PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικα adsl



bahatouridhs
31-03-10, 23:29
Χαιρεται αυτα ειναι τα στατιστικα της γραμμης μου για πειτε μου γινετε να ανεβασω το snr margin για να ειναι πιο σταθερο για gaming και να κατεβασω το download? ευχαριστω

ADSL
Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 11.9 27.5
Attenuation (dB): 34.5 15.7
Output power (dBm): 0.0 12.0
Attainable rate (Kbps): 11764 55856
Rate (Kbps): 8191 383
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 10
B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 11
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9922 0.9796
L (number of bits in PMD Data Frame): 2056 98
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 277568 277566
Super Frame Errors: 11068 1
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 11022 0
OCD Errors: 7 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 86416212 21161
Data Cells: 2166805 34
Bit Errors: 0 0

Total ES: 239 1
Total SES: 177 0
Total UAS: 15 0

maik
01-04-10, 00:40
Μια χαρα εισαι. Εχεις το μεγιστο . Με 11 snr δεν νομιζω να εχεις αποσυνδεσεις.

stamka
01-04-10, 00:55
με 12 snr και Attenuation 34.5 στα 8191 Kbps εισαι μπομπα φιλε μου αν δεν εισαι στεθερος κατι αλλο φταιει τι μοντεμ εχεις bauntec

bahatouridhs
01-04-10, 08:07
Παιδια δεν εχω αποσυνδεσεις ακομα τουλαχιστον απλα ηθελα την γνωμη σας :) εχω ενα ενσυρματο usb robotics toy 2006 θα ποσταρω μετα την δουλεια το μοντελο να μου πειτε τι τσιπακι φοραει αν ξερετε.

Τελικα εχω το usr 9107A.

bahatouridhs
01-04-10, 16:13
Το μονο προβλημα ειναι οταν ανοιγω το vuze να κατεβασω torrents σταματαει να φορτονει σελιδες και γενικα αργει πολυ και πιανει ταχυτητες 500kb και ξαφνικα πευτει στα 0 ξερει κανεις που οφειλετε αυτο?

Στον προηγουμενο παροχο με το ιδιο μοντεμ δεν ειχα προβλημα αρα κατι συμβαινει στην συνδεση με τον οτε ?

stamka
01-04-10, 17:09
ρυθμιση θελει το vuze για να μην σου τρωει ολοι την συνδεση, η γραμμη σου ειναι μια χαρα

bahatouridhs
01-04-10, 18:10
Ευχαριστω εκανα κατι αλλαγες στην τυχη και δουλευει πολυ καλυτερα χαχαχχα, παντως να μην την ματιασω την γραμμη εχω λιωσει στα online games.

Bασικα αυτο που παθαινει μερικες φορες ειναι σαν να κοβεται τελειως το ιντερνετ για μερικα δευτερολεπτα σταματανε ολα τα download και μετα απο λιγο ξανα τουμπανο τρεχουν..

wesker
01-04-10, 19:30
Πιο ρούτερ έχεις;

bahatouridhs
01-04-10, 20:16
Εχω το us robοtcs 9107a, κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι εχω 0 η -18 Output power (dBm) δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο.

Υπαρχει καποιο προβλημα σιγουρα παντως γιατι εκλεισα τα τορρεντ και παλι το κανει δηλαδη σαν να σταματαει να λειτουργει για λιγο δεν φορτωνει σελιδες ,youtube video πανε ως την μεση και ξαφνικα σταματανε και μετα απο λιγο τερματιζουν.

bahatouridhs
02-04-10, 12:16
Δεν το εχει παθει κανεις αλλος αυτο? εκει που δουλευουν ολα καλα δηλαδη βλεπει βιντεο, ανοιγει σελιδες κατεβαζει διαφορα προγραματα ξαφνικα σταματανε ολα για λιγο σαν να αποσυνδεεται και μετα ξανααρχιζουν... να δηλωσω βλαβη? να παρω να τσεκαρουν την γραμμη επιτοπου γινετε να δουν δηλαδη οτι ξαφνικα πευτει το download?

bahatouridhs
03-04-10, 00:51
Παιδια τελικα μετα απο τηλεφωνο στο 1242 τελικα βρηκαν οτι η ip address που παιρνω αρχιζει απο 94... και ειναι προβληματικες καπως μου το εξηγησε δεν καταλαβα καλα, μου ειπε να παρω στο 121 να το δηλωσω βλαβη για να με αλλαξουν και λογικα θα φτιαχτει, οταν παρω αυριο θα σας ενημερωσω.

billybiros
04-04-10, 02:24
Καταρχάς χρόνια πολλά.

Το θέμα με τις 94άρες ip εχει ξανά-αναφερθεί (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=232870)) αλλά δεν νομίζω πως είναι εκεί το θέμα σου. Το πολύ - πολύ να κάνεις μια επανεκκίνηση στο router σου και αλλάζει και η ip.

Για μένα σιγουρεύεσαι (ελέγχεις) πρώτα όλα τα leds στο modem την ώρα του προβλήματος (χάνει συγχρονισμό ή ip).

Αν χάνει μόνο την ip τσέκαρε λίγο τα πρωτόκολλα (PPPoE, PPPoA, llc και vc MUX καθώς και το MTU).

Αν χάνει το συγχρονισμό αφού ελέγξεις πρώτα την καλωδίωση σου μπορείς να κατεβάσεις το DMT Tool (εδώ (http://dmt.mhilfe.de/)) και να αναφέρεις τα αποτελέσματα στο σχετικό θέμα (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=233268)).

Δεν το γνωρίζω καλά το router σου και τις ιδιαιτερότητες του αλλά έχω την εντύπωση ότι υποστηρίζει το DMT Tool. Έχω την εντύπωση επίσης ότι για να δουλέψει πρέπει να ενεργοποιήσεις το telnet (http://192.168.1.1/setup.cgi?todo=debug). Τα τελευταία με κάθε επιφύλαξη πάντα γιατί δεν το έχω δουλέψει ποτέ αυτό το router.

Για μένα δεν έχει κάποιο νόημα να το αναφέρεις ως βλάβη πριν κάνεις τους παραπάνω ελέγχους (τουλάχιστον να γνωρίζεις αν χάνει τον συγχρονισμό ή μόνο την ip).

paspro
04-04-10, 17:36
Αφού κάνεις bittorrent downloads και παίζεις online games καλύτερα θα ήταν να αγοράσεις ένα πιο ισχυρό ρούτερ που θα υποστηρίζει περισσότερες ταυτόχρονες συνδέσεις οπότε και δεν θα μπουκώνει. Για το σκοπό αυτό προτείνω ένα ρούτερ απο την σειρά DrayTek Vigor2710 (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Modem-Routers/with(Manufacturer=DrayTek).htm) (ενσύρματο 2710, ασύρματο 2710n, ασύρματο με VoIP 2710Vn)

bahatouridhs
04-04-10, 20:55
Χρονια πολλα ελπιζω να μην εχετε βαρυστομαχιασει σαν και μενα :P , billybiros οσα ρεσταρτ και να κανω παντα παιρνω ip απο 94 δυστυχως.

Την ωρα του προβληματος αναβοσβηνει το ενα λεντακι αλλα δεν χανει Ip, τα καλωδια ειναι μια χαρα.

Επισης τo dmt δεν υποστιριζεται απο το μοντεμ μου.

Οπως πειραζα τις ρυθμισεις του μοντεμ απο το web interface απενεργοποιησα το DHCP και σαν να μου φενεται οτι παει πολυ καλυτερα τωρα αλλα δεν ξερω αν ηταν αυτο η καποια αλλη ρυθμιση χεχεχε τελοσπαντων αυριο θα τους παρω να πω αυτο με τι ip απο 94 οπως μου ειπαν απο το help desk τα παιδια και θα δειξει, οσο για το μοντεμ ελεγα να παρω το dgnd3300 της netgear.

paspro
04-04-10, 21:14
οσο για το μοντεμ ελεγα να παρω το dgnd3300 της netgear.


Αν σκοπεύεις να κινηθείς σε αυτό το πλαίσιο τιμών τότε θα πρότεινα να πάρεις το DrayTek Vigor 2710n (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Modem-Routers/DrayTek-Router-Annex-A-Vigor-2710N-VIGOR-2710N-ANNEX-A.htm) καλύτερα. Για το DGND3300 έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια σχετικά με την σταθερότητα στην ADSL2+ σύνδεση και οι εσωτερικές του κεραίες δεν έχουν το εύρος που έχουν εξωτερικές κεραίες.

bahatouridhs
04-04-10, 21:31
Aκυρο παιδια ανοιξα 3 youtube βιντεο να φορτωσει πηγαν ολα στο 40% και τελος σταματησε ο κοσμος... και πρεπει να κανω ρεσταρτ αν θελω να μπω καπου ξανα... αυτο που μου ειπες οτι μπουκωσε paspro το εχω ξανακουσει και εχω ψαξει για το μοντεμ μου οτι εχει μονο 6kb μνημη!! αλλα το θεμα ειναι οτι στους συο προηγουμενους παροχους δεν μπουκωνε τα φορτωνε ολα αλλα εκει ειχα αλλα προβληματα ;/

Οσο για το μοντεμ που προτεινεις θα το ψαξω λιγο γιατι δεν το εχω ακουστα, επισης βλεπω οτι δεν λεει τιποτα για εγγυηση ενω τα netgear εχουν για παντα, μηπως ξερεις τι τσιπακι φορανε τα draytek?

billybiros
04-04-10, 22:00
Δοκίμασε αν μπορείς την ώρα που σου κάνει το πρόβλημα να ping-άρεις την ip του router (πχ ping -t 192.168.1.1) και μια ip εξωτερική (πχ ping -t 62.103.128.215) για να δούμε αν χάνεται η επικοινωνία με το router και αν μπορεί εκείνη την ώρα να συνδεθεί με την Otenet.

Όταν λες επίσης ότι στο κάνει συχνά (πόσο συχνά σου το κάνει; ) και σου το έκανε απο την αρχή ή τον τελευταίο καιρό;

Τέλος λες "ένα ενσύρματο usb robotics του 2006".
Επειδή δεν το γνωρίζω αυτό το μοντέλο - συνδέεσαι μέσω usb ή ethernet;
Από ότι βλέπω σε φωτογραφίες στο google (αν βλέπω το σωστό μοντέλο) έχει και θύρα ethernet.

Τέλος τα κλασσικά (factory reset και set up από την αρχή) και αλλαγή πρωτοκόλλου (PPPoE/PPPoA και MTU) έκανες;

bahatouridhs
04-04-10, 22:27
Θα το κανω την επομενη φορα, κοιτα πριν σου ειπα με 3 βιντεο κολησε τελειως τωρα του εβαλα ξανα 3 βιντεο τα επαιξε κανονικα τι να πω ειναι πολυ τυχαιο οταν συμβαινει αλλα σιγουρα αρκετες φορες την μερα.

Τη μερα που εκανα το πρωτο post ηταν μολις πηρα ιντερνετ αρα απο την αρχη.

Το εχω συνδεδεμενο με ethernet αλλα εχει και usb.

Factory reset εκανα τωρα τα πρωτοκολλα δεν τα πειραξα τι διαφορες εχουν?

Α και κατι που δεν ειπα ειναι οτι στα Online games εχω πολυ ping 200+ ενω φιλοι με ιδια συνδεση και στο ιδιο game εχουν κατω απο 100 συνεχεια

bahatouridhs
06-04-10, 21:53
Οταν το παθαινει κανει πινγκ στο ρουτερ αλλα οχι στην οτενετ, μετα απο 1-2 λεπτα κανει πινγκ και στην οτενετ αλλα μερικες φορες μονο με ρεσταρτ ξεκολαει.

οσο για τα πρωτοκολλα τα αλλαξα δεν παρατηρησα διαφορα.

στο 121 απο τον ψηφιακο ελεγχο δεν βρηκαν καποιο προβλημα μου ειπαν η επομενη κινηση να το δηλωσω ξανα για να ερθουν τεχνικοι να ελεγξει το καφαο την συνδεση μου κτλπ και να αλλαξουν και την ιπ απο 94...

emeliss
06-04-10, 22:25
Οταν το παθαινει κανει πινγκ στο ρουτερ αλλα οχι στην οτενετ, μετα απο 1-2 λεπτα κανει πινγκ και στην οτενετ αλλα μερικες φορες μονο με ρεσταρτ ξεκολαει.
Πίνγκαρες το www.otenet.gr ή το 62.103.128.215; Έχει διαφορά, ίσως παίζει κάτι με τους DNS (αν και δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα).

bahatouridhs
06-04-10, 23:24
Το 62 πινγκαρα, μια στιγμη μου ειπαν να αλλαξω στην συνδεση το dns σε 255... δεν το θυμαμαι ολο αλλα δεν δουλεψε ουτε αυτο.

billybiros
07-04-10, 00:59
Ξανακοίταξε τα πρωτόκολλα και τις ρυθμίσεις στο router να είναι ακριβώς:
PPPoΕ
LLC/SNAP Bridging
και MTU=1492
(και τα 3 παραπάνω)

ή αν συνεχιστεί το πρόβλημα σου τον παρακάτω συνδυασμό.
PPPoΑ
VC - MUX
και MTU=1500

Από ότι βλέπω στο demo (εδώ (http://www.usr.com/support/9107a/9107a-ui/setup.html)), δεν τα παίρνει όλα αυτόματα αυτό το router (αλλά μπορεί να είναι και θέμα του demo).

Y/Γ καλύτερα όχι στο setup (αν το κάνεις μέσω του setup wizard) αλλά στο Internet --> WAN Setup και edit (όπως το είδα στο demo μου φάνηκε ότι έχει περισσότερες επιλογές).

bahatouridhs
07-04-10, 12:52
Ετσι τα ειχα billy αλλα δεν ειδα διαφορα ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως.

Βαζω και ενα screen απο τα πινγκ να δειτε τι κανει http://img696.imageshack.us/i/pingdu.png/

στο μοντεμ συνδεεται στον οτε λεει μια τιμε ουτ μια συνδεεται και μετα η λενε ολα τιμε ουτ η συνδεεται κανονικα για τυχαιο χρονο μπορει να ειναι 10 λεπτα η 2 ωρες, και παλι απο την αρχη...

billybiros
07-04-10, 14:19
Χάνεις πακέτα !!!

Αν θες να σιγουρευτείς αν είναι θέμα της ip (που δεν νομίζω να είναι).
Αλλά αν θες να σιγουρευτείς μπορείς να βάλεις τα demo στοιχεία (otenet@otenet.gr & otenet) και ξανα-κάνε πάλι το ίδιο (με τα pings) και δες αν ξαναχάνει πακέτα.
Αν κάνει το ίδιο φυσικά δεν είναι θέμα της ip.

Από ότι βλέπω είσαι στα 8Μ. Μπορείς να δοκιμάσεις 2 ακόμα modes (G.DMT και G.992.3) και να δεις αν τα πας καλύτερα.

Αν όχι κάλεσε ξανά το 121 και δήλωσε το ως βλάβη με την αιτιολογία συχνές αποσυνδέσεις αλλά αφού δοκιμάσεις πρώτα και άλλο modem.

bahatouridhs
07-04-10, 16:55
Οκ εβαλα τους demo κωδικους εκανα τα πινγκ και δουλεψαν και τα δυο χωρις να χανω πακετα, το g.dmt ειναι ηδη ενεργοποιμενο το αλλο δεν το εχει το μοντεμ μου.

Επισης αξιζει να δοκιμασω το baudtec το ασυρματο? :p

billybiros
07-04-10, 17:21
Δηλαδή με τα otenet δεν χάνεις πακέτα και με τους δικούς σου κωδικούς χάνεις;
Σιγουρέψου 100% για αυτό και ότι δεν τρέχει καμία άλλη εφαρμογή (πχ torent) που λογικό είναι να μην δουλεύει με τα demo.

Για το δεύτερο ναι, εννοείτε πως αν το έχεις δοκίμασε και το Baudtec.
... και δοκίμασε το και σε G.DMT. (Advanced setup --> ADSL).

maik
07-04-10, 19:45
Οκ εβαλα τους demo κωδικους εκανα τα πινγκ και δουλεψαν και τα δυο χωρις να χανω πακετα, το g.dmt ειναι ηδη ενεργοποιμενο το αλλο δεν το εχει το μοντεμ μου.



Μηπωε εχεις φοιτητικο;

bahatouridhs
07-04-10, 22:18
Oxi δεν εχω

emeliss
07-04-10, 23:20
Συνεχίζει το πρόβλημα;

bahatouridhs
08-04-10, 16:01
Ναι χανει πακετα και αποσυνδεεται οπως μου ειπε ο billy περιμενω να με παρουν απο το 121 μηπως ερθει συνεργειο να ελεγξει

bahatouridhs
11-04-10, 13:16
Αλλαξα και δυο μοντεμ ενα linksys wag120n και ενα netgear2000 και παλι τα ιδια http://img690.imageshack.us/i/ping2.png/ χωρις να κατεβαζω τιποτα απλα διαβαζα εδω το φορουμ χρειαστηκε να κανω ρεσταρτ για να λειτουργησει παλι σωστα...

Αρα δεν φταιει το μοντεμ σιγουρα.

wesker
11-04-10, 13:33
Βλάβη πήρες να ξαναδηλώσεις;

bahatouridhs
11-04-10, 13:54
Εχω παρει δυο φορες και με παιρνουν μετα απο μια μερα και μου ειπαν οτι η συνδεση σας ειναι μια χαρα απο τον ψηφιακο ελεγχο που καναμε και τις 2 φορες, μετα που εδωσαν εναν αλλον αριθμο 8011135555 που εκει δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα απολυτως... Τι αλλο να κανω δηλαδη

wesker
11-04-10, 13:56
Εχω παρει δυο φορες και με παιρνουν μετα απο μια μερα και μου ειπαν οτι η συνδεση σας ειναι μια χαρα απο τον ψηφιακο ελεγχο που καναμε και τις 2 φορες, μετα που εδωσαν εναν αλλον αριθμο 8011135555 που εκει δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα απολυτως... Τι αλλο να κανω δηλαδη

Ζήτα τους να σου κάνουν ψηφιακό καθαρισμό της γραμμής. Ζήτησες να σου στείλουν τεχνικό στο σπίτι;

bahatouridhs
11-04-10, 14:21
Ζήτα τους να σου κάνουν ψηφιακό καθαρισμό της γραμμής. Ζήτησες να σου στείλουν τεχνικό στο σπίτι;

Τι κανει ο ψηφιακος καθαρισμος, θα φτιαξει τιποτα? Θα τους παρω τωρα να ζητησω και τα δυο που μου ειπες.

maik
11-04-10, 18:22
Ζήτα τους να σου κάνουν ψηφιακό καθαρισμό της γραμμής.

Με azax ή με χλωρινη; Τωρα τελευταια παιζει και το vanish oxy action.

bahatouridhs
11-04-10, 21:24
Αστειατορας εισαι εσυ

wesker
11-04-10, 21:56
Λογικά αν έρθει ο τεχνικός στο σπίτι θα δεί αν παίζει κάτι με την καλωδίωσή σου στο σπίτι, η αν υπάρχει κάπου αλλού πρόβλημα. Ψηφιακός καθαρισμός σαν ορολογία δεν υπάρχει, είναι απλός ελεγχος της γραμμής απλά έχει επικρατήσει να το λέμε ψηφιακός καθαρισμός στα μπακαλίστικα.

bahatouridhs
11-04-10, 23:14
Εχουν κανει ηδη ψηφιακο ελεγχο δε βρηκαν τιποτα ολα μια χαρα μου ειπαν... Παντως σημερα το αλλαξα σε adsl2 mode και δεν εχει ουτε μια αποσυνδεση πριν ηταν στο multimode λετε αυτο να ηταν?

wesker
11-04-10, 23:21
Εχουν κανει ηδη ψηφιακο ελεγχο δε βρηκαν τιποτα ολα μια χαρα μου ειπαν... Παντως σημερα το αλλαξα σε adsl2 mode και δεν εχει ουτε μια αποσυνδεση πριν ηταν στο multimode λετε αυτο να ηταν?

Πιθανόν. Δοκίμασες και το ADSL2+;

bahatouridhs
12-04-10, 00:41
Πιθανόν. Δοκίμασες και το ADSL2+;

Οχι ακομα περιμενω να δω αν θα κανει αποσυνδεση, μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι ολα αυτα τα modes και τι διαφορα εχουν? Εχει πολλα g.dmt , g.lite, t1.413, adsl2,
adsl2 l , adsl2 m ,adsl2+ m....

baskon
12-04-10, 00:52
Νομιζω οτι εχει ξανααναφερθει για παρομοιο προβλημα..Βαλτο χειροκινητα σε Adsl2+ και οχι στο αυτοματο..Ολα αυτα ειναι διαφορα πρωτοκολλα.ΤΟ G.DMt ειναι ADSL1 τα Ansi ειναι κατι αμερικανικα προτυπα αναλογα του Adsl1,Adsl2 Κλπ..
Βασικά τα μονα που σε απασχολουν ειναι το G.DMT(ADSL1),ADSL2,ADSL2+
PS Εχω δει σε φιλο μου να συγχρονιζει και σε Ansi για μικρο διαστημα όταν ειχε χαλασμενο φιλτρο και δουλευε περιεργα η γραμμη :)

Με ενα search στο wikipedia θα τα μαθεις ολα :)

stamka
12-04-10, 14:49
κανονικα ομως εισαι ADSL2+

bahatouridhs
13-04-10, 12:35
Λοιπον με ADSL2 ουτε μια αποσυνδεση, μολις εβαλα ADSL2+ μετα απο μιση ωρα εχανε πακετα ξανα για πειτε μου ειναι καπια βλαβη αυτο τι να παρω να τους πω?

Απλα σημερα σαν να εχει λιγο lag εχθες δεν ηταν ετσι παντως

http://img535.imageshack.us/i/ping3adsl2.png/


Επισης οταν εμφανιζονται οι σελιδες ετσι σημαινει κατι? http://img156.imageshack.us/i/scr2857828.jpg/

Εβαλα και g.dmt mode αλλα ουτε με αυτο δουλεψε μετα απο λιγο αποσυνδεθηκε.

bahatouridhs
15-04-10, 13:43
Με το linksys wag120n και με mode ADSL2 κραταει ολη μερα χωρις αποσυνδεση η αντε με μια το πολυ αλλα κλειδωνει στα 6552/383 , με το thomson 585 v7 με 7.4.4.7 firmware κραταει το πολυ 4 ωρες και αποσυνδεεται, επισης σημερα δεν συνδεοταν με τιποτα το thomson ουτε καν το broadband λεντ δεν αναβε αλλα δεν εχει και επιλογη για να αλλαξω mode η δεν το εχω βρει ακομα.

Εβγαλα το thomson τωρα και βαζω το Linksys και συνδεθηκε αμεσως δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ρε παιδια εχω παρει και για συνεργειο αλλα δεν με πηραν ακομα για ραντεβου...

Σας πρηζω τωρα αλλα θελω καπου να τα πω κανεις αλλος δεν ασχολειται

billybiros
15-04-10, 18:56
... αλλα δεν εχει και επιλογη για να αλλαξω mode η δεν το εχω βρει ακομα.
xdsl config adslmultimode=adsl2

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=263158

bahatouridhs
18-04-10, 22:55
Τo mode ηταν το προβλημα μερες τωρα χωρις ουτε μια αποσυνδεση με ADSL2, κλειστε το θεμα αν θελετε

@ ADSLgr.com All rights reserved.