PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω ISDN. Να το κρατήσω ή να το μετατρέψω σε PSTN πρώτα;



leas
20-01-04, 13:02
Εάν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για να μετατρέψω τη γραμμή μου σε ADSL θα συνεχίζω να πληρώνω και τα πάγια του ISDN που έχω ήδη συν τα πάγια του ADSL; Σκεφτόμουν, αν αυτό ισχύει, να καταργήσω πρώτα το ISDN να γυρίσει σε PSTN και μετα να κάνω αίτηση για ADSL.

Όταν βέβαια πέσουν σε πιο λογικά επίπεδα τα πάγια του ΟΤΕ για ADSL πρόσβαση φυσικά :D

(Αλλά πώς να πέσουν τα πάγια όταν η διοίκηση του ΟΤΕ είναι ξεροκέφαλη και αναχρονιστική; Αντωνακόπουλος :) Το όνομα χωρίς σχόλια τα λέει όλα :lol: Λετε να τον διώξει ο Βερελής; Μακάρι :o )

Alitaras
20-01-04, 13:12
εγω το αλλαξα σε pstn σημερα φιλε ....διοτι το dslam της περιοχης εχει ελευθερες θεσεις μονο για αυτο τον τυπο συνδεσης
φυσικα και θα πλερωνεις τα παγια .της isdn
αυτο δεν αλλαζει ....
:shock:

leas
20-01-04, 13:17
Άρα να το μετατρέψω πίσω σε PSTN. Δε σφάξανε να πληρώνω κερατιάτικα ISDN! Εφόσον με το ADSL έχεις και τηλέφωνο και δεν σου πιάνει τη γραμμή γιατί να πληρώνεις και ISDN; Για να τα τσεπώνει ο Αντωνακόπουλος; :x :twisted:

GnG
20-01-04, 13:22
Αν δεν κάνω λάθος η διαφορά του παγειου isdn-pstn είναι 3 ευρώ παραπάνω τον μήνα για την πρώτη.Δηλαδή 6 ευρώ στον κάθε λογαριασμό.Δεν νομίζω οτι θα γλυτώσεις και πολλά δηλαδή.Εκτός του ότι θα έχεις μία και μόνο γραμμή.

Alitaras
20-01-04, 13:25
ναι ..δεν ειναι μεγαλη διαφορα αλλα αφου δεν ειχε θεσεις dslam για isdn ...τι να εκανα? ..τεσπα ...ιδωμεν ..την ευλογια μου να εχετε ολοι σας !!!!

GnG
20-01-04, 13:27
Εσύ φίλε μου καλά έκανες.Το άλλο παιδί δεν μας ανέφερε παρόμοιο πρόβλημα όμως...

leas
20-01-04, 13:32
Κι εγώ το ίδιο! Αν βάλω το νούμερό μου στο site του oteshop μου βγάζει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε ISDN για ADSL. Αν κάνω κλικ στο PSTN τότε έχει!

Μα το νόημα του ISDN δεν είναι για να έχεις απλά 2 γραμμές αλλά για να έχεις ταχύτερη πρόσβαση από την απλή PSTN στο Internet. Εφόσον με ADSL έχεις και τηλέφωνο και data τι να τις κάνεις και τις δυο γραμμές; Στο κάτω κάτω πολύ σπάνια χρειάζεται να μιλάω και στις δυο γραμμές μια που μένω μόνος μου :shock:

Alitaras
20-01-04, 13:32
εκεινος ξερει ..εκεινος ας μας πει ΄...............ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
πολλα κεφια σημερα ....θα ειναι το χτεσινοβραδυνο οινολογικο σεμιναριο

leas
20-01-04, 13:33
Αν δεν κάνω λάθος η διαφορά του παγειου isdn-pstn είναι 3 ευρώ παραπάνω τον μήνα για την πρώτη.Δηλαδή 6 ευρώ στον κάθε λογαριασμό.Δεν νομίζω οτι θα γλυτώσεις και πολλά δηλαδή.Εκτός του ότι θα έχεις μία και μόνο γραμμή.

Με ή χωρίς το ΦΠΑ;

guru
20-01-04, 13:36
Εφόσον με το ADSL έχεις και τηλέφωνο και δεν σου πιάνει τη γραμμή γιατί να πληρώνεις και ISDN;

Αν δε σου χρειάζονται δυο γραμμές και η αναγνώριση κλήσης, σαφώς να την καταργήσεις. Είναι μικρή η διαφορά στα πάγια, αλλά γιατί να πληρώνεις κάτι που δεν σου χρειάζεται; Τα 30 € της μετατροπής ISDN σε PSTN θα τα αποσβέσεις σε λιγότερο από 10 μήνες.

GnG
20-01-04, 13:37
7 με φ.π.α.

shakm
20-01-04, 14:28
Αν δε θες τη 2η γραμμή σίγουρα αξίζει να την καταργήσεις.. Τα 30+φπα της εγκατάστασης, όπως είπε και ο guru, αποσβαίνονται γρήγορα. Στα μειονεκτήματα της isdn εκτός από τη διαθεσιμότητα, βάλτε και τα προβλήματα που εμφανίζονται πυκνά - συχνά (και το απίστευτο χάος των καλωδίων που δημιουργούν οι Οτετζήδες όταν την εγκαθιστούν :( )

Προσωπικά, ακόμη και αν προστεθούν πόρτες για adsl over isdn πάλι για pstn θα πάω... :wink:

leas
20-01-04, 18:28
Πάντως, η αλήθεια είναι ότι από τότε που μετέτρεψα την PSTN γραμμή μου σε ISDN είχα αισθητή διαφορά σε ταχύτητα σε συνδέσεις ακόμα και PSTN!

Όταν, πρώτα ο ΟΤΕ, ρίξει το πάγιο στα 20€ το μήνα, με ΦΠΑ, τότε θα το κάνω. Αλλά τότε θα πρέπει και οι ISPs να έχουν αναβαθμίσει σοβαρά το bandwidth τους γιατί τότε θα πάρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ADSL συνδέσεις. Αν δεν έχουν οι ISPs bandwidth από 2 GB και άνω (μόνο για Ιντερνετ) τότε τι να την κάνω την ADSL;

shakm
20-01-04, 19:46
Ναι, όντως.. για την ώρα παλεύουμε να κάνουμε τον Οτε καλύτερο και ξεχνάμε τους isp's.. Ας ελπίσουμε να προνοήσουν για να μη χρειαστεί να τους κράζουμε και αυτούς σε θέματα bandwidth :roll: γιατί με τη μείωση των τιμών υποτίθεται οτι οι κατέχοντες στοιχειώδης οικονομικές γνώσεις εκει μέσα έχουν προβλέψει την αυξημένη ζήτηση..

@ ADSLgr.com All rights reserved.