PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote What's Up και ταξίδι στο εξωτερικό



aggelospgr
19-03-10, 20:05
Καλησπέρα σας. Είμαι συνδρομητής της Cosmote και συγκεκριμένα στο What's up. Σε λίγες μέρες θα πάω ταξίδι στην Σκωτία. Ξέρετε ποιές διαδικασίες πρέπει να κάνω για να έχω τηλέφωνο στην Σκωτία, η δεν πρέπει να κάνω τίποτα και είναι όλα έτοιμα απο την Cosmote?

Tsour_ee
19-03-10, 20:34
Καλησπέρα σας. Είμαι συνδρομητής της Cosmote και συγκεκριμένα στο What's up. Σε λίγες μέρες θα πάω ταξίδι στην Σκωτία. Ξέρετε ποιές διαδικασίες πρέπει να κάνω για να έχω τηλέφωνο στην Σκωτία, η δεν πρέπει να κάνω τίποτα και είναι όλα έτοιμα απο την Cosmote?

Επειδή είναι καρτοκινητό έχω την εντύπωση ότι πρέπει να στο ενεργοποιήσουν,αν όχι θα μπορείς να δεχτείς αλλά όχι να κάνεις κλήση.

spartak
19-03-10, 21:19
Καλησπέρα σας. Είμαι συνδρομητής της Cosmote και συγκεκριμένα στο What's up. Σε λίγες μέρες θα πάω ταξίδι στην Σκωτία. Ξέρετε ποιές διαδικασίες πρέπει να κάνω για να έχω τηλέφωνο στην Σκωτία, η δεν πρέπει να κάνω τίποτα και είναι όλα έτοιμα απο την Cosmote?

Μπορείς να καλέσεις το 1250 δωρεάν από το κινητό σου για πληροφορίες.
Εχω την εντυπωση ότι η υπηρεσία περιαγωγής δουλεύει αυτόματα στα καρτοκινητά. Ομως δε μπορείς να κάνεις εξερχόμενες κλήσεις από όλα τα δίκτυα παρά από συγκεκριμένα στην κάθε χώρα. Πρέπει δηλαδή να συνδεθείς χειροκίνητα με το συγκεκριμένο δίκτυο αν θες να κάνεις. Αλλιώς θα έχεις μόνο εισερχόμενες και μηνυματα. Στη Bρετανία ειδικά μπορείς να συνδεθείς με οποιοδήποτε από τα 4 μεγάλα δίκτυα για να κάνεις κλήσεις (Vodafone, orange, o2, tmobile)

efthlouk
20-03-10, 03:29
Για να σιγουρευτεις, κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών και ρώτησε το. Νομίζω ότι από θέμα χρεώσεων, η T-Mobile είναι η πιο συμφέρουσα λύση εκεί αφού η Κοτε έχει κάνει σύμβαση μαζί της. (Θυγατρικη της Deutsche Telekom, η οποία έχει και μερίδιο του ΟΤΕ.)

spartak
20-03-10, 08:01
Για να σιγουρευτεις, κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών και ρώτησε το. Νομίζω ότι από θέμα χρεώσεων, η T-Mobile είναι η πιο συμφέρουσα λύση εκεί αφού η Κοτε έχει κάνει σύμβαση μαζί της. (Θυγατρικη της Deutsche Telekom, η οποία έχει και μερίδιο του ΟΤΕ.)

οι χρεώσεις είναι οι ίδιες σε όποιο δικτυο και αν συνδεθεί εκεί εφόσον εδώ και καιρό ισχύει η ευρωταρίφα

karetsos
20-03-10, 08:48
απλά φόρτωσε το κινητό σου από εδώ με μπόλικες μονάδες και καλό είναι να αποφεύγεις να απαντάς πολύ, αφού χρεώνεσαι και για τις εισερχόμενες.

aggelospgr
22-03-10, 15:04
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!:oneup:

ckabi
21-04-10, 22:04
παιδιά επειδή θα ταξιδέψω εξωτερικό (Μαλαισία) προσπαθώ να μαθω αν ισχύει η περιαγωγή στο what's up μου ή πρέπει να κάνω κάτι και ποιες είναι οι χρεώσεις.

Τα έχω πάρει κρανίο γιατί δεν μπορώ να μιλήσω με έναν άνθρωπο. Μόνο αυτόματα ηχογραφημένα μηνύματα που δεν με βοηθάνε καθόλου. Έχω παρει 1313 1250

επίσης στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L131_roaming_service_a&serviceToShow=whatsup

λέει "επικ μαζί μας. Στείλτε σχόλια και παράπονα". Ε λοιπόν ούτε με αυτό γίνεται δουλειά. το μόνο που σε αφήνει να κανεις είναι αναζήτηση σε ετοιμες ερωτήσεις-απαντήσεις

Δεν μπορεί. Κάτι κανω πολύ λάθος. Δεν είνα δυνατόν να μην μπορω να επικοινωνήσω με κάποιον.... :help::help::help:

fanboysgotohell
21-04-10, 22:24
παιδιά επειδή θα ταξιδέψω εξωτερικό (Μαλαισία) προσπαθώ να μαθω αν ισχύει η περιαγωγή στο what's up μου ή πρέπει να κάνω κάτι και ποιες είναι οι χρεώσεις.

Τα έχω πάρει κρανίο γιατί δεν μπορώ να μιλήσω με έναν άνθρωπο. Μόνο αυτόματα ηχογραφημένα μηνύματα που δεν με βοηθάνε καθόλου. Έχω παρει 1313 1250

επίσης στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L131_roaming_service_a&serviceToShow=whatsup

λέει "επικ μαζί μας. Στείλτε σχόλια και παράπονα". Ε λοιπόν ούτε με αυτό γίνεται δουλειά. το μόνο που σε αφήνει να κανεις είναι αναζήτηση σε ετοιμες ερωτήσεις-απαντήσεις

Δεν μπορεί. Κάτι κανω πολύ λάθος. Δεν είνα δυνατόν να μην μπορω να επικοινωνήσω με κάποιον.... :help::help::help:

Σύμφωνα με το site, για την Μαλαισία ΔΕΝ παρέχονται εξερχόμενες κλήσεις για τα καρτοκινητά... Θα μπορείς δηλαδή μόνο να λαμβάνεις κλήσεις και να δέχεσαι SMS.

Χρέωση εισερχόμενων κλήσεων: 1,33 ευρώ/λεπτό

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=WHATSUP&catID=0b0f42bb802647ed&rootid=0b0f42bb802647c0&pageLabel=pricelist&typecalls=Outgoing&typeID=roaming&zone=all

spartak
21-04-10, 22:26
παιδιά επειδή θα ταξιδέψω εξωτερικό (Μαλαισία) προσπαθώ να μαθω αν ισχύει η περιαγωγή στο what's up μου ή πρέπει να κάνω κάτι και ποιες είναι οι χρεώσεις.

Τα έχω πάρει κρανίο γιατί δεν μπορώ να μιλήσω με έναν άνθρωπο. Μόνο αυτόματα ηχογραφημένα μηνύματα που δεν με βοηθάνε καθόλου. Έχω παρει 1313 1250

επίσης στο http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L131_roaming_service_a&serviceToShow=whatsup

λέει "επικ μαζί μας. Στείλτε σχόλια και παράπονα". Ε λοιπόν ούτε με αυτό γίνεται δουλειά. το μόνο που σε αφήνει να κανεις είναι αναζήτηση σε ετοιμες ερωτήσεις-απαντήσεις

Δεν μπορεί. Κάτι κανω πολύ λάθος. Δεν είνα δυνατόν να μην μπορω να επικοινωνήσω με κάποιον.... :help::help::help:

Θα πάρεις 1313 και θα πατησεις το 9. Αυτο που μπορω να σου πω είναι ότι θα μπορείς μόνο να δέχεσαι κλήσεις και να στέλνεις και να λαμβάνεις μηνυματα. Δε θα μπορείς να κάνεις κλήσεις στη χώρα αυτη. Πόσο κοστίζουν όλα αυτα θα στα πουν από το 1313

ckabi
21-04-10, 22:38
Θα πάρεις 1313 και θα πατησεις το 9. Αυτο που μπορω να σου πω είναι ότι θα μπορείς μόνο να δέχεσαι κλήσεις και να στέλνεις και να λαμβάνεις μηνυματα. Δε θα μπορείς να κάνεις κλήσεις στη χώρα αυτη. Πόσο κοστίζουν όλα αυτα θα στα πουν από το 1313

9 είναι τα αγγλικά :p

minoras
22-06-10, 21:14
παιδες το call them all 1500 ειναι και για βιντεο κλησεις??

hks300
23-06-10, 03:16
παιδες το call them all 1500 ειναι και για βιντεο κλησεις??

yep :)

minoras
23-06-10, 09:37
απλα επειδη στο site τους λεει μονο για κλησεις..οχι και video κλησεις:hmm:

ευχαριστω παντως

@ ADSLgr.com All rights reserved.