PDA

Επιστροφή στο Forum : upstream transmit power



nnn
25-03-10, 13:18
Λοιπόν έχουμε μια γραμμή Forthnet και ένα Linksys Wag200g τα οποία τις τελευταίες 5 ημέρες έχουν τρελαθεί στις αποσυνδέσεις.
Όχι υποχρεωτικά επανασυγχρονισμό, αλλά αλλαγή IP κλπ.

Η σύνδεση βρίσκεται σε παλιό κτίριο γραφείων-καταστημάτων στο κέντρο του Πειραιά με τα εξής χαρακτηριστικά


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 14870 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 7 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 12 db
Upstream Line Attenuation: 2.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db

Ξέρω πως είμαι πολύ κοντά στον ΟΤΕ και ο συγχρονισμός θα ήταν πολύ μεγάλος, αλλά λόγω αρχαίων καλωδιώσεων και πολλαπλών συνδέσεων δεν ανεβαίνει πάνω από 16.500 (όσα καλώδια μπορούσα να τα αλλάξω εγώ, έχουν αλλαχτεί, αλλά μιλάμε για κτίριο 50 ετών κοντά).

Υποψιάζομαι για το πρόβλημα τα 21 db του Upstream Transmit power, μιας και η γραμμή χρησιμοποιείται για streaming στο ραδιόφωνο μας και τα disconnects συμβαίνουν συνήθως αυτές τις ώρες.

Δοκιμές με άλλο router είχαν παρόμοια αποτελέσματα, αν και δεν είχα διαθέσιμο κάποιο ποιο στιβαρό μοντέλο για δοκιμή.

Για πείτε καμιά γνώμη.

cmaniac
25-03-10, 13:22
Μαλλον οι τιμες που σου δινει το WAG200 ειναι ανεστραμμενες.

Πιθανολογω να πεφτει αποτομα το SNR σε Down/Up και να μην χανει τον συγχρονισμο, αλλα να πεφτει το PPP..

nnn
25-03-10, 13:24
Και εγώ αυτό υποθέτω, αλλά το ψάχνω.
Νομίζω πως δείχνει σωστά τις τιμές.

cmaniac
25-03-10, 13:32
Πιο εκτεταμενα στατιστικα υπαρχουν? Loss Of Signal, HEC,CRC,FEC Errors?

Ισως θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο modem που να σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες, οπως SNR monitoring με το DMT Tool, αν δεν υποστηριζεται απο το WAG200...

nnn
25-03-10, 13:36
Αυτό είναι ενδιαφέρων


Thu, 2010-03-25 11:54:59 - We have just avoided a PPPRceivedTerminate right now

από το log του, wtf ???
γιατί μου στέλνει PPP termination signals η 4net :lol:

cmaniac
25-03-10, 13:47
Σεναριολογωντας, απo τα πολλα Errors δεν επικοινωνει το router με το dslam/bras και ενα απο τα 2 σε πεταει..

Ή σ εχουν βαλει στο ματι :lol:

nnn
25-03-10, 13:50
Είμαι πολύ κοντά τους δεν τους συμφέρει να με βάλουν στο μάτι :p:p

cmaniac
25-03-10, 14:00
Αυτο εδω

http://downloads.linksysbycisco.com/downloads/WAG200G_1.01.09_Annex_A_Release_Note.txt

Λεει καπου,


* Fixed Heavy UDP traffic causes WAN to disconnect issue

Επειδη το ραδιο του ADSLGR ειναι στημενο με τετοιον τροπο που τα UDP packets ειναι μερος του παιχνιδιου, ρωταω: ποια εκδοση firmware εχει το συγκεκριμενο WAG200?

Ελπιζω να μην μου την πει παλι ο DeNiSun που κανω κηρυγμα για firmware

nnn
25-03-10, 14:04
Αυτήν έχω επάνω;)

cmaniac
25-03-10, 14:07
Χμ.. Μηπως ηρθε η ωρα να μετρησει τη γραμμη σου τεχνικος?

Παντως η εικονα που ειχα για να linksys δεν ηταν παντα η καλυτερη και κανοντας μια αναζητηση για το συγκεκριμενο διαβαζω γενικα ασχημα λογια..

You 're just two blocks away from a thomson :p

nnn
25-03-10, 14:11
thomson ????
:nono: ποτέ :p
1+1/2 χρόνια τώρα είναι χωρίς προβλήματα το Linksys και πράγματι δεν έχει καλή φήμη στο δίκτυο της Forthnet.

αν το θυμηθώ θα ανεβάσω αύριο φώτο από τον κατανεμητή του κτιρίου :rofl:

cmaniac
25-03-10, 14:17
αν το θυμηθώ θα ανεβάσω αύριο φώτο από τον κατανεμητή του κτιρίου :rofl:

Ωχ...

Μα καλα, ποσες γραμμες εχει το κτιριο? Υποθετω κανεις δε θα λεγε οχι αν τους ελεγες πως υπαρχει εντοπισμενο προβλημα στον κατανεμητη και πως αν τον αλλαξετε θα ειστε ΟΚ...

nnn
25-03-10, 14:18
:whistle:7 όροφοι με 15 γραφεία/όροφο(με 2πλα τφ τα περισσότερα) και 10 μαγαζιά στο ισόγειο :rolleyes:

cmaniac
25-03-10, 14:25
Χμ. Ως σχετικος με το χωρο υπολογιζω οτι θα τσουξει αρκετα. Αλλα ισομερως θα βγει ενα ελαχιστο κοστος.

Και 10 ευρω να δωσει ο καθενας για το οφελος που θα αποκομισθει ειναι μηδαμηνο το ποσο. Αν και εδω που τα λεμε 10 ευρω ειναι οντως μηδαμηνο ποσο για ενα γραφειο.

ΥΓ Εχεις δοκιμασει να παιξεις με PPPoA?
(PPPoA - VcMux - 1500 MTU)
(PPPoE - LLC - 1492 MTU)

nnn
25-03-10, 16:29
PPPoA όχι εδώ και αρκετό καιρό, αλλά θα το δοκιμάσω.

cmaniac
25-03-10, 20:56
What do I have here for you??

http://openwag200.org :D

nnn
25-03-10, 22:39
Ωπ που το ανακάλυψες ??
:oneup:

[Insomniac]
25-03-10, 23:05
Μαλλον οι τιμες που σου δινει το WAG200 ειναι ανεστραμμενες.

Οι τιμές είναι σίγουρα ανεστραμμένες.

Από εκεί και πέρα το υψηλό output power μόνο καλό μπορεί να κάνει, οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα.


Πιο εκτεταμενα στατιστικα υπαρχουν? Loss Of Signal, HEC,CRC,FEC Errors?

Ισως θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο modem που να σου δινει περισσοτερες δυνατοτητες, οπως SNR monitoring με το DMT Tool, αν δεν υποστηριζεται απο το WAG200...

Συμφωνώ κι εγώ σε αυτό.

Αν θέλεις να ψάξεις τα στατιστικά της γραμμής χρειάζονται παραπάνω πληροφορίες. Ειδικά το SNR monitoring θα βοηθούσε πολύ.

Αν και παίζει να μην είναι η γραμμή το πρόβλημα, αλλά ίσως κάποια ρύθμιση στο ρούτερ. Μήπως να έκανες ένα hard reset;

nnn
25-03-10, 23:34
Συνεχίζω να υποψιάζομαι το router, γιατί σήμερα που είχα χρόνο χάζευα remotely το snr της γραμμής, και έπαιζε από 5 σε 8.
Μάλλον δεν αντέχει πλέον αυτά τα βυθίσματα, έχει κλείσει και 3 χρόνια πλέον.

Θα δοκιμάσω με άλλο router επισταμένα από Δευτέρα όμως.

........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 14 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μου ήρθε φλασιά :p
Όταν το είχα σπίτι, ξαφνικά ένα καλοκαίρι μου έκανε κάτι παρόμοιο και έφταιγε η τάση.
Ήταν πάνω στο Ups, με την μπαταρία του και το κύκλωμα του στα τελευταία τους όπως αποδείχτηκε, και έκανε συνεχή disconnects, με το που το έβαλα στο άλλο Ups όλα καλά.

Βρε λες ? :hmm:
το ups που είναι επάνω είναι αρχαίο.

cmaniac
26-03-10, 01:05
Μου ήρθε φλασιά :p
Όταν το είχα σπίτι, ξαφνικά ένα καλοκαίρι μου έκανε κάτι παρόμοιο και έφταιγε η τάση.
Ήταν πάνω στο Ups, με την μπαταρία του και το κύκλωμα του στα τελευταία τους όπως αποδείχτηκε, και έκανε συνεχή disconnects, με το που το έβαλα στο άλλο Ups όλα καλά.

Βρε λες ? :hmm:
το ups που είναι επάνω είναι αρχαίο.
Υπαρχει ΚΑΙ αυτη η περιπτωση. Τα UPS δεν εχουν την δυνατοτητα να δωσουν το ιδιο ρευμα που δινει η ΔΕΗ (κανονικα το ρευμα εχει κυματοειδη μορφη, ενω τα περισσοτερα UPS το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι να την εξομοιωσουν και επειδη ο,τι πληρωνεις παιρνεις συνηθως, τα φθηνα δεν τα καταφερνουν πολυ καλα σ αυον τον τομεα ;) ). Αμα, δε, ειναι και ταλαιπωρημενο απο πολλη χρηση, ειναι ενας λογος παραπανω για να δημιουργει προβληματα..

Το firmware που σου συνεστησα αξιζει απ οτι φαινεται, γιατι ανοιγει Telnet (το οποιο ειχαν αφαιρεσει ΕΝΤΕΛΩΣ στην 1.01.09 - ουτε εκεινο το "κολπο" που το ενεργοποιουσε στις προηγουμενες εκδοσεις δεν δουλευε πλεον), εχουν ενσωματωσει υλοποιηση ADSL Spectrum Graph (οπως τα Fritz) και αλλα πολλα καλουδια! Συστηνω! :oneup:

[Insomniac]
26-03-10, 02:08
Βρε λες ? :hmm:

Το UPS θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα αποσυγχρονισμών, αλλά δύσκολα πρόβλημα σκέτου PPP disconnection.

karavagos
26-03-10, 03:11
Το πρόβλημα είναι ότι χάνονται ppp control πακέτα και κάποιο από τα 2 άκρα (συνήθως ο bras) νομίζει ότι δεν υπάρχει επικοινωνία (π.χ. ο συνδρομητης έκλεισε το modem), οπότε και ρίχνει το ppp.

wnet
26-03-10, 03:22
What do I have here for you??

http://openwag200.org :D

omg!!! να τι θα κάνω με το παλιό μου WAG200

nnn
26-03-10, 10:41
Το πρόβλημα είναι ότι χάνονται ppp control πακέτα και κάποιο από τα 2 άκρα (συνήθως ο bras) νομίζει ότι δεν υπάρχει επικοινωνία (π.χ. ο συνδρομητης έκλεισε το modem), οπότε και ρίχνει το ppp.
Λόγω λαθών στην γραμμή ?

karavagos
26-03-10, 11:48
Είναι μια από τις αιτίες. Μπορείς να το διαπιστώσεις αν ανοίξεις ένα ping και λίγο πρέπει πέσει το ppp αρχίσει να έχεις packet loss.

caven
26-03-10, 12:17
a) Απο τη στιγμη που θα επρεπε να κλειδωνεις κοντα στα 23 και κλειδωνεις στα 14, εχεις προβλημα στη γραμμη.
β) Η κακη καλωδιωση επιφερει και αυξηση του output power
γ) Το wag200 αν ειναι η γραμμη χαλια δειχνει περιεργα νουμερα στο SNR χωρις να σημαινει οτι φταιει το γαματο ρουτερακι που εχεις
δ) Μου εχει τυχει παντως απο τις 100 εγκαταστασεις που του εχω κανει κατα καιρους, σε κανα-δυο να μη καθετε καλα για αγνωστους λογους. (πιθνο dslam, αλλα αντε ψαξε.
ε) Στο σπιτι που χρησιμοποιω αρκετα ρουτερς και εχοντας 2 wag200, του αλλαξα τροφοδοτικο με ενα 1,2μιλιαμπερς παλμικο απο παλιο 3com και ως δια μαγειας............. ποτε ουτε ενα disc. και δουλευει μαμιωντας.
Στο ερωτημα σου τωρα φιλε ννν..... το ρουτερακι μαλλον δε εχει τιποτα, αλλα η χρονια σκουρια σου εχει φαει αρκετο χαλκο και ζοριζετε η μεταφορα. Σε τετοιες περιπτωσεις χρησιμοποιω τα απαραδεκτα thompson που δουλευουν καλα σε χαλια γραμμες (αλλα σε τιποτα αλλο ομως)
στ) Ασχετα το τι λενε οι ISP's, παιζω παντα σε PPPOA/VCMUX

nnn
26-03-10, 13:43
Λοιπόν, νέα από το μέτωπο :p
Πέρασα το openwag200 firmware, όλα καλά χωρίς να χάνονται settings κλπ.
Έχει ωραία καλούδια, δυστυχώς το DMT δεν παίζει, αλλά παίζει το OrbMt :whistle:
70266

caven το ξέρω για την σκουριά δυστυχώς, αν δεις τον κατανεμητή θα καταλάβεις, θα ανεβάσω φώτο μετά.

cmaniac
26-03-10, 14:44
Λοιπόν, νέα από το μέτωπο :p
Πέρασα το openwag200 firmware, όλα καλά χωρίς να χάνονται settings κλπ.
Έχει ωραία καλούδια, δυστυχώς το DMT δεν παίζει, αλλά παίζει το OrbMt :whistle:
70266

caven το ξέρω για την σκουριά δυστυχώς, αν δεις τον κατανεμητή θα καταλάβεις, θα ανεβάσω φώτο μετά.
Κλασσικα εικονογραφημενα.. Η Forthnet εχει ενεργο το Feature των alcatel DSLAM που δεν χρησιμοποιει καποιες υψηλες συχνοτητες, για τον περιορισμο των παρεμβολων.. Εξ ου και η περιεργη βυθιση.. Credits go to [Insomniac] for that. Εχει αναφερθει το πρωτοκολλο που αναφερεται σε αυτον τον περιορισμο, αλλα δεν βρισκω το post atm..

Λυνεται με ενα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη.. Η και με δύο.. :p

Η οξειδωση ειναι ενας παραγοντας που επηρεαζει την σταθεροτητα της γραμμης καθως αλλοιωνει τον χαλκο και - προφανως - τις ιδιοτητες του, παντα προς το χειροτερο. Μηπως να σκαλιζες με ενα κατσαβιδακι τις επαφες που σε αφορουν? Καλυτερα μην βαλεις χερι στον κατανεμητη, γιατι προβλεπω να σου μενει στο χερι το καλωδιο λογω εκτεταμενης βλαβης, αλλα οπου αλλου ειναι θεμιτο..

@ Caven,

στ) Ασχετα το τι λενε τα modems, το DSLAM αποφασιζει σε τι mode θα συγχρονισεις. Απλα αν καποια στιγμη το modem προσπαθησει να επιβαλλει το σετ ρυθμισεων του θα εχεις αποσυνδεσεις (οχι αποσυγχρονισμους).

ε) Παλμικο τροφοδοτικο 1.2Amperes.. ;) To θεωρω καλη κινηση η δοκιμη αλλου τροφοδοτικου ανωτερης ποιοτητας, αρκει η πολικοτητα και το βυσμα να ειναι συμβατα :)

nnn
26-03-10, 15:34
Όπου μπορούσα να σκαλίσω, το έχω κάνει :whistle: :innocent::innocent:

για την ώρα μετά το φλασάρισμα όλα πάνε οκ.

cmaniac
26-03-10, 15:37
Αν σου πω οτι αν ενεργοποιηθουν οι συχνοτητες αυτες σε βλεπω γυρω στο 18, θα ασχοληθεις με το να τους ενοχλησεις? :p

nnn
26-03-10, 17:12
Το ξέρω, αλλά άντε να βρεις άκρη :p

Λοιπόν μερικά ενδιαφέροντα στατιστικά.


Meminfo data interpretation:
Low values of MemFree (below 200kB) can cause router to hang or fail firmware upgrade process !
total: used: free: shared: buffers: cached:
Mem: 14204928 13582336 622592 0 761856 4325376
Swap: 0 0 0
MemTotal: 13872 kB
MemFree: 608 kB
MemShared: 0 kB
Buffers: 744 kB
Cached: 4224 kB
SwapCached: 0 kB
Active: 3652 kB
Inactive: 2688 kB
HighTotal: 0 kB
HighFree: 0 kB
LowTotal: 13872 kB
LowFree: 608 kB
SwapTotal: 0 kB
SwapFree: 0 kB
====== conntrack ==========
Conntrack data interpretation:
if connection count is near max allowed value - you will likely have network problems
connection count: 11
max allowed: 3072

και detailed στατιστικά της γραμμής



====== DSL modem stats ====
Approximate DS/US Margin interpretation:
6dB and below - bad, 7-10dB - fair, 11-20dB - good, 20-28dB excellent, >29dB - outstanding
Approximate DS/US Line Attenuation interpretation:
>60dB - bad, 50-60dB - poor, 40-50dB - good, 30-40dB - very good, 20-30dB - excellent, <20dB - outstanding

AR7 DSL Modem Statistics:
--------------------------------
[DSL Modem Stats]
US Connection Rate: 1021 DS Connection Rate: 15841
DS Line Attenuation: 13 DS Margin: 7
US Line Attenuation: 5 US Margin: 10
US Payload : 380323728 DS Payload: 47620560
US Superframe Cnt : 967455 DS Superframe Cnt: 967455
US Transmit Power : 12 DS Transmit Power: 22
LOS errors: 0 SEF errors: 0
Errored Seconds: 696 Severely Err Secs: 23
Frame mode: 0 Max Frame mode: 0
Trained Path: 1 US Peak Cell Rate: 2408
Trained Mode: 16 Selected Mode: 16
ATUC Vendor Code: 4244434D ATUC Revision: 2
Hybrid Selected: 1 Trellis: 1
Showtime Count: 2 DS Max Attainable Bit Rate: 16240 kbps
BitSwap: 1 US Max Attainable Bit Rate: 1188000 bps

nnn
26-03-10, 20:28
Δεν έχει καλό φωτισμό δυστυχώς :rolleyes::lol:
70283

caven
26-03-10, 20:44
Ρε συ, ειχα βαλει και εγω το open σε ενα πελατη και αξαφνου, χανει ip (κοκκινο), απο τοτε δε ξανσυνδεθηκε λεμε ποτε και αναγκαστηκα να του ξαναπερασω το official για να ξανασυνδεθει. Παντως τωρα τα στατιστικα σου ειναι σε λογικες τιμες χωρις τζουφια νουμερα. Απο οσο ειδα απο τις ρεκλετες...... αστα και επαγωγικος θα εισαι ετσι οπως ειναι τα καλωδια. Δε ξερω αν καποιο αντισκωριακο μονωτικο σπρευ στις ρεκλετες και στις επαφες θα σε βοηθησουν ακομη. Εσυ τι ακριβως πιστευεις οτι σου εκατσε και σου φτιαξανε τα νουμερα?

nnn
26-03-10, 21:52
Δείχνει να έκατσε καλά το Open firmware, γενικά αυτή η γραμμή σπάνια έχει προβλήματα αλλά όταν την πιάσει με ταλαιπωρεί :lol:

cmaniac
26-03-10, 21:57
Δεν έχει καλό φωτισμό δυστυχώς :rolleyes::lol:
70283

Κανε κανα ευχελαιο :rofl:

........Auto merged post: cmaniac πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το ξέρω, αλλά άντε να βρεις άκρη :p
Δε χανεις και τπτ :p


Errored Seconds: 696 Severely Err Secs: 23

:closed:

nnn
26-03-10, 21:58
:bless::bless::bless:
:p

cmaniac
26-03-10, 23:30
http://4.bp.blogspot.com/_5tXY9WhCKaw/SjjIVPsFVRI/AAAAAAAAASE/VO7elRcasxc/s400/%CE%91%CE%B7+%CF%80%CF%8C%CE%BD%CF%84.jpg

καλα, το ξεσκισαμε το θεμα :p

[Insomniac]
26-03-10, 23:38
για την ώρα μετά το φλασάρισμα όλα πάνε οκ.

Σου είχα πει για hard reset. Ακόμη καλύτερα και με νέο firmware. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. :oneup:

ΥΓ. Το γράφημα δείχνει ok.


Credits go to [Insomniac] for that.

No, no, no. Credits go to the community! :)

Υποψίες ήταν αυτές που είχα οι οποίες γίναν δεδομένα κατόπιν ψαξίματος στο διαδίκτυο για περαιτέρω πληροφορίες (αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2514497) είναι λογικά το post που αναφέρεις) αλλά και επιβεβαίωσης του φαινομένου από άλλα μέλη του forum, μεταξύ των οποίων ήταν και ο karavagos.

cmaniac
26-03-10, 23:54
;3398947']
ΥΓ. Το γράφημα δείχνει ok.
Πραγματι, το μονο που βλεπω ειναι ενα διαγραμμα με φυσιολογικες καμπυλες απο χαλκο που δειχνει τα πολλα χρονια του..


;3398947']
No, no, no. Credits go to the community! :)

Υποψίες ήταν αυτές που είχα οι οποίες γίναν δεδομένα κατόπιν ψαξίματος στο διαδίκτυο για περαιτέρω πληροφορίες (αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2514497) είναι λογικά το post που αναφέρεις) αλλά και επιβεβαίωσης του φαινομένου από άλλα μέλη του forum, μεταξύ των οποίων ήταν και ο karavagos.

As you wish :)

To post ειναι αυτο ακριβως ;)

nnn
27-03-10, 00:01
Αν προλάβω θα σας ανεβάσω φώτο από την ρεγκλέτα που συνδέεται η δικιά μου γραμμή, σκουριά και άγιος ο :bless:
δεν τολμάω να βάλω χέρι εκεί, θα μου μείνουν όλα στο χέρι :lol:

Μια φορά το 10μηνο θα με παιδέψει αυτή η γραμμή δεν μπορεί :lol:

nnn
27-03-10, 00:39
Και ένα γράφημα από 12ωρη παρακολούθηση του snr
70300

cmaniac
27-03-10, 11:52
Και ένα γράφημα από 12ωρη παρακολούθηση του snr
70300

Στατιστικα, αν εκλαβουμε τον τροπο δειγματοληψια σου σωστο, τοτε υπαρχει εξηγηση.

Στη 1 το μεσημερι, οπου ολα τα ρουτερ ειναι ανοικτα μια καθημερινη, αφου μιλαμε για κτιριο καθαρα με γραφεια, υπαρχει εκτεταμενο Crosstalking και αυξηση θορυβου, στον οποιο ορισμενες φορες δεν μπορει να ανταπεξελθει η γραμμη σου (το router σου ειναι βραχος, αφου δεν ριχνει την γραμμη παρ ολα τα errored seconds, αλλα - συμμεριζομενος την αποψη του karavagos - ο BRAS εχει αλλη αποψη και ριχνει το PPP).

Εφ οσον το νεο firmware εχει πιθανα tweakings στο κομματι του DSL τοτε πιθανως να εχει και βελτιωμενους αλγοριθμους για τον τροπο ληψης/αποστολης των πακετων, οποτε και καλυτερη συμπεριφορα στη γραμμη σου.

Η μπορει απλα να ειχε πολλη υγρασια τις τελευταιες μερες και να σου δημιουργουσε προβλημα και κατα διαβολικη συμπτωση να σταματησε να εχει με την αλλαγη του firmware :p

nnn
27-03-10, 13:31
Μπα μάλλον το firmware είναι βελτιωμένο, το snr είναι με polling από το OrbMT ;)

caven
27-03-10, 13:38
ΝΝΝ? θα δοκιμαζα και εναν φεριτη στο τηλεφωνικο καλωδιο πριν ή και μετα απο τη ρεκλετα μηπως και μου εκοβε κανα φερεσυχνο........... παιζει αυτο να ξερεις και το χρησιμοποιω συχνα, αλλα μονο οταν η γραμμη ειναι πακετωμενη χωρις περαιτερω προβληματα..... και οσων αφορα το φιλο που μου εστειλε μηνυμα αν πουλαω το ενα wag200............ αποκλειετε και με το συμπαθειο λεμε...... διοτι το ρουτερακι για μια μεγαλη γκαμα τεχνικων (συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου), ειναι μυθος........... λεμε :worthy: Αν ψαχτεις ομως σε κανα skroutz.gr, βρισκεις κατα καιρους

nnn
27-03-10, 14:56
Έχω κάτι κομμάτια φερίτη, θα τον δοκιμάσω.

cmaniac
28-03-10, 02:01
Έχω κάτι κομμάτια φερίτη, θα τον δοκιμάσω.

Ενα κομματι φερριτη κατα τη γνωμη μου δεν ξερω αν θα βοηθησει περισσοτερο απο ενα κομματι UTP..

Ασχολησου λιγο με τη μαμα forthnet, αν τους πεσεις θα γινει η ρυθμιση. Αρκει να βρεις τον σωστο τεχνικο που θα σε βοηθησει ;)

ΥΓ. Δε τα πλακωνεις με κανα τετοιο? http://en.wikipedia.org/wiki/WD-40 :rofl:

Edit: Αν ομως θελεις πραγματικα να χρησιμοποιησεις τον φερριτη ( :p ), τοτε βαλτον στο καλωδιο απο το τροφοδοτικο εως το modem..

Σε απταιστα ελληνικα:
It has many things to do there, rather than cutting off (attenuating) signals you might don't want to lose. :oneup:

Επισης, εαν το polling interval to εριχνες στο 1 λεπτο η ακομα και στα 20 δ/τα τοτε θα ειχαμε μπροστα μας πιστευω μια αξιολογη μετρηση του SNR πανω στη γραμμη με τα οποια spikes / drops στο SNR να φαινονται πιο καθαρα αλλα και το χρονικο διαστημα που διηρκεσαν ;)

nnn
28-03-10, 02:27
Έχω ανά 5λεπτο και δεν έχει σημαντικές διαφορές...
Θα πλακώσω την ρεγκλέτα με αντισκωριακό :lol:

caven
28-03-10, 11:42
Ελα μωρε αφου τοφτιαξες τωρα...... αμα παιζει καλα και δεν εχεις αποσυνδεσεις, αστο ετσι. θα σε ξαναενοχλησει ομως καποια στιγμη ;)...... BTW δοκιμασες το .11 που βγηκε? για ελα μια και απο το αλλο thread του openwag.......

@ ADSLgr.com All rights reserved.