PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για 512Κ της Otenet



yannis1976
28-04-06, 17:56
Καλησπέρα!

θα ήθελα να ξέρω αν κανείς έχει εμπειρία από 512Κ της Οτενετ. Αυτή τη στιγμή έχω δοκιμάσει μόνο Forthnet και η ταχύτητα από ελληνικό σαιτ (www.tucows.gr) είναι στα 56-58Κ/s ενώ στα torrents παίζει. Με την Οτενετ τι γίνεται; Να περιμένω τα ίδια πράγματα πάνω-κάτω ή διαφοροποιούνται σημαντικά οι δύο εταιρείες;
Ο λόγος που κοιτάω και πάλι την Οτενετ είναι γιατί μιλώντας με το 134 για κατάργηση της γραμμής στον ΟΤΕ μου προτείναν μία σύνδεση 512 με κόστος 28,5 το μήνα ΤΑ ΠΑΝΤΑ μαζί με τον ΟΤΕ!! Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ καλή προσφορά...Έχει ακούσει κανείς τίποτα? Μήπως κάνουν λάθος από τον ΟΤΕ?


Ευχαριστώ
Γιάννης

Tem
28-04-06, 19:39
Καλησπέρα!

θα ήθελα να ξέρω αν κανείς έχει εμπειρία από 512Κ της Οτενετ. Αυτή τη στιγμή έχω δοκιμάσει μόνο Forthnet και η ταχύτητα από ελληνικό σαιτ (www.tucows.gr (http://www.tucows.gr)) είναι στα 56-58Κ/s ενώ στα torrents παίζει. Με την Οτενετ τι γίνεται; Να περιμένω τα ίδια πράγματα πάνω-κάτω ή διαφοροποιούνται σημαντικά οι δύο εταιρείες;
Ο λόγος που κοιτάω και πάλι την Οτενετ είναι γιατί μιλώντας με το 134 για κατάργηση της γραμμής στον ΟΤΕ μου προτείναν μία σύνδεση 512 με κόστος 28,5 το μήνα ΤΑ ΠΑΝΤΑ μαζί με τον ΟΤΕ!! Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ καλή προσφορά...Έχει ακούσει κανείς τίποτα? Μήπως κάνουν λάθος από τον ΟΤΕ?


Ευχαριστώ
Γιάννης

το πιθανότερο είναι ότι και με ΟΤΕΝΕΤ θα είσαι στα ίδια επίπεδα.

yannis1976
29-04-06, 12:44
Λοιπόν έκανα ένα μικρό και γρήγορο τεστακι. Ένας φίλος μου δάνεισε για καμια ώρα τους κωδικούς του και κατέβασα ακριβώς το ίδιο αρχείο από τον ίδιο δικτυακό τόπο (www.tucows.gr). Με τη forthnet κατέβασα με 58-60Κ ενώ με την Οτενετ μόλις 50-52!! Άρα υπάρχει μία σημαντική διαφορά των δύο. Και τα δύο κατεβάσματα έγινα από τον ftp server του NTUA.
Οπότε μάλλον παραμένω σε Forthnet...Επίσης αξίζει να αναφέρω ότι με 512 γραμμή και 384 σύνδεση δεν είδα καμία διαφορά στις ταχύτητες.

asteroulis
17-05-06, 15:13
Καλησπέρα!

Γιάννη για ποιό λόγο ήθελες να καταργήσεις τη γραμμή?

gallahant
17-05-06, 17:26
εγω κατεβασω μεχρι 55-56 με οτενετ 512, μερικες φορες χτυπαει και 58αρια αναλογως της ωρας. Εαν ειναι τοσο φθηνα οσο λες, σε πειραζουν τοσο πολυ λιγα κιλομπιτς λιγοτερα? Η μηπως κατεβαζεις ασταματητα και ειναι τοσο μεγαλο μειονεκτημα απεναντι στην 4νετ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.