PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε Excel



Zounds
19-03-10, 02:20
Λοιπόν προσπαθώ να δημιουργήσω ένα αρχείο σε excel στο οποίο να κρατάω Έξοδα Προσωπικού.
Στο πρώτο φύλλο εργασίας θέλω να υπάρχει μια λίστα στην πρώτη στήλη όπου να έχω γραμμένα τα ονόματα των υπαλλήλων και στις υπόλοιπες στήλες τις κατηγορίες εξόδων.
Για τον κάθε υπάλληλο υπάρχει ένα φύλλο εργασίας ακριβώς όμοιο με των άλλων.


Υπάρχει τρόπος όταν εισάγω νεό υπάλληλο (δημιουργία νέου φυλλου εργασίας) να ενημερώνεται αυτόματα το πρώτο φύλλο εργασίας - να δημιουργείται μια επιπλέον σειρα με το όνομα του εργαζομένου που εισάγω και να μεταφέρονται τα ποσά της προσωπικής τους καρτέλας συγκεντρωτικά στο πρώτο φύλλο χωρίς να καθομαι να τα μεταφέρω χειροκίνητα ένα ένα ;

Seitman
19-03-10, 10:01
Θα πρότεινα για την καλύτερη υλοποίηση του θέματός σου να χρησιμοποιήσεις βάση δεδομένων (πχ Access). Μπορείς να την διαχειριστείς καλύτερα και να παίρνεις αναφορές με βάση όποιο πεδίο της εγγραφής θέλεις κάθε φορά. :oneup:

chas
19-03-10, 12:49
Νομιζω πως είναι η καλύτερη λύση... Στο Excel θα είναι πολυ δύσκολο να τα οργανώσεις ολα αυτά

29gk
19-03-10, 13:42
Αυτο που θες, εαν δεν προκειται να εχεις τεραστιο ογκο δεδομενων, γινεται ανετα με το excel. Δεν υπαρχει καμια αναγκη χρησης βασης δεδομενων και ειδικα μιας τοσο "βαριας" οσο η Access.

Ετσι μπορεις, να φτιαξεις ενα αρχειο που στο πρωτο του φυλλο θα περιεχει το "Εξωφυλλο". Εκει μπορεις να βαλεις τα ονοματα των υπαλληλων σε μια στηλη, στις διπλανες στηλες τα συγκεντωτικα τους στοιχεια με την χρηση του τυπου

=Φύλλο2!D1

οπου Φύλλο2! = η καρτελα του Ταδοπουλου και οπου D1 το αρθροισμα της στηλης που θα περιεχει τα εξοδα βενζινης του συγκεκριμενου υπαλληλου ας πουμε. Αντιστοιχα παραδιπλα, συμπληρωνεις D2, D3 κτλ για τον συγκεκριμενο υπαλληλο.

Ετσι λοιπον, μπορεις να φτιαξεις στο Φυλλο 2 ενα προτυπο οπως το θες, που θα παρακολουθει εναν υπαλληλο, να το αντιγραψεις σε οσα αντιτυπα θες, με ενα για καθε υπαλληλο και να τοποθετησεις τα συγκεντωτικα στο Φυλλο 1 που θα ειναι και το Εξωφυλλο.

Απο εκει και περα, για καθε νεο υπαλληλο, απλα ανοιγεις ενα φρεσκο φυλλο και συμπληρωνεις τα links στο Εξωφυλλο.

FSHOPAXD
24-03-10, 05:07
Εγω θα πρότεινα να ανεβάσεις ενα παράδειγμα για να βοηθήσουμε, μπορεί να γίνει αυτό που λες με χρηση ποιο περίπλοκων εντολών και να αυτοματοποιηθεί όσο θέλεις το excel π.χ με indirect κλπ

ermis333
24-03-10, 09:06
Λοιπόν προσπαθώ να δημιουργήσω ένα αρχείο σε excel στο οποίο να κρατάω Έξοδα Προσωπικού.
Στο πρώτο φύλλο εργασίας θέλω να υπάρχει μια λίστα στην πρώτη στήλη όπου να έχω γραμμένα τα ονόματα των υπαλλήλων και στις υπόλοιπες στήλες τις κατηγορίες εξόδων.
Για τον κάθε υπάλληλο υπάρχει ένα φύλλο εργασίας ακριβώς όμοιο με των άλλων.


Υπάρχει τρόπος όταν εισάγω νεό υπάλληλο (δημιουργία νέου φυλλου εργασίας) να ενημερώνεται αυτόματα το πρώτο φύλλο εργασίας - να δημιουργείται μια επιπλέον σειρα με το όνομα του εργαζομένου που εισάγω και να μεταφέρονται τα ποσά της προσωπικής τους καρτέλας συγκεντρωτικά στο πρώτο φύλλο χωρίς να καθομαι να τα μεταφέρω χειροκίνητα ένα ένα ;

Όλα γίνονται αρκεί να πείς ακριβώς τι θέλεις με παράδειγμα....πχ το φυλλο 1 θέλω αυτό, να φαίνονται αυτά τα στοιχεία κτλ, φτιάξε ένα workbook με όλα τα sheets για 1-2 άτομα και πές μας ακριβώς τι και πού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.