PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεττάρισμα ξεχωριστού modem-router -> απορίες



gtklocker
31-03-10, 02:38
Θέλω να σετάρω ένα ADSL1 only modem-router για την Tellas.

Για πείτε, τί με συμφέρει να βάλω PPoE ή PPoA ;

mybanega
31-03-10, 11:16
PPPoE καλύτερα.

DjTony
31-03-10, 13:38
Γιατι PPPoE ?

nyannaco
01-04-10, 18:30
Η Tellas συστήνει PPPoA, αλλά και τα δύο παίζουν. Δοκιμάζεις κι ό,τι σου κάτσει καλύτερα.

panic
13-04-10, 14:45
Ρε παιδια, εγω προσπαθησα να βαλω ενα thomson 585 v7 στη θεση του oxygen, αλλα ενω βλεπει adsl γραμμη, δεν μου αναβει ποτε το λαμπακι του ιντερνετ...
Ξερει κανεις γιατι;

wesker
14-04-10, 11:23
Ρε παιδια, εγω προσπαθησα να βαλω ενα thomson 585 v7 στη θεση του oxygen, αλλα ενω βλεπει adsl γραμμη, δεν μου αναβει ποτε το λαμπακι του ιντερνετ...
Ξερει κανεις γιατι;

Oi κωδικοί σου είναι σωστοί;

john84
14-04-10, 11:46
Καμια φορα κολλαει στο aυthentication ,ελεγξε αυτο που σου λεει ο wesker και αν ολα ειναι οκ εκει που θα ελεγξεις τους κωδικους, πιο δεξια εχει ενα κουμπι που λεει Connect, να το πατησεις. Δλδ το συδεεις εσυ χειροκινητα. Αν μπει τοτε εισαι κομπλε και απο την επομενη φορα θα μπαινει αυτοματα. Αν συνεχιζει το προβλημα κανε F/w Update.

paralias
15-04-10, 19:47
PPPoA σε όλους τους παρόχους βάζουμε. Το PPPoE χρησιμοποιείται αν θέλετε να ξεκινήσετε authentication από κάποιο PC του δικτύου, πράγμα που δεν το κάνει κανείς μιας και ο router κάνει login. Μην μπερδέυεστε με το over Ethernet - over ATM είναι η σύνδεση με το DSLAM σε όλους άσχετα τί θα βάλετε.

panic
15-04-10, 22:49
Καλησπέρα. Έβαλα και ATM και PPPOE αλλά σε κανένα δεν επαιξε το thomson. Ξέρει κανείς το λόγο; Έχω φορτωμένο το τελευταίο fw.

dkmaster
02-05-10, 17:18
Παιδιά το ίδιο συμβαίνει και σε έναν φίλο με το baudtec της conn-x. Ενώ περνάμε σωστά user και pass και με PPPoE και PPPoA συγχρονίζει αλλά δεν παίρνει IP. Τι μπορούμε να κάνουμε;

aragorncb600
03-05-10, 01:33
Καλησπέρα. Έβαλα και ATM και PPPOE αλλά σε κανένα δεν επαιξε το thomson. Ξέρει κανείς το λόγο; Έχω φορτωμένο το τελευταίο fw.

ωχ μην λες τετοια εμενα απο εχθες σαββατο ξαφνικα το μεσημερι το thomson 585v7 σταματησε να περνει ip και δεν ξερω τι εγινε απο την τελλας μου λενε οτι χαλασε το ρουτερ μου ειναι δυνατον 1,5 χρονον το ρουτερ και να χαλασε και δεν το εσκιζα οπως μερικοι.
λετε βρε παιδια να συμβαινει κατι αλο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.