PDA

Επιστροφή στο Forum : συγχρονιζω με το τηλεφωνο κατεβασμενο



bikas
25-03-10, 12:03
καταρχην καλημέρα,

μπορεί κανείς να μου εξηγήσει για ποιο λόγο το μόντεμ μου συγχρονίζει μόνο όταν έχω το τηλέφωνό μου κατεβασμένο?δεν συγχρονίζει ούτε με το μόνυεμ απευθείας ούτε με φίλτρο στο τηλέφωνο.μόνο με το ακουστικό στον αέρα.:worthy:

........Auto merged post: bikas πρόσθεσε 5 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 27.2 31.5
Attenuation (dB): 38.0 20.0
Output Power (dBm): 12.3 18.4
Attainable Rate (Kbps): 9700 1126
Rate (Kbps): 2048 253

maik
25-03-10, 12:13
Να ελεγξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση σε ολα τα σημεια. Πριζες ,διακλαδωσεις , μπουατ κλπ.

gfevran
25-03-10, 12:50
Αφαίρεσε όλες τις τηλ. συσκευές απο τις πρίζες και δοκίμασε πάλι.

billybiros
25-03-10, 14:05
Aυτό που ανέφερες παραπάνω θεωρητικά μπορεί να συμβεί. Συνήθως έχει να κάνει με τη μεγάλη αντίσταση επαφής σε κάποιο σημείο ένωσης (πιθανότατα κάποια οξείδωση σε σημείο που είναι εκτεθειμένο στον αέρα).

Όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο (ή έχεις απλά σηκωμένο το ακουστικό) μια μικρή ποσότητα dc ρεύματος περνάει από το βρόχο (για να μεταφέρει τα σήματα τηλεφωνίας) με αποτέλεσμα τον περιορισμό αυτής της αντίστασης. Δεδομένο ότι τα σήματα DSL δεν "τραβούν ρεύμα" - όταν έχεις κατεβασμένο το ακουστικό η αντίσταση παραμένει μεγάλη με αποτέλεσμα να συγχρονίζεις χαμηλά και να αποσυνδέεσαι.

Εφόσον δοκίμασες το modem απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα τότε το πρόβλημα βρίσκεται από την πρίζα σου μέχρι το co. (Άλλαξε φυσικά αν δεν το έχεις κάνει και το τηλεφωνικό σου καλώδιο και δοκίμασε το modem σου και σε άλλη πρίζα αν αυτή υπάρχει).

Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσες να ζητήσεις από την εταιρεία (ΟΤΕ) να σου κάνει απλά έναν pots έλεγχο στη γραμμή σου (δεν γνωρίζω τις διαδικασίες αλλά προφανώς έχουν τα εργαλεία και μπορούν να το κάνουν και αφορά αποκλειστικά την τηλεφωνία και όχι την υπηρεσία του DSL).

Εναλλακτικά θα μπορούσες να τσεκάρεις τα σημεία που υπάρχουν ενώσεις (κυρίως σημεία εκτεθειμένα στον αέρα) και να ελέγξεις αν υπάρχει κάπου οξείδωση (ή κακή επαφή) ή να ξανακαλέσεις στον ΟΤΕ (121) και να δηλώσεις βλάβη στο internet με την αιτιολογία "έχω internet μόνο με κατεβασμένο ακουστικό" ώστε να γίνει ο σωστός (για την περίπτωση σου) έλεγχος.

Αυτά με βάση τη θεωρεία (πρακτικά μπορούν να σου απαντήσουν περισσότερα άτομα που βρίσκονται περισσότερο σε επαφή με τα καλώδια). Εγώ μια φορά έχω δει μόνο πώς είναι η εισαγωγή και KV μόνο από έξω. :p

ZhenXlogic
25-03-10, 15:42
Ονομαζεται και Filter στης τηλεφωνικες συσκευες! ;)

agrelaphon
25-03-10, 18:02
καταρχην καλημέρα,

μπορεί κανείς να μου εξηγήσει για ποιο λόγο το μόντεμ μου συγχρονίζει μόνο όταν έχω το τηλέφωνό μου κατεβασμένο?δεν συγχρονίζει ούτε με το μόνυεμ απευθείας ούτε με φίλτρο στο τηλέφωνο.μόνο με το ακουστικό στον αέρα.:worthy:
...

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς οτι μόνο αν έχεις το τηλέφωνο ανοιχτό συγχρονίζει το μόντεμ-ρούτερ σου.
Μόνο μια φορά ξαναείδα τέτοια βλάβη και τελικά έφταιγε το φίλτρο (spliter) στο κέντρο. Τηλέφωνο στις βλάβες (121) πήρες? Αν έρθει τεχνικός, ρώτα τον αν το κοίταξε στον κατανεμητή

Πάω να δω το ματς τώρα - Άρη γερά

NiKapa
25-03-10, 21:11
Μου ειχε συμβει παλιοτερα και η γραμμη δεν πηγαινε καθαρη στο ρουτερ ..σ'εμενα ηταν θεμα συνδεσεων..

@ ADSLgr.com All rights reserved.