PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ISP



stamoylias
29-03-10, 00:32
Καλησπέρα σε όλους,είμαι συνδρομητής της forthnet εδω κ 2 χρόνια μόνο για παροχές internet,αυτήν την στιγμή κατέχω το πακέτο των 24mbps PSTN (ο Θεός να τα κάνει), τελευταία με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ λόγο αποσυνδέσεων, κολλημάτων και πολύ αργού streaming,έτσι αποφάσισα να αλλάξω παροχέα κ συγκεκριμένα να βάλω connx 8mbps(το πακέτο internet και ομιλία συνολικού κόστους =~45ευρω/μήνα ).Το ερώτημα μου προς εσάς είναι, αξίζει το κόπο;, θα δώ διαφορά προς το καλύτερο;, (δεν έχω συνδεθεί ποτέ πάνω απο 7,2mbps, download έχω μέχρι 800kbps το πολύ και όχι σταθερά (συνήθως 630κάτι),upload μέχρι 100kbps (80κατι) χωρίς σταθερότητα και αυτό) έχω router d-link DSL-2640B ασύρματο αυτό που μου δώσανε γενικά δεν είναι και απο τα καλύτερα από ότι έχω διαπιστώσει στην ασύρματη επικοινωνία ειδικά ,πληρώνω το 2μηνο 40 ευρω στην forthnet και 60 στον οτέ οπότε δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορά στα λεφτά(με το connx 2x45=90) πιο πολύ με ενδιαφέρει η απόδοση στο internet.Επίσης θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζεται περίπου πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιηθεί;, στα 45 ευρώ συμπεριλαμβάνονται και το μηνιαίο πάγιο του οτε;αναγνώριση κλήσεων παρέχει το connx ή απλά πρέπει να την προσθέσω;Επίσης επειδή χρειάζομαι ασύρματο router θα με καλύψει αυτό που δίνουν έχω ακούσει ότι τα adsl2+ είναι καλύτερα πρέπει να το διευκρινήσω ότι θέλω τέτοιο;Είναι αξιόπιστος παροχέας ή τουλάχιστον καλύτερος απο αυτόν που έχω διότι γενικά θεωρείται καλή η forthnet,λογικά το connx δεν είναι καλύτερο λόγω ότι ανήκει στον οτε ;Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγνώμη αν ρωτάω πολλά ή έβαλα σε λάθος κατηγορία το post.

gtklocker
29-03-10, 00:35
Ναι, θα δεις μεγάλη διαφορά, γιατί η forthnet είναι απλά ένα μπάχαλο πλεον.

Και ίσως να δεις και καθαρά 8MBits επειδή με OTE έχεις πάντα το 100% της γραμμής (καλωδιώσεων, anyway).

Το modem πολύ πιθανόν να σε καλύψει. Αν όχι, πήγαινε από ένα oteshop και τσίμπα ένα άλλο. ;)

wesker
29-03-10, 00:37
Eγώ έκανα μεταφορά από ΗοL σε ΟΤΕ. 24/3 έγινε η αίτηση, 26/3 είχα ενεργοποιηθεί.

nmavro73
31-03-10, 10:30
Μόνο το bauddec μη σου δώσουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.