PDA

Επιστροφή στο Forum : Toshiba 1T Unkown device usb not recognized



markelos
19-03-10, 14:34
Ο συγκεκριμένος σκληρός (http://www.toshiba-multimedia.com/eu/store-external-hard-drives/art-35/), μετά από κάποιους μήνες λειτουργίας κλάταρε... μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα
70007
ενώ και σε λίνουξ που δοκίμασα πάλι δεν τον αναγνώριζε. Έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες σε desktop/laptop και έχω αλλάξει 4-5 καλώδια. Το ρεύμα λειτουργεί κανονικά. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρεύματος; Ξέρει κανείς αν μπορώ να τον ανοίξω έτσι ώστε να τον συνδέσω κάπου αλλού μπας και το πρόβλημα είναι στη σύνδεση usb εσωτερικά; Θέλω να σώσω τα δεδομένα που έχω μέσα πάση θυσία.

leopal
19-03-10, 15:17
Μπορεις να ανοιξεις τη θηκη , να παρεις το δισκο και να τον κανεις εσωτερικο

Αν βεβαια εισαι σε εγγυηση γυρνα τον πισω γιατι εχει παθει βλαβη απο οτι φαινεται

markelos
19-03-10, 18:34
Σε εγγύηση είμαι ναι, αλλά δεν έχουν υποχρέωση να μου σώσουν τα δεδομένα, μόνο να μου τον αλλάξουν. Γι' αυτό ρωτάω μπας και τα 'σωνα κάπως.

leopal
19-03-10, 18:45
Αφου δεν τον αναγνωριζει ουτε το λινουξ τοτε εχει βλαβη

Αν ανοιξεις τη θηκη τοτε χανεις την εγγυηση

Δες μηπως μπορεις να ανοιξεις τη θηκη ,παρε το δισκο ,καντον εσωτερικο και δοκιμασε να σωσεις τα αρχεια σου

Βεβαια μετα θα πρεπει να τον ξαναβαλεις οπως ηταν για να μην καταλαβουν τιποτα απο το service

Απο που τον αγορασες;

markelos
19-03-10, 18:51
Ψιλοφοβάμαι να τον ανοίξω κιόλας λόγω εγγύησης. Από Κώτσο τον πήρα.

leopal
19-03-10, 18:56
Αν δεν εισαι σιγουρος μην κανεις τιποτα

Πηγαινε τον εκει και παρακαλεσε τους να σου σωσουν τα αρχεια

Και κατι αλλο μηπως ειχε τιποτα οδηγους ή ειναι plug n play;

markelos
19-03-10, 19:26
Plug n Play πρέπει να είναι. Σε λίνουξ οκ τον γνώριζε με τη μία αλλά και στα Vista/7 δεν εγκατέστησα κάτι. Θενξ.

leopal
19-03-10, 19:28
Σε αλλο υπολογιστη τον δοκιμασες;

cranky
19-03-10, 19:35
Δεν γίνονται αυτά, βρε leopal.
Οι εταιρείες ανάκτησης χρεώνουν κάτι κατοστάρικα, και στο σέρβις του Κώτσο, θα του τα βρούνε με παρακάλια ;
@ markelos: Αν τα αρχεία στον δίσκο σου είναι απαραίτητα, άσε τους φόβους και άνοιξέ τον.
Πάρα πολύ προσεκτικά, και αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, ζήτα να το κάνει κάποιος φίλος/συγγενής με περισσότερη εμπειρία.

leopal
19-03-10, 19:42
H αληθεια ειναι δεν εχω ερθει σε παρομοια κατασταση για να ζητησω backup και δεν ξερω τι παιζει με τις τιμες

Αν δεν υπαρχει αλλη λυση τι θα κανεις θα τα δωσεις

markelos
19-03-10, 19:58
Τελικά τον άνοιξα, τον συνέδεσα, μπούταρα από τα 7 και κάνει σκαν. Βλέπω διορθώνει μερικά bad clusters, όλα σε τραγούδια mp3. Όταν τελειώσει θα ενημερώσω ;)

markelos
20-03-10, 02:21
Τελικά μετά από 4 ώρες, διόρθωσε 32 τραγούδια που είχαν bad clusters και μόλις μπήκα στα 7 αναγνωρίστηκε ο δίσκος. Τώρα περνάω όλα τα αρχεία σε άλλο εξωτερικό. Ευχαριστώ για τη βοήθεια ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.