PDA

Επιστροφή στο Forum : Skype and Otenet speed problem?



Akalyptos
01-05-06, 08:53
Έχω μεγάλο πρόβλημα με το skype! Δέν έχω καλή ποιότητα επικοινωνίας με video και ήχο (κόβεται η γραμμή του skype, ο ήχος αργεί) και όταν στέλνω ή παίρνω αρχεία η ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 2kb's. Έχω την 384/128 της ΟΤΕΝΕΤ(ondsl kit) με το sagem fast 800. Απο ΟΤΕΝΕΤ μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση και απο ΟΤΕ (πΟΤΕ) οτι δεν υπαρχει πρόβλημα στη γραμμή. Έχω δοκιμάσει με απενεργοποιημένα τα firewall αλλα και πάλι τίποτα. Το πρόσωπο που θέλω να μιλήσω έχει Τ1. Το πρόβλημα το έχω και με το ίδιο άτομο στο msn (στην αποστολη/λήψη αρχείων στέλνει κανονικά, σταματαει για καποια seconds και μετά ξαναστέλνει). Το download μου σε αρχεία απο το ίντερνετ είναι 34-36kb's. Αν μπορεί καποιος να βοηθήσει 8α το εκτιμούσα γιατι αυτό το πρόβλημα με έχει τρελάνει!!

nnn
01-05-06, 13:04
Καλώς ήρθες.
Εκτός από την περίπτωση να ευθύνεται το Usb modem κατά πάσα πιθανότητα και το δικό σου πρόβλημα ανήκει στην παρακάτω κατηγορία.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

mikeone
01-05-06, 13:09
Δεν πιστεύω να ευθύνεται το usb modem γιατί και εγώ που είμαι με το f200:down: δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με skype ούτε με msn.
Δεν πιστεύω να έχεις ανοικτό και κανένα p2p από κάτω και να σου τρώει bandwith:rolleyes:

Akalyptos
01-05-06, 19:13
To usb modem δεν νομίζω να φταίει γιατί το έχω δοκιμάσει και με το speedtouch 520 με Ethernet και πάλι τα ίδια... Δεν εχω κανένα απολύτως πρόγραμμα ανοιχτό!!

nxenos
01-05-06, 19:46
και γω παντως με 1000αρα γραμμη οταν δοκιμαζω να στειλω η να παρω καποιο αρχειακι δεν ξεπερναει τα 2kbyte...πρεπει να εχει να κανει με το ιδιο το skype και οχι με τη γραμμη σου η το router σου,γιατι και με την 512 που ειχα παλι τις ιδιες τιμες εβλεπα.τωρα για video που δοκιμασα με εναν φιλο,αυτος 384,εγω με 1024 ειχαμε παλι καποια προβληματακια.
α,ξεχασα οτι εγω δεν εχω οτενετ αλλα forthnet αν αυτο σε βοηθαει και ενα siemens speedstream 5400...

Akalyptos
01-05-06, 20:56
Άρα το πρόβλημα θα μείνει άλυτο. Αφού δεν είναι θέμα ΟΤΕΝΕΤ και πΟΤΕ δεν γίνεται τιποτα ετσι? Το SKYPE δέν έχει και πολλές ρυθμίσεις σχετικά με τη σύνδεση... Στο site του αναφέρει απλά οτι κάποια προβλήματα μπορεί να ωφείλονται στις ρυθμίσεις του ΝΑΤ...

georgeargi
05-05-06, 19:00
Πάντος σε μενα το πρόβλημα λύθηκε όταν απεγκατέστησα το NORTON

Akalyptos
06-05-06, 10:59
Κι εγώ προχτές απεγκατέστησα το MCAFEE και έβαλα το SECURITY KIT της OTENET που είναι βασισμένο πάνω στο FSECURE και δεν κολλάει τόσο τώρα αλλά πάλι δε μπορω να πώ ότι έχω λύση το πρόβλημα αφού πάλι πέφτει η γραμμη αλλά όχι τοσο συχνά. Για τον ήχο δέν το συζητάω.. Μαύρα χάλια αλλά αν κάνω mute το μικρόφωνο μου ακούω τον άλλον καθαρά και το αντίθετο! Δέν ξέρω γιατί γίνεται αυτό!

@ ADSLgr.com All rights reserved.