PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση Ταχύτητας (24Mbps)



arislol
20-03-10, 23:54
Μπορώ να ζητήσω μείωση της ταχύτητας μου από 24Mbps σε 14-16Mbps?
Γιατί στα 24Mbps δεν είναι καθόλου σταθερό το ίντερνετ.... Και κλειδώνω σταθερά μόνο το πρωί μεταξύ 4 τα ξημερώματα εώς τις 3 το μεσημέρι..

Downstream
Noise margin = 10-12db (Συνηθως 12 πάει τις ώρες τις πρωινές)
Attenuation = 27-29db

*Οι τιμές δεν αφορούν καθόλου το Upstream...
στο Upstream κλειδώνω στα 1021kbps με καλά περιθώρια στα db οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

nmavro73
21-03-10, 02:01
Πόσο πιανεις δηλαδή; Πάνω από 14; Δώσε στατιστικά

arislol
21-03-10, 07:46
Κλειδώνει γύρω στα 10Mbps με αποκλίσεις.. Μια γρήγορα μια αργά....

Όπως του έρθει δηλαδή...

Τέσπα να ζητήσω μείωση ταχύτητας στα 14Mbps? Γίνεται..?

johnson
21-03-10, 09:27
Δε γνωρίζω εάν γίνεται αλλά ακόμα και να γίνεται, δε θα κερδίσεις απολύτως τίποτα.
Εφόσον κλειδώνεις στα ~10mbit και δεν είσαι σταθερός, θα πρέπει να σκέφτεσαι την 8άρα σύνδεση
εάν δεν υπάρχουν άλλων ειδών σοβαρά προβλήματα (γραμμή, καλωδιώσεις κλπ.).

zombie_wireless
21-03-10, 09:59
Δεν γίνεται να σου μειώσουν την ταχύτητα στα 14 διότι δεν υπάρχει τέτοιο πακέτο.Γίνεται να υποβαθμιστείς στα πακέτα των 2 και 8.Όποια από τα δύο θέλεις...;)

MadCatMk2
21-03-10, 11:38
Δε ξερω αν ισχυουν οι ταχυτητες των πακετων. Τεχνικος της forthnet μου ειχε προτεινει να ριξουν λιγο την ταχυτητα για να γινει πιο σταθερη η γραμμη, αλλα παρε ενα τηλεφωνο στο κεντρο βλαβων του ΟΤΕ και ρωτησε τους. ;)

arislol
21-03-10, 17:26
Aπλά θέλω το Upload στα 1024kbps...
Δεν θέλω να το χάσωωωω :'(

Οι ίδιοι δεν λένε "εώς 24Mbps"?
Άρα δεν θα μπορούσες να διαλέξεις εσύ..?
Είμαι σίγουρος αν βάλω Forthnet Θα κλειδώσω πάνω από 14Mbps αλλά τι να το κάνω αφού όλη η εταιρία είναι χάλια..

Connex έχω.. Επίσης γίνεται να τους πω να γίνει 8Mbps με 1Mbps upload..?

Μπορώ να ζητήσω αλλαγή ζεύγους για βελτίωση...? Να καλέσω το συνεργείο να τεστάρει την σύνδεση από το κουτί του σπιτιού μας που είναι εκεί έξω..?

Έχω τραβήξει ένα UTP καλώδιο ~60 μέτρων και νομίζω έχω αύξηση γύρω στα 8db θόρυβο λόγω αυτού..

Τώρα κλείδωσε με αυτό:

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:39
Modulation: G.992.3 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 7.491
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 38,00 / 188,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,0 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

baskon
21-03-10, 17:39
Δε μπορεις να τους πεις τιποτα από αυτά που λες..
Η ταχυτητα ειναι εως 24 και δε διαλεγεις εσυ μεχρι που θα φτασει..Διαλεγει το dslam αναλογα με τη γραμμη που έχεις..
Με τη Φορθνετ εισαι τοσο σιγουρος οτι θα ειχες 14?Δε νομιζω..Και ακομα και αν ειχες θα ειχες συνεχεια αποσυνδεσεις με τετοιες μεταβολες στο θορυβο που απο οτι φαινεται έχεις..
Απο τον Οτε ίσως να μπορουσαν να σου αλλαξουν προφιλ να αυξηθει λιγο το snr κλπ και να έχεις σταθεροτερη συνδεση..
Παντως ζητας αλλαγη ζευγους την ωρα που εσυ ο ιδιος έχεις αυξησει κατα 8 db το attenuation με το να περασεις 60 μετρα καλωδιο αν καταλαβα καλα?
Φτιαξε πρωτα σωστα την εγκατασταση στο χωρο σου..Εϊναι πολύ πιο ευκολο και γρηγορο να γινει..
Και μετα ψαχνεσαι να σου φτιαξει κατι ο Οτε..

arislol
21-03-10, 18:13
Ναι γιατί το Default Snr της Forthnet είναι 6 και πιστεύω ότι θα μειωνότανε το SN Margin από 10,5 σε 6 και θα κλείδωνε πιο ψηλά, και έχω παρατηρίσει όσοι έχουν βάλει 24άρες με Forthnet έχουν συνέχεια οριακό SNR που είναι στα 5-6db και κλειδώνουν ψηλά, ενώ όσοι έχουν Connex κλειδώνουν πιο χαμηλά από την Forthnet...

Ναι με αυτό το καλώδιο χάνει τουλάχιστον 5-6db θόρυβο σίγουρα οπότε υπολογίζω γύρω στο 21db attenuation... Μπορεί να βγάλω και το Router εκεί έξω να το έχω έτσι, αλλά πιστεύω πως αν ζητήσω αλλαγή ζεύγους και από τον οτε ίσως βελτιωθεί σχετικά η κατάσταση...

Απλά αύξηση του SN Margin δεν με ενδιαφέρει και πολύ.. Γιατί ήδη έχω μπόλικο :D [10,5-11db]

baskon
21-03-10, 18:23
Βασικά δεν έχω πολυ χρονο..Καλο θα είναι να ψαξεις λιγο τι ακριβως είναι το snr τι το attenuation και αν σε νοιαζει ή οχι..
ΑΠο τη στιγμη που το προβλημα σου είναι οι αποσυνδεσεις σιγουρα η αλλαγη του snr προς τα πανω θα σε βοηθησει..
Επισης το snr δε παραμενει σταθερο.Ειναι σε αμεση σχεση με την ταχυτητα που κλειδωνεις..
Και εσενα το βασικό σου προβλημα είναι το snr Που ανεβοκατεβαινει αρκετα και για αυτό τη μια κλειδωνεις στα 7.5 την αλλη στα 10 mbps.
Βλεπεις παντα snr κοντα στο 10 αλλά με εντελως διαφορετικη ταχυτητα..
Αν θέλεις ακουσε με και κοίτα πρωτα την καλωδιωση σου..
Ετσι στο ασχετο ζευγος ο Οτε δε προκειται να σου αλλαξει..Και αν ερθει και μετρησει στο κατανεμητη μια ταχυτητα 15 mbps θα σου πει φτιαξε τη καλωδιωση στο σπιτι σου και μετα τα λεμε..
Και σιγουρα αυτο θα γινει αν με το καλωδιο των 60 μετρων εχεις αυξησει το attenuation(οχι το θορυβο) Κατα 8db..

arislol
21-03-10, 18:42
Μα ξέρω τι είναι το SNR και το attenuation, και το attenuation επηρεάζει και το SNR εώς ένα επίπεδο.. Απλά ήθελα να δώ απο πλευράς οτε τι μπορώ να κάνω διότι εγώ θέλω το Router μέσα στο σπίτι, τώρα αν χρειαστεί να κοιτάξουμε τα καλώδια στο σπίτι το πολύ πολύ να ρίξουμε και το τηλέφωνο και το ρεύμα και να κάνουμε καμιά ζημιά...

cmaniac
22-03-10, 00:29
Μα ξέρω τι είναι το SNR και το attenuation, και το attenuation επηρεάζει και το SNR εώς ένα επίπεδο.. Απλά ήθελα να δώ απο πλευράς οτε τι μπορώ να κάνω διότι εγώ θέλω το Router μέσα στο σπίτι, τώρα αν χρειαστεί να κοιτάξουμε τα καλώδια στο σπίτι το πολύ πολύ να ρίξουμε και το τηλέφωνο και το ρεύμα και να κάνουμε καμιά ζημιά...

Μετα συγχωρησεως, αλλα δεν ξερεις.

Με 2-3 λογια:

Attenuation: Εξασθενιση του καλωδιου. Προκυπτει απο την αποσταση σου με το τηλεφωνικο κεντρο απο μαθηματικο τυπο
SNR: ειναι ο αριθμος που προκυπτει απο το λογο σηματος - θορυβου της γραμμης σου

Οσο πιο χαμηλο το SNR τοσο πιο ασταθης ειναι η γραμμη γιατι εχει αυξημενο θορυβο.
Οσο πιο χαμηλο το Attenuation τοσο πιο ψηλα θα συγχρονισεις γιατι ειναι πιο πιθανο να μπορει το καλωδιο σου να μεταφερει σημα σε μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων οι οποιες με την αποσταση χανονται. Το Attenuation ειναι μια ενδειξη της αποστασης σου απο το Α/Κ.

Αυτα τα δυο συνδεονται μεταξυ τους. Για να υπολογισει την ταχυτητα συγχρονισμου το μοντεμ σου, πρωτα κοιτα την αποσταση και επειτα προσαρμοζεται στο θορυβο της γραμμης σου.

Ο ΟΤΕ εχει ως στοχο τα 9dB SNR οποτε οταν κατα το handshake το modem φτασει στα 9dB δεν το "αφηνει" να πεσει παρακατω με αποτελεσμα να κλειδωνει σε αυτη την ταχυτητα.

Η Forthnet εχει 6dB η οποια θεωρειται η ελαχιστη τιμη για να συγχρονισει μια μεση γραμμη χωρις προβληματα. Καποιοι με πολυ καλες γραμμες εχουν καταφερει να συγχρονισουν με SNR ακομα και πολυ κατω απο 6.

billybiros
22-03-10, 01:38
Καταρχάς φίλε arislol απο ότι βλέπω είσαι σε ADSL2 (G.992.3).
To έχεις επιλέξει εσύ; ή ρυθμίστηκε από μόνο του εκεί ;

Δοκίμασε το και σε ADSL2+ (αν δεν το έχεις κάνει)

Απο εκεί και πέρα δεν έχω καταλάβει πολύ καλά τη θέλεις να κάνεις;
Θέλεις να γίνει πιο σταθερή η γραμμή σου (συγχρονίζει περίπου στα 10) ή να πας στα 14;
Δεν καταλαβαίνω το νόημα έχει να ζητάς να σου μειώσουν τη γραμμή στα 14 όταν συγχρονίζεις στα 10 (αυτό δεν είναι μείωση αλλά αύξηση).

Σε κάθε περίπτωση πάντως δοκίμασε και τα άλλα modes και φυσικά την εσωτερική σου καλωδίωση.

arislol
22-03-10, 02:28
Όσο για το G.992.3 έχεις δίκιο, θα το διορθώσω απλά έχασε τις ρυθμίσεις απο το telnet..

Απλά όταν δίνουν 24άρα δεν ταλαιπωρείται πιο πολύ η γραμμή και δεν την κάνει πιο "ασταθής" και κλειδώνει σε διαφορετικές ταχύτητες με κάθε reset??
Σκέφτηκα ότι γίνεται πιο ασταθής, και αν έβαζα 14Mbps θα ήταν πιο σταθερή.. Αλλά δεν υπάρχει αυτό από ότι κατάλαβα... Εδώ δίνω το νόημα, σωστά το κατάλαβες απλά εγώ το σκέφτομαι αλλιώς..
Αύριο - Μεθαύριο θα αλλάξω τον τρόπο σύνδεσης ώστε να μην χρειάζεται καλώδιο και να είναι απευθείας στον Κατανεμητή (αν το λέω σωστά).

Αν φτιάξει θα σας γράψω :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.