PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz!box - training ΝΑΙ, Συνχρονισμος ΟΧΙ



sivadws2
25-04-06, 23:18
Μετά απὀ δυομισι μήνες (της δικής μου αίτησης - υπήρχαν άτομα με αίτηση πριν απο μένα ) εδέησε ο ΟΤΕ της Κατερίνης να βάλει πόρτες...
Το Fritz!Box συνδεμένο κανονικά (όπως ήταν όταν έκοψα την προηγούμενη σύνδεση με την οποία δούλευε άψογα, η μόνη διαφορά είναι οτι αναβάθμισα το firmware στο καινούριο 5.04.02). Σήμερα το πρωί κόβεται το τηλέφωνο και χαρούμενος λέω 'ΟΚ συνδεουν το dsl' . Αμέσως μόλις επανέρχεται το τηλέφωνο ανοιγω το WEB-interface του Fritz και βλέπω ότι κανει training. Ωραία λέω συνδεθήκαμε. Κρίμα την χαρά μου:cry:. Στο επόμενο refresh γραφεi 'The connection to DSL has been interrupted'. OK κανουν δοκιμες ας περιμενω λίγο λέω αλλά και πάλι τίποτα.
Και ω του θαυματος.... Συνδεω ενα Sagem800 που είχα και μετα από 7-8 προσπάθειες συνχρονίζει...Το αποσυνδεσα αρκετες φορες και κάθε φορά που προσπαθούσα συνδεοταν , ποτέ με την πρώτη αλλά τουλάχιστον από την πέμπτη προσπάθεια και μετά(idle, initialization,operational) ...
Το καινουριο DSLAM πρέπει να ειναι από τα κινεζικα HUAWEI με GLOBESPAN chipset ενώ το προηγουμενο που ήμουν συνδεμένος πρέπει να ήταν ΙΝΤΡΑΚΟΜ με alcatel chipset.
Υπάρχει περίπτωση το καινουριο DSLAM να μην συμπαθει το FRITZ και να συμπαθεί το SAGEM???
Μήπως η αναβαθμιση του firmware στο FRITZ δεν του άρεσε και πολύ;
Καμιά ιδέα; Οχι τιποτε άλλο αλλά έχω συνδεμένους στο FRITZ δυο υπολογιστές και το sagem δεν βολευει καθόλου....

sdikr
25-04-06, 23:20
υπάρχει η περίπτωση να μην ειναι ετοιμή η γραμμη ακόμα, ειδικά οταν λές οτι και το sagem έχει πρόβλημα συχρονισμού, θα έλεγα να περιμενεις λίγο 1-2 μέρες να δείς πως θα πάει

ZORO
26-04-06, 17:23
Πρώτον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ισχύει αυτό που λέει ο sdikr αφού δεν σε πήραν τηλ. από τον ΟΤΕ ακόμη να σου πουν ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή. Δευτερόν μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις reset τον Router. Στο log του fritzbox μήπως έχει περισσότερες πληροφορίες; Πάντως πότε δεν είχα πρόβλημα συγχρονισμού με το fritzbox.

sivadws2
26-04-06, 18:44
Μόλις πριν από λίγα λεπτά με πήραν τηλέφωνο από την ΟΤΕΝΕΤ και μου εδωσαν username και password.. Άρα μαλλον απο δω και πέρα η γραμμή θεωρείται ότι έχει ελεγχθει.
Και γώ δεν είχα κανένα παράπονο από το Fritz!Box πριν από δυομιση μήνες που είχα την παλιά γραμμή dsl.Αντιθέτως θεωρώ το Fritz κορυφαίο... Αν δεν έκοβα εγώ την γραμμή δεν επεφτε σχεδόν ποτέ μόνη της. Υπήρχε περίοδος που ήμουν συνεχώς συνδεμένος για 19 μέρες και όταν ξανασυνδέθηκα πήρα την ίδια IP για άλλες 14 μέρες.. Ούτε static να είχα....
Δυστυχώς τωρα που έκανα αλλαγή στη σύνδεση και αναβαθμιση στο firmware του Fritz δεν συγχρονίζει με τίποτα. Το παράξενο είναι ότι και το log ειναι άδειο.. δεν γράφει κανένα μήνυμα..εντελως τίποτα. θα το πάω από βδομάδα (τρίτη γυρίζει ο τεχνικός από την άδεια του) στην ΑΜΥ στη Θεσσαλονίκη να το ρίξουν μια ματιά.. Μεχρι τότε sagem και άγιος ο θεος.. :-)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

ggeorg
26-04-06, 22:11
Παιδιά χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου. Προσπαθώ να βρω λύση και εγώ, εδώ και 4 μήνες, στο ίδιο πρόβλημα. Άπειρα e-mail στην AVM και άπειρα τηλεφωνήματα στον ΟΤΕ (έφτασα μέχρι τα εργαστήρια του ΟΤΕ για πιστοποίηση). Έχω χρησιμοποιήσει το Fritz!box fon 5050 (Γερμανικό firmware) και το Fritz!box fon (Αγγλικό firmware). Η απάντηση συνοψίζεται στο εξής: κάποια DSLAM του ΟΤΕ δεν πληρούν το standard 1TR112 ("U-R2"). Ένα standard που έχει καθιερωθεί στη Γερμανία από το 2001. Συνήθως το πρόβλημα εντοπίζεται σε κέντρα με DSLAM Intracom (π.χ. στον Πειραιά που όχιμόνο το DSLAM αλλά όλο το κέντρο είναι της Intracom).
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! αν κάποιος έχει το Fritz!box fon (αυτό που δίνει για παράδειγμα η HOL) και είναι συνδεμένος σε ένα τέτοιο DSLAM να μην επιχειρήσει σε καμία περίπτωση αναβάθμιση firmware από έκδοση 6.03.ΧΧ σε 6.04.ΧΧ. Δε θα συγχρονίσει με τίποτα.
Σε τι είδους DSLAM βρίσκεται κάπιος μπορεί να το δει από το menu του Fritz στο Internet (αν είσαι σε DSLAM Siemens γράφει Infineon, Alcatel γράφει Alcatel κ.τ.λ.). Αν το DSLAM είναι Intracom γράφει Unknown. Παρόλα αυτά αν η έκδοση του firmware του fritz!box fon, είναι 6.03.ΧΧ συγχρονίζει (το 5050 δε συγχρονίζει με τίποτα σε Intracom).
Το πρόβλημα είναι το εξής τώρα: που βρίσκουμε firmware 6.03.XX?? Ζήτησα από την AVM αλλά προτιμούν να τουσ στείλω το router στη Γερμανία για έλεγχο παρά να μου στείλουν το συγκεκριμένο firmware.
Αυτά τα λίγα. Πιστεύω να βοήθησα.

cosmos
30-04-06, 12:21
Μετά απὀ δυομισι μήνες (της δικής μου αίτησης - υπήρχαν άτομα με αίτηση πριν απο μένα ) εδέησε ο ΟΤΕ της Κατερίνης να βάλει πόρτες...
Πούσαι ρε Κατερινιώτη να πιούμε μαζί καφέ και να συζητήσουμε τον πόνο μας;;;!!! :up:

Από Κατερίνη και γω (όπως κατάλαβες), αλλά με παρόμοιο πρόβλημα. Εξηγούμαι:

Από το 2003 έως και πριν 2 μήνες είχα adsl, με ένα USR 9106. Πρόβλημα ουδέν. Πριν 2 μήνες είπα να επωφεληθώ της προσφοράς της HOL για 512. Δυστυχώς χρειάστηκε να τερματίσω τη γραμμή ADSL που είχα, γιατί θα την έπαιρνα πακέτο από HOL.


Το Fritz!Box συνδεμένο κανονικά (όπως ήταν όταν έκοψα την προηγούμενη σύνδεση με την οποία δούλευε άψογα, η μόνη διαφορά είναι οτι αναβάθμισα το firmware στο καινούριο 5.04.02). Σήμερα το πρωί κόβεται το τηλέφωνο και χαρούμενος λέω 'ΟΚ συνδεουν το dsl' . Αμέσως μόλις επανέρχεται το τηλέφωνο ανοιγω το WEB-interface του Fritz και βλέπω ότι κανει training. Ωραία λέω συνδεθήκαμε. Κρίμα την χαρά μου:cry:. Στο επόμενο refresh γραφεi 'The connection to DSL has been interrupted'. OK κανουν δοκιμες ας περιμενω λίγο λέω αλλά και πάλι τίποτα.
Και ω του θαυματος.... Συνδεω ενα Sagem800 που είχα και μετα από 7-8 προσπάθειες συνχρονίζει...Το αποσυνδεσα αρκετες φορες και κάθε φορά που προσπαθούσα συνδεοταν , ποτέ με την πρώτη αλλά τουλάχιστον από την πέμπτη προσπάθεια και μετά(idle, initialization,operational) ...
Μία από τα ίδια περίπου. Μετά από δύο μήνες αναμονή τη μυρίστικα ότι μάλλον μπήκε το πολυπόθητο DSLAM. Βάζω το USR, δε συγχρονίζει με τίποτα! Παιδεύομαι, το καρφώνω πάνω στη τηλεφωνική γραμμή κατευθείαν, νάντα!

Παίρνω μετά το fritz box fon που μου ήρθε με το πακέτο της HOL. Το βάζω πάνω, νταγκ! συγχρονίζει στο ντε-τε και τραβάω τα μαλλιά μου (για να μην πω τι άλλο). Έχω σαλτάρει γιατί χωρίς το USR δεν έχω wifi και switch :mad:

Το καινουριο DSLAM πρέπει να ειναι από τα κινεζικα HUAWEI με GLOBESPAN chipset ενώ το προηγουμενο που ήμουν συνδεμένος πρέπει να ήταν ΙΝΤΡΑΚΟΜ με alcatel chipset.
Υπάρχει περίπτωση το καινουριο DSLAM να μην συμπαθει το FRITZ και να συμπαθεί το SAGEM???
Μήπως η αναβαθμιση του firmware στο FRITZ δεν του άρεσε και πολύ;
Καμιά ιδέα; Οχι τιποτε άλλο αλλά έχω συνδεμένους στο FRITZ δυο υπολογιστές και το sagem δεν βολευει καθόλου....Είμαστε ίδια πόλη, έχουμε το ίδιο πρόβλημα, θες να αλλάξουμε τηλέφωνα μέσω pm, μπας και βρεθεί καμμιά άκρη;

cosmos
30-04-06, 12:35
Να συμπληρώσω και το εξής: το πήρα πρέφα ότι δεν δούλευε το USR, όταν σήμερα Κυριακή με πήραν από το τμήμα στη Θεσσαλονίκη που ασχολείται με βλάβες (το είχα δηλώσει ως πρόβλημα συγχρονισμού στο 121) και μου είπαν να δοκιμάσω να συνδέσω άλλο μόντεμ, οπότε και είδα ότι το Fritz box fon έπαιζε καρφί...

Σε δεύτερη επικοινωνία που είχα πριν λίγο όμως μου είπαν ότι το κέντρο που ήρθε είναι Intracom IBAS (και, προφανώς, όχι HWUANG). Το γελοίο του πράγματος είναι ότι το ίδιο USR9106 έπαιζε τζαμάτα στην παλιότερη σύνδεση που είχα η οποία ήταν πάνω σε ... Intracom IBAS επίσης :lol:

kosmas_dlk
30-04-06, 17:37
Παρε τηλεφωνο στην εταιρια σου και ρωτα εαν εχει προβλημα το dslam σου!
Εγω ειχα αυτο το προβλημα πριν ενα μηνα περιπου και μετα απο το τηλεφωνημα που εκανα λυθηκε!

cosmos
01-05-06, 19:00
kosmas_dlk: έχεις την καλοσύνη να περιγράψεις τι ακριβώς πρόβλημα είχες;

sivadws2
02-05-06, 23:18
@cosmos
Χαιρετώ τον συμπολίτη!!:D
Δεν ξέρω αν βρήκες εσύ λύση στο πρόβλημα, εγώ πάντως ακόμη δεν βρήκα.. Η απάντηση που πήρα από τη AVM (κατασκευάστρια του Fritz) σε e-mail που τους έστειλα ήταν ότι μπορεί να
συμβαίνει ένα από τα παρακάτω:
1. cabling problem.
2. the DSLAM of your local exchange is not or is not correctly set up for
the standard ITU-T G.992.1 Annex A
3. your DSL extension is faulty or there are interferences on your DSL
line.
4. FRITZ!Box is faulty.

Το 1 το έλεγξα και σίγουρα δεν συμβαίνει.
Στο 2 με προβληματίζει το κομμάτι που έχω σε bold κάτι βέβαια που αν συμβαίνει επαληθεύει το αρπα-κολα των προμηθειών του ΟΤΕ
Το 3 μάλλον δεν συμβαίνει αφου ο ΟΤΕ λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή (και μαλλον τον πιστεύω αφού αν είχε πρόβλημα δεν θα συγχρονιζε τόσο εύκολα και το Sagem)
Το 4 το ελέγχω τώρα αφού τελικά πήγα το Fritz για έλεγχο στην ΑΜΥ στη Θεσσαλονίκη και από ότι είπαν αύριο θα ξέρω αν έχει πρόβλημα ή όχι...
Αν μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα μετά βουρ για τον ΟΤΕ......για να σετάρει σωστά το DSLAM του...
Παρεμπιπτόντως το αισχρό DSLAM ειναι όντως IBAS48 και όχι HUAWEI όπως πίστεψα στη αρχή...

Δεν σου στέλνω προσωπικό μήνυμα αφού είναι σίγουρος τρόπος να μην πάρω απάντηση...:lol:

Σοβαρά τώρα μόλις δω ότι το Fritz δεν έχει πρόβλημα σου στέλνω pm για να δούμε τι μπορεί να γίνει.... με τον πΟΤΕ....

cosmos
03-05-06, 08:34
@cosmos
Χαιρετώ τον συμπολίτη!!:D :D

Δεν ξέρω αν βρήκες εσύ λύση στο πρόβλημα, εγώ πάντως ακόμη δεν βρήκα.. Η απάντηση που πήρα από τη AVM (κατασκευάστρια του Fritz) σε e-mail που τους έστειλα ήταν ότι μπορεί να
συμβαίνει ένα από τα παρακάτω:
1. cabling problem.
2. the DSLAM of your local exchange is not or is not correctly set up for
the standard ITU-T G.992.1 Annex A
3. your DSL extension is faulty or there are interferences on your DSL
line.
4. FRITZ!Box is faulty.

Το 1 το έλεγξα και σίγουρα δεν συμβαίνει.
Στο 2 με προβληματίζει το κομμάτι που έχω σε bold κάτι βέβαια που αν συμβαίνει επαληθεύει το αρπα-κολα των προμηθειών του ΟΤΕ
Το 3 μάλλον δεν συμβαίνει αφου ο ΟΤΕ λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή (και μαλλον τον πιστεύω αφού αν είχε πρόβλημα δεν θα συγχρονιζε τόσο εύκολα και το Sagem)
Το 4 το ελέγχω τώρα αφού τελικά πήγα το Fritz για έλεγχο στην ΑΜΥ στη Θεσσαλονίκη και από ότι είπαν αύριο θα ξέρω αν έχει πρόβλημα ή όχι...
Αν μου πουν ότι δεν έχει πρόβλημα μετά βουρ για τον ΟΤΕ......για να σετάρει σωστά το DSLAM του... Αν σου πω ότι κατάφερα χθες να κάνω το USR 9106 να κουμπώσει;:up: Αλλά όλες οι καλές εξηγήσεις έχουν και μια ιστορία από πίσω οπότε... ;)

Όπως ξέρεις στο δικό μου σπίτι δεν κούμπωσε το USR 9106, αλλά το Fritz Box Fon κούμπωσε με την πρώτη. Χθες, ένας κολλητός που έκανε μαζί μου αίτηση πριν μήνες μου τηλεφώνησε λέγοντας ότι σε αυτόν δεν κουμπώνει το δικό του (ίδιο με το δικό μου) Fritz Box Fon, αλλά κουμπώνει το Alcatel Speedtouch 530 που είχε!!!!

Παίρνω ανάποδες με την όλη ιστορία, πηγαίνω σπίτι του με το παροπλισμένο μου USR9106 υπό μάλης. Πραγματικά το Fritz δεν κουμπώνει με τίποτα. To ίδιο και το δικό μου USR. Μόνο το alcatel...

Οπότε ρίχνω στη γραμμή του το δικό μου 9106 πάλι και αρχίζω αυτή τη φορά τα πειράγματα. Υπόψη ότι μέχρι αυτή τη στιγμή το 9106 δεν αναβόσβηνε καν το λαμπάκι που δηλώνει προσπάθεια συγχρονισμού!!!! Σε ένα από τα μενού είχε την επιλογή modulation, με τις εξής επιλογές:
- Auto (G.DMT, G.Lite, T1.413) <- αυτή ήταν που είχα και έπαιζε μια χαρά στο παλιό DSLAM
- G.DMT or G.Lite
- G.DMT
- G.Lite
- T1.413

Βάζω για χαβαλέ τη δεύτερη (G.DMT or G.Lite) και παίζει κατευθείαν!!!!!! Προσπάθησα να κάνω το ίδιο στο Fritz Box Fon, αλλά δεν τα κατάφερα :( Θα στείλω mail στο support της AVM και ήδη έχω μιλήσει με τον ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη, όπου εξήγησα ότι κάτι διαφέρει το νέο DSLAM σε αυτό το σημείο, αλλά δε βρέθηκε κάποια διαφορά (είμαι 100% σίγουρος όμως ότι υπάρχει και ισχύει αυτό που σου είπαν από την AVM). Αν θες στο ίδιο ticket που άνοιξες με την AVM, ρώτα πως μπορείς να το κάνεις να δουλεύει μόνο G.DMT ή μόνο G.Lite, εν πάσει περιπτώσει να μην προσπαθεί να συνδεθεί με T1.413...


Δεν σου στέλνω προσωπικό μήνυμα αφού είναι σίγουρος τρόπος να μην πάρω απάντηση...:lol: Έλα βρε και σε έβαλα σε whitelist:lol:


Σοβαρά τώρα μόλις δω ότι το Fritz δεν έχει πρόβλημα σου στέλνω pm για να δούμε τι μπορεί να γίνει.... με τον πΟΤΕ....Στείλε μου pm νωρίτερα μπορεί να έχω νέα ;)

kosmas_dlk
03-05-06, 13:50
kosmas_dlk: έχεις την καλοσύνη να περιγράψεις τι ακριβώς πρόβλημα είχες;

Δεν συνχρονιζοταν το modem μου(fritz!box).
Και μετα απο ενα τηλεφωνο που εκανα καταλαβανε οτι το προβλημα ηταν στο dslam
της περιοχης μου!

cosmos
03-05-06, 14:30
Δεν συνχρονιζοταν το modem μου(fritz!box).
Και μετα απο ενα τηλεφωνο που εκανα καταλαβανε οτι το προβλημα ηταν στο dslam
της περιοχης μου!Δεν είναι τότε το ίδιο πρόβλημα. Βλέπεις ήδη έχω μιλήσει με ΟΤΕ και με 121 και με το 2ου επιπέδου support (που φαίνεται να έχουν αρκετά σημαντική τεχνογνωσία). Όντως, σε ένα μη συγχρονισμό, το πρώτο που τσεκάρει κανείς είναι δήλωση βλάβης στο 121.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση :)

ΥΓ: Μιλώντας με HOL, μου ζητήθηκε να πάρω κάποια fritz debugging traces για να δούμε τι παίζει, τα οποία θα αποσταλούν στην AVM για εξέταση.

cosmos
04-05-06, 14:44
Update: από την HOL μου στείλαν ένα ειδικό firmware με το οποίο παίρνεις debug log από το fritz. Έχω πάρει δύο τέτοια log, ένα για κάθε φίλο-χρήστη και τα έχω αποστείλει στη HOL (η οποία με τη σειρά της θα τα στείλει μάλλον στην AVM). Οπότε περιμένουμε.

@sivadws2: Ίσως θα είχε νόημα να κάνεις μια παρόμοια διαδικασία σε συνενόηση με τον provider σου;

sivadws2
04-05-06, 16:11
Επεισοδιο Νο19568...:Ο Γιάγκος Δράκος απογοητευμένος..... ωχ λαθος δεν ειναι η Λάμψη εδώ...

Η ΑΜΥ στη Θεσσαλονίκη μου έδωσε καινούριο modem (με το παλιό firmware 05.03.62) το δοκίμασα χτες και δεν έπαιξε..
Σήμερα μίλησα μίλησα με τη διαχείριση του DSLAM στη Θεσσαλονίκη και δοκιμάσαμε το modem. Από τη δική τους πλευρά δεν έβλεπαν καν ότι ειχα συνδεμένο modem. Μου είπαν ότι είναι πρόβλημα συμβατότητας (λές και δεν το ξέραμε) και να απευθυνθώ στην εταιρία του modem.
Εν αναμονή της απάντησης απο την AVM στη Γερμανία πήρα τηλέφωνο και στην ΑΜΥ στην Αθηνα όπου μου είπαν ότι έχουν και άλλα παράπονα για τα DSLAM της Ιντρακομ. Με συμβούλεψαν να αναβαθμίσω το Fritz στο καινούριο firmware (05.04.02) κατι που έκανα χωρίς βέβαια να έχει αποτέλεσμα. Είπαν ότι περιμένουν και καινούριο firmware που λύνει τα προβλήματα....
Είδωμεν...

cosmos
04-05-06, 16:18
Στο ticket που άνοιξες στην AVM, ζήτησε να σου στείλουν debug firmware για να τους στείλεις debug log.

cosmos
08-05-06, 16:09
Νέο update: σε έναν από τους φίλους στον οποίο το fritz box fon δε συγχρόνιζε, ο provider ζήτησε από τον ΟΤΕ έλεγχο γραμμής. Ο ΟΤΕ έκανε κάποιες αλλαγές και τώρα συγχρονίζει άψογα σε ντε-τε! Τσέκαρέ το.

sivadws2
08-05-06, 16:54
Το πρόβλημα είναι ότι ο provider μου (otenet) δεν είναι πρόθυμος να βοηθήσει αφού λέει ότι "το modem που σου έδωσα εγώ παίζει και δεν μπορώ να ασχοληθώ με modem που δεν δίνω εγώ στους πελάτες μου"....
Έλαβα μόλις πριν από λίγο κάποια debug firmware και θα τα δοκιμάσω το βράδυ. Ελπίζω να βγάλω άκρη....

kosmas_dlk
09-05-06, 05:28
Το πρόβλημα είναι ότι ο provider μου (otenet) δεν είναι πρόθυμος να βοηθήσει αφού λέει ότι "το modem που σου έδωσα εγώ παίζει και δεν μπορώ να ασχοληθώ με modem που δεν δίνω εγώ στους πελάτες μου"....
Έλαβα μόλις πριν από λίγο κάποια debug firmware και θα τα δοκιμάσω το βράδυ. Ελπίζω να βγάλω άκρη....

Nα πεις στην οτενετ οτι εχουν υποχρεωση να σε βοηθησουνε γιατι εκτος απο τα πακετα που δινει υπαρχουν και οι ανεξαρτητες συνδρομες(μη πακετα!).
Εαν εισουν σε αυτη την περιπτωση τη θα εκανες.....?!!!!:evil:

joseph
09-05-06, 12:30
Κατά ένα μέρος είναι σωστό, δλδ θα έπρεπε να απευθυνθεί στην κατασκευάστρια εταιρία ώστε με την σειρά της να απευθυνθεί στην ΟΤΕνετ, δυστιχώς αυτό είναι γενικό φαινόμενο σε πολλές υπηρεσίες και εκτός adsl ... Η μόνη περίπτωση είναι να πέσεις σε κεφάτο τεχνικό , good luck next time ....

RyDeR
17-05-06, 09:48
Αυτο σχετικά με G.dmt και τα άλλα το είχα πάθει και εγώ. Στο ΖΤΕ μου έκανε training με modulation ANSI.T1 και με πετούσε. Μόλις ''πείραξα'' λίγο τις ρυθμίσεις και απο auto το έβαλα G.dmt ως δια μαγείας συγχρονίστικε.:cool:

cosmos
17-05-06, 14:17
Αυτο σχετικά με G.dmt και τα άλλα το είχα πάθει και εγώ. Στο ΖΤΕ μου έκανε training με modulation ANSI.T1 και με πετούσε. Μόλις ''πείραξα'' λίγο τις ρυθμίσεις και απο auto το έβαλα G.dmt ως δια μαγείας συγχρονίστικε.:cool:
Δυστυχώς εδώ έχουμε άλλο DSLAM, δλδ όχι ακριβώς τις ίδιες συνθήκες...

Με την AVM συνεχίζω και μιλάω. Έχοντας πάρει dump traces, φαίνεται στους τεχνικούς της εταιρίας σα να μην υπάρχει καθόλου σήμα. Θα δοκιμάσω να το πάω και αλλού.

sivadws2
17-05-06, 15:09
cosme - cosme ακόμη παιδεύεσαι και συ?
Πήρα και γω debug log και τα έστειλα στην ΑΜΥ (αυτοί μου εδωσαν το debug firmware) αλλά καμία απάντηση. Τους έστειλα και ενα mail σήμερα για να δω τι γίνεται και περιμένω.
Αυτό το "φαἰνεται να μην έχει καθόλου σήμα" είναι μάλλον και η δική μου περίπτωση.
Στο log του FRITZ!Box δεν γράφει τίποτα και η μόνη κινητικότητα που βλέπω είναι από την πρώτη σελίδα που λέει "training" και από τη σελιδα του "dsl information" το "overview" που αλλάζει χρώματα η μπάρα (από κόκκινη γίνεται κίτρινη). Θα κανω post screenshots το βράδυ που θα πάω σπίτι.
Εγώ το πήγα αλλού (Θεσσαλονίκη, να πάρει τον αέρα του) και μάλιστα δούλεψε τέλεια. Συγχρόνισε με την πρώτη άψογα.
Δεν μπορεί να είμαστε οι μόνοι στην Κατερίνη με αυτό το πρόβλημα. Δεν πούλησε άλλα πακετα η ΑΛΤΕΚ ή η HOL? (εταιρίες που δίνουν Fritz!Box, απλό η μία FON η άλλη) Όλοι αυτοί τι κάνουν ??
Και αν μεν δουλεύουν στις γραμμές των άλλων πάει να πεί ότι είναι πρόβλημα της δικής μου και της δικής σου γραμμής (άρα πρέπει να κάνει κάτι ο ΟΤΕ), αν όμως δεν δουλεύουν κάτι πάει στραβά με το καινούριο DSLAM της Κατερίνης αφού προβλήματα δεν ακούστηκαν τόσο πολλά για άλλες περιοχές της Ελλάδας. (και πάλι είναι πρόβλημα ΟΤΕ)....
Ουφ, τα είπα και ησύχασα......
Περαστικά μας!!!:)

cosmos
17-05-06, 19:45
cosme - cosme ακόμη παιδεύεσαι και συ?Πάντα ;)

Πήρα και γω debug log και τα έστειλα στην ΑΜΥ (αυτοί μου εδωσαν το debug firmware) αλλά καμία απάντηση. Τους έστειλα και ενα mail σήμερα για να δω τι γίνεται και περιμένω.
Αυτό το "φαἰνεται να μην έχει καθόλου σήμα" είναι μάλλον και η δική μου περίπτωση.
Στο log του FRITZ!Box δεν γράφει τίποτα και η μόνη κινητικότητα που βλέπω είναι από την πρώτη σελίδα που λέει "training" και από τη σελιδα του "dsl information" το "overview" που αλλάζει χρώματα η μπάρα (από κόκκινη γίνεται κίτρινη). Θα κανω post screenshots το βράδυ που θα πάω σπίτι.
Εγώ το πήγα αλλού (Θεσσαλονίκη, να πάρει τον αέρα του) και μάλιστα δούλεψε τέλεια. Συγχρόνισε με την πρώτη άψογα.
Δεν μπορεί να είμαστε οι μόνοι στην Κατερίνη με αυτό το πρόβλημα. Δεν πούλησε άλλα πακετα η ΑΛΤΕΚ ή η HOL? (εταιρίες που δίνουν Fritz!Box, απλό η μία FON η άλλη) Όλοι αυτοί τι κάνουν ??
Έχουν πρόβλημα, αλλά κατά περίπτωση. Κατερίνη με τα 3 Fritz Box Fon, μόνο το 1 συγχρόνισε στο IBAS-2, τα άλλα 2:
- το ένα με τίποτα δεν κουμπώνει
- το άλλο με παρέμβαση ΟΤΕ κούμπωσε, αλλά μετά από επανεκκίνηση του modem, ξεξούμπωσε πάλι

Ζήτησα από AVM και μου στείλαν παλιότερη firmware έκδοση, μία που νομίζω έχει και επιλογές για να καρφώσεις modulation type... Θα την δοκιμάσω και ο Θεός βοηθός. Αν έχει επιλογή τέτοια τελικά και κουμπώσει, θα γράψω εδώ για το αποτέλεσμα. Wish me luck ;)

RyDeR
17-05-06, 20:03
νομίζω έχει και επιλογές για να καρφώσεις modulation type
Για default τι modulation type έχει? Και εγώ σε Intracom DSLAM είμαι....καλά η μισή Ελλάδα σε Intracom είναι να μου πεις:) τωρα τυπο δεν γνωρίζω ακριβώς.......
Θέλω να το αγοράσω το FBF. Καλό είναι? Κάνει για VoIP σε 384?

cosmos
17-05-06, 21:32
Για default τι modulation type έχει? Και εγώ σε Intracom DSLAM είμαι....καλά η μισή Ελλάδα σε Intracom είναι να μου πεις:) τωρα τυπο δεν γνωρίζω ακριβώς.......
Θέλω να το αγοράσω το FBF. Καλό είναι? Κάνει για VoIP σε 384?Εδώ είναι η πλάκα, σε προηγούμενα Intracom IBAS έπαιζε μια χαρά, στο καινούριο που εγκαταστάθηκε όχι...

Σα συσκευή τη βρίσκω φοβερή και τρομερή. Τώρα αν θα παίζει σε 384; Σίγουρα με i-call, λόγω του κόλπου που κάναν για να υπερπηδήσουν τα προβλήματα που παρουσιάζει ο ΟΤΕ, με εμφάνιση περιορισμού πακέτου. Με άλλους VoIP providers δεν ξέρω...

sivadws2
17-05-06, 21:41
Έχω και γω την παλιότερη έκδοση (05.03.62) για το δικο μου ΄απλό΄ Fritz!Box και την δοκίμασα αλλά δεν βρήκα τέτοια επιλογή (modulation type). Μακάρι να έχει για το FON.
Και όλη η τύχη μαζί σου βέβαια!!!:)
Το DSLAM από ότι είδα στην οθόνη του υπολογιστή στον ΟΤΕ (όταν πήγα να παραπονεθώ) λέει IBAS48-3. Μήπως είναι κανένα νέο τύπου δημιούργημα (τερατούργημα) της ΙΝΤΡΑΚΟΜ; Ή μήπως φορτώνουν το DSLAM με ότι πόρτα βρούνε (με διάφορα chipset και αρχιτεκτονικές) και αμα πέσεις σε "καλή" πορτα εντάξει, αλλιώς κάνε την προσευχή σου???

cosmos
17-05-06, 22:02
Έχω και γω την παλιότερη έκδοση (05.03.62) για το δικο μου ΄απλό΄ Fritz!Box και την δοκίμασα αλλά δεν βρήκα τέτοια επιλογή (modulation type). Μακάρι να έχει για το FON.
Η παλιά έκδοση που έβαλα δεν είχε τελικα :(

Έχω μια καλή επαφή με ανθρώπους ΟΤΕ Θεσσαλονίκη, έστειλα εκεί τώρα τα δεδομένα για troubleshooting και περιμένω. Θα σε ενημερώσω με ό,τι βρω.


Το DSLAM από ότι είδα στην οθόνη του υπολογιστή στον ΟΤΕ (όταν πήγα να παραπονεθώ) λέει IBAS48-3. Μήπως είναι κανένα νέο τύπου δημιούργημα (τερατούργημα) της ΙΝΤΡΑΚΟΜ; Ή μήπως φορτώνουν το DSLAM με ότι πόρτα βρούνε (με διάφορα chipset και αρχιτεκτονικές) και αμα πέσεις σε "καλή" πορτα εντάξει, αλλιώς κάνε την προσευχή σου???Στον ένα φίλο, κάτι κάναν και συγχρόνισε, αλλά του είπαν ότι αν χάσει το ρεύμα μετά πάλι δε θα συγχρονίζει. Είδωμεν.

vagos_7
18-05-06, 05:14
Ρε παιδια,εχω κι εγω το fritz.box και το λογισμικο του μου βγαζει συνεχεια οτι αναζητει router και δεν το βρισκει/δεν υοαρχει συγχρονισμος.Συνδεση στο ιντερνετ εχω κανονικα γιατι ομως μου βγαζει "No synchronization/cable not connected"?

cosmos
18-05-06, 09:13
@sivadws2: Κάπου πάει να καταλήξει το πράγμα. Μου έστειλαν κιόλας e-mail από ΟΤΕ για δοκιμές μήπως τώρα συγχρονίζει κανονικά και κρατάει και μετά από αφαίρεση τάσης ο συγχρονισμός! Στείλε μου PM με αρ. τηλεφώνου που είναι η σύνδεσή σου, όνομα της σύνδεσης και κάποιο τηλέφωνο για συνενόηση (κινητό ίσως για να σε βρούν ότι και να γίνει), ώστε αν λυθεί για τους 2 το θέμα να το προχωρήσω και για σένα. Εκτός βέβαια αν ήδη έχεις εσύ επαφές για την επίλυση.

cosmos
18-05-06, 09:42
@sivadws2: Κάπου πάει να καταλήξει το πράγμα. Μου έστειλαν κιόλας e-mail από ΟΤΕ για δοκιμές μήπως τώρα συγχρονίζει κανονικά και κρατάει και μετά από αφαίρεση τάσης ο συγχρονισμός! Στείλε μου PM με αρ. τηλεφώνου που είναι η σύνδεσή σου, όνομα της σύνδεσης και κάποιο τηλέφωνο για συνενόηση (κινητό ίσως για να σε βρούν ότι και να γίνει), ώστε αν λυθεί για τους 2 το θέμα να το προχωρήσω και για σένα. Εκτός βέβαια αν ήδη έχεις εσύ επαφές για την επίλυση.


Θρίαμβος, οέο! Επιλύθηκε το πρόβλημα, μια χαρά συγχρονίζουν και οι 2 και κανένα προμπλέμο με αφαίρεση τροφοδοσίας από το modem, συγχρονίζουν κανονικότατα! :up:

Οπότε στείλε μου άμεσα τα στοιχεία σου για να τα προωθήσω στο τσακάλι που έσωσε την υπόθεση.

RyDeR
18-05-06, 19:23
Τι έκανε δηλαδή?

cosmos
18-05-06, 20:42
Άγνωστο μεν, δούλεψε δε ;)

sivadws2
18-05-06, 21:17
@cosmos: Δεν δουλεύει:( Μάλλον δεν το πείραξαν ακόμη. Και αύριο μέρα είναι. Αφού δούλεψε σε σένα είναι θέμα χρόνου να δουλέψει και σε μένα..... thanks!!!

cosmos
19-05-06, 07:53
@cosmos: Δεν δουλεύει:( Μάλλον δεν το πείραξαν ακόμη. Και αύριο μέρα είναι. Αφού δούλεψε σε σένα είναι θέμα χρόνου να δουλέψει και σε μένα..... thanks!!!
Σήμερα σύνδεσε το fritz box πάνω στη γραμμή, ώστε και από απόσταση να είσαι να μπορεί κάποιος στο χώρο της adsl να σου πει αν αναβοσβήνει το λαμπάκι ή αν είναι σταθερό (συγχρόνισε ή όχι). Στείλε μου PM σε ποιο σταθερό τηλέφωνο θα είσαι και ποιες ώρες.

sivadws2
22-05-06, 09:08
Μόλις γράψω το μηνυμα βάζω το FRITZ!Box στη γραμμή και το αφήνω έτσι... Ελπίζω οταν γυρίσω το βράδυ να βρώ το λαμπάκι μόνιμα αναμένο.....

sv4ikz
22-05-06, 09:16
Θρίαμβος, οέο! Επιλύθηκε το πρόβλημα, μια χαρά συγχρονίζουν και οι 2 και κανένα προμπλέμο με αφαίρεση τροφοδοσίας από το modem, συγχρονίζουν κανονικότατα! :up:

Οπότε στείλε μου άμεσα τα στοιχεία σου για να τα προωθήσω στο τσακάλι που έσωσε την υπόθεση.

Οταν λές με "αφαίρεση τροφοδοσίας" τι εννοείς ???

αφαίρεση του μετασχηματιστή τροφοδοσίας του Fritz! ή τροποποίηση τροφοδοσίας της ADSL γραμμής σου απο τον ΟΤΕ ???

thanx

cosmos
22-05-06, 11:05
Οταν λές με "αφαίρεση τροφοδοσίας" τι εννοείς ???

αφαίρεση του μετασχηματιστή τροφοδοσίας του Fritz! ή τροποποίηση τροφοδοσίας της ADSL γραμμής σου απο τον ΟΤΕ ???

Το πρώτο.

sv4ikz
26-05-06, 04:06
Μα είναι δυνατόν να δουλέψει το Fritz!Box Fon WLAN 7050 χωρίς να είναι το Power ΟΝ ???
Μα οταν το συνδέεις στο ρεύμα το Power αναβοσβήνει και μόλις συγχρονίσει μένει μόνιμα αναμμένο ....
Στο δικό σου πως γίνονται όλα αυτά χωρίς να είναι το Fritz!Box Fon WLAN 7050 συνδεδεμένο στο ρευμα ???

Πως θα το δεί το PC ?????

cosmos
26-05-06, 08:02
Μα είναι δυνατόν να δουλέψει το Fritz!Box Fon WLAN 7050 χωρίς να είναι το Power ΟΝ ???
Μα οταν το συνδέεις στο ρεύμα το Power αναβοσβήνει και μόλις συγχρονίσει μένει μόνιμα αναμμένο ....
Στο δικό σου πως γίνονται όλα αυτά χωρίς να είναι το Fritz!Box Fon WLAN 7050 συνδεδεμένο στο ρευμα ???

Πως θα το δεί το PC ?????Δεν εννοώ αυτό ρε αδερφέ, διάβασε λίγο τι έγραψα :)

Εννοώ ότι μπορεί να το καταφέρναν να συγχρονίσει, αλλά αν το αποσύνδεες από την τροφοδοσία και το ξανασύνδεες δε συγχρόνιζε μετά με τπτα.

sivadws2
26-05-06, 11:43
@cosmos
Δεν αντεξα άλλο!!
Το ξαναέδωσα σαν βλάβη στο 121 και περιμένω να επικοινωνήσουν μαζί μου από τη διαχείριση του DSLAM.
Δεν μου δίνεις σε pm τα τηλέφωνα από τις γραμμές που διορθώθηκαν ώστε να τους πω όταν επικοινωνήσουν μαζί μου, "ρυθμίστε το όπως αυτές τις γραμμές που παίζουν ενώ πριν δεν έπαιζαν"?

sivadws2
27-05-06, 01:17
Θρίαμβος!!!!!!!!!
To Fritz!Box παίζει τζάμι!!!!!
Συγχρονίζει και μετά την αφαίρεση (και επανατοποθέτηση, έτσι cosmos?;) ) της τροφοδοσίας!!!!
Τα στατιστικά του είναι θεαματικά:
S/N ratio :31dB
Attenuation: 19dB
Attainable data rate:11684kBit/sec receive, 960kBit/sec send
Το δήλωσα σαν βλάβη σήμερα το πρωί όπως είπα, και μάλλον τώρα ήξεραν τι να κάνουν αφού ο cosmos τους είχε βάλει να "μελετήσουν" λίγο πως πρέπει να σετάρουν το DSLAM.
Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τις απόψεις τους!!!
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον cosmos που κατάφερε με την προεργασία του να κάνει τον ΟΤΕ να μπορέσει να δώσει λύση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!!!!:worthy: :respekt:
Το μόνο που απομένει είναι να μάθουμε (από περιέργεια και μόνο) τι έκαναν τελικά και δούλεψαν τα Fritz!Box στο DSLAM αυτό ;)

cosmos
27-05-06, 11:12
Θρίαμβος!!!!!!!!!
To Fritz!Box παίζει τζάμι!!!!!
Συγχρονίζει και μετά την αφαίρεση (και επανατοποθέτηση, έτσι cosmos?;) ) της τροφοδοσίας!!!!
Τα στατιστικά του είναι θεαματικά:
S/N ratio :31dB
Attenuation: 19dB
Attainable data rate:11684kBit/sec receive, 960kBit/sec send
Το δήλωσα σαν βλάβη σήμερα το πρωί όπως είπα, και μάλλον τώρα ήξεραν τι να κάνουν αφού ο cosmos τους είχε βάλει να "μελετήσουν" λίγο πως πρέπει να σετάρουν το DSLAM.
Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τις απόψεις τους!!!
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον cosmos που κατάφερε με την προεργασία του να κάνει τον ΟΤΕ να μπορέσει να δώσει λύση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!!!!:worthy: :respekt:
Το μόνο που απομένει είναι να μάθουμε (από περιέργεια και μόνο) τι έκαναν τελικά και δούλεψαν τα Fritz!Box στο DSLAM αυτό ;)
Μπράβο ρε παίκτη, χαίρομαι για σένα, τέλος καλό όλα καλά! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.