PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γίνεται με τις τιμές Adsl της Tellas;



Dimitrios
25-04-06, 20:29
παιδια εδω και καποιο διαστημα "ψυθιριζεται" εντονως ενδεχωμενη μειωση τιμων στο ADSLτης tellas αλα και αλλων providers , γνωριζει κανεις κατι σχετικα με το θεμα η απλα ειναι "ραδιο αρβυλα";

katdoc
25-04-06, 20:59
παιδια εδω και καποιο διαστημα "ψυθιριζεται" εντονως ενδεχωμενη μειωση τιμων στο ADSLτης tellas αλα και αλλων providers , γνωριζει κανεις κατι σχετικα με το θεμα η απλα ειναι "ραδιο αρβυλα";

αν υπηρχαν μειωσεις δεν θα το διεδιδαν οι ιδιοι???κρυφο θα το ειχαν???Παντως οι προηγουμενες προσφορες της ηταν απατη σε μερικες περιπτωσεις.

Πύρρος
25-04-06, 23:11
Χωρίς να θέλω να γίνω απαισιόδοξος, δεν ελπίζω σε μειώσεις από τους ISP. Οι τιμές των πακέτων είναι ουσιαστικά Κόστος Χονδρικής + Κόστος εξοπλισμού στο κουτί + Κέρδος καταστήματος + ΦΠΑ. Στο σκέτο internet έχουν κάποιο περιθώριο να κόψουν, αλλά την tellas εδώ και καιρό δεν την πολυνοιάζει το θέμα.

Αν δεν ρίξει ο ΟΤΕ τις γραμμές ή αρχίσουν μερικοί να δίνουν γραμμές με δικά τους DSLAMs δεν βλέπω φως.

sdikr
25-04-06, 23:15
Χωρίς να θέλω να γίνω απαισιόδοξος, δεν ελπίζω σε μειώσεις από τους ISP. Οι τιμές των πακέτων είναι ουσιαστικά Κόστος Χονδρικής + Κόστος εξοπλισμού στο κουτί + Κέρδος καταστήματος + ΦΠΑ. Στο σκέτο internet έχουν κάποιο περιθώριο να κόψουν, αλλά την tellas εδώ και καιρό δεν την πολυνοιάζει το θέμα.

Αν δεν ρίξει ο ΟΤΕ τις γραμμές ή αρχίσουν μερικοί να δίνουν γραμμές με δικά τους DSLAMs δεν βλέπω φως.

Οι Isp κάνουν προσφορές σε πακέτα προπληρώμενα, ελπίζοντας οτι θα κράτησουν τον χρήστη, αν ρίξεις μια ματιά στις τιμες αόριστου δεν έχουν πέσει καθόλου, σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα η τιμή του οτε για γραμμη ειναι ποιο φθηνή απο την παροχή internet

Πύρρος
25-04-06, 23:23
Δίκιο, αν και μερικοί κρατάνε την "προνομιακή" χρέωση και μετά το αρχικό Ν-μηνο (otenet, altec, ίσως και κανένας άλλος), ενώ η HOL με το 12μηνο ακόμα δεν έχει χρειαστεί να ξεκαθαρίσει τις προθέσεις της.

apostol70
26-04-06, 16:50
Από ότι έχει δείξει η Tellas ούτε με πακέτα ασχολήθηκε ούτε μειώσεις των τιμών στις αορίστου χρόνου θα κάνει αν δεν κάνουν και οι υπόλοιποι. Αφού όμως όλοι οι άλλοι μειώνουν τις τιμές στε προσφορές σε πακέτα και δεν ασχολούνται με τις τιμές αορίστου (δηλαδή κοιτάνε να μας πιάσουν πελάτες και μετά ...) τότε κλάψτα Χαράλαμπε :cry:

chatasos
26-04-06, 19:01
παιδια εδω και καποιο διαστημα "ψυθιριζεται" εντονως ενδεχωμενη μειωση τιμων στο ADSLτης tellas αλα και αλλων providers , γνωριζει κανεις κατι σχετικα με το θεμα η απλα ειναι "ραδιο αρβυλα";

...έρχεται καταιγίδα:p:whistle:

JoeBar
26-04-06, 22:44
...έρχεται καταιγίδα:p:whistle:
Άντε να την δούμε... :)

xakasou
27-04-06, 12:30
Χωρίς να θέλω να γίνω απαισιόδοξος, δεν ελπίζω σε μειώσεις από τους ISP. Οι τιμές των πακέτων είναι ουσιαστικά Κόστος Χονδρικής + Κόστος εξοπλισμού στο κουτί + Κέρδος καταστήματος + ΦΠΑ. Στο σκέτο internet έχουν κάποιο περιθώριο να κόψουν, αλλά την tellas εδώ και καιρό δεν την πολυνοιάζει το θέμα.

Αν δεν ρίξει ο ΟΤΕ τις γραμμές ή αρχίσουν μερικοί να δίνουν γραμμές με δικά τους DSLAMs δεν βλέπω φως.

Διόρθωση: οι ISP που κάνουν αυτές τις προσφορές (δηλ. σχεδόν όλοι πλην τελλας :-) μπαίνουν χοντρά μέσα. Όποιο πακέτο και να πάρεις είναι προφανές αυτό.
Το αστείο είναι οτι στο παιχνίδι παίζει και η οτενετ. Αυτή φυσικά έχει από πίσω οτε-κοσμοτε και αντεχει να χάνει. οι άλλοι όμως αντεχουν; κι αν ναι, για πόσο;

cypher
27-04-06, 14:32
Ε οχι και μπαινουν χοντρα μεσα ρε αδελφε! :p
Τα κερδη τους συνηθως ειναι τεραστια,απλα ειναι θεμα ανταγωνισμου.
Παντως ουτε εγω το βλεπω να μειωνονται συντομα οι τιμες. :(

vagskarm
27-04-06, 14:40
...έρχεται καταιγίδα:p:whistle:

Αν έχεις inside information δεν μας λες και μας κάτι ? Εχω Tellas 384, μπας και πάω παραπάνω...

Δυστυχώς δεν με πιάνει ακόμη το shared LLU αλλιώς...

tommygun
27-04-06, 14:56
καλα, τα πραγματα ειναι γνωστα.
Με ΑΡΥΣ καλυτερες τιμες δεν γινεται. τα πακετα ειναι οσο πιο φτηνα πανε.
Αντιθετα με LLU υπαρχουν πολλα περιθωρια, εξου και οι τιμες της vivodi, καθως και οι πρωτες προσφορες απο τα πιλοτικα DSLAM των αλλων (ΗΟL, Τellas)

Ειπαμε, ηρθε η ωρα του LLU :D

alefgr
28-04-06, 04:00
Η ώρα του LLU ήρθε... Το πότε θα έρθει η ώρα που το LLU θα βρεί τον δρόμο για το σπίτι μας δεν ξέρουμε... :mad:

tommygun
28-04-06, 04:08
προσωπικη μου αισθηση ειναι οτι μεχρι τελους του ετους θα υπαρχει μεγαλο ποσοστο καλυψης στην αττικη.

psyxakias
28-04-06, 04:12
Έχω σίγουρες (ουυυυυυ) πληροφορίες ότι οι ISPs θα βγάλουν πακέτο 2048/640 με δικές τους γραμμες (προσοχή, σε δικά τους DSLAMS!!), που θα παρέχει γραμμή+σύνδεση, αορίστου χρόνου (δίχως καμμία προπληρωμή!) κάτω από 20€ (προσέξτε, συμπεριλαμβάνεται ο Φ.Π.Α.). Μαζί θα συμπεριλαμβάνεται και πακέτο VoIP με δωρεάν όλες τις κλήσεις εσωτερικού/εξωτερικού και 6000 λεπτά το μήνα για κινητά. Ο λόγος που δεν έχει βγει ακόμα είναι διότι ψάχνουν της Σουηδέζες καλλονές που θα παρέχονται επίσης με το πακέτο (ε να μην έχουμε μόνο τις συνδέσεις/τιμές της Σουηδίας, αλλά και άλλα χαρίσματα...).

Τιιιιιιιιιι; Για πρωτομαγία πάμε μεθαύριο όχι πρωταπριλιά; Φτουυυυυυυυυυυυ :rofl:

alefgr
28-04-06, 04:47
Βρήκα πάλι τι σενάριο θα φτιάξω για τα αποψινά μου όνειρα... :rolleyes:

xakasou
30-04-06, 17:53
Ε οχι και μπαινουν χοντρα μεσα ρε αδελφε! :p
Τα κερδη τους συνηθως ειναι τεραστια,απλα ειναι θεμα ανταγωνισμου.
Παντως ουτε εγω το βλεπω να μειωνονται συντομα οι τιμες. :(
έχεις κάποια στοιχεία και το λες αυτό ή απλά το πέταξες έτσι;
η τελλας έχει ζημιές, η φόρθνετ επίσης, οι άλλοι κάτι ψίχουλα κέρδη.
Κάνε μερικές απλές προσθαφαιρέσεις και θα δεις οτι εχω δίκιο...

katdoc
09-05-06, 15:11
παιδια ειναι δυνατον να πληρωνουμε κοντα 35 ευρω το μηνα για 384 και αυτοι που εχουν οτενετ 20,50 ευρω?????Για ποσο μ@#$κες μας παιρνανε???Εκανα και ενα χρονο συμβολαιο τρομαρα μου.Μας δεσμευσαν και τωρα αντε γεια:twisted:. Ξερω ξερω ας προσεχα.Αλλα δεν ξερουν οτι η χειροτερη δυσφημιση ειναι η κακη γνωμη των συνδρομητων.Και εχω αρκετους να συμβουλεψω.

No-Name
09-05-06, 15:33
Νομίζω πώς στην ενδεχόμενη μείωση τιμών θα εποφεληθείς και εσύ δεν θα πληρώνεισ και τους 12 μήνες με 35 ε.

katdoc
09-05-06, 16:01
Νομίζω πώς στην ενδεχόμενη μείωση τιμών θα εποφεληθείς και εσύ δεν θα πληρώνεισ και τους 12 μήνες με 35 ε.

φιλε μου δεν ξερω για ποιες μειωσεις μιλας απλα ειχα παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι για 2 μερες χανω την προσφορα για μετατροπη τζαμπε σε 512.
Ενω ο πΟΤΕ οποιος παρει τωρα συνδεση κατευθειαν θα εχει αυτες τις τιμες.88 ευρω εφαπαξ για 4 μηνες και οι υπολοιποι 8μηνες 20,5 ευρω.
Αν εχεις ακουσει κατι για νεες τιμες τοτε ενταξει αλλα δεν βλεπω.Ειναι η πιο ακριβη παντως αυτη τη στιγμη.
και βλεπω ειδικο θεμα για την εξυπηρετηση πελατων!!Ποσο σημασια εχει η Ε.Π οταν οι τιμες ειναι στα υψη?

apostol70
09-05-06, 17:03
Ποιά ενδεχόμενη μείωση τιμών. Τα έχουμε πει χίλιες φορές η Tellas δεν θα κάνει μειώσεις όσο δεν γίνονται μειώσεις της χονδρικής από τον ΟΤΕ. Οι υπόλοιποι παίζουν με τα πακέτα και τον προπληρωμένο χρόνο και κάνουν την πάπια για τις μειώσεις στις αορίστου.
Όσο για τις δωρεάν μετατροπές σε παραπάνω ταχύτητες σε αρκετούς η Tellas βρήκε χίλιους λόγους για να αρνηθεί την αναβάθμιση

No-Name
09-05-06, 17:08
Και να μην κάνει μείωση εκείνη θα χάσει οι καταναλωτές δεν είναι τόσο ηλίθιοι(δεν θέλω να προσβάλλω κανεναν) πλέον ώστε να κάτσουν κάπου που δεν συμφέρει οικονομικά.

GoG
09-05-06, 17:16
Η ώρα του LLU ήρθε... Το πότε θα έρθει η ώρα που το LLU θα βρεί τον δρόμο για το σπίτι μας δεν ξέρουμε... :mad:
Σωστο...Μεχρι να δω LLU στα sites των isp,σοβαρα δηλαδη και οχι πιλοτικα και αηδιες το LLU δεν εχει ερθει...τελος!

katdoc
09-05-06, 18:18
Ποιά ενδεχόμενη μείωση τιμών. Τα έχουμε πει χίλιες φορές η Tellas δεν θα κάνει μειώσεις όσο δεν γίνονται μειώσεις της χονδρικής από τον ΟΤΕ. Οι υπόλοιποι παίζουν με τα πακέτα και τον προπληρωμένο χρόνο και κάνουν την πάπια για τις μειώσεις στις αορίστου.
Όσο για τις δωρεάν μετατροπές σε παραπάνω ταχύτητες σε αρκετούς η Tellas βρήκε χίλιους λόγους για να αρνηθεί την αναβάθμιση

πες τα:oneup:.ποιες μειωσεις?????

@ ADSLgr.com All rights reserved.