PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς μπορώ να βελτιώσω το σήμα GSM στο iPhone;



panic
30-03-10, 19:08
Καλησπερα και χρονια πολλα.
Δεν εχω δυστυχως τον απαραιτητο χρονο για να ψαξω ενδοτερα στα forum, μηπως και υπαρχει καποιο θεμα αντιστοιχο με το δικο μου. Και επισης ελπιζω να γραφω στο καταλληλο
sub forum.
Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης. Σπιτι και δουλεια στο Χαλανδρι. Εταιρεια που χρησιμοποιω WIND. Κινητο
iPhone 3GS 16GB. Σημα ομως χαλια και στα 2 αυτα σημεια. Η χαρα μου ηταν μεγαλη οταν το παρελαβα πριν κανα μηνα περιπου και η τσαντιλα μου ακομα μεγαλυτερη οταν ανακαλαυψα οτι η αλλαγη που εκανα στο Medium για τα 250MB, ειναι ουσιαστικα αχρηστη, γιατι πρεπει να βγαινω στο μπαλκονι και να ελπιζω οτι θα πιασω 4 στις πεντε παυλες. Συνηθως στην κρεβατοκαμαρα (που εχει το καλυτερο σημα στο σπιτι) εχω 2 παυλες και σπανιως 3.
Καποια προταση; Καποιο gadget που εχετε χρησιμοποιησει; Κατι;

George978
30-03-10, 19:13
εχει αναφερθει πολλακις στο ιντερνετ για τη προβληματικη ληψη του κινητου αυτου , δοκιμασε αν μπορεις με σιμακι αλλης εταιριας και αν δεις τα ιδια δωσε το κινητο για αλλαγη

Νikosanagn
30-03-10, 19:23
Εγώ προτείνω εαν είναι μέσα στην εγγύηση να το πας να στο αλλάξουν.Έχω διαβάσει αρκετά reviews που αναφέρουν προβλήματα με το σήμα...αλλά δοκίμασε και την αλλαγή.

panic
30-03-10, 19:49
Δοκιμασα και με αλλης εταιρειας (cosmote) και δουλεψε μια χαρα στη δουλεια. Στο σπιτι (ισως λογω κακου σημειου και ελλειψης κεραιων), δεν πιανει καμια εταιρεια σωστα. Καθως και στο touch pro 2 του αδερφου μου. Αυτος με vodafone αλλα στο σπιτι παλι δεν πιανει τιποτα. Στη δουλεια ομως κομπλε. Τεσπα, ειναι τσεκαρισμενο το οτι φταιει το σημειο που βρισκεται το σπιτι μας με διαφορα κινητα καθως και με ολες τις εταιρειες. Ουσιαστικα ψαχνομαι για πατεντα μπας και αηιοποιησουμε το mobile internet και να μην εχουμε drops στις κλησεις.

Νikosanagn
30-03-10, 20:35
Στο σπιτι (ισως λογω κακου σημειου και ελλειψης κεραιων) Καλά και εμένα που η κεραία βρίσκεται 50 μέτρα μακριά δεν μπορώ να πώ οτι νιώθω και ευτυχισμένος...

ariadgr
30-03-10, 23:52
Στο σπίτι δεν έχεις dsl/wifi να μπαίνεις από εκεί;

baskon
31-03-10, 00:06
Τροποι υπαρχουν παντα.
Φυσικά δεν είναι τσαμπα..
Και για την περιπτωση σου θα ελέγα οτι ειναι αρκετα ακριβοι..
Λεγονται ενισχυτες σηματος gsm.. http://www.gsmstore.gr/
Θα σου προτεινα να μπαινεις με το wifi καλυτερα παρα να δωσεις 300 ευρουδακια ωστε να έχεις καλυψη στο σπιτι σου..
Με αλλες φτηνες πατεντες μη περιμενεις να κανεις σοβαρη δουλεια..

panic
31-03-10, 16:09
Σωστα.... απλα τα πραγματα.
Βαζω wifi και βλεπω τι θα κανω με τις χαμενες κλησεις.
@ baskon θα κοιταξω το λινκ και σε ευχαριστω.

efthlouk
01-04-10, 01:07
Πάντως δε νομίζω να φταίει σε τοοσο μεγάλο βαθμό πια η συσκευή.. Μήπως έχει θέμα η γουιντ (το πιο σίγουρο για μένα), η περιοχη που μένεις ή απλά η σιμ είναι παλιά;; Εχω αλλάξει 3 μηλοφωνα (+χρήση με κοτε - βοντα) και δεν είδα καμία ή ελάχιστη διάφορα με πχ κάποιο άλλο νοκια ή ερικσον..

Άποψη μου, πως αυτοί οι gsm signal boosters ή όπως αλλιώς λεγονται, είναι εξαιρετικά βλαπτικοι για την υγεία. Εδώ προσπαθούμε να ακτινοβολουμαστε όσο το δυνατόν λιγότερο και θα βάλουμε και ενίσχυση σήματος; Ημαρτον!

panic
01-04-10, 13:40
Μωρε κι εγω αυτο σκεφτηκα τελικα και αλλαξα γνωμη. Σας ευχαριστω ολους για τα tips.
Αν θελετε κλειδωστε το.

anon
01-04-10, 13:55
H λύση ειναι απλή και μάλιστα θα βγάλεις και λεφτά. Θα ενημερώσεις τον πάροχό σου ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή (το ξέρει). Θα προθυμοποιηθεις να τους επιτρέψεις ναστήσουν στην ταρατσα σου κανα pico cell. θα παρεις κάποια λεφτά για νοίκιο, θα έχεις σήμα καμπάνα, επειδή θα είσαι απο κάτω θα τρώς λιγότερη ακτινοβολία απο όλους. win - win situation

efthlouk
01-04-10, 16:41
Sorry αλλά αυτό κι αν είναι eρic fail! Πρώτον, πάλι δε συμφωνώ λόγω ακτινοβολίας (εντάξει όσο μικρό και να ναι το εύρος κύματος και πάλι είναι πολύ για μένα) και δεύτερον, αν τον πάρει χαμπάρι η γειτονιά αυτός θα τρέχει με τις μηνύσεις και τα δικαστήρια...

Sovjohn
02-04-10, 00:10
Sorry αλλά αυτό κι αν είναι eρic fail! Πρώτον, πάλι δε συμφωνώ λόγω ακτινοβολίας (εντάξει όσο μικρό και να ναι το εύρος κύματος και πάλι είναι πολύ για μένα) και δεύτερον, αν τον πάρει χαμπάρι η γειτονιά αυτός θα τρέχει με τις μηνύσεις και τα δικαστήρια...

Ναι ναι - επειδή οι Έλληνες είναι άσχετοι (στην καλύτερη), κακεντρεχείς (σύνηθες) ή not in my back yard (τεράστιο ποσοστό) υπάρχει και αυτό το θέμα.

Αν είναι δυνατον...


Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας «Τα Νέα», οι κάτοικοι της Κίσσαμου Χανίων, παραμένουν εδώ και μία εβδομάδα χωρίς... κινητό τηλέφωνο, καθώς μετά την πρόσφατη απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Χανίων δεν λειτουργεί στην πόλη καμία από τις «κεραίες» των τριών εταιρειών κινητής τηλεφωνίας. Όπως αναφέρεται στο σχετικό άρθρο, η απόφαση αυτή λήφθηκε, καθώς προσέφυγαν στα δικαστήρια σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων η Οικολογική Πρωτοβουλία Κισσάμου και ο Δήμος Κισσάμου, επειδή οι σταθμοί βάσης των τριών εταιρειών είχαν εγκατασταθεί πολύ κοντά σε σχολικά κτίρια.

Οι κάτοικοι της περιοχής υποστηρίζουν ότι οι εταιρείες ήταν ενήμερες για την απόφαση του δικαστηρίου από το Φεβρουάριο, ωστόσο δεν μετέφεραν τις κεραίες σε άλλο σημείο ώστε να τους... «εκδικηθούν». Από την πλευρά τους, οι εταιρείες υποστηρίζουν ότι απαιτούνται δύο χρόνια για μία πιθανή μετατόπιση των κεραιών, καθώς χρειάζονται νέες μελέτες καθώς και άδειες από δέκα διαφορετικές υπηρεσίες. Στο άρθρο της εφημερίδας επισημαίνεται τέλος ότι οι κάτοικοι της κωμόπολης «εμφανίζονται προβληματισμένοι» από το γεγονός, ωστόσο αποδίδουν τη μεγαλύτερη ευθύνης στις εταιρείες και υπογραμμίζουν ότι θα μπορούσαν να είχαν εγκαταστήσει τις κεραίες σε σημεία της κωμόπολης μακριά από σχολεία και κατοικίες, χωρίς ωστόσο να το πράξουν. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4510804&ct=1) του κ. Γιώργου Κόνστα.

Δεν είμαι κατά του να υπάρχουν ΛΟΓΙΚΕΣ διαμαρτυρίες... Το να υπάρχει μηνυσολαγνεία ΚΑΙ μετά οι κάτοικοι / whatever να κράζουν γιατί δεν έχουν σήμα, ε όχι! Δεν γίνεται να έχουμε κεραίες 10 χλμ μακριά και να έχουμε και σήμα καμπάνα, πως να το κάνουμε... Χώρια που το κράτος για να αδειοδοτήσει μια κεραία για οποιαδήποτε χρήση (όπου χρειάζεται άδεια - όχι κεραίες wi-fi ας πούμε) χρειάζεται σαράντα χρόνια τούρκικα... :evil:

Αλλά φευ - η βλακεία είναι ανίκητη!

efthlouk
02-04-10, 00:27
Θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο με το δεύτερο μέρος της απάντησής σου!

Στο πρώτο, αν κατάλαβα καλά, συμφωνείς και συ με μένα;! (η νηστεία με έχει ψιλοπειραξει και δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω!:$ )

okeanis
17-05-10, 20:47
H λύση ειναι απλή και μάλιστα θα βγάλεις και λεφτά. Θα ενημερώσεις τον πάροχό σου ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή (το ξέρει). Θα προθυμοποιηθεις να τους επιτρέψεις ναστήσουν στην ταρατσα σου κανα pico cell. θα παρεις κάποια λεφτά για νοίκιο, θα έχεις σήμα καμπάνα, επειδή θα είσαι απο κάτω θα τρώς λιγότερη ακτινοβολία απο όλους. win - win situation

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!
Σαν τεχνικός ασύρματων ζεύξεων σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας σου λέω τα εξής:
1)Αν ήταν οποιοσδήποτε δεν έχει καλό σήμα στο κινητό του να κάνει αίτηση και να βάζει η εταιρία κεραία πάνω από το σπίτι του,ζήτω που καήκαμε!
2)Ακόμα και αν υποθέσουμε οτι η εταιρία σου δεχτεί να βάλει σταθμό βάσης (κεραία) στην ταράτσα σου, σήμα καλό δεν πρόκειται να δεις! Αυτό γιατί είσαι ΑΚΡΙΒΩΣ από κάτω, και οι κεραίες αυτές από κάτω τους δεν εκπέμπουν ΤΙΠΟΤΑ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.