PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ανοιγμα σελιδων



lehrer
24-03-10, 12:11
Το τελευταιο διαστημα ολο και πιο συχνα δεν μου ανοιγουν καποιες σελιδες με την πρωτη προσπαθεια. Εμφανιζεται το μυνημα "Δεν βρεθηκε ο εξυπηρετητης". Στη δευτερη ή τριτη προσπαθεια ανοιγουν κανονικα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν οφειλεται σε αποσυνδεσεις γιατι το εχω τσεκαρει απο το μενου του ρουτερ.
Συμβαινει το ιδιο και με ΙΕ, Firefox και Chrome. Τι μπορω να κανω; Να προσθεσω οτι συνδεομαι ασυρματα με το ρουτερ αλλα απο οτι δειχνει το μενου του η συνδεση ειναι σταθερη.

Seitman
24-03-10, 12:23
Α!!! Δεν είναι τίποτα φίλε μου. Κλασσικό φαινόμενο της HOL. Πέφτουν οι DNS serners τους. Μπες στο web inteface του netfaster στο μενού system/DNS και δώσε τα παρακάτω:

208.67.222.222
208.67.220.220

και θα βρεις την υγεία σου :oneup:

lehrer
24-03-10, 12:28
Δεν χρησιμοποιω το Netfaster. Εχω το Thomson Tg585. Ξερεις πως μπορω να περασω τα παραπανω σε αυτο;

Seitman
24-03-10, 12:38
Κοίτα πλάκα... Και εγώ το 585 έχω στο σπίτι αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς είναι. :sorry:Μπες στο μενού του 585 και ψάξε για DNS επιλογές (προσοχή όχι DDNS).

lehrer
24-03-10, 12:45
Εχει ενα υπομενου DNS service αλλα απο εκει δεν μου δινει την επιλογη να εισαγω κατι. Αν δεν σου κανει κοπο κοιταξε το στο σπιτι σου και πες μου σε παρακαλω.
Ευχαριστω!

Seitman
24-03-10, 13:21
Φίλε μου έκανα ένα λάθος... Δεν μπορείς να αλλάξεις τους DNS servers μέσα από το web interface. Τα πας καλά με τους υπολογιστές? Σε ρωτάω γιατί υπάρχει ένας τρόπος να τους αλλάξεις μέσω telnet. Ρίξε μια ματιά εδώ http://mattcollinge.wordpress.com/2008/10/23/using-opendns-with-the-o2-supplied-router/ και πες μου

cbarbas
24-03-10, 16:03
Το τελευταιο διαστημα ολο και πιο συχνα δεν μου ανοιγουν καποιες σελιδες με την πρωτη προσπαθεια. Εμφανιζεται το μυνημα "Δεν βρεθηκε ο εξυπηρετητης". Στη δευτερη ή τριτη προσπαθεια ανοιγουν κανονικα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν οφειλεται σε αποσυνδεσεις γιατι το εχω τσεκαρει απο το μενου του ρουτερ.
Συμβαινει το ιδιο και με ΙΕ, Firefox και Chrome. Τι μπορω να κανω; Να προσθεσω οτι συνδεομαι ασυρματα με το ρουτερ αλλα απο οτι δειχνει το μενου του η συνδεση ειναι σταθερη.


Γεια σας

Μου συνεβει και σε εμενα τις τελευταιες ημερες και εκτος αυτου αρκετα restart του Netfaster, απο τη HOL.

ambientc
24-03-10, 16:11
Εχει ενα υπομενου DNS service αλλα απο εκει δεν μου δινει την επιλογη να εισαγω κατι. Αν δεν σου κανει κοπο κοιταξε το στο σπιτι σου και πες μου σε παρακαλω.
Ευχαριστω!
Είσαι τυχερός γιατί τον είχα τον τρόπο σωσμένο σε αρχείο text το οποίο σου επισυνάπτω
telnet dsldevice.lan
Enter
Username : Administrator
Enter
Password :
Enter
dns server route flush
Enter
dns server route add dns=208.67.222.222 metric=5 intf=Internet
Enter
dns server route add dns=208.67.220.220 metric=5 intf=Internet
Enter
dns server route add dns=62.169.194.17 metric=10 intf=Internet
Enter
dns server route add dns=62.169.194.18 metric=10 intf=Internet
Enter
saveall
Enter
exit
Enter

Για να ελέγξουμε αν μπήκαν σωστά οι Server πάμε :
telnet dsldevice.lan
Enter
Username : Administrator
Enter
Password :
Enter
dns server route list
Enter
exit
Enter

Επίσης ένα τελευταίο check για να ελέγξουμε αν μπήκαν σωστά.
Γράφουμε μια ηλεκτρονική διεύθυνση που δεν υπάρχει.
π.χ.www.dfhsdjfhksdee.com
Αν μας πάει στο site των Open DNS σημαίνει ότι είμαστε Ο.Κ.

Εννοείται ότι πρώτα πάμε έναρξη=>εκτέλεση=>cmd και μετά ακολουθούμε την παραπάνω διαδικασία.
Ελπίζω να βοήθησα:oneup:
Υ.Γ. Μια διόρθωση στο κείμενο. Το δεύτερο ζευγάρι των servers είναι της Tellas στην οποία είμαι. Αντί για αυτούς βάλε τους αντίστοιχους της HOL.

vanels
25-03-10, 15:13
Το έκανα και εγώ ποια η διοφορά βλέπω ότι το άλλαξε στο εκεί που λέει στο vc1 όχι στο internet... .

@ ADSLgr.com All rights reserved.