PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και ΑΡΥΣ πρόβληματική ! (αλλαγή - αναβάθμιση)



barachir1
28-04-06, 22:05
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ΑDSL 384 Ο.Τ.Ε και σύνδεση HOL 256.Γενικά δεν έχω παράπονα μιας και χρησιμοποιούσα την γραμμή για downloading και το ότι γλιτωσα χρονοχρόεωση μου αρκούσε.Προς μεγάλη μου απογοήτευση προγράμματα τύπου SKYPE δεν δουλεύουν πριν τις 4 τα ξημερώματα ούτε για πλάκα ,λόγω προφανώς τιγκαρισμένου DSLAM στην περιοχή του Αμαρουσίου και πολιτικής περιορισμού πακέτων του Ο.Τ.Ε (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276).
Αυτήν την στιγμή με ενδιαφέρει να μιλάω με Skype για ένα τετράμηνο και ευχαρίστως θα ξεφορτωνόμουν την HOL σύνδεση (256 μέχρι τον Αύγουστο είναι)+το Speedtouch 530 ,αλλά και θα έριχνα ένα Χ και στον Ο.Τ.Ε (διακοπή γραμμής ADSL).Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια λύση η οποία:
α)Να είναι τύπου πακέτο (μην μπλέκω πάγια-ένα 3-4μηνο)
β)Να μπορεί να εγγυηθεί η εταιρεία που θα μου προσφέρει την γραμμή ότι το Skype ή το VoipBuster θα δουλεύει ή τελοσπάντων ο περιορισμός πακέτων,δεν θα με επηρρεάζει στην περιοχή Αμαρουσίου(δυστυχώς δεν ξέρω DSLAM).
γ)Να ενεργοποιηθεί σχετικά γρήγορα η υπηρεσία (λιγότερο από εβδομάδα).

Θα ήθελα όποιος χρησιμοποιεί ήδη κάποιο πακέτο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά να με βοηθήσει να βρω κάποια λύση.Toν router +τον splitter και την σύνδεση μέχρι μέσα Αυγούστου τα πουλάω όσο όσο άμα σωθώ!

nrg_polini
28-04-06, 22:12
2 παρατηρησεις, αυτο που εχεις δεν ειναι shared llu,ειναι ΑΡΥΣ οτε και το γ) δεν γινεται με την καμια.

tommygun
28-04-06, 22:24
σωστα, το γ) ξεχνα το λογω διαδικασιων οτε.

κατα τ'άλλα, εδω και λιγες μερες το Μαρουσι καλυπτεται απο vivodi (αυτο σημαινει LLU και οχι αυτο που εχεις εσυ τωρα)
πηγαινε στο σιτε τους και βαλε το νουμερο σου να το επιβεβαιωσεις και αν δε σε φοβιζει η αναμονη που θα μπεις (λογω διαδικασιων οτε), προχωρα

barachir1
28-04-06, 22:47
Ναι το νούμερό μου καλύπτεται αλλά το DSLcube είναι LLU έτσι?Δεν πιστεύω να έχουν καμια περίεργη συνεργασία με Ο.Τ.Ε!Μήπως λόγω της υπάρχουσας υποδομής καθυστερήσει το γ) λιγότερο;Θα πρέπει να περιμένω κανά μήνα;

nrg_polini
28-04-06, 23:23
Το dsl cube ειναι και llu και μεσω οτε, οτι θελεις. Η ολη διαδικασια θα παρει σιγουρα πανω απο μηνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.