρω καπακι με ΧΡ ή Φεντορα εχω 30 retransmmited packets και καμια 70αρια sacks.


Πως μέτρησες το RWIN στα 2003 ? είχε default τιμη ?
Τα ειδα απο το Forthnet test στα details (MαxReceiveWindow & CurrentReceive Window) και ειχε παντοτε την ιδια default τιμη χωρις να πειραξω τιποτε. :hmm:
To διπλοτσεκαρα με το http://www.dslreports.com/tweaks (http://www.dslreports.com/tweaks).
Ανοιξα και ενα θεμα στο Linux μιας και μου κανει τα ιδια και σε Fedora.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43082

p.s Παλια που αλλαζα το Rwin και τα 2 παραπανω εδειχναν την ιδια τιμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.