PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα usb σύνδεσης του router με το pc



nikolas1
29-03-10, 15:03
Έχω HELLAS ONLINE και πρόβλημα στο router. Συνδέω το router με το pc με usb και γι’ αυτό εγκατέστησα τον driver που είχε μέσα το cd και λειτουργούσε κανονικά . Όμως πριν από λίγες μέρες άνοιξα το pc και το router λειτούργησε κανονικά για καμιά ώρα περίπου (μπορεί και περισσότερο) αλλά μετά δεν μπορούσα να μπω στο internet οι ενδείξεις online και usb ήταν αναμμένες . Έσβησα το router το ξανά άναψα και η ένδειξη usb ήταν σβηστή ξανά εγκατέστησα τον driver σε άλλη θέση, γιατί μου έλεγε ότι αυτή που είχα χρησιμοποιήσει πριν τώρα χρησιμοποιούταν από άλλο πρόγραμμα (αν και νομίζω ότι δεν χρειαζόταν γιατί μια άλλη φορά δεν το έκανα αλλά πήγα κατευθείαν στο επόμενο βήμα). Δεν έγινε τίποτα και γι’ αυτό έσβησα τον υπολογιστή τον ξανά άναψα. Βρήκε μία καινούρια συσκευή την εγκατέστησε και λειτούργησε κανονικά για κάποιο χρόνο. Μετά πάλι το ίδιο. Εδώ και λίγο καιρό λειτουργεί κανονικά. Ξέρει κανείς τι να κάνω αν δημιουργηθεί ξανά το ίδιο πρόβλημα ;;; :lol: :rolleyes:

Και μια άλλη ερώτηση αν θέλει κάποιος ας απαντήσει και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=377505)

tdc
29-03-10, 16:08
Καταρχην, γιατι δεν συνδεεσαι με LAN? Δεν εχεις καρτα δικτυου ή εχεις συνδεσει κατι αλλο πανω?
Αν σου βγαλει το ιδιο προβλημα, κανε ενα restart στο router. Πιο πιθανο να κολλαει το router παρα το pc σου.

mondeo
29-03-10, 17:30
Φιλαράκι η σύνδεση του ρούτερ με το PC μέσω USB είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
Γι' αυτή τη δουλειά χρησιμοποιούμε αποκλειστικά και μόνο την θύρα δικτύου (Ethernet) η οποία εκτός των άλλων πλεονεκτημάτων,δεν χρειάζεται να εγκατασταθεί στο PC κανένας απολύτως Driver.Απεγκατέστησε λοιπόν τους Drivers που έβαλες και χρησιμοποίησε την κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου να κάνεις δουλειά σου.
Γιά ότι άλλο εδώ είμαστε.

nikolas1
30-03-10, 10:57
Δεν μπορώ να συνδεθώ με lan γιατί στο pc δεν έχω Κεραία. Συνδέω τις δύο συσκευές με usb γιατί στην αρχή νόμιζα ότι ο υπολογιστής δεν είσοδο Ethernet μετά δοκίμασα να κάνω αυτό που λες αλλά δεν είχα internet λόγο σφάλματος της προεπιλεγμένης πύλης. Έτσι μου έλεγε και το άφησα όπως ήταν.

wesker
30-03-10, 11:11
Δεν έχεις κάρτα δικτύου on-board;

valen_gr
30-03-10, 11:41
Δεν μπορώ να συνδεθώ με lan γιατί στο pc δεν έχω Κεραία.


Ορίστε?:hmm:
καμια σχεση με ασυρματο, σου λενε αντι να το συνδεεις με καλωδιο USB να το συνδεσεις με καλωδιο ethernet (LAN). Απειρως καλυτερη αποδοση/συμπεριφορα!!

nikolas1
30-03-10, 14:56
Δεν έχεις κάρτα δικτύου on-board;

Τι είναι αυτό;;;


Καταρχην, γιατι δεν συνδεεσαι με LAN? Δεν εχεις καρτα δικτυου ή εχεις συνδεσει κατι αλλο πανω?
Αν σου βγαλει το ιδιο προβλημα, κανε ενα restart στο router. Πιο πιθανο να κολλαει το router παρα το pc σου.

Πως το κάνω restart;;; :hmm:

Simpleton
30-03-10, 15:01
Τι είναι αυτό;;;
(...)

Κάρτα δικτύου. Θα τη διακρίνεις από την υποδοχή αυτή (RJ-45), που μοιάζει με υποδοχή τηλεφώνου, αλλά έχει 8 ακίδες:
70446

nikolas1
30-03-10, 15:47
Κάρτα δικτύου. Θα τη διακρίνεις από την υποδοχή αυτή (RJ-45), που μοιάζει με υποδοχή τηλεφώνου, αλλά έχει 8 ακίδες:
70446

Έχω και τέτοια είσοδο απλά στην αρχή δεν το ήξερα!!! :respekt:

Simpleton
30-03-10, 15:57
Και πού σου εμφανίζει το σφάλμα που ανέφερες πιο πάνω;

nikolas1
30-03-10, 15:59
Και πού σου εμφανίζει το σφάλμα που ανέφερες πιο πάνω;

Όταν προσπαθώ να συνδεθώ msn βγαίνει ένα παράθυρο που δεν θυμάμαι τον τίτλο του.

Simpleton
30-03-10, 16:06
Σε ιστοσελίδες μπορείς να μπεις; Ποιο λειτουργικό έχεις;

nikolas1
30-03-10, 17:26
Σε ιστοσελίδες μπορείς να μπεις; Ποιο λειτουργικό έχεις;

Όταν δεν λειτουργεί όχι. Έχω Windows Xp SP3 :cool:

Simpleton
30-03-10, 17:37
Στις «συνδέσεις δικτύου», που θα βρεις στον πίνακα ελέγχου των Windows, είναι ενεργή η «τοπική σύνδεση» (= ενσύρματη σύνδεση); Θα το καταλάβεις αν οι οθόνες του εικονιδίου έχουν μπλε χρώμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.