PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με streaming από χτες



fanisp
28-03-10, 22:31
Παιδιά καλησπέρα

Από χτες το βραδυ έχω πρόβλημα με το video streaming που κανω απο την Αμερική (slingplayer). Το πρόβλημα δεν ειναι με το upoload απο εκει εκανα τσεκ και με ενα δευτερο που ειναι σε αλλη τοποθεσια και κανει το ίδιο. Κάνει streaming στο λιγοτερο από μισο (έκανε στα 3000kbps ) και τώρα κάνει στα 500 με απότελεσμα να εχει συνεχεια διακοπές. Υπάρχει περίπτωση να ειναι overload ο ΟΤΕ τώρα το βραδυ το σαββατοκύριακού . Εκανα τεστ στη γραμμη μου στο speedtest και είναι εντάξει.

Υπάρχει περίπτωση το conn-x tv που λογικα έχει ενεργοποιηθει (η γραμμή ειναι καινούργια - δεν εχω παρει τον εξοπλισμο ακομα) να άλλαξαν κατι και να δημιουργει το πρόβλημα ; Εφυγα απο την τελλας για καλύτερα. ελπίζω να μην ήταν λάθος τελικά!

σας δείχνω τα stats


--- DSL Information ---
DSL Driver Version: AnnexA version - A2pB023k.d21d
DSL VPI/VCI: 8/35
DSL Status: Showtime
DSL Mode: ADSL2+
DSL Channel:
DSL Upstream Rate: 861 Kbps
DSL Downstream Rate: 16922 Kbps

Down up
DSL Noise Margin: 8.8 dB 12.9 dB
DSL Attenuation: 22.0 dB 9.8 dB
DSL Transmit Power: 19.1 dBm 12.2 dBm


please help:)
σας ευχαριστώ πολύ

fanisp
29-03-10, 22:25
κανεις δεν μπορει να βοηθήσει :(

nmavro73
02-04-10, 12:08
Τους το δηλωσες ως πρόβλημα;

emeliss
02-04-10, 12:40
Το Thomson έχεις πάνω ή το Linksys;

fanisp
05-04-10, 23:04
Εχω ξαναγραψει για αυτο. Οποιος ξερει ας βοηθησει.

Προσπαθω να κανω streaming μεσω slingbox. (TV στην Αμερικη)
Με την γραμμη του ΟΤΕ τον τελευταιο καιρο η γραμμη ανεβοκατεβαινει συνεχεια και ποιανει μεχρι 500κbps, οποτε δεν μπορω να δω τιποτα.

Συνδεσα στο top box γραμμη παλια της τελλας (η οποια διακοπτεται σε λιγες μερες) και παιζει τελεια μεχρι 3000kbps.

Πηρα στο οτε. Δεν μπορον να βοηθησουν μου ειπαν. ΤΙ ΝΑ ΠΩ!
Να σημειωθει οτι το download οταν κατεβαζω αρχεια ειναι μια χαρα. καναμε και τα τεστς. Επισης εχω conn-x tv αλλα το προβλημα παρουσιαστηκε και πριν.

Υπαρχει περιπτωσει να φταιει το option self care kit που εχει ο οτε στο activation menu και το κανεις "ναι" η "οχι"? . Ανοιγει η κληνει καποια πορτα ισως?

Το αστειο ειναι οτι αφου τσεκαρα οτι με την γραμμη της τελλας παιζει αψογα ο ΟΤΕ μου λεει οτι δεν ειναι δικο τους προβλημα. αντε βγαλε ακρη. αν καποιος μπορει να με βοηθησει...!!

χρονια πολλα

φανης

emeliss
06-04-10, 14:39
Κλειστές πόρτες υπάρχουν. Λεπτομέρειες για το άνοιγμα εδώ (http://www.otenet.gr/hd/HTML/abuse_ports.htm).

Έχεις πρόβλημα και με τα δύο ρούτερ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=375329)

fanisp
06-04-10, 14:42
προσπάθησα και να το ενργοποιησω και να το απενεργοποιησω τον βαθμό προστασίας. το ιδιο πραγμα :( ευχαριστω πολύ για τη βοηθεια.


φανης

fanisp
07-04-10, 02:51
να σας ενημερωσω για την εξέλιξη

πήρα στο 121. μου λενε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι αυτοί γιατι εχω conn-x tv.

Παίρνω ξανα και ζηταω το τμημα του τv. Μιλαω με εναν τεχνικο. προσπαθει να με πεισει οτι το προβλημα δεν είναι δικό τους. Πεφτει η γραμμή. Ξαναπαινω. 2ος τεχνικός. Του εξηγώ για δέκατη φορά οτι συνδέοντας την γραμμή της TELLAS το streaming δουλευει κανονικοτατα. Επιμένει οτι το πρόβλημα δεν ειναι δικό τους!!!! Μόνο όταν είπα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω τις γνωριμίες μου και να το φτασω πιο ψηλά μου είπε οτι θα το κοιτάξουν. Δυστηχώς αυτή ειναι η Ελλάδα του 2010.

Αναμένω εξελίξεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται το πρόβλημα. Download speeds ειναι οκ, conn-x tv ειναι οκ. Mono to streaming εχει προβλημα το οποιο μια στο τοσο φτιαχνει αργα τα ξημερωματα

........Auto merged post: fanisp πρόσθεσε 12 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτα ειναι τα στατιστικα της γραμμης μου μετα το conn-x τω. Σημειωση το προβλημα ξεκινησε 3 μερες πριν μπει η γραμμη του tv. Οποιος μπορει να βοηθησει θα ειμαι ευγνωμων. φανης

Uptime: 0 days, 1:58:10
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 822 / 14.063
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 20,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,0 / 14,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 367
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 1.901 / 0

karavagos
07-04-10, 03:24
Να υποθέσω ότι κάτι δεν τους πάει καλά στο QoS?
Μπορείς να αλλάξεις την default πόρτα (5001?) ?

fanisp
07-04-10, 13:51
απο τη στιγμη με αλλη γραμμη στο ιδιο ρουτερ δουλευει πρεπει να αλλαξω το qos?

karavagos
07-04-10, 14:03
Για το QoS στον ΟΤΕ αναφέρομαι.

fanisp
07-04-10, 14:05
πως αλλαζει αυτο?

karavagos
07-04-10, 14:24
Στον ΟΤΕ θα ξέρουν.

fanisp
07-04-10, 14:36
καταλαβα. δεν θα φτιαξει ποτέ! ευχαριστώ πολύ παντος για τη βοήθεια!

Lagman
07-04-10, 22:23
Είδες traceroute προς την Ip σου Αμερική η και το ανάποδο ;
Από περιέργεια τι χρόνους απόκρισης πιάνεις;

Δοκιμές κάνεις με το ίδιο router μεταξύ tellas και οτε ; Τι αλλάζει στην δρομολόγηση μεταξύ ΟΤΕ και Τελλας ;

fanisp
07-04-10, 22:34
δυστηχως δεν ειμαι τοσο ειδικός και δεν καταλαβαινω :)


αυτο που ξερω οτι βαζοντας sτο ιδιο modem/router την γραμμη της tellas το streaming δουλευε αψογα αμεσως

Lagman
07-04-10, 23:59
Δηλαδή ίδιο router ίδιες ρυθμίσεις στο router , ίδιος υπολογιστής αν κατάλαβα σωστά.

Αυτό που κάνεις είναι αλλάζεις το username και το password στο router .
Φαντάζομαι όταν κάνεις τις δοκιμές αλλάζεις και τους dns servers.
Γνωρίζεις ποιες είναι οι απαιτήσεις για το slingbox; ports κλπ ;

fanisp
08-04-10, 00:10
εχω δοκιμάσει 2 router που εχω. Αλλαζω τα settings για τον καθε ISP. Με την
γραμμή της TELLAS που συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα δεν υπάρχει
κανένα πρόβλημα, ενώ με τον ΟΤΕ η εικόνα κανει συνεχως διακοπες με πολύ χαμηλη ταχύτητα. Σημείωση, όπως εγραψα και παραπανω το download στον ΟΤΕ ειναι αψογο

Lagman
09-04-10, 21:42
Κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχεις από την πλευρά σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.