PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με tellas oxygen router



panagiotis_
19-03-10, 16:19
Παιδια πρωτα από όλα να σας πω ότι ειμαι ασχετως γενικα με υπολογιστες.
Εχω tellas από το Δεκεμβρη και εχω το router τις oxygen.απο την αρχη μου εκανε αποσυνδεσεις περιπου 2 με 3 την ημερα όμως μολις του εκανα επαννεκινηση δουλευε κανονικα.με το καιρο η κατασταση γινοταν ολο και χειροτερη ποιο πολλες αποσυνδεσεις και όταν του κανω επαννεκινηση δεν συνδεεται ουτε ετσι πλεον.τις τελευταιες μερες εχω δανειστη από ένα φιλο μου το παλιο router τις tellas το siemens speedstream 4200 και δεν εχω καθολου αποσυνδεσεις αλλα νομιζω εχω μικροτερη ταχυτητα.τι να κανω να αγορασω καινουργιο router? και αν ναι ποιο μου προτεινετε? Η μπορω να λυσω το προβλημα μου με το oxygen με καποιο τροπο?

paspro
19-03-10, 20:58
Το oxygen είναι ελληνικής κατασκευής οπότε τι περιμένεις; Καλύτερα να αγοράσεις έναν ρούτερ της προκοπής αλλά πρέπει να αναφέρεις στην Τελλάς τα προβλήματα που έχεις με τη συσκευή γιατί μόνο έτσι θα αποφασίσουν κάποια στιγμή να προσφέρουν και κάποια άλλη συσκευή.

tuxerakias
19-03-10, 21:57
Απενεργοποίησε το Databoost και το SRA από τις ρυθμίσεις της DSL στο Oxygen. Αν το DSLAM σου τις υποστηρίζει αυτές τις ρυθμίσεις τότε πιάνεις μεγαλύτερη ταχύτητα, γι αυτό υπάρχουν. Αν όχι δημιουργεί προβλήματα αποσυχρονισμού...

Πήγαινε στο Internet -> ADSL Line και απενεργοποίησέ τα.

panagiotis_
20-03-10, 04:08
Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη με αυτά που μου ειπες.τα έκανα απενεργοποίηση αλλά τίποτα δεν άλλαξε συνεχίζει και μου αναβοσβήνει το λαμπάκι του internet στο router πράσινο και μου γράφει waiting for peers to respond.σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια αλλά μάλλον θα χρειαστώ καινούργιο router που λέει ο φίλος παραπάνω.

tuxerakias
20-03-10, 11:58
Σε τι ταχύτητες συχρονίζει τώρα που τα έβγαλες αυτά ? Λογικά πρέπει να συγχρονίζει λίγο χαμηλότερα...

Ενεργοποίησε και το System->syslog και έπειτα πήγαινε στο Status->Syslog για να δεις τι error βγάζει.
Επίσης δες (και πες μας) και τις τιμές "DSL Errors" και "Signal" στο Status>DSL μετά από κανένα 10λεπτο που το έχεις up...

Δεν αποκλείεται η συσκευή να χάλασε (από spikes του ρεύματος, κτλ), πήγαινε στην TELLAS και ζήτα να σου το αλλάξουν με ένα άλλο ίδιο και κάνε πάλι δοκιμές...

A8liths
22-03-10, 16:55
Φιλε κι εγω το ιδιο ρουτερ ειχα και το αλλαξα και βρηκα την υγεια μου! Απλα δεν υπαρχει το ρουτερ αυτο!

avatarinos
22-03-10, 17:54
Φιλε Παναγιωτη, οι αποσυνδεσεις που λες ειναι ενσυρματες ή ασυρματες?

panagiotis_
22-03-10, 18:06
και τελικα αυτο εκανα και εγω και βρηκα την υγεια μου.

........Auto merged post: panagiotis_ πρόσθεσε 9 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οι αποσυνδεσεις ηταν ενσυρματες.

avatarinos
22-03-10, 18:14
Ethernet δηλαδη?

Eιχες αλλα pc που συνδεες ασυρματα?

Και τωρα θα συνεχισεις να πληρωνεις για 1 χρονο το router στη tellas χωρις να το χρησιμοποιεις?

Πριν απ τη tellas ησουν σε αλλη εταιρια και με αλλο router χωρις να εχεις διακοπες?

A8liths
22-03-10, 20:34
Ethernet δηλαδη?

Eιχες αλλα pc που συνδεες ασυρματα?

Και τωρα θα συνεχισεις να πληρωνεις για 1 χρονο το router στη tellas χωρις να το χρησιμοποιεις?

Πριν απ τη tellas ησουν σε αλλη εταιρια και με αλλο router χωρις να εχεις διακοπες?

Δε πληρωνει το ρουτερ της τελλας,πληρωνει τις υπηρεσιες της τελλας .. το ρουτερ δεν εχει να κανει με τα χρημματα που δινει και που δινουμε ολοι !

........Auto merged post: A8liths πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και τελικα αυτο εκανα και εγω και βρηκα την υγεια μου.

........Auto merged post: panagiotis_ πρόσθεσε 9 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οι αποσυνδεσεις ηταν ενσυρματες.

Καλα εκανες γιατι δε παλευοταν αλλο! :)

BARKOULETOS
22-03-10, 21:37
καλα που να δειτε και το πιρελι της ΟΝ μακραν το χειροτερο ολων, επρεπε να το ανοιγοκλεινεις καθε μερα για να στανιαρει...

A8liths
22-03-10, 22:10
Αχαχαχαχα !! Ετσι ειναι .. εχουν καταριψει το ριτο " Οτι ειναι τσαμπα,καλο ειναι " χαχααχαχχααχαχ

panagiotis_
23-03-10, 00:57
ναι ετσι ειναι.τωρα λεμε και τσαμπα να μου το δινουν,δεν το παιρνω!

avatarinos
23-03-10, 21:38
Δε πληρωνει το ρουτερ της τελλας,πληρωνει τις υπηρεσιες της τελλας .. το ρουτερ δεν εχει να κανει με τα χρημματα που δινει και που δινουμε ολοι !


Eγω ηξερα οτι σου δινει (ασυρματο)router και σε χρεωνει 3€/μηνα... Αλλαξε αυτο? Στο δινει τσαμπα τωρα?

Αλλα γιατι να μην απαντησει ο ιδιος.

panagiotis_
23-03-10, 23:59
το router το πηρα τσαμπα αλλωστε ουτε για τσαμπα δεν κανει.

avatarinos
24-03-10, 00:16
Παντως εγω εχω αυτο το router και δεν εχω προβλημα.

Οταν ειχα ερθει στη tellas πριν 3 χρονια και ειχα παρει το ασυρματο Speedouch585 με χρεωναν 3€/μηνα επι 1 χρονο.

Αφου δεν κανεις ασυρματη συνδεση, γιατι πηρες ασυρματο router?

skel
29-03-10, 15:59
έχω και εγώ το oxygen ρούτερ της τελλάς μερικές διακοπές που και που τις κάνει !!!!!

antonis556
29-03-10, 17:05
καλα που να δειτε και το πιρελι της ΟΝ μακραν το χειροτερο ολων, επρεπε να το ανοιγοκλεινεις καθε μερα για να στανιαρει...

Εγω προσωπικα με το Pirelli δεν εχω κανενα προβλημα , μια χαρα παει ... Αν ομως μιλας για το μαυρο , τοτε ΝΑΙ εχεις δικιο ειναι ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ :p

mybanega
31-03-10, 11:09
Παντως εγω εχω αυτο το router και δεν εχω προβλημα.

...

:oneup:
Κι εγώ το ίδιο.

panagiotis_
01-04-10, 01:09
τοτε εχετε τυχη βουνο.

gtklocker
01-04-10, 01:17
το router το πηρα τσαμπα αλλωστε ουτε για τσαμπα δεν κανει.

Είναι αυτό που λέει "και να με πλήρωναν!..." :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.