PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster and remote access



emix
19-03-10, 14:38
Καλησπερα ρας,
Εγινε προσφατα συνδρομης της HOL και εχω φυσικα και γω το Netfaster IAD modem/router.

Θελω να μπορω να εχω απομακρυσμενη προσβαση στο laptop μου, αλλα αντιμετωπιζω καποιο προβλημα.

Κατ' αρχας να πω οτι χρησιμοποιω το Ultravnc προγραμμα. Βαζω να τρεχει η server εφαρμογη και ανοιγω την πορτα 10000.

Στο netfaster παω στο ΝΑΤ->Virtual Server->επιλεγω την IP που εχει το Laptop μου (συνηθως ειναι η 192.168.2.2), επιλεγω το πρωτοκολλο (TCP) και δηλωνω και τις πορτες (10000 και στα δυο πεδια).Τσεκαρω το check box και παταω το ADD.

Παρ' ολα αυτα οταν πηγαινω στην δουλεια και ανοιγω το ultravnc viewer δεν μπορω να συνδεθω στο Laptop.

Φυσικα εχω κανει και την διαδικασια με το dyndns και ολα δουλευουν σωστα, μιας και μπορω να συνδεθω στο modem απομακρυσμενα μεσω web σελιδα, κτυπωντας την διευθυνση xxxxxx.dyndns.org:9000 (9000 εχω δηλωσει στο SYSTEM->Remote Management του netfaster).
Επισης να πω οτι στο Laptop, αλλα και στην δουλεια εχω το F-Secure προγραμμα για προστασια, αλλα εχω δηλωσει να επιτρεπεται αυτη η πορτα (η 10000 δηλαδη). Ομως η 9000 που εχω βαλει για να βλεπω το modem δουλευει κανονικα και με αφηνει να περασω εξω.
Μηπως εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει που δεν μπορω να περασω πιο περα απο το modem;
Γιατι οπως σας ειπα το DDNS δουλευει κανονικα, μιας και βλεπω το modem της HOL.


Ευχαριστω

jkoukos
19-03-10, 15:19
Δοκίμασε με κλειστό το F-Secure του σπιτιού. Το ότι δουλεύει η 9000 του router δεν λέει τίποτα γιατί αυτός είναι πριν το Laptop που έχει την προστασία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.