PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο forthnet σε ΟΤΕ



sir_platanight
29-03-10, 15:06
Καλησπερα σε ολους...σκεφτομαι να αλλαξω ISP...απο θεμα download ειμαι ικανοποιημενος αφου κατεβαζω με 2mbit το δευτερολεπτο..αλλα απο θεμα streaming και online gaming ειναι απαραδεκτοι...ασε που εδω και 3 χρονια που εχω την συνδεση δν μου εχουν δωσει ουτε router!!!ελεος...Τεσπα λεω να βαλω ΟΤΕ οπως λεω και στον τιτλο μου,αλλα θελω να βαλω και καποιο απο τα προγραμματα που εχουν και τηλεφωνια!!και δν βλεπω πουθενα τα 24mbps....τηλεφωνια και ιντερνετ εχει ταχυτητα μεχρι 8mbps!!!μηπως ξερει καποιος τιμες με 24mbps?ευχαριστω..

anarxaki
30-03-10, 14:35
Ναι όντως, κι εγώ κοίταξα τις τιμές για να τσεκάρω μια προσφορά που μου έκαναν από το 134 και μία βγάζει μία δε βγάζει την 24άρα σε συνδυασμό με την ομιλία.
Από όσο μου είπε όμως η υπάλληλος που τηλεφώνησε, ο ΟΤΕ έχει προγραμματίσει για το τέλος Απρίλη κατάργηση της ταχύτητας 8Mbit και αυτόματη αναβάθμισή της στα 24 (με την ίδια τιμή). Άρα ίσως για αυτό να μη βγάζει το πακέτο 24 + ομιλία.
Σύμφωνα με την υπάλληλο, είναι προτιμότερο να πάρεις 8Mbit (εμένα μου πρότεινε υποβάθμιση γραμμής) ώστε σε ένα μήνα να έχεις 24άρα και να κρατήσεις τη χαμηλή τιμή.

Πάντως είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, η τιμή είναι γύρω στα 44 ευρώ τελική (με πάγιο ΟΤΕ).

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/conn-x-talk/prodconn_x_talk.html

kiriakosk
31-03-10, 23:01
Καλησπερα σε ολους...σκεφτομαι να αλλαξω ISP...απο θεμα download ειμαι ικανοποιημενος αφου κατεβαζω με 2mbit το δευτερολεπτο..αλλα απο θεμα streaming και online gaming ειναι απαραδεκτοι...ασε που εδω και 3 χρονια που εχω την συνδεση δν μου εχουν δωσει ουτε router!!!ελεος...Τεσπα λεω να βαλω ΟΤΕ οπως λεω και στον τιτλο μου,αλλα θελω να βαλω και καποιο απο τα προγραμματα που εχουν και τηλεφωνια!!και δν βλεπω πουθενα τα 24mbps....τηλεφωνια και ιντερνετ εχει ταχυτητα μεχρι 8mbps!!!μηπως ξερει καποιος τιμες με 24mbps?ευχαριστω..

Πόσο δίνεις για τα 2Mbps;

Αν δίνεις κανένα 20άρι € που υποθέτω, βουρ για αλλαγή στο ΟΤΕ ή τηλ. 134:)

stamka
31-03-10, 23:46
8Mbps βαλε νομιζω συμφερει

spdrosin
05-04-10, 18:07
Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Καιρό το "ψήνω" για ΟΤΕ κι επειδή μ' έχει στραβώσει η Forthnet - τα pings και η ταχύτητα συγχρονισμού ολοένα και χειροτερεύουν - σκέφτομαι να πάρω αύριο το 134 για να δω τι παίζει.

Ntalton
08-04-10, 14:03
Καλησπερα σε ολους...σκεφτομαι να αλλαξω ISP...απο θεμα download ειμαι ικανοποιημενος αφου κατεβαζω με 2mbit το δευτερολεπτο..
2mbytes/δευτερολεπτο ή 2 mbits/δευτερολεπτο? Προσεξε εχει τεραστια διαφορα!


ασε που εδω και 3 χρονια που εχω την συνδεση δν μου εχουν δωσει ουτε router!!!ελεος...
3 ΧΡΟΝΙΑ???? Χωρις να σου δωσουν ρουτερ??????? Και δεν τους τρελανες στα τηλεφωνα? Δεν τους καταγγειλες πουθενα?:what::confused::shock:


Τεσπα λεω να βαλω ΟΤΕ οπως λεω και στον τιτλο μου,αλλα θελω να βαλω και καποιο απο τα προγραμματα που εχουν και τηλεφωνια!!και δν βλεπω πουθενα τα 24mbps....τηλεφωνια και ιντερνετ εχει ταχυτητα μεχρι 8mbps!!!μηπως ξερει καποιος τιμες με 24mbps?ευχαριστω..
Δωσε περιοχη που εισαι και στατιστικα. Ο ΟΤΕ δεν εχει double-play στα 24. Και αν θα γινει οντως η καταργση των 8 και παει με την τιμη της 8 η 24, παιρνεις το πακετο το double-play και εφυγες (οπως θα κανω και εγω μαλλον). Αν βιαζεσαι πολυ και εχεις οικονομικη ανεση, τοτε το πακετο του ΟΤΕ τωρα, κανει πανω απο 50/μηνα.

spdrosin
08-04-10, 17:53
Σήμερα έκανα αίτηση. Πλέον ο νέος κατάλογος που είδα εκεί, νομίζω, αναφέρει "ταχύτητες μέχρι 24Mbps" κι όχι "8". Βέβαια η υπάλληλος μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ στα 8 και να αναβαθμιστώ οσονούπω στα (μέχρι) 24. Μιλάω για το πρόγραμμα Τηλεφωνίας+Internet στα 44,64 ευρώ.
Στο 134 μου είχαν πει πως παίρνει από 1 έως 12 εργάσιμες ενώ στο oteshop γύρω στις 20. Στο forum μας εδώ διάβασα πως σε κάποιον χρειάστηκαν μόνο 2 μέρες από HOL σε ΟΤΕ. Ποιος ξέρει; Αναμονή προς το παρόν. Ελπίζω να αξίζει η κίνησή μου. :whistle:

Ntalton
08-04-10, 22:20
Σήμερα έκανα αίτηση. Πλέον ο νέος κατάλογος που είδα εκεί, νομίζω, αναφέρει "ταχύτητες μέχρι 24Mbps" κι όχι "8". Βέβαια η υπάλληλος μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ στα 8 και να αναβαθμιστώ οσονούπω στα (μέχρι) 24. Μιλάω για το πρόγραμμα Τηλεφωνίας+Internet στα 44,64 ευρώ.
Στο 134 μου είχαν πει πως παίρνει από 1 έως 12 εργάσιμες ενώ στο oteshop γύρω στις 20. Στο forum μας εδώ διάβασα πως σε κάποιον χρειάστηκαν μόνο 2 μέρες από HOL σε ΟΤΕ. Ποιος ξέρει; Αναμονή προς το παρόν. Ελπίζω να αξίζει η κίνησή μου. :whistle:

Αν εισαι απαιτητικος, αξιζει και οχι μονο.:oneup:

spdrosin
08-04-10, 22:32
Αν εισαι απαιτητικος, αξιζει και οχι μονο.:oneup:
Έτσι λέγεται, οπότε ελπίζω να το δω και ιδίοις όμμασι. ;)

anarxaki
09-04-10, 00:12
Στο 134 μου είχαν πει πως παίρνει από 1 έως 12 εργάσιμες ενώ στο oteshop γύρω στις 20. Στο forum μας εδώ διάβασα πως σε κάποιον χρειάστηκαν μόνο 2 μέρες από HOL σε ΟΤΕ. Ποιος ξέρει; Αναμονή προς το παρόν. Ελπίζω να αξίζει η κίνησή μου. :whistle:

Ο καθένας σού λέει το μέγιστο χρονικό διάστημα που πιστεύει ότι θα χρειαστεί. Και γενικά στον ΟΤΕ πλέον σου δίνουν πάντα το χειρότερο σενάριο ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα να σε παραπλανήσουν (άσε τη χαρά που παίρνεις όταν πχ όλοι σου λένε ότι θα συγχρονίσεις στα 12 και βλέπεις το 18 ακατέβατο 2 μήνες τώρα :p).
Το πόσο καιρό θα κάνει εξαρτάται από τους τεχνικούς της περιοχής σου και τον φόρτο που έχουν.

Μεγείες λοιπόν και καλό σερφάρισμα!

spdrosin
09-04-10, 00:56
Ο καθένας σού λέει το μέγιστο χρονικό διάστημα που πιστεύει ότι θα χρειαστεί. Και γενικά στον ΟΤΕ πλέον σου δίνουν πάντα το χειρότερο σενάριο ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα να σε παραπλανήσουν (άσε τη χαρά που παίρνεις όταν πχ όλοι σου λένε ότι θα συγχρονίσεις στα 12 και βλέπεις το 18 ακατέβατο 2 μήνες τώρα :p).
Το πόσο καιρό θα κάνει εξαρτάται από τους τεχνικούς της περιοχής σου και τον φόρτο που έχουν.

Μεγείες λοιπόν και καλό σερφάρισμα!

Αυτό μου είπε και η υπάλληλος στον ΟΤΕ "άκου εμένα που είναι το χειρότερο σενάριο κι αν γίνει και νωρίτερα ακόμα πιο καλά".
Άντε να δούμε και τον ΟΤΕ. Thanx. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.