PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή IP Location μετά από 1 μήνα



PuPPeT
25-03-10, 01:53
Καλησπέρα, είμαι από Θεσ/νίκη και έκανα σύνδεση connex-24 πριν από 1.5 μήνα περίπου.
Τον 1ο μήνα όλα καλά. Πριν από δύο βδομάδες περίπου όμως εντοπίσα οτί έγινε αλλαγή location της IP μου.
Ενώ δηλαδή τον 1ο μήνα μου έδειχνε οτί η IP είναι από Θεσ/νίκη, τώρα μου δείχνει ότι βρίσκομαι στην Αθήνα.. ( ? )

Αναλυτικότερα..


My IP address [?]: 85.74.165.xxx [Whois] [Reverse IP]
My IP country code: GR
My IP address country: ip address flag Greece
My IP address state: Attiki
My IP address city: Athens
My IP address latitude: 37.9833
My IP address longitude: 23.7333
My ISP [?]: OTEnet S.A.
My Proxy: None / Highly Anonymous [Proxychecker]
Organization: OTEnet S.A.
Host of my IP: [?]: athedsl-216xxx.home.otenet.gr [Whois] [Trace]
Local time in Greece: 2010-03-25 00:38


Είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο ? Και αν ναι, γιατί ?
Επιπλέον τι θα μου προτείνατε να τους πω (οτε) έτσι ώστε να γίνει όπως ήταν πρώτα και να "βγαίνω" από Θεσ/νίκη.. γιατί όπως καταλαβαίνω, μου έχουν αλλάξει τον κόμβο , από τον οποίο "βγαίνει" η γραμμή μου.. (βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος και να έχει γίνει κάτι άλλο)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

SfH
25-03-10, 02:11
Δε βλέπω πουθενά κάποιο ripe object σχετικό με το δίκτυο που αναφέρεις να μιλάει για αθηνα. Από την άλλη όμως το ptr record λέει athedsl όντως.

Δοκίμασε να κανεις traceroute οπουδήποτε και γράψε τα αποτελέσματα και λογικά θα φανεί εάν βγαίνεις από αθηνα η θεσσαλονίκη.

dfourt
25-03-10, 02:21
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία το που Location βγάζει η ip.
Η οτενετ έχει πάρει κάποιες IP και τις έχει κατανείμει στις διάφορες πόλεις της Ελλάδας.

(Μια φορά θυμάμαι είχα Ip που έλεγε ότι είμαι στην Ηγουμενίτσα)

Άλλες φορές κάποιες Ip της ΟΤΕΝΕΤ αναγνωρίζονται σαν Γερμανικές

Δεν πρέπει να επηρεάζει αυτό τη σύνδεσή σου.Όπως "έβγαινες" στο ιντερνετ πριν, "βγαίνεις" και τώρα(όσον αφορά το δρομολόγιο που κάνουν τα δεδομένα που στέλνεις και λαμβάνεις)
Δεν έχει νόημα να το ψάξεις παραπάνω πιστεύω.

Εκτός αν έχεις κάποιον ειδικό λόγο που θες να φαίνεται ότι είσαι στην Θεσαλλονίκη και όχι στην Αθήνα.
Που και πάλι μόνο με static ip(= επιπλεόν λεφτά) θα καταφέρεις να πάρεις μια συγκεκριμένη Ip η οποία θα είναι λογικά από Θεσαλλονική, και δεν θα αλλάζει.

Τώρα αν μισείς την καινούρια σου Ip που είναι της Αθήνας, κάνε ένα reboot το router και θα αλλάξει.Και αν είσαι τυχερός θα σου κάτσει ip Θεσσαλονίκης.

tdc
25-03-10, 03:47
Σβησε την ip σου για θεματα ασφαλειας.. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.