PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγιο Πρόβλημα



NLS
26-04-06, 09:56
Ρε παιδιά έχω έναν πελάτη με OTENET ADSL 512 πάνω σε PSTN γραμμή.

Την έχει λίγο λιγότερο από χρόνο.

ΠΟΛΥ συχνά, ιδίως μετά από ΣΚ, έβρισκε την Δευτέρα ότι είναι offline ενώ η γραμμή ήταν συγχρονισμένη.
Έχοντας τότε το "Κοκκαλόκουτο", μπαίνοντας στο web interface βλέπαμε ότι το link είναι down, δεν έχει πάρει IP και το status είναι "LCP".

Τότε κάναμε το εξής μετά από συμβουλή του help desk. Βάζαμε το otenet@otenet.gr pass otenet (το οποίο συνήθως μας έβαζε σε link up αλλά φυσικά μόνο στη σελίδα τους) και μετά πάλι τα κανονικά και συνήθως αυτό το έκανε και έπαιζε. Μερικές φορές ήθελε 1-2 φορές.

Μετά από αναβάθμιση του firmware (και αφού το φαινόμενο ήταν συχνό και τα είχαμε πάρει), το πράγμα λιγόστεψε, δεν εξαφανίστηκε όμως.

Πρόσφατα τους έβαλα έναν USR 9108. Εκεί το πρόβλημα έγινε άλλη μια φορά. Ευτυχώς ο 9108 ήθελε απλό off-on για να πάρει τα πάνω του.

Όμως το αποκορύφωμα ήρθε χτες Τρίτη. Πράσινο το "ADSL", κόκκινο το "WAN". Με τίποτα δεν επανερχεται, ούτε με "τράμπα" χρήστη/κωδικού. Βγάζω το 9108, βάζω πίσω το speedtouch, κλασικά "LCP" (τελικά τι εστί αυτό;...) και πάλι με "τράμπα" χρήστη/κωδικού, τίποτα.

Μιλάω με αυτούς, μου λέει πάλι το κόλπο, του λέω ότι δεν έπιασε και με... στέλνει στις βλάβες του ΟΤΕ. Πήρα τις βλάβες, δεν είμαι σίγουρος ότι δίνουν καμιά σοβαρή σημασία σε ότι τους είπα (ότι δοκίμασα 2 router, ότι είναι συχνό και ότι η γραμμή κλειδώνει σωστά). Αλλά δεν είμαι και εγώ ο ίδιος πεπισμένος ότι είναι ΟΤΕ βλάβη... ειδικά μάλιστα εφόσον στον OTENET help desk "ξέφυγε" ότι "συμβαίνει σε πολλούς ειδικά μετά από γιορτές και ΣΚ" (!!!)... "μα άμα συμβαίνει σε πολλούς, δεν φταίνε οι πολλοί, εσείς πρέπει να φταίτε", "εεεεχμ... όχι, χάνουν τις ρυθμίσεις τους" (ζζζζβββντόινγκ) (μάλιστα μου είπε για 2 μάρκες περισσότερο και μάλιστα δεν είχε ακούσει να το παθαίνει το USR)

τι να πω ρε παιδιά; τι κάνω από εδώ και πέρα; σχόλια;
να είναι καμιά ασυμβατότητα με το DSLAM;

what should I do?
(φταίει που σκέφτομαι να τους βάλω να κόψουν provider ΚΑΙ γραμμή και να πάνε vivo;... τουλάχιστον να βρίζουμε έναν ιδιώτη)

Hwoarang
26-04-06, 10:00
Δεν νομίζω ότι φταίει η ΟΤΕνετ. Βλαβούλα ΟΤΕ ειναι. Παίρνε τους και ζαλιζε τους τα μέχρι να δουν το πρόβλημα σου

teo_L20
26-04-06, 10:34
Kαι θέλει πολλύυυ πίεση για να το πετύχεις αυτό.
Συνέχεια θα πετανε το μπαλάκι απο το ένα στον άλλο.
Αρα ΥΠΟΜΟΝΗ και ΒΡΙΣΙΜΟ!

papdoux
26-04-06, 11:03
Βασικα θα συμφωνησω με Hwoarang. κοιτα αμα μπορεις στα diagnostics του 9108 να δεις σε τι κατασταση ειναι η γραμμη (SNR attenuation, noise). Μαλλον πρεπει να ειναι σε ασχημη κατασταση.
Κοιτα και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205 για περισσοτερες πληροφοριες

NLS
26-04-06, 12:12
ήταν βλάβη του ΟΤΕ
σήμερα με το που πήγα στον πελάτη, πήρε τηλέφωνο Ο ΟΤΕ (!)
μου είπε ότι είχαν βλαβούλα και τώρα πρέπει να είναι οκ - εγώ μόλις είχα κάνει reset και δεν είχε μπει, αλλά επειδή ο Μέρφι μας την λέει κλασικά, σκέφτηκα μήπως με τα πειράματα χτες έβαλα λάθος password... να μην τα πολυλογώ, είχα ξεχάσει ότι είχαμε μπει dial-up με τον ίδιο χρήστη (για να λάβουν email κλπ.) και γι'αυτό δεν με έβαζε σήμερα

οπότε όλα καλά μέχρι νεωτέρας

εντωμεταξύ, ανακάλυψα ότι η καρμίρισα ΟΤΕΝΕΤ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ dial-up ως backup αν δεν μπεις με την DSL σου... ΟΧΙ ISDN (!!! τόοοοοσο σοβαρό ήταν;...)

manoulamou
26-04-06, 14:03
Δεν ησουν σαφης: τι εννοεις οτι αν δεν εχεις ενεργη γραμμη adsl
τοτε μονο σου ενεργοποιειται το back-up dial- up που εχει η ΟΤΕνετ?
H οτι δεν ισχυει το ιδιο και για pstn και για isdn???
Eχω που εχω adsl/over/pstn το dial-up τους λειτουργει κανονικα,
μονο σε περιπτωση βλαβης του adsl.

EvilHawk
28-04-06, 20:27
εντωμεταξύ, ανακάλυψα ότι η καρμίρισα ΟΤΕΝΕΤ ΔΙΝΕΙ ΜΟΝΟ dial-up ως backup αν δεν μπεις με την DSL σου... ΟΧΙ ISDN (!!! τόοοοοσο σοβαρό ήταν;...)

Mπά εγώ όταν χρειάστηκε μπήκα κανονικά με isdn backup σύνδεση!

NLS
28-04-06, 21:01
Δεν ησουν σαφης: τι εννοεις οτι αν δεν εχεις ενεργη γραμμη adsl
τοτε μονο σου ενεργοποιειται το back-up dial- up που εχει η ΟΤΕνετ?
H οτι δεν ισχυει το ιδιο και για pstn και για isdn???
Eχω που εχω adsl/over/pstn το dial-up τους λειτουργει κανονικα,
μονο σε περιπτωση βλαβης του adsl.

σαφέστατος ήμουν αλλά εσύ με μπερδεύεις

το dialup το χρησιμοποίησα όταν υπήρχε βλάβη στην DSL - μόνο που όταν φτιάχτηκε η βάση ξέχασα να βγω από το dialup και δεν με άφηνε να μπω μέσω DSL - απλό δεν είναι αυτό που λέω;

επίσης είπα ότι εμένα τουλάχιστον ΔΕΝ έπαιξε μέσω ISDN (dialup) αλλά μόνο με PSTN (dialup)...

manoulamou
28-04-06, 21:21
Τελικα πραγματι θελει βρισιμο ο καρμιρης ο ΟΤΕ?!!?
Τι σημασια εχει που ο πελατης εχει pstn γραμμη
γιατι δεν τον αφηνει να κανει το back-up dial-up απ οποια γραμμη τον βολευει, ας ειναι και idsn?
Tι προβλημα υπαρχει? Και ειναι πολιτικη του κεντρικου ΟΤΕ ή μονο της ΟΤΕνετ?
Γινεται και με αλλους isps το ιδιο?
Παιζει ρολο στο back-up dial-up που "καθεται" το adsl, οταν δεν λειτουργει?

hedgehog
28-04-06, 22:23
επίσης είπα ότι εμένα τουλάχιστον ΔΕΝ έπαιξε μέσω ISDN (dialup) αλλά μόνο με PSTN (dialup)...
Μήπως προσπαθούσες να συνδεθείς στα 128???
Με ISDN 64 πάντως έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ το backup της Otenet πριν κανα μήνα χωρίς πρόβλημα!


Γινεται και με αλλους isps το ιδιο?
άλλοι ISP's σου λένε αν χρειαστεί να συνδεθείς με dialup και χρέωση αστικής κλήσης :-k

manoulamou
29-04-06, 10:45
άλλοι ISP's σου λένε αν χρειαστεί να συνδεθείς με dialup και χρέωση αστικής κλήσης :-k
Αλλοι isps ;) δεν εχουν καν back-up! Και εγω οτενετ/οτε 384/128 αοριστου χρονου adsl over pstn εχω!
Απλα εκανα τη διευκρινηση, επειδη προφανως ο NLS προσπαθουσε να μπει απο αλλη γραμμη isdn
και οχι την pstn του πελατη του, και ισως ειναι αξιο αποριας, τι γινεται με το back-up dial-up
και γιατι σε αυτη την περιπτωση? Εκτος αν λογω ηλικιας παλι δεν καταλαβα κατι καλα...:redface:

NLS
29-04-06, 10:59
και ως analog και ως ISDN από άλλη γραμμή δοκίμασα φυσικά (η DSL μου έπεφτε μακριά)

φυσικά δεν έπρεπε να περιμένει να μπω από την ίδια γραμμή, αλλιώς τι νόημα έχει το backup; (αν είναι χαλασμένη)

έτσι και έγινε, όταν μπήκα analog μπήκα από άλλη γραμμή όχι από την γραμμή που είχε την DSL επάνω

και μάλιστα αυτή η analog ήταν η ίδια η ISDN που δεν έμπαινε (αλλά την χρησιμοποίησα ως analog από το αναλογικό του netmod σε κλασικό modem)

σε μπερδεψα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.