PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με νέο σκληρό δίσκο.



tommy
20-03-10, 01:15
Παιδία γεια σας, Έχω Πρόβλημα με σκληρό δίσκο WD,
Αντικατέστησα το παλιό σκληρό με ένα νέο αφορμάριστο σκληρό 1ΤΒ στο PC μου , και ξεκίνησα νέα εγκατάσταση των windows 7 , χωρίζοντας το σκληρό δίσκο από το cd των windows σε 2 partition (χωρίς να γίνει format στα partition) μετά την επιτυχή εγκατάσταση διαπίστωσα ότι επιλέγοντας το my computer εμφανίζετε μόνο ένας δίσκος 450 GB , δηλαδή χάθηκε το δεύτερο partition . Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση , τι πρέπει να κάνω για να ανακτήσω χαμένο partition και να έχω την υπόλοιπη χωρητικότητα του δίσκου.
Ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθεια σας.
:(:(:(

zaxosm
20-03-10, 01:18
πατας στην εναρξη στην καρτελα computer δεξι κλικ -> manage ή διαχειριση -> disk management και εκει θα το βρεις και θα το φορμαρεις.

tommy
20-03-10, 01:23
ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου , θα το δόκιμασω αύριο και θα πώ το αποτέλεσμα. εύχαριστώ πόλυ.:respekt::respekt::respekt:

zaxosm
20-03-10, 01:27
Καλε γιατι δεν το κανεισ σημερα? :hmm:

tommy
20-03-10, 02:03
Τον βρήκα αλλά τι κάνω γιά να τον φορμάρω???

........Auto merged post: tommy πρόσθεσε 18 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

στο αφορμάριστο partition έχει το μήνυμα δεν έχει εκχωρηθή. τι κάνω??

hellasyoda
20-03-10, 02:09
Πάτα δεξί click πάνω του και εκχώρηση νέου τόμου (κάτι τέτοιο) μετά δεξί click format σε ntfs, (γρήγορο format)

zaxosm
20-03-10, 02:11
οταν πατασ δεξι κλικ πανω του τι σου βγαζει?

........Auto merged post: zaxosm πρόσθεσε 0 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάτα δεξί click πάνω του και εκχώρηση νέου τόμου (κάτι τέτοιο) μετά δεξί click format σε ntfs, (γρήγορο format)

αυτο ακριβως!:oneup:

tommy
20-03-10, 02:24
κάνοντας δεξί κλικ στο δεν έχει εκχωρηθεί βγαίνουν οι επιλογές νέοσ τόμος, ιδιοτητες και βοήθεια, τι επιλέγω ??/

cranky
20-03-10, 02:25
"Εκχώρηση", εννοεί να του δώσεις γράμμα (D, E, F, κτλ)

tommy
20-03-10, 02:38
επέλεξα νέος απλος τόμος και όλα εντάξει. ευχαριστώ :rofl::rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.