PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για την εξεύρεση λύσης για νέα γραμμή



mspant
22-03-10, 11:32
Μέσα στο καλοκαίρι θα πρέπει να μετακομίσω στο εξοχικό μου σπίτι, το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Άγιος Δημήτρης στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου.

Για διάφορους λόγους ο ΟΤΕ δε μπορεί να μου βάλει τηλεφωνική γραμμή/internet και υποθέτω ούτε και οι εναλλακτικοί πάροχοι , αφού θα πρέπει να παραδώσει πρώτα ο ΟΤΕ τη γραμμή μέχρι το σπίτι .

Ο γείτονας μου έχει τηλέφωνο και στα 30 μέτρα από μένα άλλος γείτονας έχει και internet.

H τελική λύση θα είναι να βάλει 2η γραμμή ο γείτονας μου και να την πάρω εγώ αλλά δεν θέλω αν δεν εξαντλήσω όλα τα ενδεχόμενα.

Για adsm ούτε λόγος γιατί παίζει ο περιορισμός με τα 30gb ...

Αν έχει κάποιος κάποια λύση ας μου στείλει κάποιο μήνυμα ...

Σάς ευχαριστώ

emeliss
22-03-10, 13:14
Απλά ενημερωτικά, η τελική λύση που γράφεις είναι παράνομη.

princeelf
22-03-10, 14:57
Μέσα στο καλοκαίρι θα πρέπει να μετακομίσω στο εξοχικό μου σπίτι, το οποίο βρίσκεται στην περιοχή Άγιος Δημήτρης στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου.

Για διάφορους λόγους ο ΟΤΕ δε μπορεί να μου βάλει τηλεφωνική γραμμή/internet και υποθέτω ούτε και οι εναλλακτικοί πάροχοι , αφού θα πρέπει να παραδώσει πρώτα ο ΟΤΕ τη γραμμή μέχρι το σπίτι .

Ο γείτονας μου έχει τηλέφωνο και στα 30 μέτρα από μένα άλλος γείτονας έχει και internet.

H τελική λύση θα είναι να βάλει 2η γραμμή ο γείτονας μου και να την πάρω εγώ αλλά δεν θέλω αν δεν εξαντλήσω όλα τα ενδεχόμενα.

Για adsm ούτε λόγος γιατί παίζει ο περιορισμός με τα 30gb ...

Αν έχει κάποιος κάποια λύση ας μου στείλει κάποιο μήνυμα ...

Σάς ευχαριστώ

Θα ήτανε χρήσιμο να μάθουμε γιατί δεν μπορεί ο ΟΤΕ να σου βάλει γραμμή.

terko
22-03-10, 16:08
Θα ήτανε χρήσιμο να μάθουμε γιατί δεν μπορεί ο ΟΤΕ να σου βάλει γραμμή.

Επίσης να προσθέσω εγώ, <<και ενώ στον γείτονα μπορεί να βάλει δεύτερη γραμμή>>, μήπως έχεις κάποιο ανοιχτό προηγούμενο θέμα με τον ΟΤΕ και αυτός είναι ο λόγος μη διάθεσης γραμμής από την πλευρά του.

mspant
22-03-10, 17:07
Δεν υπάρχει άδεια οικοδομής ...

terko
22-03-10, 18:39
Τότε δεν υπάρχει ενδεχόμενο να βρεις πλέον νόμιμη λύση.

xmperop1
22-03-10, 21:16
Δεν υπάρχει άδεια οικοδομής ...

Την πάτησες σε πρώτη φάση.
Μήπως έχει εμπλακεί το σπίτι σε τίποτα δηλώσεις με το νομο "δήλωσε το να το σώσεις"?
Ρεύμα έχει?

mspant
23-03-10, 00:08
Ρεύμα έχει εδώ και 5 χρόνια και έχει δηλωθεί κανονικά στο Ε9 εδώ και πολλά χρόνια , αλλά όχι την πρώτη φορά με το νόμο Τρίτση, δεν υπήρχε τότε.

xmperop1
23-03-10, 00:22
Ρεύμα έχει εδώ και 5 χρόνια και έχει δηλωθεί κανονικά στο Ε9 εδώ και πολλά χρόνια , αλλά όχι την πρώτη φορά με το νόμο Τρίτση, δεν υπήρχε τότε.

Τα αναφέρατε αυτά στον ΟΤΕ και αν ναι τι σας είπαν?.
Το ότι έχει ρεύμα μπορεί να βοηθήσει.

mspant
23-03-10, 00:43
Ο OΤΕ ζητάει την άδεια οικοδόμησης αλλιώς δεν προχωράει την αίτηση .

xmperop1
23-03-10, 00:50
Τότε την πάτησες για τα καλά δυστιχώς.

terko
23-03-10, 01:04
Για την μη αδειοδότηση της οικοδομής πληρώνεις κάποιο πρόστιμο κάθε χρόνο, το αναφέρω αυτό γιατί γνωρίζω από ένα ξάδερφο ο οποίος είχε μεν νόμιμη άδεια, αλλά καθαρά λόγω μιας βλακείας του μηχανικού, είχε κάποιο πρόβλημα με την πολεοδομία και το είχε ψάξει και μου είπε ότι ισχύει ένας νόμος από πέρσι αν δεν κάνω λάθος που προβλέπει την πληρωμή ετήσιου προστίμου και θεωρείται νόμιμος, δεν γνωρίζω αν ισχύει για περιπτώσεις σαν την δική σου.

Σε εναλλακτικό πάροχο έχεις απευθυνθεί, μήπως προχωρήσει έτσι.

emeliss
23-03-10, 11:34
Σε εναλλακτικό πάροχο έχεις απευθυνθεί, μήπως προχωρήσει έτσι.
Δεν θα γίνει τίποτα έτσι. Τις εναλλακτικές λύσεις ο φίλος τις έχει ήδη σκεφτεί (3G, γείτονας).

@ ADSLgr.com All rights reserved.