PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιζει απο ΟΤΕ σε ΗΟL;



max_air
23-03-10, 14:46
Γεια σας,
Ειμαι στον ΟΤΕ με φοιτητικο 2Μbit/s , 11,90Ε/μηνα και σκεφτομαι να παω στην ΗΟL για τηλεφωνια κτλ

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η υπηρεσια παροχης ιντερνετ(μου ειπαν για 6Mbps) 10Ε/διμηνο?!

Αληθευει η τιμη ? Επισης η ποιοτητα τι λεει? Με ενδιαφερει κυριως για ping επειδη συνδεομαι σε σερβερς Ευρωπης κυριως...(με τον ΟΤΕ ειμαι αρκετα καλα - μην παμε σε χειροτερα)

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να παω για τηλεφωνια στο πακετο της HOL και για ιντερνετ να μεινω στον ΟΤΕ?

Ευχαριστω.

baskon
23-03-10, 14:52
Εαν μιλαμε για φοιτητικο ιντερνετ και στη Hol η τιμη ειναι 10 ευρω το μηνα..χωρις τηλεφωνια βεβαια..Η τηλεφωνια παραμενει στον Οτε..
Οσο για τα pings...
Και στη μια περιπτωση και στην αλλη πας μεσω Εδετ στο ιντερνετ οποτε πανω κατω θα ειναι ιδια..
Λογικα στον Οτε εισαι σε fast path Οποτε αν ειναι ετσι θα έχεις 15-20 ms μικροτερο Ping..
Στη Hol θα εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα κατεβασματος/ανεβασματος ομως..
Εαν πας σε καποιο πακετο double play στο οποιο δεν υπαρχει φοιτητικο τοτε η διαφορα τιμης ειναι αρκετα μεγαλη αλλά η κινηση σου στο ιντερνετ παει μεσω Hol και οχι ΕΔΕΤ..
Οποτε αντιστοιχα τα Pings θα διαφερουν..

dmax
23-03-10, 14:57
Γεια σας,
Ειμαι στον ΟΤΕ με φοιτητικο 2Μbps, 11,90Ε/μηνα και σκεφτομαι να παω στην ΗΟL για τηλεφωνια κτλ

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει η υπηρεσια παροχης ιντερνετ(μου ειπαν για 6Mbps) 10Ε/διμηνο?!

Αληθευει η τιμη ? Επισης η ποιοτητα τι λεει? Με ενδιαφερει κυριως για ping επειδη συνδεομαι σε σερβερς Ευρωπης κυριως...(με τον ΟΤΕ ειμαι αρκετα καλα - μην παμε σε χειροτερα)

Τελος θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να παω για τηλεφωνια στο πακετο της HOL και για ιντερνετ να μεινω στον ΟΤΕ?

Ευχαριστω.

Αυτό ακριβώς, σε βλέπω για τα χειρότερα.:rofl:;)

max_air
23-03-10, 15:06
Μου ειπαν 38ε/διμηνο για τηλεφωνια

και το ιντερνετ 10ε/διμηνο για 6 mbit (δεν τους ειπα για φοιτητικο)

Συνολο δλδ 48ε/ διμηνο..

Αρα?

εν τω μεταξυ στο σαιτ, για double play τα λεει καπως αλλιως απο οτι μου τα ειπαν..ιντερνετ εως 24(ενω μου ειπαν 6), κλησεις απεριοριστες(ενω μου ειπαν μεχρι 7 ωρες για αστικες κτλ) κτλ

terko
23-03-10, 15:18
Ποιοι σου τα είπαν αυτά, μήπως κάποιοι απατεώνες εξωτερικοί εμπορικοί αντιπρόσωποι της HOl που σε πήραν τηλέφωνο, όλο κάτι τέτοια λένε στον κόσμο και όποιος τσιμπήσει καi όταν έρθει ο λογαριασμός καταλαβαίνουν ότι ήταν απάτη.

Μπες εδώ (http://www.hol.gr/default.asp?pID=12&ct=76&la=1) και ενημερώσου για τα πακέτα της Hol.

necroblood
23-03-10, 15:30
+1 terko
φιλε μου αν θες τη γνωμη μου πανω στο ping επειδη και εμενα αυτο με καιει κυριως μεινε ΟΤΕ εχοντας δοκιμασει 3 παροχους και ειχε 20με 30 ping διαφορα πανω φυσικα ακους αποψεις αλλα αν δε δοκιμασεις δε χανεις ποτε τπτ ..σχεδον ποτε :P

Vitruvian78
25-03-10, 11:15
Εγώ γενικά θεωρώ πως ο ΟΤΕ είναι κοροϊδίστικα λεφτά.....αλλά ο καθένας μπορεί να κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του.

johnson
25-03-10, 11:47
Αν πας σε HOL, πήγαινε σε φοιτητικό. Το κανονικό ξέχνα το, θα το μετανιώσεις αν έχεις καλομάθει τώρα.

baskon
25-03-10, 11:57
Απο τη στιγμη που σε ενδιαφερουν τα ping κατσε εκει που εισαι..
Αν πας σε φοιτητικο Hol η διαφορα χρηματων ειναι ελαχιστη , ενω αν βαλεις double play απο Hol ισως η διαφορα χρηματων να ειναι μεγαλυτερη αλλα θα πας στο Ιντερνετ μεσω Hol..Αυτη τη στιγμη τα Pings ειναι καλα,αλλά η ιστορία έχει δειξει οτι η Hol δε κανει για Online games..Οποτε μολις εξαντληθουν τα Gbps της αναβαθμισης πάλι τα Pings Θα ανεβουν..

johnson
25-03-10, 12:06
Απο τη στιγμη που σε ενδιαφερουν τα ping κατσε εκει που εισαι..
Αν πας σε φοιτητικο Hol η διαφορα χρηματων ειναι ελαχιστη , ενω αν βαλεις double play απο Hol ισως η διαφορα χρηματων να ειναι μεγαλυτερη αλλα θα πας στο Ιντερνετ μεσω Hol..Αυτη τη στιγμη τα Pings ειναι καλα,αλλά η ιστορία έχει δειξει οτι η Hol δε κανει για Online games..Οποτε μολις εξαντληθουν τα Gbps της αναβαθμισης πάλι τα Pings Θα ανεβουν..

Τα pings που βλέπω στο thread της hol απλά δεν είναι τραγικά, καλά δε τα λες.

Dark-Side
25-03-10, 19:26
Απο τη στιγμη που σε ενδιαφερουν τα ping κατσε εκει που εισαι..
Αν πας σε φοιτητικο Hol η διαφορα χρηματων ειναι ελαχιστη , ενω αν βαλεις double play απο Hol ισως η διαφορα χρηματων να ειναι μεγαλυτερη αλλα θα πας στο Ιντερνετ μεσω Hol..Αυτη τη στιγμη τα Pings ειναι καλα,αλλά η ιστορία έχει δειξει οτι η Hol δε κανει για Online games..Οποτε μολις εξαντληθουν τα Gbps της αναβαθμισης πάλι τα Pings Θα ανεβουν..

Τα Pings φτιάξανε και έχουν φτάσει σε normal επίπεδα...Δεν είναι όπως στον OTE αλλά το gaming είναι κάτι παραπάνω από απολαυστικό ακόμα και με λίγο υψηλότερα pings.

........Auto merged post: DarkSidez πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αληθευει η τιμη ? Επισης η ποιοτητα τι λεει? Με ενδιαφερει κυριως για ping επειδη συνδεομαι σε σερβερς Ευρωπης κυριως...(με τον ΟΤΕ ειμαι αρκετα καλα - μην παμε σε χειροτερα)

Πες μου τις IP απο τους servers να σου πω τι ping έχω εγώ απο hol.

zombie_wireless
25-03-10, 19:43
Εγώ γενικά θεωρώ πως ο ΟΤΕ είναι κοροϊδίστικα λεφτά.....αλλά ο καθένας μπορεί να κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του.


Αλλά προσφέρει υπηρεσίες...

johnson
25-03-10, 22:53
Αν υπάρχει ON στη περιοχή σου, προτίμησε την (fast path).
Αν υπάρχει Cyta στη περιοχή σου, προτίμησε την (fast path).

Αλλιώς πάνε φοιτητικό hol (edet bandwidth, απλά OK pings).
ή μείνε στο φοιτητικό οτε (edet bandwidth, fast path).

Τα κανονικά πακέτα της HOL δε προσφέρουν ούτε ουάου bandwidth ούτε καν τα pings του edet της φοιτητικής hol.

Στο topic hol ping times έχουμε καταντήσει να θεωρούμε καλά τα pings με Γερμανία όταν είναι < 100ms
και εγώ εδώ με Vivodi (fastpath) στις άνετες ώρες έχω 48άρια. Πάνω από 70ms είναι υπερβολικό για Γερμανία.

matelas
26-03-10, 00:25
Αλλά προσφέρει υπηρεσίες...

Θα συμφωνήσω, αλλά μην ξεχνάμε το πρόσωπο του ΟΤΕ πριν μερικά χρόνια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.