PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση του SNR μετα απο πτωση ρευματος της ΔΕΗ



Lancelotnt
23-03-10, 10:25
Μετά απο διακοπή ρεύματος τις δεη διαπίστωσα οτι έχω αυξημένο SNR σε σχέσει όταν έχω κανονικά ρεύμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως εξηγείτε αυτό?

Παραθέτω στατιστικά

Ρεύμα απο UPS

Link Information

Uptime: 1 day, 13:30:37

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 251 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [kB/GB]: 0,00 / 9,63

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 59,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 21,0

Όταν είμαι στο ρεύμα κανονικά έχω τις παρακάτω τιμές

Ρεύμα απο ΔΕΗ

Link Information

Uptime: 1 day, 13:30:37

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 251 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [kB/GB]: 0,00 / 9,63

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 0,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 59,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 13,5

Να εξηγήσω σε αυτό το σημείο πως δεν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού μου γιατι έχω δοκιμαση το εξής.

Χωρίς να υπάρχει διακοπή ρεύματος εκλησα το γενικό διακόπτη του σπιτιού γυρνώντας αυτόματα σε UPS το SNR δεν αυξήθηκε όπως περίμενα να συμβεί σε περίπτωση που θα είχα καποιο πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι. Εμηνε το ίδιο.

SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,5 / 13,5

Εφόσον δεν έχω πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού (εξακριβωμένο) τι μπορεί να φταίει στην μεγάλη πτώση του SNR?

Θα μπορούσα νομίζω άνετα με 21,5 να είχα ωχταρα γραμμή

agrelaphon
23-03-10, 10:31
Κοίταξε μήπως περνάς τη γραμμή από το ups :hmm:

Lancelotnt
23-03-10, 10:33
Κοίταξε μήπως περνάς τη γραμμή από το ups :hmm:

Οχι δεν περνα η γραμμη απο Ups

baskon
23-03-10, 10:36
Περιεργο προβλημα..Αρχικά νομιζα οτι ειναι λογω crosstalking..αλλά μια μερα Online?
Η διακοπη ρευματος ποτε εγινε?Εαν πριν λιγη ωρα(και απλως δεν εκλεισε το ρουτερ επειδη εχεις ups) τοτε μη στεναχωριεσαι..:pΜολις ανοιξουν όλα τα ρουτερ και οι υπολογιστες των γειτονων θα επανελθεις στα ιδια..

agrelaphon
23-03-10, 10:44
...
Να εξηγήσω σε αυτό το σημείο πως δεν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού μου γιατι έχω δοκιμαση το εξής.

Χωρίς να υπάρχει διακοπή ρεύματος εκλησα το γενικό διακόπτη του σπιτιού γυρνώντας αυτόματα σε UPS το SNR δεν αυξήθηκε όπως περίμενα να συμβεί σε περίπτωση που θα είχα καποιο πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι. Εμηνε το ίδιο.

...
Αυτό δεν είναι έλεγχος γραμμής.
Φυσιολογική φαίνεται η κατάσταση της γραμμς σου για τόσο μεγάλη εξασθένηση
@βασκον: Ναι, πράγματι δεν το σκέφτηκα

Lancelotnt
23-03-10, 11:04
Περιεργο προβλημα..Αρχικά νομιζα οτι ειναι λογω crosstalking..αλλά μια μερα Online?
Η διακοπη ρευματος ποτε εγινε?Εαν πριν λιγη ωρα(και απλως δεν εκλεισε το ρουτερ επειδη εχεις ups) τοτε μη στεναχωριεσαι..:pΜολις ανοιξουν όλα τα ρουτερ και οι υπολογιστες των γειτονων θα επανελθεις στα ιδια..

Δηλαδή μόλις έρθει το ρεύμα θα πέσουν τα νούμερα επιδη θα ανοίξουν τα ρουτερ τις γειτονιάς? είναι φυσιολογικό αυτό ?

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι ήδη υπό διακοπή ρεύματος

........Auto merged post: Lancelotnt πρόσθεσε 12 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό δεν είναι έλεγχος γραμμής.
Φυσιολογική φαίνεται η κατάσταση της γραμμς σου για τόσο μεγάλη εξασθένηση
@βασκον: Ναι, πράγματι δεν το σκέφτηκα

Όταν αναφέρομε στον έλεγχο γραμμής εννοώ του ρεύματος δλδ αν φταίει το ρεύμα δεν εννοω την τηλ. γραμμή.

baskon
23-03-10, 12:34
Φυσικά και είναι φυσικο και λεγεται Crosstalking..
Όταν ερθει το ρευμα και γυρισουν και ολοι στο σπιτι τους ,μετα το μεσημερι δηλαδη δες τα νουμερα και πες μας..
99.99% θα εχουν επανελθει στα φυσιολογικά τους (χειροτερα) επιπεδα

terko
23-03-10, 14:26
Η πτώση του ρεύματος από την ΔΕΗ, είναι ο σίγουρος τρόπος για να διαπιστώσει κάποιος (εφόσον έχει UPS) πόσο επηρεάζεται η γραμμή του από Crosstalking.

m3fisto
23-03-10, 14:34
Ναι το επιβεβαιώνω και εγώ. Μάλιστα συμφέρει κατα τη διακοπή να κάνεις reset το router. Σε εμένα κλειδώνει στα 24576 και για όσο διαρκέσει η χαρά κατεβάζει με 2,6 απο ράπιντ. Δυστυχώς όπως όλα τα ωραία πράγματα διαρκεί λίγο.

terko
23-03-10, 14:37
Ναι το επιβεβαιώνω και εγώ. Μάλιστα συμφέρει κατα τη διακοπή να κάνεις reset το router. Σε εμένα κλειδώνει στα 24576 και για όσο διαρκέσει η χαρά κατεβάζει με 2,6 απο ράπιντ. Δυστυχώς όπως όλα τα ωραία πράγματα διαρκεί λίγο.

Πολύ σωστά :oneup::oneup:

ubuntubu
23-03-10, 22:09
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 59,5
.....
Θα μπορούσα νομίζω άνετα με 21,5 να είχα ωχταρα γραμμή
Με 59,5 db εξασθένηση είσαι ήδη στο όριο της 2άρας

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

baskon
24-03-10, 00:50
Βασικά μπορει να παει περιπου στα 3 Mbps..Κατι λιγοτερο ισως..
Με τα χαρακτηριστικά που εχει κατα τη διακοπη ρευματος χωρις crosstalking ομως λογικά θα πηγαινε μεχρι τα 4-4.5 mbps ...
Βεβαια ειναι λιγο δυσκολο ...Πως μπορει να εχει μονιμα ολη τη γειτονια στο σκοταδι και να εχει μόνο ο φιλος ρευμα ?:rofl:

Lancelotnt
24-03-10, 13:12
Βασικά μπορει να παει περιπου στα 3 Mbps..Κατι λιγοτερο ισως..
Με τα χαρακτηριστικά που εχει κατα τη διακοπη ρευματος χωρις crosstalking ομως λογικά θα πηγαινε μεχρι τα 4-4.5 mbps ...
Βεβαια ειναι λιγο δυσκολο ...Πως μπορει να εχει μονιμα ολη τη γειτονια στο σκοταδι και να εχει μόνο ο φιλος ρευμα ?:rofl:

Μετά από κάποιες αλλαγές που κάνανε στις κολώνες τις ΔΕΗ από χθες έχω αύξηση του SNR σταθερή κατά 2,5 μονάδες.

Uptime: 0 days, 19:17:15

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 255 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / -51,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 59,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,0 / 16,0

έχει μήνη στο 16 καρφωμένο απο χθες και δεν πεφτη με τίποτα δεν έχω ξαναδεί να πιάνο τέτοιο νούμερο με τόσο θόρυβο.

maik
25-03-10, 12:22
Μηπως αλαξαν και καποιον μετασχηματιστη της ΔΕΗ στην γειτονια;

Lancelotnt
26-03-10, 15:45
Μηπως αλαξαν και καποιον μετασχηματιστη της ΔΕΗ στην γειτονια;

Δεν ξέρω τι αλαξαν σίγουρα πάντως κάτι προς το καλύτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.