PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Linksys και Baudtec για connx-tv



nickm
20-03-10, 09:41
καλημέρα

πρόσφατα έβαλα connx tv. Ο ΟΤΕ μου έστειλε το baudtec tw263R4 modem router (περιορισμένων δυνατοτήτων). Επειδή δεν θέλω να βγάλω σε αχρηστία το Linksys WAG320n που είδη έχω συνδεδεμένο στο δίκτυο μου - αλλά ούτε και να αλλάζω modem όταν θέλω να βάλω iptv - μήπως γνωρίζει κανείς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω ώστε να έχω την παρακάτω συνδεσμολογία:

OTE line --> Linksys(parent) --- Baudtec (child) --- STB

PS
- Το WDS δεν είναι επιλογή μιας και τα δύο modems δεν το υποστηρίζουν
- Το Linksys δεν παρέχει telnet access .ωστε να προσθέσω το bridge για το iptv.

nickm
21-03-10, 03:32
Η μόνη λύση που δουλεύει μέχρι στιγμής:

Baudtec: το LCVO ορίζεται ως Bridge / LCV1 μένει ως έχει για να δουλεύει το IPTV
Συνδέουμε το Οποιαδήποτε θύρα του Baudtec (εκτός απο την STB) με την WAN του Linksys
Linksys: Ethernet Setup ορίζουμε WAN port , Connection PPPoE και τα στοιχεία user name & password

maik
21-03-10, 11:27
το baudtec tw263R4 modem router (περιορισμένων δυνατοτήτων).

Γιατι περιορισμενων δυνατοτητων; Απο που το συμπεραινεις αυτο;

akist
21-03-10, 21:59
Σου προτείνω να βάλεις το baudtec, μιας κι αυτό σου έστειλαν απ' τον ΟΤΕ. Αν αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα με το linksys ίσως η υποστήριξη να μη μπορέσει να σε βοηθήσει ή πιθανόν να σε πει να συνδέσεις το baudtec. I'm just saying...;)

nickm
26-03-10, 15:59
Γιατι περιορισμενων δυνατοτητων; Απο που το συμπεραινεις αυτο;

Το λέω γιατί σε βασικά πράγματα που χρησιμοποιώ στο δίκτυο μου (πχ. port forwarding από external σε διαφορετική internal port) δεν υποστηρίζονται. Τώρα βέβαια ίσως αυτό να είναι αρκετά εξειδικευμένο - και σίγουρα δεν μπορείς να το περιμένεις από ένα modem router που δίνεται δωρεάν.

........Auto merged post: nickm πρόσθεσε 11 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σου προτείνω να βάλεις το baudtec, μιας κι αυτό σου έστειλαν απ' τον ΟΤΕ. Αν αντιμετωπίσεις τυχόν προβλήματα με το linksys ίσως η υποστήριξη να μη μπορέσει να σε βοηθήσει ή πιθανόν να σε πει να συνδέσεις το baudtec. I'm just saying...;)

Δίκιο έχεις, ακριβώς αυτή είναι η απάντηση του ΟΤΕ ! :)
Το θέμα ομως είναι να μην θυσιάσω το δίκτυο μου προς χάρην του conn-x tv. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.