PDA

Επιστροφή στο Forum : Οσοι ενδιαφέρονται για UPS-πολύμπριζα ασφαλείας εδώ !!!



XTCgr
22-01-04, 03:31
επειδή έχει τεθεί θέμα για τα UPS-surge protectors παραθέτω 2 πολύ καλά links
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες, επεξήγηση διαφόρων προδιαγραφών, τι να κοιτάει κανείς ο οποίος θέλει να επενδύσει στην ασφάλεια του PC του
Στο 2ο link χρήστης περιγράφει την προσωπική του περιπέτεια...διαβάστε τι έχασε από κεραυνό :shock: (αλλά όπως λέει και ο ίδιος πάλι καλά :roll: )

http://www.overclockers.com/articles934/

http://www.overclockers.com/articles937/

[/list]

Oakenfold_
22-01-04, 03:48
Είμαι κοζάνη με 5-6 έργοστάσια της Δεή γύρω γύρω, ε και ναι, κόπηκε το ρεύμα για μια ώρα++! Έχω ένα ups MG το οποίο δεν λειτούργησε καθόλου για 2η φορά!!! Το έχω μέν 5 χρόνια αλλά δεν δικαιολογείται να μήν κρατάει back-up ούτε ένα λεπτό.
Έτσι μου την βάρεσε και έκανα ήδη μια έρευνα αγοράς για ένα νέο ups...
MG με τίποτα ξανά βέβαια, οπότε καταλήγουμε σε 2 μοντέλα APC..

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=140451&Merchant_Id=1&sts_cid=3

και

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=154339&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Πάντα Line Interactive!!! Γιατί; Γιατί 1)Έχει προσαρμογέα τάσης! 2)Προστασία απο κεραυνούς και γενικά υψηλές τάσεις για την γραμμή τηλεφώνου και 3)Σύνδεση με τον υπολογιστή, ώστε να επικοινωνούν άμεσα! (usb).
Νόμιζα ότι το ups είναι από τα τελευταία πράγματα που έπρεπε να προσέξω στο pc μου! Έκανα λάθος όμως όπως και οι πιό πολλοί απα μας..
Εάν έχει οθόνη αξίας 800+ ευρώ δέν λέει να στην κάψει κανένας κεραυνός.. κτλ.. Εγώ άμεσα θα προσπαθήσω να πάρω κάποιο απο τα παραπάνω γιατί το ρεύμα κόβεται συνέχεια.. :? :?

XTCgr
22-01-04, 10:10
Έχω ήδη ένα line interactive της ΜGE από τον Σεπτέμβριο που έβαλα DSL
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=34596&Merchant_Id=1&sts_cid=3 Το μόνο κακό ειναι οτι το έχω πολύ φορτωμένο και δεν κρατάει πολύ η μπαταρία!

frap
22-01-04, 10:52
Έχω ένα ups MG το οποίο δεν λειτούργησε καθόλου για 2η φορά!!!

Πόσο καιρό το έχεις; Πόσο καιρό το είχε στο ράφι αυτός από τον οποίο το αγόρασες;

Δοκίμασες να του αλλάξεις μπαταρία; Οι Lead-Acid μπαταρίες που χρησιμοποιούν όλα τα ups αυτής της τάξης έχουν ορισμένο χρόνο ζωής (4-5 χρόνια), που μειώνεται μάλιστα κατακόρυφα αν ξελιγώνονται συχνά ή μένουν χωρίς πλήρες φορτίο για μεγάλο χρονικό διάστημα (το Ups στο ράφι του μαγαζιού....)

-Κ.

waste
22-01-04, 11:48
δυστυχως τα μονα πραγματικα ασφαλη UPS ειναι τα ONLINE κι αυτο διοτι το ρευμα που ερχεται απο την πριζα σας δεν ειναι το ιδιο ρευμα με αυτο που τροφοδοτει τον υπολογιστη σας. δηλαδη το AC το κανει DC, περναει απο την μπαταρια και το ξανακανει AC σε real time πριν το δωσει στον υπολογιστη σου.

ολα τα αλλα ups λιγο πολυ κανουν καποιους συμβιβασμους. δυστυχως τα online ειναι πανακριβα.

και επισης, ό,τι και εαν ακουτε μην πιστευετε πολλα για την προστασια απο κεραυνους. ο καλυτερος τροπος να προφυλαχθεις απο κεραυνους ειναι να τραβηξεις την πριζα οταν τους ακους να ερχονται κοντα σου :P :P

The_StarGazer
22-01-04, 12:14
Waste με το τελευταιο θα συμφωνησω απολυτα
Σε μενα ο κεραυνος χτυπησε 10 μετρα απο το σπιτι μου (Σεπτ. 2002) και
αποδημισαν εις Κυριον τα εξης
2 modem, 2 motherboards, 1 Καρτα Δικτυου, 1 Καρτα Ηχου, 1 Τροφοδοτικο

Δε νομιζω οτι μπορει να σε σωσει καποιο UPS απο κατι τετοιο.

Υ.Γ. Μαγκες μιλαμε για ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΟΥΜ :!: :)

Oakenfold_
22-01-04, 14:01
Σε μενα ο κεραυνος χτυπησε 10 μετρα απο το σπιτι μου (Σεπτ. 2002) και
αποδημισαν εις Κυριον τα εξης
2 modem, 2 motherboards, 1 Καρτα Δικτυου, 1 Καρτα Ηχου, 1 Τροφοδοτικο

Δε νομιζω οτι μπορει να σε σωσει καποιο UPS απο κατι τετοιο.


Κάνεις λάθος! Τα online σου παρέχουν την πλήρη προστασία, αφού έχουν και ρυθμιστή τάσης καί για το pc αλλά και για την γραμμή τηλεφώνου!

frap Αν θυμάμαι καλά κανα 5άρι χρόνια το έχω.. :roll: :roll: :roll:

The_StarGazer
22-01-04, 14:39
Εχει καποια ασφαλεια μεσα δηλαδη που αμα σου κατσει η στραβη την καιει οποτε και σταματαει η τροφοδοσια του απο την μπριζα???
:?

Oakenfold_
22-01-04, 14:42
προσαρμογέα τάσης έχει, όχι ασφάλεια.. νομίζω... :mrgreen:

Εγώ πάντως παράγγειλα το APC με τα 1000Va. Είναι πανάκριβο μεν, αλλά δε, δεν θα παίξω κορώνα-γράμματα τον υπολογιστή μου και ειδικά την οθόνη μου!! Χτές έκανε διακοπή το ρεύμα 4 φορές!!! Αν είναι δυνατόν παιδιά και είμαι και Κοζάνη.. Απο εδώ τροφοδοτείται με ρεύμα σχεδόν όλη η Ελλάδα!

@@ Δ Ε Η! :lol: :lol: :lol: :lol:

The_StarGazer
23-01-04, 15:06
Ισως μια ευθεια με Πτολεμαϊδα ( :shock: ) θα ελυνε το προβλημα ?? :mrgreen:

waste
23-01-04, 19:16
@Oakenfold

πήρες online ή line interactive ? διότι τα δευτερα καιτοι πολυ καλυτερα απο τα backup που ειναι απλες μπαταριες, δεν εχουν την ιδια διαταξη.

στα line interactive το ρευμα που παιρνεις ειναι της πριζας σου, αλλα περνα απο καποιο conditioning σαν σταθεροποιητης τάσης δηλαδή. Αυτό δεν σε σωζει απαραίτητα απο κεραυνο.

προσωπικά εδώ και καιρό είμαι υπέρ των σταθεροποιητών τάσης (μετα τα online UPS) διοτι ειναι φθηνοί και κανουν την ίδια δουλεια με τα line interactive UPS μειον την μπαταρία.

ΚΑι προσωπικά στα κομπιουτερ που παιζω δεν με ενδιαφέρει να μην κλείνουν όταν πέφτει το ρεύμα, αλλά να μην ανατινάζονται.

τώρα για τους κεραυνους και τους σταθεροποιητες τάσης δεν έχω άποψη. Για την ακρίβεια θα προτιμουσα να είναι εκτος πριζας εάν ρίχνει καρέκλες.


στον Φανο μπορείτε να βρείτε σταθεροποιητες με 35-40 ευρώ για 1000VA ενώ η APC πουλα το δικό της 1200VA γύρω στα 50ευρά. Τώρα για μεταξύ των δύο δεν έχω άποψη, τα εχω παρει και τα δύο . εαν καποιος ξερει περισσότερα ή μπορει να το ανοιξει και να καταλαβει ας μου πει να τον καλεσω για καφε ;-)

σε έναν σταθεροποιητή 1000-1200VA μπορείτε να ρίξετε με άνεση 2 υπολογιστές με τις οθόνες τους , υπο κάποιες συνθηκες και 3.

Phmorpheus
23-01-04, 20:23
@waste

Ποιός είναι ο Φανός??? Γιατι θα με ενδιέφερε ιδαίτερα να αγοράσω με αυτές τις τιμες

Oakenfold_
23-01-04, 21:20
@Oakenfold

πήρες online ή line interactive ? διότι τα δευτερα καιτοι πολυ καλυτερα απο τα backup που ειναι απλες μπαταριες, δεν εχουν την ιδια διαταξη.


Φυσικά 0n-Line 1000Va. Καλύτερα να δώσω 270 παραπάνω, απο το να χάσω 2500+ ευρώ!!

HellV1L
23-01-04, 21:50
ο Φανος ειναι ενα καταστημα στο κεντρο διπλα στη Κανιγκος.... παιδια εγω προσωπικα πρωτα πηρα ενα ups και μετα το καινουργιο μου pcακι πριν ενα χρονο.... (650Va)....

nevian
23-01-04, 22:06
Εγώ έχω το MGΕ Ecllipse Premium 500 (line interactive) σε ένα από τα PC μου και μέχρι τώρα και με έχει σώσει από άπειρες μικροδιακοπές αλλά και από πολλές μεγαλύτερης διάρκειας. Μπορώ να το συγκρίνω με ένα άλλο PC που δεν έχει UPS και έχει τρελαθεί στο reboot με το πρώτο 'τσαφ' της ΔΕΗ. :evil:

Τα online είναι η καλύτερη αγορά αλλά είναι πανάκριβα ακόμη δυστηχώς! :(

Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το 'pico' του πλαισίου αλλά δεν θέλω να ρισκάρω κατι φθηνό για λίγα ευρώ διαφορα... Το έχει πάρει κανεις?

A Hellene
24-01-04, 00:03
Καλησπέρα.

Ως συνήθως θα κουράσω πάλι το πόστ, προσπαθώντας να εμβαθύνω λίγο... Νοιώστε ελεύθεροι να το προσπεράσετε εάν ψάχνετε διαφορετική πληροφορία!


Αφού έξυσα την πληγή, νομίζω πως θα χρειαστεί να διευκρινήσω τη θέση μου στο <a href="http://www.adslgr.net/forum/viewtopic.php?p=49292&highlight=#49292">προηγούμενο πόστ</a> μου, σχετικά με την ασφάλεια που θα προσέφερε ένα On-Line UPS σε περίπτωση κεραυνού. Τονίζω ήδη εξάλλου, πως "Μία ΠΙΘΑΝΗ πρόληψη για το σύστημα θα αποτελούσε κάποιο αδιάλειπτο On-Line τροφοδοτικό...".

Η γαλβανική απομόνωση εισόδου-εξόδου (δικτίου ρευματοδότησης - σταθμού εργασίας/PC) που θα μπορούσε να προσφέρει ένα On-Line UPS, επιτυγχάνεται με τη μόνωση των πρωτευόντων τυλιγμάτων των μετασχηματιστών του από τα δευτερεύοντα, με το λεγόμενο Prespan, και με βερνίκι. Οι δε πλακέτες τους απομονώνονται ηλεκτρικώς μεταξύ τους, χρησιμοποιώντας opto-isolators για την ενδοεπικοινωνία τους. Η ηλεκτρική μόνωση είναι λοιπόν της τάξης των μερικών δεκάδων KV (χιλιάδων Volt): 20 με 50KV στην καλύτερη περίπτωση.
Από την άλλη, ο κανόνας θέλει 30KV περίπου σε κανονικές συνθήκες, για την επίτευξη σπινθήρα 1cm!
Ένας κεραυνός λοιπόν (που αποτελείται από πάρα-πάρα πολλά cm!), ή έστω το δυναμικό πεδίο που θα δημιουργήσει, θα λυθεί στα γέλια βλέποντας μια τέτοια ηλεκτρική μόνωση!

Δε γνωρίζω κατά πόσον υπάρχουν στην αγορά UPS με τέτοια πρόβλεψη ασφαλείας, για καιρικά δηλαδή φαινόμενα. Και αν υπάρχουν -που το θεωρώ τεχνικά δύσκολο-, δεν θα είναι καθόλου μα καθόλου φθηνά. Το μόνο που μπορούν οι σοβαρές εταιρίες του χώρου να κάνουν, είναι να πουλήσουν τα προϊόντα του ασφαλισμένα: Δηλαδή κάποιο μέρος της αξίας τους, να πηγαίνει σε ασφάλιστρα για τέτοιες ζημιές. Ας μην ξεχνάμε πως μια τέτοια εγγύηση, ανεβάζει την αξία της εταιρίας στην αγορά.

Για τα surge-arrestors τώρα, αποτελούνται κυρίως από Varistor (MOV), που δεν είναι σε θέση να απορροφήσουν (=βραχυκυκλώσουν) τέτοια ποσά ενέργειας. Η δουλειά τους είναι να αντέξουν στην υπέρταση, όσο χρόνο χρειάζονται για να κάψουν τις ασφάλειες της συσκευής προστασίας. Πρακτικά λοιπόν τραβούν την πρίζα, ελπίζοντας πως οι ασφάλειες θα καούν στην ώρα τους. Εάν οι τελευταίες είναι μεγαλύτερες σε ένταση από τις προβλεπόμενες, ακολουθεί κατάρρευση!

Τέλος, οι φθηνοί σταθεροποιητες δεν είναι παρά αυτομετασχηματιστές, ή στην καλύτερη περίπτωση μετασχηματιστές απομόνωσης, με λόγο 1:1 και μερικές ενδιάμεσες λήψεις στο πρωτεύον τύλιγμά τους. Ένα μικρό κύκλωμα διαβάζει την εναλλασσόμενη τάση εξόδου, και αν τη βρει εκτός του παραδεκτού παραθύρου (πχ <210V ή >230V), αλλάζει στο πρωτεύον τη θέση τροφοδοσίας, σε άλλη λήψη. Με αυτόν το τρόπο ανεβαίνει ή κατεβαίνει σε σταθερά βήματα ο λόγος μετασχηματισμού, ώστε η τελική τάση εξόδου να πλησιάζει την ιδανική των 220V. Χωρίς είσοδο φυσικά, δεν παρέχουν έξοδο.
Με το εύρος ανοχής της τάσης εισόδου των σημερινών τροφοδοτικών, ίσως οι σταθεροποιητες να μή γίνονται πλέον χρήσιμοι. Επενδύοντας κάτι παραπάνω, αγοράζει κανείς ένα φθηνό UPS.

Ελπίζω να έριξα λίγο φως στο θέμα.


Φιλικά,
Γιώργος.

Oakenfold_
24-01-04, 01:59
:mrgreen:


Τέσπα, μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορείς να κάνεις αλλαγή μπαταρίας σε ups? Που μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά @ Greece?

saint240881
24-01-04, 18:21
εγω παντως που την επαθα και μου καηκε ολο το pc αγορασα ενα mustek 800va και ειμαι μια χαρα.
Συμβουλη,μην κανετε τεστ το Ups σας κατω απο καταιγιδα και κευραυνους.γιατι 8α εκπλαγειτε απο το ποσο λανθασμενοι εισασταν πως το Ups σας προσφερει ασφαλεια...
UPS που να προσφερουν μεγιστη ασφαλεια δεν υπαρχουν.

vagelis
24-01-04, 21:34
πραγματικά παιδιά ,
χτές και προχθές στο κέντρο (ομόνοια-Γ΄Σεπτεμβρίου) γινόταν Ο χαμός με την τάση του ρεύματος. Το ups δεν σταμάτησε να δουλέυει. Ευτυχώς τα καινούργια δεν τσιρίζουν απλά κάνουν κάτι ήχους , σαν αν πατάς διακόπτη, αλλιώς θα είχαμε τρελλαθεί όλοι. Το δίκτυο όμως στο γραφείο δεν έπαθε απολύτως τίποτα . Για Ups έχουμε (τι άλλο?) APC smart . Απλά κορυφή .

waste
03-02-04, 03:28
ποιο ον-λινε μοντελο διαλεξες και ποσο το πηρες?

manoulamou
04-02-04, 20:07
Προσφατα παραγγειλα on-line απο Πλαισιο, οχι ups αλλα
πολυμπριζο ασφαλειας MG CL5 TEL που γραφει οτι κανει 28,00 e + ΦΠΑ
και το πληρωσα 36,24 e + ΦΠΑ.
Ειχα μεγαλη παραγγελια αλλα επειδη ελλειπε καποιο ειδος στην παραδοση
δεν καταλαβα αμεσως τι μου συνεβη(και που διαμαρτυρηθηκα μετα τι εγινε...)
Το αναφερω για οσους ενδιαφερονται για την on-line ενημερωση και συγκρισεις
στις τιμες καποιων "σοβαρων" μαγαζιων.
Καταπληκτικο κομματι, τα αξιζε τα λεφτα του σιγουρα αλλα με τα διπλα επαιρνα φτηνο ups.
Aυτο ειναι το μειον οταν θελουμε να αγοραζουμε virtual και οχι αυτοπροσωπως. Με Παπασωτηριου και Ε-shop οτι βλεπεις παιρνεις.
:mrgreen: :oops: :( :x

Σάκης
12-11-04, 00:49
Με Παπασωτηριου και Ε-shop οτι βλεπεις παιρνεις.
:mrgreen: :oops: :( :x

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Είμαι και εγώ πρόσφατα παθώντας απο το Πλαίσιο και ξέρω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.