PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με εξωτερικό δίσκο LACIE



dennis2006
28-03-10, 16:10
καλησπερα σας. εχω ενα προβλημα με ενα δισκο lacie 230 εξωτερικο με συνδεση usb. ξαφνικα αρχιζει να χτυπαει ενα μεταλικο τακ και χανετε απο το pc.
πρεπει να το βγαλω απο το pc κανα δυο φορες για να τον ξαναδει.
επισης τον εχω συνδεμενο σε ενα wd media player και εκει που βλεπω μια ταινια αρχιζει παλι τα μεταλικα τακ και σβηνει. στο media player επισης μου βγαζει μια ενδειξει που λεει οτι disc is not aggregate. τι λετε να ειναι ολα αυτα?

Yonah
28-03-10, 16:55
Μάλλον ο δίσκος κοντεύει να παραδώσει πνεύμα.
Τα μεταλλικά "τακ τακ" που ακούγονται είναι οι κεφαλές του δίσκου (που πιθανότατα χτυπάνε πάνω στους δίσκους ή στις άκρες του περιβλήματος)

Θα συνιστούσα άμεσο back up και αγορά καινούριου δίσκου, γιατι θα φύγει σύντομα και θα πάρει και ότι έχει μέσα μαζί του. :)

cranky
28-03-10, 16:59
Ο δίσκος, μας αφήνει σιγά σιγά.
Βack up, όσο προλαβαίνεις.

dennis2006
28-03-10, 17:06
πρεπει να εχω εγγυηση ακομα. και αυτος ειναι απο επιστοφη αλλου που τα επαιξε μεσα σε 1 μηνα. αυτος που εχω τωρα ξεκινησε τα τακ απο την πρωτη μερα λειτουργιας αλλα επειδη μου αλλαξαν τα φωτα μεχρι να μου αντικαταστησουν τον πρωτο δεν τον πηγα πισω.
επισης η αντιπροσωπεια μου ειχε πει οτι δεν αναγνωριζει τον δισκο αυτο σαν δικο της και μ εστειλε στο καταστημα που το αγορασα.

Yonah
28-03-10, 17:17
Back up τοτε επιστροφή του δίσκου. Τρίξε τους και λίγο τα δόντια και καλα χρειάζεσαι το δίσκο και δέν μπορεις να περιμένεις και άν δεν χαμπαρίασουν, τοτε... υπομονή.
Καλή τύχη όπως και να 'χει.

dennis2006
28-03-10, 18:45
τον πρωτο δισκο τον αγορασα 13/3/2009. η αλλαγη εγινε με ημερομηνια 20/6/2009. τον ειχα παρει απο elektroworld. ποια ημερομηνια ισχυει η πρωτη ή η δευτερη που εγινε η αντικατασταση? γνωριζετε ποσο εγγυηση δινει το καταστημα αυτο?

Yonah
28-03-10, 19:25
Όποια ημερομηνία και να ισχύει μεσα στην εγγύηση ειναι ο δίσκος. Ολα τα προιοντα που πωλούνται στην ευρωπαϊκή ένωση έχουν το λιγότερο 2 χρόνια εγγύηση καλης λειτουργίας.

Αν και στην προκειμένη περίπτωση εχω την εντύπωση οτι η δεύτερη ημερομηνία ισχύει γιατι ουσιαστικά αντικαταστάθηκε το προβληματικό με κάτι μή-προβληματικό (καινούριο).

dennis2006
29-03-10, 18:31
Πήγα στο κατάστημα σήμερα και η αντιμετώπιση ήταν άσχημη.
Μου είπαν ότι ισχύει η ημερομηνία αγοράς και όχι επισκευής. Ακόμη και αυτή λέει να ίσχυε πάλι εκτός είμαι.
Επειδή κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον κουστουματο του καταστήματος έφυγα και πήρα στο κεντρικό service του electroworld και μου είπαν ότι έχει 5ετη εγγύηση.

ariadgr
02-04-10, 23:04
Πληροφοριακά πάντως ισχύει η 2η ημερομηνία (σε περίπτωση αντικατάστασης).

dennis2006
02-04-10, 23:50
Τελικά έγινε η αντικατάσταση με νέο δίσκο αλλά με ταλαιπώρησαν. Από το ένα μαγαζί στο άλλο και όλοι αντιδρούσαν. Αν δηλαδή δεν με ενημερώνατε εδώ να ξέρω τι θα πω δεν θα μου το άλλαζαν. Πριν δώσω τον δίσκο αγόρασα έναν άλλο για να μεταφέρω τα αρχεία μου και όταν ρώτησα για την εγγύηση μου είπαν επίσης έναν χρόνο. Όταν αντέδρασα άρχισαν τα τηλέφωνα μεταξύ τους και το έκαναν 2 χρόνια.
ένα απίστευτο παζάρι δηλαδή.
Άλλαξε ο μανολιος και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς. Στα υπαίθρια παζάρια βάλαμε σκεπή και τα κάναμε super market και ηλεκτρονικά μαγαζιά.

djuan1988
03-04-10, 00:09
Τι δίσκο αγόρασες και σου είπαν ότι έχει ένα χρόνο εγγύηση;

dennis2006
03-04-10, 00:18
εναν iomega 320αρι. και ο άλλος που είχα πάρει και χάλασε είναι ο lacie. όλα λένε οτι είναι δικές τους εισαγωγές και δεν έχουν σχέση με την επίσημη αντιπροσωπεία.

djuan1988
03-04-10, 17:49
Αυτόν αγόρασες http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10048461 ;;

Ελπίζω να τον πήρες 50€ και όχι 65€.

Επίσης η απόδειξή σου γράφει επάνω ότι έχει εγγύηση καλής λειτουργίας για 2 χρόνια, διότι υπάρχει η πιθανότητα μετά να ισχυρίζονται άλλα.

Τραγικοί, στην ιστοσελίδα τους δεν γράφουν διάρκεια εγγύησης. Εγώ απορώ γιατί αγόρασες ξανά από αυτούς;

dennis2006
03-04-10, 18:01
ναι αυτον με 49,90 πηρα. η αποδειξη οχι δεν γραφει τιποτα επανω. ειμαι επισης σιγουρος οτι αυτα που βαζουν με μειωμενες τιμες ειναι ανοιγμενα. ο δισκος ηταν φορμαρισμενος και η συσκευασια μαλλον ανοιγμενη. δεν προκειται να ξαναγορασω τιποτα εκτος και αν ειναι μικρης αξιας.

djuan1988
03-04-10, 19:06
Εγώ είμαι σίγουρος ότι αν πάθει κάτι μέσα στον δεύτερο χρόνο λειτουργίας θα σου πουν ότι δεν ισχύει η εγγύηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.