PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα onDSL με αλλο router?



timeslot
28-04-06, 12:33
χαιρετω και παλι (sorry για το ανοιγμα νεου thread, εαν νομιζει ο mod ας το μεταφερει σε καποιο ηδη υπαρχον)

μια και 'ψηνομαι' να αποκτησω το onDSL kit (512) της otenet (2+2->δεσμευση για 12) και διαβαζοντας οτι δινεται με modem sagem -το οποιο ειναι usb ενω θελω 4 ethernet-, εχω μια απορια (φυσικα θα ρωτησω και σε oteshop):

υπαρχει η δυνατοτητα να ζητησω το πακετο με αλλο modem/router (π.χ καποιο απο αυτα που δινουν στο conn-x, με ethernet ports), με καποιο κοστος on-top (νομιζω οτι διαβασα καπου για καποια plus πακετα?)

το κανει αυτο κανενας απο τους multirama/plaisio εαν τους ζητηθει?

ναι το ξερω...οτι παιζω με λιγα ευρω διαφορα (στο συνολο των 12μηνων και αναγωγη τους μηνιαια) αλλα ουσιαστικα υποχρεωτικα αγοραζω ενα modem που ΔΕΝ θελω να ειναι usb, αλλα θελω και να του συνδεσω πανω απο 2 pc, και το sagem μαλλον δεν κανει τιποτε απο τα 2 οπως ειναι.

να το ζητησω ή θα με παρουν με τα λεμονια? το εχει κανει κανεις?

ευχαριστω εκ των προτερων

vshadow
28-04-06, 13:00
Το OnDSK Kit ερχέται μόνο με το usb modem Sagem 800/840. Αν θέλεις router μπορείς να πάρεις το καινούριο OnDSL Kit Wireless το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο πακέτο, αλλά δίνει το wireless router Sagem 1500/1540, το οποίο συνδέεται και με ethernet θύρα αντί για wireless αν θες.

timeslot
28-04-06, 14:09
ναι το εχω δει, ευχαριστω για την αμεση απαντηση
αλλα δε θελω wireless modem/router

τεσπα...θα κοιταξω τριγυρω (αν και δε περιμενω πολλα...)

teo_L20
28-04-06, 16:13
Αν πάρεις wireless αν πάρχει πχ, ενα Notebook το συνδέεις ασύμαρτα!
Εχεις όφελος!;)

asteroulis
17-05-06, 16:12
Πραγματικά , αν έχεις φορητό κυρίως είναι πολύ καλή περίπτωση το ασύρματο.Μη σε ανησυχεί. Εξ'άλλου φαντάζομαι πως θα μπορείς να κλήσεις τις ασύρματες δυνατότητες εαν δεν έχεις για την ώρα φορητό.

corsgdgr
24-05-06, 03:11
Παιδιά και εγώ έχω το sagem fast 800 αλλά θέλω κάποιο modem/router. Υπάρχει περίπτωση να δω διαφορά σε ταχύτητες ή σταθερότητα, γιατί με το sagem όποτε κλείνει η οθόνη (μετά από 30 λεπτά πέφτει και η σύνδεση). Ούτως ή άλλος θέλω modem/router γιατί το adsl δεν είναι σαν το dialup με εικονίδια συνδέσεων κλπ. Επίσις κάτι ακόμα, δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με την υπηρεσία ondsl kit εάν πάρω κάποιο modem/router. Το λέω αυτό γιατί στο κιτ ήταν όλα πολύ αυτοματοποιημένα αλλά δεν περίμενα να δημιουργιθεί μια εικονική dialup σύνδεση όπου στο πλαίσιο αριθμού του ISP να γράφει adsl usb modem ... ή κάτι τέτοιο. Εγώ θέλω μόλις ανοίγω το PC να είναι μέσα στο δίκτυο. Βέβαια αν υπάρχει κάποιο ειδκό utility που συνέχεια θα κοιτάει εάν η σύνδεση είναι ενεργή και εάν έχει πέσει να την ξανασυνδέει τότε νομίζω ότι θα μου λειθούν πολλά προβλήματα (αν ξέρει κάποιος κανένα τέτοιο πρόγραμμα ας με ενημέρώσει).

gallahant
24-05-06, 12:59
αυτο το ασυρματο sagem Που δινουν στο νεο πακετο δεν μπορει να συνδεθει και ενσυρματα?:hmm: αν ναι, οποτε που το προβλημα στο να το παρει αυτο το πακετο ο φιλος?

artlovergr
24-05-06, 14:02
Θα θελα να σου εφιστήσω την προσοχή για την περιπτωση κατα την οποία προσανατολίζεσαι να αγορασεις κάποιο modem/router απο το εμπόριο να κοιτάξεις πρώτα να δεις να το καλύπτει στην τεχνική της υποστήριξη Η οτενετ η ο ΟΤΕ σε περίπτωση που δεν είσαι εξοικειωμένος στο να κάνεις τις ρυθμήσεις μόνος σου

Storm1672
27-05-06, 22:49
Θα ηθελα μονο να προσθεσω οτι το συγκεκριμενο ρουτερ (Sagem f@st 1500WG) ειναι μονο με Ethernet και οχι USB.Πηρα το ρουτερ με το OnDSL kit 1024 wireless.Να επισημανω οτι εχω καποια προβληματα αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει το ρουτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.