PDA

Επιστροφή στο Forum : Router για Conn-X 8MB



wesker
30-03-10, 05:27
Kαλησπέρα παιδιά! Πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ στα 8ΜΒ. Έχω ένα LinkSys WAG54GS το οποίο τον τελευταίο καιρό αρχίζει και κάνει νερά με αποσυγχρονισμούς, όχι συχνά 1 την μέρα και αυτό αν το έχω ανοιχτό για μέρες. Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι καλλίτερο, όχι πολύ ακριβό, μέχρι 70-80€. Η χρήση που το θέλω είναι torrents και γενικά downloads, youtube κλπ μέχρι θανάτου, και οn-line gaming, WoW, Red Alert, Dawn Of War κλπ. Τι μου προτείνετε; Σκέφτομαι για αυτό εδώ Netgear DGN2000 (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Netgear-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-DGN2000-100ISS.htm). Kάποια άλλη πρόταση;

alqui
30-03-10, 11:13
Οτιδηποτε σε Linksys

wesker
30-03-10, 11:28
Οτιδηποτε σε Linksys

Linksys έχω τώρα. Μπορεί να φταίει βέβαια που εδώ και 3 χρόνια έχει κλείσει το πολύ μια μέρα αθροιστικά και να τα έφτυσε από την πολύ χρήση...

spdrosin
05-04-10, 18:11
Παιδιά το modem-routers παίζουν αυτό τον καιρό στον ΟΤΕ; Εκτός από το Thomson TG585v7 (δε με βολεύει, γιατί έχει τις λυχνίες LAN στο πίσω μέρος και δε μπορώ να βλέπω τι γίνεται στο σπίτι και ποιος μου "τρώει" το bandwidth) ποιο άλλο προτείνετε να ζητήσω, αν μπορώ κι αν προβώ σε αλλαγή παρόχουν τελικά;

mariossss
05-04-10, 19:16
Παιδιά το modem-routers παίζουν αυτό τον καιρό στον ΟΤΕ; Εκτός από το Thomson TG585v7 (δε με βολεύει, γιατί έχει τις λυχνίες LAN στο πίσω μέρος και δε μπορώ να βλέπω τι γίνεται στο σπίτι και ποιος μου "τρώει" το bandwidth) ποιο άλλο προτείνετε να ζητήσω, αν μπορώ κι αν προβώ σε αλλαγή παρόχουν τελικά;

Εγω αγορασα το ASUS DSL-G31 11G WIRELESS ADSL MODEM ROUTER ANNEX A (PSTN)
Αυτο δειχνει στο μενου ποιος υπολογιστης ειναι συνδεδεμενος και εχει την επιλογη να το μπλοκαρεις.

spdrosin
06-04-10, 02:57
Εγω αγορασα το ASUS DSL-G31 11G WIRELESS ADSL MODEM ROUTER ANNEX A (PSTN)
Αυτο δειχνει στο μενου ποιος υπολογιστης ειναι συνδεδεμενος και εχει την επιλογη να το μπλοκαρεις.
Sorry ρε άνθρωπε αλλά δε μου απαντάς. Πού κολλάνε αυτά (αν πηγαίνουν σε μένα);
1ον: ούτε να αγοράσω πρόκειται και 2ον ούτε για μενού μίλησα, αλλά για λυχνίες της πρόσοψης.

kostasdina
06-04-10, 04:45
Μηπως αν το γυριζες αναποδα

spdrosin
06-04-10, 05:05
Μηπως αν το γυριζες αναποδα
Ρε παιδιά τί λέτε; Και τις άλλες ενδείξεις πώς θα τις βλέπω; Και στην τελική θέλω να ζητήσω 1 καλό modem-router που να τα έχει όλα μπροστά, όπως τα περισσότερα χωρίς να χρειάζεται να κάνω χαζομάρες. Ποιο άλλο, αυτό είναι το ερώτημά μου, από αυτά που προσφέρει ο ΟΤΕ.

antonis556
06-04-10, 12:38
Εμενα μου αρεσει πολυ το Sagem F@st για AnnexA που δινει ο ΟΤΕ . Το οποιο εχει και καλη συμπεριφορα στο online gaming !

spdrosin
06-04-10, 13:21
Εμενα μου αρεσει πολυ το Sagem F@st για AnnexA που δινει ο ΟΤΕ . Το οποιο εχει και καλη συμπεριφορα στο online gaming !

Μάλιστα. Αυτή την απάντηση θέλω. Και το σημαντικότερο που μ' ενδιαφέρει είναι το διαδικτυακό παιχνίδι γιατί με τα pings της Forthnet δεν την παλεύω άλλο και ξέρω πως ο ΟΤΕ σε αυτόν τον τομέα ηγείται. Έτσι δεν είναι;

antonis556
06-04-10, 13:40
Και βεβαια !!! ΟΤΕ και μετα η ΟΝ :oneup:

spdrosin
06-04-10, 17:35
Και βεβαια !!! ΟΤΕ και μετα η ΟΝ :oneup:

Μακάρι. Για να δούμε. Σήμερα αύριο θα κάνω την αίτηση. Περιμένω προτάσεις για modem-router.:whistle:

NiKapa
06-04-10, 17:40
Εμενα μου αρεσει πολυ το Sagem F@st για AnnexA που δινει ο ΟΤΕ . Το οποιο εχει και καλη συμπεριφορα στο online gaming !
Sagem F@st 2404 ;)
Συμφωνώ και με το Dmt 8.07 κάνεις θαύματα..

ipo
06-04-10, 17:46
Μηπως αν το γυριζες αναποδα
:lol: Πες τα φίλε γιατί θα μας κουφάνει...

spdrosin
06-04-10, 22:42
:lol: Πες τα φίλε γιατί θα μας κουφάνει...
Mε δουλεύεις κι εσύ φαντάζομαι. Παιδιά το Sagem 2024 δεν έχει μπροστά λυχνίες LAN που θέλω εγώ.

emeliss
06-04-10, 22:53
Ε, πάρε ένα Zyxel 660HW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668&u=ZYXEL-PRESTIGE-660HW-802.11G-ADSL-2+-OVER-PSTN-4-PORT-GATEWAY)
http://us.zyxel.com/uploads/images/product/img_p660h-d1_f_low.jpg

NiKapa
06-04-10, 23:11
Mε δουλεύεις κι εσύ φαντάζομαι. Παιδιά το Sagem 2024 δεν έχει μπροστά λυχνίες LAN που θέλω εγώ.

Φάτσα κάρτα τις έχει..εκεί ακριβώς που θες..;)

spdrosin
07-04-10, 02:08
Ε, πάρε ένα Zyxel 660HW (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668&u=ZYXEL-PRESTIGE-660HW-802.11G-ADSL-2+-OVER-PSTN-4-PORT-GATEWAY)
http://us.zyxel.com/uploads/images/product/img_p660h-d1_f_low.jpg

ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ. Από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ τι να πάρω, λέω. :rtfm:

........Auto merged post: spdrosin πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φάτσα κάρτα τις έχει..εκεί ακριβώς που θες..;)

Αυτό δεν είναι ρε συ, πού τις έχει και δεν το βλέπω εγώ; :hmm:
http://www.sagem.com/fileadmin/images/eng/Fast-2400_zoom.jpg

antonis556
07-04-10, 02:14
^^ Αυτο ειναι !!!

spdrosin
07-04-10, 02:28
^^ Αυτο ειναι !!!

Ωραία και οι λυχνίες LAN (Ethernet 1,2,3,4) όπως για παράδειγμα το Zyxel που πρότεινε ο emeliss παραπάνω (που δεν το δίνει ο ΟΤΕ και δεν μας ενδιαφέρει συνεπώς) πού είναι και δεν τις βλέπω;

antonis556
07-04-10, 12:30
Μπαμ κανουν . (χωρις παρεξηγηση) , γιατι τετοιο κολλημα με τις λυχνιες ??

Επισης αρκετο καλο router που δινει χαμηλα pings ειναι το Speedtouch 585v6 (δεν το δινει ο ΟΤΕ ομως)

spdrosin
07-04-10, 13:02
Μπαμ κανουν . (χωρις παρεξηγηση) , γιατι τετοιο κολλημα με τις λυχνιες ??

Επισης αρκετο καλο router που δινει χαμηλα pings ειναι το Speedtouch 585v6 (δεν το δινει ο ΟΤΕ ομως)

Αντώνη δεν ξέρω τι έχεις καταλάβει αλλά αυτό που ζητάω εγώ δεν το έχει, που βλέπεις εσύ λυχνίες Ethernet 1, 2, 3, 4 δε μπορώ να καταλάβω (χωρίς παρεξήγηση επίσης). ;)
Όσον αφορά το "κόλλημα" μου δες το post #4.

antonis556
07-04-10, 13:32
Λοιπον οι λυχνιες ειναι μπροστα σου . Αυτα τα μαυρα τετραγωνακια . Επιπλεον , το αν σου κλεβουν internet , περα απο το οτι μπορεις να βαλεις κωδικο , μπορεις να το δεις μεσα απο το router . Για παραδειγμα , στο "Μπιρελι" :p , βλεπεις ποσοι ειναι μεσα στο δικτυο απο εκει που λεει "Number of DHCP clients" .... :oneup:

akist
07-04-10, 13:42
Αν θυμάμαι καλά, απ' τα ασύρματα που δίνει ο ΟΤΕ το baudtec και το matr-x έχουν μπροστά λυχνίες. Κι αν πας για 8άρα το παίρνεις τζάμπα.

emeliss
07-04-10, 15:55
Αν θυμάμαι καλά, απ' τα ασύρματα που δίνει ο ΟΤΕ το baudtec και το matr-x έχουν μπροστά λυχνίες.
Σωστός!
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/baudtec-tw263r4-a1-pstn/prodmod_40075556.html
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/t-w-matr-x-4ew-pstn/prodmod_40076363.html

NiKapa
07-04-10, 17:46
Αυτό σου κάνει ???:)

spdrosin
07-04-10, 17:52
Αν θυμάμαι καλά, απ' τα ασύρματα που δίνει ο ΟΤΕ το baudtec και το matr-x έχουν μπροστά λυχνίες. Κι αν πας για 8άρα το παίρνεις τζάμπα.

akist κι emeliss ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς γιατί οι άλλοι 2 θα με τρελάνουν.
Ρε antonis556 και nimik οι λυχνίες LAN (ή αλλιώς Ethernet) που δείχνουν ποιος Η/Υ είναι ανοιχτός κι απασχολεί το δίκτυο με απασχολούν - όχι οι υπόλοιπες (Power, ADSL, Wi-Fi, IP). Αν είναι δυνατόν δηλαδή. Μου άρεσε και η φωτογραφία που δείχνει ακόμα πιο καθαρά πως αυτό που ζητάω δεν υπάρχει. Δείτε posts #18 και #25 φωτογραφίες. Κουράστηκα πια. Σιγά το δύσκολο για να καταλάβετε. Και το έχω εξηγήσει και πόσες φορές.
Ούτε μ' ενδιαφέρει να βλέπω ποιοι είναι ασύρματα/ενσύρματα συνδεδεμένοι μέσα από το GUI της συσκευής, αφού δεν το χρησιμοποιώ καν το ασύρματο. Αν δεν το πιάνετε και τώρα αφήστε το το θέμα. Ευχαριστώ πάντως που ασχοληθήκατε.

NiKapa
07-04-10, 18:14
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3416407&postcount=16
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3417879&postcount=26

οκ,εκτός τα διαφορετικά brands τι άλλη διαφορα υπάρχει..
Το Ζυξελ σου άρεσε ,έτσι είπες..
Help

spdrosin
07-04-10, 19:30
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3416407&postcount=16
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3417879&postcount=26

οκ,εκτός τα διαφορετικά brands τι άλλη διαφορα υπάρχει..
Το Ζυξελ σου άρεσε ,έτσι είπες..
Help

Καλά, sorry κιόλας, αλλά δεν την παλεύεις. Εσύ το LAN 1 - 2 - 3 - 4 πού το βλέπεις στο Sagem σου; Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
Επίσης ψάχνομαι για modem-router από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_eksoplismos-cspiti_connx_adsl_wifi_modems_new-p1.html - όχι να πάω να αγοράσω. Διάβαζε τι γράφουμε σε παρακαλώ πριν απαντήσεις - δες και την παρένθεση του post #20 - από την αρχή έχω αναφέρει κάθε λεπτομέρεια.
Άσ' το. :down:

maik
07-04-10, 20:00
Καλά, sorry κιόλας, αλλά δεν την παλεύεις. Εσύ το LAN 1 - 2 - 3 - 4 πού το βλέπεις στο Sagem σου; Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
Επίσης ψάχνομαι για modem-router από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_eksoplismos-cspiti_connx_adsl_wifi_modems_new-p1.html - όχι να πάω να αγοράσω. Διάβαζε τι γράφουμε σε παρακαλώ πριν απαντήσεις - δες και την παρένθεση του post #20 - από την αρχή έχω αναφέρει κάθε λεπτομέρεια.
Άσ' το. :down:

Εχω μια απορια. Αν δεν θελεις να σου "κλεβουν" bandwidth γιατι δεν κοβεις την συνδεση;
Ασε που δεν μπορεις απο το led να καταλαβεις τι γινεται. Το led αναβει μολις δει καρτα δικτυου απο την αλλη πλευρα. Δηλαδη με μονο ανοιχτο τον υπολογιστη χωρις καμια μα καμια δραστηριοτητα.

spdrosin
07-04-10, 22:39
Εχω μια απορια. Αν δεν θελεις να σου "κλεβουν" bandwidth γιατι δεν κοβεις την συνδεση;
Ασε που δεν μπορεις απο το led να καταλαβεις τι γινεται. Το led αναβει μολις δει καρτα δικτυου απο την αλλη πλευρα. Δηλαδη με μονο ανοιχτο τον υπολογιστη χωρις καμια μα καμια δραστηριοτητα.

Λάθος. Κατ' αρχήν αν διάβασες προσεκτικά το πρώτο μου post θα καταλάβαινες πως δεν εννοώ πως φοβάμαι μήπως μου "κλέβει" η μάνα μου bandwidth και δεν το ξέρω. Συνεπώς ούτε να βγάλω τα καλώδια θέλω ούτε να αποκόψω τους άλλους 2 που χρησιμοποιούν internet (μέσω ethernet επαναλαμβάνω) στο σπίτι. Απλά θέλω να βλέπω πχ. αν εγώ θέλω να παίξω online παιχνίδι, να πω τη μάνα μου να κλείσει τον torrent client, γιατί εμένα θα "σέρνεται" ή αν η αδερφή μου λείπει, ως συνήθως από το σπίτι κι αφήνει το laptop ανοιχτό, να πάω να της το κλείσω (αφού δε θα της το έχω σπάσει ακόμα). Απλό. Γι' αυτό θέλω τα LAN leds μπροστά.
Πώς καταλαβαίνεις τί γίνεται; Μα κάθε λυχνία που αντιστοιχεί σε κάποιον Η/Υ αναβοσβήνει ή μένει σταθερά αναμένο ανάλογα με τη δραστηριότητά του.
Μα αντί να παω ρε παιδιά μια απάντηση της προκοπής όλο κάτι άσχετα και τρελά ακούω. Τί να πω; Άντε να δω τί αλλο θα εξηγήσω. Ήρθα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος.

antonis556
07-04-10, 23:45
Παντα χωρις παρεξηγηση , αλλα ηταν λιγο μπερδεμενα ετσι οπως τα εγραφες και τα εθετες ολα ...

maik
08-04-10, 00:18
Λάθος. Κατ' αρχήν αν διάβασες προσεκτικά το πρώτο μου post θα καταλάβαινες πως δεν εννοώ πως φοβάμαι μήπως μου "κλέβει" η μάνα μου bandwidth και δεν το ξέρω. Συνεπώς ούτε να βγάλω τα καλώδια θέλω ούτε να αποκόψω τους άλλους 2 που χρησιμοποιούν internet (μέσω ethernet επαναλαμβάνω) στο σπίτι. Απλά θέλω να βλέπω πχ. αν εγώ θέλω να παίξω online παιχνίδι, να πω τη μάνα μου να κλείσει τον torrent client, γιατί εμένα θα "σέρνεται" ή αν η αδερφή μου λείπει, ως συνήθως από το σπίτι κι αφήνει το laptop ανοιχτό, να πάω να της το κλείσω (αφού δε θα της το έχω σπάσει ακόμα). Απλό. Γι' αυτό θέλω τα LAN leds μπροστά.
Πώς καταλαβαίνεις τί γίνεται; Μα κάθε λυχνία που αντιστοιχεί σε κάποιον Η/Υ αναβοσβήνει ή μένει σταθερά αναμένο ανάλογα με τη δραστηριότητά του.
Μα αντί να παω ρε παιδιά μια απάντηση της προκοπής όλο κάτι άσχετα και τρελά ακούω. Τί να πω; Άντε να δω τί αλλο θα εξηγήσω. Ήρθα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος.

Ακου φιλαρακι. Η επιθετικοτητα δεν βοηθαει κανενα. Ρωτησες κατι και σου απαντησαν αρκετοι. Οσοι το εκανα το εκαναν για να βοηθησουν , ουτε για να κανουν το εξυπνο ουτε τιποτε. Δεν σου αρεσουν οι απαντησεις; μην ρωτας. Ειναι απλο.

christhenis
08-04-10, 00:37
Επίσης μπορείς να μπαίνεις στο Interface του router και να βλέπεις ποιος είναι συνδεδεμένος. Υπάρχουν και διάφορα προγράμματα (όπως υπάρχουν σε αρκετά σχολεία) που μπορείς να δεις ποιος είναι συνδεδεμένος αφού θα είστε στο LAN και να κλείσεις το PC του αν είσαι Admin. Και στα περισσότερα routers οι λυχνίες για το Ethernet είναι από πίσω (1,2,3,4) από μπροστά έχει μόνο το Ethernet λαμπάκι που δείχνει είτε είναι 1,2ή3 άτομα συνδεδεμένα.

spdrosin
08-04-10, 02:46
Παντα χωρις παρεξηγηση , αλλα ηταν λιγο μπερδεμενα ετσι οπως τα εγραφες και τα εθετες ολα ...

Μα ρε άνθρωπε σου εξήγησα το ίδιο πραγμα 3 φορές - τί άλλο να κάνω; Δεν πειράζει. (Φιλικά ε). ;)

........Auto merged post: spdrosin πρόσθεσε 8 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ακου φιλαρακι. Η επιθετικοτητα δεν βοηθαει κανενα. Ρωτησες κατι και σου απαντησαν αρκετοι. Οσοι το εκανα το εκαναν για να βοηθησουν , ουτε για να κανουν το εξυπνο ουτε τιποτε. Δεν σου αρεσουν οι απαντησεις; μην ρωτας. Ειναι απλο.

Νομίζεις έχω τη διάθεση να είμαι επιθετικός; Ούτε σε αντιδικία με κάνεναν θέλω να έρθω. Όταν όμως έχω αναφέρει όλες τις παραμέτρους και κάποιοι απλά λένε κάτι άλλο άσχετο, που τους κατέβηκε να πούνε, απλά για να στείλουν κάτι, τότε sorry αλλά πώς θα γίνει; Οι άλλοι 2 πώς το πιάσανε δηλαδή και απάντησαν επί του θέματος; Κι όσον αφορά το τελευταίο σκέλος της απάντησης σου θα σου αποδείξω απλά πως πάλι έχεις λάθος: λες να ήξερα πως θα έπαιρνα αυτές τις "απαντήσεις" και να άνοιγα το θέμα; Τί "Δεν σου αρεσουν οι απαντησεις; μην ρωτας.". Έλεος δηλαδή. Τέλος πάντων. Ας μη συνεχιστεί το offtopic. Αν θέλεις κάτι να προσθέσεις στείλε μήνυμα προσωπικό - μην το χαλάσουμε άλλο.

........Auto merged post: spdrosin πρόσθεσε 13 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επίσης μπορείς να μπαίνεις στο Interface του router και να βλέπεις ποιος είναι συνδεδεμένος. Υπάρχουν και διάφορα προγράμματα (όπως υπάρχουν σε αρκετά σχολεία) που μπορείς να δεις ποιος είναι συνδεδεμένος αφού θα είστε στο LAN και να κλείσεις το PC του αν είσαι Admin. Και στα περισσότερα routers οι λυχνίες για το Ethernet είναι από πίσω (1,2,3,4) από μπροστά έχει μόνο το Ethernet λαμπάκι που δείχνει είτε είναι 1,2ή3 άτομα συνδεδεμένα.
Αυτό με το Interface της συσκευής (τουλάχιστον σε αυτές που εγώ έχω χρησιμοποιήσει) δεν είναι και πολύ λειτουργικό καθώς μένουν κατεγραμμένοι οι Η/Υ που έχουν συνδεθεί μια φορά και φαίνονται εκεί διαρκώς ανεξαρτήτως αν είναι συνδεδεμένοι ή όχι.
Αυτό όμως που ρωτώ εγώ (και ναι έχω κουράγιο να το ξαναπώ) είναι ποιο από αυτά modem-routers που δίνει ο ΟΤΕ να προτιμήσω (εκτός από το Thomson TG585v7 που το έχω ήδη).http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/cos_cat_003-cos_subcat_100-cconnx_eksoplismos-cspiti_connx_adsl_wifi_modems_new-p1.html

christhenis
08-04-10, 03:36
Γιατι δεν περνάς καμιά βόλτα από τον ΟΤΕ να ρωτήσεις και να δεις τα router και ποιο από αυτά έχει τις λυχνίες μπροστά αντί για πίσω. Πελάτης για αγορά είσαι. Θα ξεμπερδέψεις και πιο γρήγορα πιστεύω, από το να ρωτάς και σε post με διαφορετικό θέμα/σκοπό δημιουργίας του :)

ohristou
08-04-10, 15:45
Φιλε εχω το matr-x του οτε απο το Σεπτεμβρη και εχει αυτο που ζητας. Τις λυχνιες η πιο σωστα leds μπροστα. Το συγκεριμενο ομως σου δινει 3 θυρες ethernet και εχει και μια δεσμευμενη για connx tv. Aν θελεις μεχρι 3 συνδεσεις βουρρρρρ. :oneup:

spdrosin
08-04-10, 16:00
Γιατι δεν περνάς καμιά βόλτα από τον ΟΤΕ να ρωτήσεις και να δεις τα router και ποιο από αυτά έχει τις λυχνίες μπροστά αντί για πίσω. Πελάτης για αγορά είσαι. Θα ξεμπερδέψεις και πιο γρήγορα πιστεύω, από το να ρωτάς και σε post με διαφορετικό θέμα/σκοπό δημιουργίας του :)
Αφού ξέρω ποια δίνουν και ξέρω ποια έχουν τις λυχνίες μπροστά. ;)
Εδώ ρωτάω ποιο είναι το καλύτερο, διότι προφανώς δε μπορώ να τα δοκιμάσω παρά να το δω μόνο. Γιατί ρωτάω "σε post με διαφορετικό θέμα/σκοπό δημιουργίας του"; To ίδιο ακριβώς θέμα απασχολεί και μένα.
Τέλος πάντων. Εγώ σήμερα πήγα, έκανα την αίτηση κι όταν έρθει η ώρα για τον εξοπλισμό μου είπαν θα με ειδοποιήσουν για να πάω να πάρω όποιο θέλω (αρκεί να είναι διαθέσιμο).

........Auto merged post: spdrosin πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φιλε εχω το matr-x του οτε απο το Σεπτεμβρη και εχει αυτο που ζητας. Τις λυχνιες η πιο σωστα leds μπροστα. Το συγκεριμενο ομως σου δινει 3 θυρες ethernet και εχει και μια δεσμευμενη για connx tv. Aν θελεις μεχρι 3 συνδεσεις βουρρρρρ. :oneup:
Ναι το γνωρίζω πως αυτό είναι του είδους που ψάχνω. Την εταιρεία δεν την ξέρω και είσαι ο πρώτος που μου το προτείνει (μιλάω και σε άλλα forums). Είσαι ικανοποιημένος; Thanx για την απάντηση. ;)
Παρεπιπτόντως το "πιο σωστό" κατ' εμέ είναι "λυχνίες" κι όχι "leds". Έλληνες δεν είμαστε;

emeliss
08-04-10, 16:06
Παρεπιπτόντως το "πιο σωστό" κατ' εμέ είναι "λυχνίες" κι όχι "leds". Έλληνες δεν είμαστε;
Στα ελληνικά είναι "εκπέμπουσα φως δίοδος". Δεν βολεύει.

maik
08-04-10, 16:29
Στα ελληνικά είναι "εκπέμπουσα φως δίοδος". Δεν βολεύει.

φωτοδιοδους τις μαθαιναμε καποτε:whistle: στο σχολειο.

ohristou
08-04-10, 16:31
Eγω με το εν λογω outer matr-x, ειμαι ευχαριστημενος, δεν εχω disconects κτλ. Τωρα αυτο ειναι ενα προσωπικο θεμα. Στην αρχη και εγω ξυνισα που μου δωσαν αυτο, γιατι δεν υπηρχε αλλο διαθεσιμο αλλα μετα εμεινα ευχαριστημενος. Προβληματα δεν εχω ακουσει ιδιαιτερα. Ολα τα μοντεμ απο το καλυτερο μεχρι το χειροτερο εχουν παρουσιασει προβληματα σε καποιους. Εμενα παντως μου δουλευει μια χαρα.

........Auto merged post: ohristou πρόσθεσε 2 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και το led ειναι light emmiter diode δηλ φωτοεκπεμπουσα διοδος και οχι λυχνια. Φανταζομαι ειναι πιο ευκολο να λες φαξ και οχι τηλεομοιοτυπια.

christhenis
08-04-10, 16:51
Έχω το matr-x και πολλές φορές όταν με πετάει από το INternet πρέπει να το κάνω reboot για να συνδεθεί ξανά(-.-) και πολλές φορές δεν βρίσκει την Default Gateway και πρέπει να το ξανακάνω reboot...... Δεν έχει εκεί όπως τα Thomson ένα Connect να τελειώνουμε!!:p Το καλό είναι ότι ασύρματα δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες σε σύγκριση με το Thomson(max10mbps)-Matr-x(max16Mbps). Δικά μου συμπεράσματα είναι αυτά.

emeliss
08-04-10, 16:56
φωτοδιοδους τις μαθαιναμε καποτε:whistle: στο σχολειο.
Η άλλη ονομασία είναι δίοδος φωτοεκπομπής. Φωτοδίοδος λέγεται η δίοδος που χρησιμοποιείται ως ανιχνευτής φωτός. Σχεδόν πάντα την συναντάμε σε κύκλωμα ανάστροφα πολωμένη.

Πάνε πολλά χρόνια από το σχολείο, ε; :p:p:p

spdrosin
08-04-10, 17:45
Χαχα. Μια κουβέντα είπα ρε παιδιά κι ανοίξαμε google κι εγκυκλοπαίδειες. Γουστάρω. ;)
@ ohristou & christhenis thanx για τις απαντήσεις σας. Θα έχω κατα νου αυτά που αναφέρατε. (Μάλλον θα προσπαθήσω να το αποφύγω και να πάω προς Baudtec μεριά)

maik
08-04-10, 19:26
Πάνε πολλά χρόνια από το σχολείο, ε; :p:p:p

κρυβε λογια, κρυβε λογια :p

ohristou
10-04-10, 17:11
Δεν ανοιξα καμια εγκυκλοπαιδια απλως εχω σπουδασει ηλεκτρονικος μηχανικος και το LED το καναμε απο το πρωτο εξαμηνο. Παντως πανω κατω ολοι ξερουν τι ειναι...

spdrosin
10-04-10, 21:31
Δεν ανοιξα καμια εγκυκλοπαιδια απλως εχω σπουδασει ηλεκτρονικος μηχανικος και το LED το καναμε απο το πρωτο εξαμηνο. Παντως πανω κατω ολοι ξερουν τι ειναι...

Ε ναι είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο όλοι καταλαβαίνουμε.
Το σωστό όμως να λέγεται. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.