PDA

Επιστροφή στο Forum : Draytek Vigor 2700vg και conn-x tv



xterm
29-03-10, 22:59
Ψάνχω στο forum εδώ και αρκετές μέρες για σύνδεση Draytek Vigor 2700vg με το STB αλλα δε βρίσκω κάτι. Υπάρχει κάποιος οδηγός?

xterm
06-04-10, 20:12
Τελικά όλα καλά. Το vigor τα κάνει όλα και συμφέρει. Το σέταρα και ολα μια χαρα και πολύ απλά. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να βρω λίγο χρόνο να γράψω ένα How to.

MemphisGr
06-04-10, 22:49
Τελικά όλα καλά. Το vigor τα κάνει όλα και συμφέρει. Το σέταρα και ολα μια χαρα και πολύ απλά. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να βρω λίγο χρόνο να γράψω ένα How to.
Όλο και κάποιος θα ενδιαφέρεται, συνεπώς όποτε μπορέσεις να γράψεις ένα :)

Mobbius
08-04-10, 11:13
Όλο και κάποιος θα ενδιαφέρεται, συνεπώς όποτε μπορέσεις να γράψεις ένα :)

Όλοι ενδιαφερόμαστε :rofl:

xterm
08-04-10, 11:44
Draytek Vigor 2700VG
firmware : 2.8.3

Αρχικά πάμε:

Internet Access->Multi-PVCs στην πρώτη καρτέλα "General"
1. Απενεργοποιήστε το δεύτερο κανάλι "channel 2" (βγάλτε το tick από το Enable)
2. Ενεργοποιήστε το 3 κανάλι και βάλτε στα πεδία
VPI:8
VCI:36
Qos Type: UBR
Protocol: MPoA
Encapsulation: 1483 Bridged IP LLC

και πατήστε OK. (Όποτε σας ζητάει να κάνει restart το router καντε το!)

Internet Access->Multi-PVCs στην καρτέλα "Port-based Bridge"
1. Κάντε enable το Channel 3 και επιλέξτε από ποιά LAN πόρτα του router θα βγάνει το κανάλι. Εγώ είχα ελεύθερη την πόρτα 4 και έκανa tick το P4.

και πατήστε OK

Internet Access->MPoA (RFC1483/2684)
1. Ενεργοποιήστε το Enable Bridge Mode πατήστε OK και τελειώσατε.

Δε δοκίμασα να κάνω κάτι αλλό πχ να περάσω το iptv μέσω του wireless αλλά λογικά θα παίζει και αυτό. Το Draytek Vigor 2700VG είναι ένας καταπληκτικός router δε τον αλλάζω με τίποτα.

Το Connx TV το έχω εδώ και τρείς μέρες δουλευει άψογα χωρίς το παραμικρο πρόβλημα.

xterm
11-04-10, 14:32
Το τελευταίο βήμα μην το κάνετε δηλαδή να ενεργοποιήσετε το Bridge mode γιατι δε θα δουλευει ο DHCP server. Ουτως η άλλως ειναι περιττό γιατι πιο πάνω κάνετε Port-based Bridge.

mondeo
11-04-10, 19:06
Το vigor τα κάνει όλα και συμφέρει.

Συμφωνώ.Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω είναι να δουλέψει με το Voip της HOL.
Δυστυχώς στους Voip Accounts δεν υπάρχει η επιλογή να λειτουργήσει στο VC2.

gprs
26-04-10, 22:46
2 απορίες:
1. να μην είναι μια πόρτα μονό γι'αυτήν την δουλειά γίνεται;
2. Qos για το iptv είναι το UDP?

Ευχαριστώ πολύ

Mobbius
11-05-10, 23:47
Μια ερώτηση μόνο για όποιον γνωρίζει.

Υπάρχει η δυνατότητα μέσα από την IPTV θύρα (MPoA) του router να έχω και "internet" (PPPOe) ; Καλά το εξηγώ;:hmm:

Και αν γίνεται, μήπως γνωρίζει κάποιος ποια ρύθμιση χρειάζεται ν'αλλάξω στο Vigor 2700; Είναι σεταρισμένη η θύρα ήδη.

Ευχαριστώ πολύ.

gprs
12-05-10, 08:43
/να θέσω και άλλη μια ερώτησή, καλύτερο είναι το PPPoE ή το PPPoΑ;

antonis556
12-05-10, 10:09
PPPoE νομιζω :oneup:

tsarbo
09-06-10, 18:41
Παιδιά έχω το draytek vigor 2710n και έκανα τις ρυθμίσεις που αναφέρονται παραπάνω αλλά έχω ένα πρόβλημα. Οταν το connx-tv είναι ανοιχτό δεν μπορώ να μπώ δε κανένα site στο ιντερνετ, δεν μπορώ να μπώ καν στο web configuration του vigor. Παρ'όλα αυτά το connx-tv δουλεύει κανονικά. Οταν κλείνω το connx-tv το ιντερνετ αλλα και το vigor δουλεύουν κανονικά.
Με το sagem που πήρα από τον οτε δουλευουν όλα κανονικά.
Έχει συμβεί σε κανένα αυτό? Υπάρχει καμια λύση?
πιάνω γύρω στα 10mbps οπότε δεν νομίζω να είναι θεμα ταχύτητας μάλλον κάποιο κόλλημα τρώει.
Παραθέτω και τα στατιστικα του vigor:
73615

Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση γιατί δεν θέλω να πάει άχρηστο το modem

gprs
10-06-10, 08:41
Αυτό είναι περίεργο, δες τι ip παίρνει το pc όταν είναι ανοιχτό το tv.
Μήπως δεν τσέκαρες σε ποία πόρτα να είναι το tv profile?
Εγώ με το 2700 απο τότε που έβαλα το tv δεν δίνει ip ο DHCP server

spycon69
02-08-10, 22:07
Draytek Vigor 2700VG
firmware : 2.8.3

Αρχικά πάμε:

Internet Access->Multi-PVCs στην πρώτη καρτέλα "General"
1. Απενεργοποιήστε το δεύτερο κανάλι "channel 2" (βγάλτε το tick από το Enable)
2. Ενεργοποιήστε το 3 κανάλι και βάλτε στα πεδία
VPI:8
VCI:36
Qos Type: UBR
Protocol: MPoA
Encapsulation: 1483 Bridged IP LLC

και πατήστε OK. (Όποτε σας ζητάει να κάνει restart το router καντε το!)

Internet Access->Multi-PVCs στην καρτέλα "Port-based Bridge"
1. Κάντε enable το Channel 3 και επιλέξτε από ποιά LAN πόρτα του router θα βγάνει το κανάλι. Εγώ είχα ελεύθερη την πόρτα 4 και έκανa tick το P4.

και πατήστε OK

Internet Access->MPoA (RFC1483/2684)
1. Ενεργοποιήστε το Enable Bridge Mode πατήστε OK και τελειώσατε.

Δε δοκίμασα να κάνω κάτι αλλό πχ να περάσω το iptv μέσω του wireless αλλά λογικά θα παίζει και αυτό. Το Draytek Vigor 2700VG είναι ένας καταπληκτικός router δε τον αλλάζω με τίποτα.

Το Connx TV το έχω εδώ και τρείς μέρες δουλευει άψογα χωρίς το παραμικρο πρόβλημα.

παρέλαβα σήμερα το connxtv και προσπαθώ να το συνδέσω σε ενσύρματο οικιακό δίκτυο όπου υπάρχει ο ίδιος router (draytek vigor 2700g) μιας και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το router του ΟΤΕ. Υπάρχει τρόπος κουμπώσω το connxtv (pirelli) πάνω σε πριζάκι του δικτύου που έχει πατσαριστεί στον draytek χωρίς το router του ΟΤΕ ? Θα χρησιμοποιήσω τον ίδιο οδηγό που παρέθεσες παραπάνω ?

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

;)

gprs
03-08-10, 08:42
Θεωρητικά ναι με απαραίτητη προϋπόθεσή πώς σε αυτήν την πρίζα δεν θα έχεις άλλες συσκευές συνδεδεμένες (PC, PS3, κ.τ.λ.).
Με λίγα λόγια κλειδώνεις μια πόρτα του Vigor για το conn-x


παρέλαβα σήμερα το connxtv και προσπαθώ να το συνδέσω σε ενσύρματο οικιακό δίκτυο όπου υπάρχει ο ίδιος router (draytek vigor 2700g) μιας και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το router του ΟΤΕ. Υπάρχει τρόπος κουμπώσω το connxtv (pirelli) πάνω σε πριζάκι του δικτύου που έχει πατσαριστεί στον draytek χωρίς το router του ΟΤΕ ? Θα χρησιμοποιήσω τον ίδιο οδηγό που παρέθεσες παραπάνω ?

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

;)

spycon69
03-08-10, 09:48
Θεωρητικά ναι με απαραίτητη προϋπόθεσή πώς σε αυτήν την πρίζα δεν θα έχεις άλλες συσκευές συνδεδεμένες (PC, PS3, κ.τ.λ.).
Με λίγα λόγια κλειδώνεις μια πόρτα του Vigor για το conn-x

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν σ'αυτή την πρίζα υπάρχει απλό switch θεωρείς οτι θα έχω πρόβλημα ?

spycon69
03-08-10, 18:57
Απλά προς ενημέρωση: τα settings που προαναφέρθηκαν δούλεψαν κανονικά.

ευχαριστώ

gprs
04-08-10, 10:07
Κοίτα δεν το δοκίμασα, με Homeplug που δοκίμασα δεν δούλεψε, κάνε μια δοκιμή, απλά δεν θα δουλεύει τίποτα άλλο στο swich επάνω.

spycon69
04-08-10, 22:18
Κοίτα δεν το δοκίμασα, με Homeplug που δοκίμασα δεν δούλεψε, κάνε μια δοκιμή, απλά δεν θα δουλεύει τίποτα άλλο στο swich επάνω.

Switch δεν έχω δοκιμάσει ακόμη ωστόσο το connxtv απευθείας στο πριζάκι παίζει κανονικότατα σύμφωνα με τα settings του φίλου που αναφέρθηκαν πιο πριν. Οταν βάλω και switch θα ενημερώσω.

lefdata
16-08-10, 23:18
Δοκίμασα τις ρυθμίσεις που προτείνονταιπιο πάνω αλλά έχω πρόβλημα μετά το restart ο dhcp δίνει μονό ip 10.?.? σε όλες τις πόρτες. Μπορεί κάποιος με 2700 που το έχει κάνει να κάνει ένα backup τα settings που δουλεύουν και να μας δώσει ένα link να τα κατεβάσουμε και εμείς. Ευχαριστώ

gprs
17-08-10, 12:09
Δοκίμασα τις ρυθμίσεις που προτείνονταιπιο πάνω αλλά έχω πρόβλημα μετά το restart ο dhcp δίνει μονό ip 10.?.? σε όλες τις πόρτες. Μπορεί κάποιος με 2700 που το έχει κάνει να κάνει ένα backup τα settings που δουλεύουν και να μας δώσει ένα link να τα κατεβάσουμε και εμείς. Ευχαριστώ

Και αναρωτιόμουν γιατί δεν δουλεύει πλέον ο dhcp server

turist
20-08-10, 22:03
Draytek Vigor 2700VG
firmware : 2.8.3

Αρχικά πάμε:

Internet Access->Multi-PVCs στην πρώτη καρτέλα "General"
1. Απενεργοποιήστε το δεύτερο κανάλι "channel 2" (βγάλτε το tick από το Enable)
2. Ενεργοποιήστε το 3 κανάλι και βάλτε στα πεδία
VPI:8
VCI:36
Qos Type: UBR
Protocol: MPoA
Encapsulation: 1483 Bridged IP LLC

και πατήστε OK. (Όποτε σας ζητάει να κάνει restart το router καντε το!)

Internet Access->Multi-PVCs στην καρτέλα "Port-based Bridge"
1. Κάντε enable το Channel 3 και επιλέξτε από ποιά LAN πόρτα του router θα βγάνει το κανάλι. Εγώ είχα ελεύθερη την πόρτα 4 και έκανa tick το P4.

και πατήστε OK

Internet Access->MPoA (RFC1483/2684)
1. Ενεργοποιήστε το Enable Bridge Mode πατήστε OK και τελειώσατε.

Δε δοκίμασα να κάνω κάτι αλλό πχ να περάσω το iptv μέσω του wireless αλλά λογικά θα παίζει και αυτό. Το Draytek Vigor 2700VG είναι ένας καταπληκτικός router δε τον αλλάζω με τίποτα.

Το Connx TV το έχω εδώ και τρείς μέρες δουλευει άψογα χωρίς το παραμικρο πρόβλημα.

Σ΄ευχαριστώ οι ρυθμίσεις δουλεύουν και στο 2820 :oneup:

Lusifer_gr
15-09-10, 03:10
Μήπως έχει αλλάξει κάτι στο 3.3.5.1 firmware? Από τότε που το πέρασα έχασα το Connx TV. Κάνω τις ρυθμίσεις αλλά τζίφος.

xterm?

achillesgk
01-10-10, 11:07
έχει δοκιμάσει κανένας αν δουλεύει κανονικά το connx tv με το vigor 2710n? δεν θέλω να το αλλάξω για το thomson.

Lusifer_gr
06-10-10, 08:57
δουλεύει κανονικά με τις οδηγίες του thead

achillesgk
19-10-10, 18:37
έχει δοκιμάσει κανένας αν δουλεύει κανονικά το connx tv με το vigor 2710n? δεν θέλω να το αλλάξω για το thomson.

δουλεύει κανονικά με τις οδηγίες του thead
το dhcp δουλεύει κανοκικά? γιατί μόνο ασύρματα μπορώ να το συνδέσω κ όχι με powreplugs.

gprs
20-10-10, 09:59
το dhcp δουλεύει κανοκικά? γιατί μόνο ασύρματα μπορώ να το συνδέσω κ όχι με powreplugs.

Στο 2700VGi δεν παίζει πλέον το dhcp, εγώ μόνο με καλώδιο μπόρεσα να το δουλέψω με homeplug δεν τα κατάφερα.

xterm
28-11-10, 23:36
Sorry για την απουσία μου αλλλά δεν παρακολουθω και πολύ συχνά το thread.

ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο DHCP ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΗΜΑ

ο router παιζει απροβληματιστα εδω και 6 μηνες πάνω σε homeplug

SkyNet
10-07-11, 01:27
Καλησπέρα,

Ανακινώ το παρόν νήμα μιας και αντιμετωπίζω κάποια προβήματα προκειμένου να κάνω το Vigor 2700 να λειτουργήσει με 2ο PVC για την τηλεφωνία.
Με το παρόν configuration που αναφέρεται στο πιο πάνω guide, αν πηγαίνετε στο Internet Access -> MPoA (RFC1483/2684) πάνω πάνω σας λέει ότι το MPoA (RFC1483/2684) Mode είναι enabled ή disabled?
Επίσης από που μπορούμε να δούμε αν έχει πάρει IP το 2ο PVC?

Lusifer_gr
22-08-11, 11:32
Καλησπέρα,

Ανακινώ το παρόν νήμα μιας και αντιμετωπίζω κάποια προβήματα προκειμένου να κάνω το Vigor 2700 να λειτουργήσει με 2ο PVC για την τηλεφωνία.
Με το παρόν configuration που αναφέρεται στο πιο πάνω guide, αν πηγαίνετε στο Internet Access -> MPoA (RFC1483/2684) πάνω πάνω σας λέει ότι το MPoA (RFC1483/2684) Mode είναι enabled ή disabled?
Επίσης από που μπορούμε να δούμε αν έχει πάρει IP το 2ο PVC?

Disabled

gprs
22-08-11, 13:23
Disabled


σΕ ΕΜΈΝΑ ΕΊΝΑΙ DISABLED και την ip μόνο από το PIRELI

@ ADSLgr.com All rights reserved.